ГРВІ: симптоми і лікування у дітей

Гостра респіраторно-вірусна інфекція – загальний термін, який об’єднує кілька хвороб. Підхопити бактерії найлегше на вулиці, при цьому в групу ризику входять всі вікові категорії людей. Але особливо беззахисні перед ними малюки. Розглянемо, що таке ГРВІ, симптоми і лікування її у дітей.

Схожі ознаки різних хвороб: що їх поєднує?

ГРВІ у народі називають простудою, тому що під цим терміном лікарі передбачають понад 200 різних вірусів. В залежності від того, який з них «відвідав» організм дитини, перші і наступні ознаки хвороби можуть відрізнятися. Проте серед можливих симптомів практично завжди виявляються наступні:

 • Першіння або біль у горлі. Інтенсивність цих ознак залежить від ступеня ураження слизової оболонки рота, а також від вірусів, що викликали захворювання.
 • Кашель і нежить. Вони зазвичай разом супроводжують дитину з самого початку захворювання, але зрідка можуть траплятися і окремо. При цьому вже в перші дні з носа може лити струмком, а потім нежить змінюється закладеністю.
 • Підвищена температура тіла. У перші дні відмітка на градуснику рідко перевищує 37,3-37, 5 градусів. Але іноді субфебрильна температура може підвищитися до показника в 38,5° і більше.
 • Загальна слабкість, ломота в тілі, швидка стомлюваність, головний біль.

Якщо ж ознаки ГРВІ розписати за бактеріологічними факторів, то картина складається така:

 • Для парагрипу характерно поява хрипів, голос може спотворитися або зовсім пропасти на час. Іноді з’являється так званий «гавкаючий кашель», запалюється гортань. Лихоманка, температура і озноб бувають дуже рідко.
 • При риновірусною інфекції малюк часто чхає, його носові пазухи сухі, дитина скаржиться на постійне першіння в горлі. При цьому в роті з’являється неприємний присмак, ніяк не пов’язаний з прийомом їжі, стає боляче ковтати. Через 2-3 дні з носа потече прозора слиз, а термометр буде показувати температуру не вище 37°.
 • Особливу увагу варто приділити лікуванню і симптомів аденовірусної інфекції у дітей. В першу чергу у малюка уражаються піднебінні мигдалини, може здатність до ковтанню навіть власної слини. Через кілька діб з’являється відчуття сухості в очах, а в їх куточках можна розрізнити білу або сірувате плівку. Температура тіла дуже висока, нерідко збільшуються лімфатичні вузли, починає боліти живіт.
 • Респіраторно-синцитіальна інфекція поселяється в легенях і бронхах. Характерні її ознаки — це хрипи при диханні, напади задухи, скрутний вдих.

Крім того, батькам слід уміти відрізняти звичайну застуду від грипу. Перше захворювання розвивається поступово, а кожен симптом доповнює один одного. Чого не можна сказати про грип. З ним буває так, що ввечері дитина ліг спати абсолютно здоровим, а вже вночі з’явилися лихоманка, кашель і біль у горлі.

Вилікувані ГРВІ залишає в організмі маленького пацієнта вельми неприємні «сюрпризи». Так, можуть розвинутися запалення внутрішнього вуха або отит, синусит – ускладнення в придаткових пазухах носа, а також пневмонія. Але при сильному імунітеті подібні випадки зведені до мінімуму.

Це потрібно знати!

Повністю захистити дитину від інфекції неможливо, і як стверджують лікарі, абсолютно не потрібно. Справа в тому, що справлятися з хворобою в першу чергу повинен імунітет малюка, а зробити він це може тільки лише після детального знайомства з вірусами. Саме тому часті застуди, особливо у віці до 3 років, практично неминучі.

Крім того, важливо, щоб дитина відвідувала дитячий садок. Так, діти в дошкільних установах хворіють частіше «домашніх», але тільки до певного віку. А от якщо ваш дитина до 6 років постійно відсиджувався вдома, не дивуйтеся, чому в початковій школі він так часто пропускає заняття.

Нормою вважається, коли дитина до 4 років хворіє на застуду не більше 5-6 разів на рік, діти до 5 років переносять хворобу 4 рази в рік, а старші і того менше. Якщо ж ГРВІ змушує вас брати лікарняний лист частіше, можливо, необхідно обстежити дитину у імунолога.

Лікування застуди: пам’ятка батькам

Як стверджують лікарі, боятися респіраторно-вірусної інфекції батькам не варто, а вже тим більше робити серйозні спроби до її лікування. Звичайно, це правило діє за умови, що малюк не страждає хронічними захворюваннями, які в період хвороби можуть лише загостритись і погіршити картину.

Головне завдання батьків – полегшити стан дитини, усунувши особливо заважають симптоми. Як це зробити? Для цього існує ряд спеціальних медичних препаратів:

 • льодяники і сиропи від кашлю і болю в горлі;
 • краплі в ніс;
 • спеціальні засоби для полоскання слизової рота;
 • інгаляційні суміші і добавки.

Не варто відвертатися від засобів народної медицини. Домашні лікувальні чаї на травах здатні безболісно впоратися з поставленими завданнями.

До речі, трапляється так, що лікар ставить діагноз ГРЗ – гостре респіраторне захворювання. Відрізняється воно від ГРВІ лише тим, що викликано не вірусом, а бактеріями. Для точного виявлення збудника зазвичай достатньо здати додаткові аналізи, наприклад, мазок слизової. Методи лікування симптомів ГРЗ у дітей схожі з терапією інфекційних хвороб, але лікарі зазвичай звертають увагу батьків на деякі особливості. Наприклад, при ГРЗ з підвищеною температурою хворому призначається строгий постільний режим.

Давати жарознижуючі препарати при ГРВІ чи ні — справа суто індивідуальна. Якщо температура не піднімається вище позначки в 38 градусів, вважається, що імунітет впорається сам. А от коли показники перевищили шкалу в 39 градусів, краще дати дитині сироп. Якщо ж крім високої температури у малюка з’явилися судоми, сильна біль в руках і ногах, мігрень, слід дати жарознижуючі і терміново викликати лікаря.

Промок або замерз: як не «підчепити» вірус?

Вакцини проти інфекції не існує, так як убезпечитися від всіх атакуючих вірусів просто неможливо. Крім того, захворювання постійно мутує. І щоб не виявляти симптоми ГРВІ і не шукати методи лікування хвороби, потрібно зайнятися правильної профілактикою. Ось що з цього приводу радить відомий педіатр Комаровський:

 • У періоди сезонного загострення уникайте відвідування масових заходів та дитячих ранків.
 • Постійно зміцнюйте організм малюка, щоб імунна система самостійно могла боротися з найменшою попаданням в організм вірусу, а ГРВІ протікав легше і без наслідків.
 • При лікуванні більшості інфекційних захворювань немає необхідності вдаватися до прийому медикаментів. Але ваша дитина має досить висипатися, добре харчуватися і гуляти на свіжому повітрі.
 • У будинку, де оселилося ГРВІ, батьки повинні підтримувати ідеальний порядок, регулярно провітрювати приміщення і мити підлоги.

Тепер ви знаєте основні симптоми ГРВІ у дітей і зможете вчасно розпізнати хворобу. А от лікувати інфекцію чи ні, має право вирішувати тільки лікар. З боку батьків буде цілком логічним вжити всіх заходів, щоб запобігти подальшому розвитку хвороби. Ми ж хочемо побажати вам та вашим діткам величезного і міцного здоров’я!

Залишити коментар