Грибок нігтів на ногах, симптоми, причини і лікування

Грибок нігтів, або микозное захворювання нігтів і тканин рук і ніг є найпоширенішим інфекційним захворюванням. Його викликають дріжджові грибки, руйнують нігтьові пластини і викликають шкірні запалення. У медицині ці хвороби отримали назву оніхомікоз або пароніхія.

Стандартним помилкою є твердження, що захворіти грибком можуть тільки люди, які не стежать за чистотою рук і ніг. Найчастіше грибком нігтів страждають ті, кому доводиться довгий час перебувати у взутті в силу професії чи інших обставин.

Симптоми грибка нігтів

Класифікація захворювання залежить від виду інфекції та її локалізації поширення.

 • Оніхомікоз нормотрофічний проявляється невеликими змінами структури нігтьової пластини у вигляді жовтуватих плям і смуг уздовж нігтя. Він найменш помітний і часто не доставляє ніяких неприємних відчуттів. В основному занепокоєння викликає зовнішній вигляд нігтя, який на початкових стадіях люди намагаються приховати за допомогою косметичних засобів.
 • Оніхомікоз гіпертрофічний викликає збільшення обсягу роговий пластини нігтя. При цьому захворюванні людина може відчувати біль при натисканні на палець. Це створює незручності при ходьбі у взутті.
 • Грибок поверхневий білий відрізняється шорсткостями на поверхні нігтьових пластин і неприємними білястими плямами.

Визначити причину захворювання і призначити правильне лікування може лікар-міколог, що спеціалізується на грибкових захворюваннях.

Види грибка

Симптоми зараження грибковою інфекцією схожі, але лікування лікар підбирає залежно від різновиду грибка, який викликав захворювання.

 • Дерматофит – найбільш поширений грибок, що викликає порушення нігтьових пластин і тканин навколо. Зазвичай вибирає великий палець, мізинець і шкіру між пальцями. Легко виліковується при ранньому діагностуванні
 • Candida починає свою дію з шкіри між пальцями і переходить на ніготь.
 • Цвілеві Fusarium і Alternaria зустрічаються рідко і в основному у людей з імунодефіцитом

Причини появи грибка

Основною причиною зараження є порушення санітарних норм. Але навіть чоловік, ретельно стежить за чистотою рук, ніг, і речей може заразитися інфекцією в місцях загального користування.

 • Контакт з носієм грибка і його речами. Це може бути відвідування лазні або сауни, використання індивідуальних чужих приладдя або неякісно оброблені предмети манікюру.
 • Підвищена пітливість ніг, створює сприятливе середовище для поширення грибка.
 • Використання тісному і погано вентильованим взуття з штучних матеріалів сприяє створенню підвищеної вологості, допомагає розвитку захворювання.
 • Ослаблений імунітет не в змозі боротися з інфекцією.
 • Лікування антибіотиками призводить до ослаблення імунної системи і розкладання власної мікрофлори організму.
 • Тривалий період прийому антибактеріальних засобів, знищують корисні бактерії разом в хвороботворними
 • Хвороби судин кінцівок знижують опірність і дозволяють грибку порушити цілісність шкірних покривів для розвитку хвороби.
 • Прояви цукрового діабету у вигляді порушень шкірних покривів є хорошим середовищем для розвитку колоній грибка.
 • Ранки на шкірі і тріщини на нігтях допомагають грибку оселитися і почати свою роботу.
 • Відвідування манікюрних салонів може провокувати поява грибкових інфекцій, якщо не дотримуються санітарні норма обробки інструментів.

Грибок у дітей

У дитячому віці поразки грибковою інфекцією зустрічаються рідше. Це обумовлено особливостями організму. Як відомо, ніжки дітей не схильні до підвищеної пітливості. Тим не менш, відвідання басейнів і спортзалів може призвести до зараження дітей.

Сприяє цьому і ослаблений простудними захворюваннями імунітет. У старшому і підлітковому віці, коли відбувається бурхливі гормональні зміни в організмі дитини, з’являється ризик зараження грибковою інфекцією. Щоб захистити від зараження, необхідно стежити за чистотою взуття і вчасно промивати її антисептичними складами.

Однією з причин зараження грибком у дітей може бути нестача вітамінів в організмі. Бажано заповнювати дефіцит за допомогою правильного харчування і комплексної вітамінної терапії. Консультація лікаря допоможе підібрати якісний склад вітамінних добавок для дитини.

Процес розвитку

Для розвитку грибкової інфекції потрібні сприятливі умови. Вологе взуття від поту і нейтральна або слабокисла середовище, створюють комфорт для розмноження грибка.

Неприємний вигляд нігтів, свербіж і больові відчуття навколо нігтя свідчать про початок інфекції. Якщо не займатися лікуванням, то через деякий час грибок повністю зруйнує нігтьову пластину і добереться до м’яких тканин пальців та ступні. В запущеній стадії розвитку хвороби можуть бути якісні зміни у вигляді пухирів наповнених каламутною рідиною з сильним неприємним запахом.

Ускладнення грибкових захворювань

Захворювання, поширене на зовнішній поверхні нігтьової пластини, може не доставляти незручностей. У деяких випадках цей стан може тривати довгі роки. Носій грибка не страждає сам, але здатний передавати інфекцію оточуючим.

Наслідки зараження грибком в першу чергу впливають на нігті і тканини навколо них, але в подальшому можуть викликати негативні наслідки для здоров’я всього організму.

Зростання грибкових колоній викликає біль в ногах і призводить до ускладнень при носінні взуття. Нігті змінюють форму і можуть вростати в тканини пальців, викликаючи нестерпний біль при ходьбі.

Погіршення стану імунної системи, що викликається токсинами, які грибок виділяє в процесі своєї життєдіяльності, що призводить до частого появи простудних захворювань і запальних процесів в організмі

Алергічні реакції, викликані продуктами роботи грибка, призводять до цілого ряду побічних захворювань дихальної системи і хвороб печінки і нирок.

Оселилася в організмі інфекція може викликати конъюктевит, риніти різної етіології. Свербіж на шкірі червоні плями і роздратування може зачепити не тільки місця первинної локалізації колоній грибка, але і перейти на шкіру тіла і голови. Це впливає і на стан волосся і шкірних покривів на обличчі. Частково може бути причиною виникнення лупи.

Постійний свербіж і незручність, викликане захворюванням, є досить поширеною причиною звернень до невролога і психотерапевта.

Запущена форма хвороби може призвести до втрати нігтя та деформації кісток і суглобів.

Профілактика грибка

Щоб уникнути зараження інфекцією, необхідно ретельно дотримувати гігієнічні норми не тільки під час відвідування громадських місць, але й особисті.

Не можна:

 • Користуватися спільними предметами гігієни. У кожного члена сім’ї повинні бути свої манікюрні ножиці, рушник для ніг, мило та інше.
 • Не можна користуватися чужим взуттям. Через загальні тапочки в сім’ї інфекція може легко поширитися.
 • Прати речі хворого людини з усіма іншими. Потрібно пам’ятати, що не всі миючі та пральні склади здатні знищувати грибок. Ця інфекція дуже живуча. Предмети одягу хворого людини варто обробляти спеціальними розчинами. Особливо це стосується взуття. Її потрібно ретельно промивати всередині і часто міняти устілки.

Залишити коментар