Індекс амніотичної рідини: норма по тижнях

Для більшості жінок вагітність – час настільки довгоочікуване, що вони починають пильно стежити за своїм станом, щоб не втратити жодного моменту. Вони хочуть, щоб все відповідало нормі, і в будь-якому відхиленні бачать загрозу для себе і малюка.

З цієї причини, якщо готуються народити вони вперше, у них виникає ціла купа питань, на які потрібен терміновий відповідь. Зокрема, що таке індекс амніотичної рідини, яка у нього норма по тижнях?

Індекс амніотичної рідини – навіщо його знати?

Цей показник гінекологи радять відстежувати вже з початку 2-го триместру, тобто з 13-го тижня, однак у нормативних таблицях самим раннім терміном переважно вказується 16-ий тиждень.

Під складною формулюванням «індекс амніотичної рідини» або ж більш простий, але абсолютно незрозумілою абревіатурою «ИАЖ» лікарі мають на увазі кількість навколоплідних вод, в яких «живе» малюк. І перш ніж заговорити про імовірну нормі, яка повинна бути на певному терміні, варто розібратися, чому так важливо знати цю цифру і відслідковувати стан рідини в цілому.

 • Навколоплідні води – природне середовище, яка з’являється в матці біля малюка ще на ранньому терміні його формування. Вона має температуру тіла, яка не дає йому відчувати холоду або спеки, а також володіє унікальним хімічним складом, який забезпечує життєдіяльність і розвиток плоду.

Перед пологами міхур, в якому плаває малюк, розривається, і наповнювала його «вода» виходить по матковій трубі вниз, що акушери і називають «відходженням вод». Що ж робить амніотична рідина до цього часу? Вона:

 • захищає порожнину матки від можливих інфекцій;
 • зберігає плід від тиску і механічного впливу ззовні, виступаючи у ролі своєрідної «подушки»;
 • береже спокій малюка, який не чує гучних звуків ззовні;
 • допомагає формувати внутрішні системи (переважно дихальна і травна);
 • сприяє початку рухової активності плід;
 • при пологової діяльності надає стимуляцію на шийку матки для її розкриття.

В цю ж субстанцію потрапляє сеча малюка, його природна змазка. При аналізі також тут може бути виявлений дитячий пушок і епітеліальні клітини. Сама рідина не має відтінку, по консистенції мутнувата. Фізіологічно вона постійно оновлюється, що вберігає і матір, і дитину від інтоксикації. Приблизний інтервал оновлення – кожні 3 години, але ця цифра індивідуальна. Повна ж заміна відбувається через 3-е діб.

 • В хімічному складі навколоплідних вод можна знайти вітаміни, які там з’являються від матері (з їжі, яку вона вживає), різні ферменти, які допомагають розвитку травної системи плода, гормони, мікроелементи, антитіла, створюють імунітет малюка, антигени, а також білки, жири, вуглеводи.

Лікарі вважають, що саме після проведення аналізу для вивчення хімічного складу амніотичної рідини можна з’ясувати, який підлога у плода, а також яка в нього група крові і як він розвивається. Дослідження даної середовища здійснюється за допомогою УЗД, який і допомагає встановити індекс амніотичної рідини, амніоскопія або амніоцентезу.

Як виглядає норма індексу амніотичної рідини по тижнях?

Фізіологічно кількість навколоплідних вод змінюється протягом всієї вагітності, причому зростання цього параметру спостерігається тільки до 5-ого місяця, після чого вона починає скорочуватися, проте в нуль не звертається ніколи.

В залежності від ряду факторів до моменту пологів він може коливатися від 0,5 л до 2-х л. При цьому не можна назвати єдино вірну цифру для тієї чи іншої тижня, завжди існує невеликий коридор, тому лікарі називають індекс амніотичної рідини плаваючим показником.

 • Щоб лікаря дізнатися кількість навколоплідних вод, він ділить маткову порожнину хрестоподібним перетином на 4 області, кожну з яких називають «кишенями». В них вимірюється відстань від маткової стінки до плоду, і сума цих цифр мм і є індексом амніотичної рідини.

Як уже раніше говорилося, норму даного показника по тижнях вказують тільки з 16-го тижня, коли кожна майбутня мама повинна в обов’язковому порядку пройти ультразвукову діагностику. Рахунок ведеться до 42-го тижня. Що ж стосується того, як часто потрібно спостерігати коливання об’єму навколоплідних вод, то тут все залежить від стану жінки: при нормальному перебігу вагітності можна це робити раз в 4 тижні, і, звичайно ж, відвідати УЗД з цією метою ближче до пологів, коли збіг з нормою особливо важливо.

Відстежити норму індексу амніотичної рідини в 33 тижні або в 20 тижнів найзручніше за таблицею (до речі, на цих термінах цей показник приблизно однаковий).

Термін вагітності (по тижнях) Коридор норми (мм) Термін вагітності (по тижнях) Коридор норми (мм)
16 73-201 29 84-254
17 77-211 30 82-258
18 80-220 31 79-263
19 83-225 32 77-269
20 86-230 33 74-274
21 88-233 34 72-278
22 89-235 35 70-279
23 90-237 36 68-279
24 90-238 37 66-275
25 89-240 38 65-269
26 89-242 39 64-255
27 85-245 40 63-240
28 86-249 41 63-216

Деякі гінекологи називають чіткі цифри: наприклад, норма індексу амніотичної рідини в 32 тижні – 144 мм, але це усереднене загальне значення, яке не може бути вірним для всіх вагітних, тому коридор з розбігом в 120-200 одиниць більш точним.

Існує ще норма за обсягом, а не відстані, яка виглядає так:

 • на самому початку вагітності (10-11 тиждень) це не більше 30 мл;
 • до початку другого триместру (13-14 тиждень) вже майже 100 мл;
 • ближче до середини (20 тиждень) набирається до 400 мл;
 • до 32-33 тижні там вже 800-1200 мл;
 • по мірі наближення до моменту пологів показник може скласти 600 мл.

Знову ж таки, ці цифри усереднені і загальні.

Відхилення від норми: чому і як виправити?

Якщо не брати до уваги неточність вимірювання, яка пояснюється недостатньою кваліфікацією лікаря, що проводив дослідження, або ж помилки, пов’язаної з апаратом, то у діагнозів «маловоддя» або «багатоводдя» може бути 2 ключових причини: патології, пов’язані з розвитком плоду, або захворювання матері.

 

Також цьому може посприяти резус-конфлікт.

 • Підтвердити діагноз маловоддя» крім значень ИАЖ (менше 500 мл до кінця терміну) можуть больові відчуття в животі, майже не спостерігається рух малюка (а при русі – дискомфорт), погано читающаяся округлість живота, часта нудота, відчуття слабкості. Також СДМ (визначається на УЗД) може бути нижче норми – тобто відставання у розвитку.
 • «Багатоводдя» характеризується явним збільшенням кількості амніотичної рідини – до 7 л. Класичні симптоми цього відхилення – явна апатія майбутньої матері, слабкість, тахікардія, задишка при будь-якій фізичному навантаженні, аж до швидкої ходьби, часті набряки ніг, розтяжки і хлюпають звуки в животі, болі. На УЗД можна помітити збільшення розмірів матки, не збігається з нормативними показниками. На обсяг живота це теж впливає.

Індекс амніотичної рідини допомагає лікарю і майбутньої матері зрозуміти, як протікає розвиток плоду, а також, як пройде процес пологів (зокрема, розкриття шийки матки). Явні відхилення від норми, особливо в бік багатоводдя, можуть призвести до викидня, ускладнення при пологах, різних патологій ембріона. Тому акушери радять постійно відвідувати кабінет УЗД, щоб відстежити можливі порушення ще на початковому етапі.

Залишити коментар