Грижа білої лінії живота у дітей: оперувати чи не варто?

Грижа білої лінії живота – це захворювання для дітей нехарактерно. Зустрічається воно в 0,7-0,8% випадків від усіх гриж. У дитини ця хвороба виявляється після віку 5 років, у разі недостатнього розвитку апоневрозу. Наслідок такого стану – виникнення щілин в сухожильних перемичках. Защемлення відбувається в рідкісних випадках.

Причини і форми патології

Біла лінія – це сухожильна смуга, вона розташовується між лобковим зрощенням і мечовидним відростком. У верхній частині живота вона розширена, у нижній – звужена. Відповідно, частіше розбіжність сухожиль відбувається у верхній частині. Діастаз – розбіжність сухожильних волокон – може становити до 10 см, з’являється високий ризик переходу в пупкову грижу.

Грижові ворота можуть мати різну форму:

 • овальну;
 • округлу;
 • ромбоподібний.

Защемлення грижі частіше відбуваються при вузьких воротах. Іноді діагностується кілька грыжевидных випинань, розташованих одне над іншим.

Причиною захворювання можуть бути:

 • спадковий патогенез;
 • придбана анатомічна слабкість фіброзних волокон;
 • недорозвиненість сухожильной пластинки, викликана внутрішньоутробними аномаліями.

Стадії захворювання

М’язи живота розходяться і стоншуються, серед сухожильних волокон утворюються отвори. При патології сухожильной пластинки відзначається недостатність вироблення колагену.

На виникнення грижі впливають зайву вагу дитини і травми живота. При криках або тривалому напруженні підвищується внутрішньочеревний тиск, що теж провокує розбіжність м’язових волокон. Тривале підвищення внутрішньочеревного тиску виникає при кашлюку і бронхіті – під час виснажливих кашлевих нападів, при постійних запорах.

Можна класифікувати тяжкість хвороби по 3 стадіями.

 1. Утворюється предбрюшинная ліпома – предбрюшинные клітини випирають через отвір щілиноподібної форми, що утворюють розбіжні сухожильні волокна;
 2. Починається утворення грижового мішка, його вміст – ділянку тонкого кишечнику і частину сальника;
 3. 3. На третій стадії з ліпома може сформуватися грижа, складається їх грижових воріт, і грижового мішка, в який входять крім частини тонкого кишечника і сальника поперечно-ободная кишка, і навіть стінки шлунка.

На третій стадії випинання стає видно візуально, і без зусиль прощупується при пальпації. У рідкісних випадках з’являються кілька гриж, розташованих один над одним. У цьому випадку діагностуються надпупочная, пупкова та подпупочная грижа одночасно.

Симптоми розбіжності сухожильних волокон

Після встановлення діагнозу починається лікування грижі білої лінії живота у дітей. Характерною ознакою стану є випинання у вигляді невеликої шишки на поверхні очеревини ближче до епігастральній області. При цьому виникає додаткова симптоматика – печія, нудота – яка посилюється при різких рухах, наприклад, нахилах.

Захворювання у першої стадії може нічим себе не проявляти і виявлятися під час лікувального огляду лікарем.

Однак навіть безсимптомний перебіг хвороби супроводжується скаргами дитини та деякими ознаками. Малюк часто скаржиться на болі в животі, у нього після фізичних зусиль з’являються діарея або запор. Під час дефекації при запорі з’являються хворобливі відчуття в епігастрії.

Ускладнення грижі – утиск грижового мішечка.

Ознаки стану – гострий біль в місці грижі, висока температура, блювота, здуття живота. Дотик до живота відгукується болем, який посилюється під час руху.

Діагностика захворювання

Звертатися до офіційної медицини необхідно при болях в животі будь-якого характеру. Особливо актуальний цей рада в разі маленьких дітей, оскільки у них погіршення стану наступає дуже швидко.

Діагностується грижа при пальпації, під час УЗД-обстеження, комп’ютерної томографії на органах черевної порожнини.

Можуть додатково знадобитися такі дослідження:

 • рентгенографія травних органів – шлунка і дванадцятипалої кишки;
 • гастроскопія;
 • дослідження прохідності кишкових петель за допомогою контрастної речовини – герниорафия.

Нерідко батьки починають шукати народних цілителів, які пропонують провести лікування і вправлення грижі вручну, сподіваючись, що тоді операція не знадобиться.

Але навіть спеціальні медичні бандажі не допомагають запобігти подальше погіршення стану. Постійно їх носити неможливо, і немає гарантії, що коліки в кишечнику не виникнуть в той момент, коли бандаж буде знято. Підвищення внутрішньочеревного тиску відразу ж спровокує подальше випинання кишкових петель.

Єдиний шлях позбутися хвороби – видалення випинання під час операції. Якщо це не зробити вчасно, то у дитини може виникнути кишкова непрохідність або органи, що знаходяться в грижовому мішку, зростуться з його стінками.

Операція грижі білої лінії живота у дітей

До оперативного втручання необхідно провести відповідну підготовку. Дитину переводять на спеціальний раціон – з нього повністю виключаються всі страви, що стимулюють підвищену моторику кишечника. Змінюється і режим харчування – тепер малюка годують маленькими порціями через 2-3 години, не більше.

Доведеться відмовитися від улюблених дітьми ласощів: чіпсів, крекерів, солодких газованих напоїв, напівфабрикатів, шоколаду, цитрусових. Їжу слід готувати без прянощів, збільшити в раціоні кількість клітковини за рахунок каш – вівсяної і гречаної.

Рекомендується ввести в раціон коричневий рис, спаржу, моркву і свіжі огірки, цвітну капусту. М’ясо і риба тільки нежирні, з яєць видаляються жовтки, молочнокислі продукти вибираються з низьким вмістом жиру.

Видалення грижі білої лінії живота в дитини здійснюється під загальним наркозом. Операція називається герніопластики.

При третього ступеня тяжкості найчастіше ушивання проводять з допомогою із застосуванням штучних матеріалів – синтетичних протезів.

Грыжевый мішечок при операції розкривається, його вміст видаляється і встановлюється на місце – якщо можливо – або зашивається, але основна мета хірургічного втручання – усунення діастазу. Якщо цього не зробити, захворювання рецидивує.

На основі власної тканини ушивання проводять досить рідко – в цьому випадку дефект апоневрозу вшивають спеціальним нерозсмоктувальним шовним матеріалом. Але є ризик повторного випирання проблемної ділянки при підвищенні внутрішньочеревного тиску – шви можуть прорізуватися.

Щоб не наражати дитину на небезпеку – повторної операції – встановлюють сітчастий каркас. Конструкція рівномірно розподіляє навантаження на шви і закриває діастаз. Надалі сполучна тканина проростає, і ризик рецидиву мінімізується. Операція вважається нескладною, вставати на ноги можна вже на наступний день. Але забирати малюка додому не слід – бажано, щоб під наглядом лікаря пацієнт перебував 48 годин, не менше.

Реабілітаційний процес вимагає дотримання дієти – вона ненабагато відрізняється від раціону,
який був необхідний під час передопераційної підготовки. Порції поступово збільшуються, час між прийомом їжі подовжується. Страви, що подразнюють кишечник, раніше виключені з раціону, але наголос слід робити на рідку їжу або желеподібні страви.

Необхідно ретельно слідкувати за спорожнюванням кишечника, включати в раціон послабляючи продукти. Кількість фруктів слід обмежувати – надлишок клітковини може призвести до метеоризму.

Фізичні навантаження підвищуються поступово. Реабілітаційний період може займати від 2 місяців до півроку.

Профілактичні заходи

Для зменшення ризику виникнення захворювання у немовлят, з самого раннього віку необхідно слідкувати за регулярністю спорожнення кишечника, не допускати надривного плачу.

Більш старших дітей слід залучати до спорту для зміцнення м’язів черевного преса – це допомагає ущільнити апоневроз.

Але навіть якщо у дитини діагностували захворювання, панікувати не варто. Батькам варто відразу ж погодитися на операцію, щоб не допустити розвитку ускладнень. Операція з усунення грижі вважається рядовий, і для малюка вона менш небезпечна, ніж можливе защемлення.

Здоров’я вашим діткам!

Залишити коментар