Гострий гастрит: симптоми і лікування, дієта

Біль у животі, нудота, здуття? З такими скаргами часто звертаються до лікаря привоспалении слизової оболонки шлунка, яке носить назву гострий гастрит. Чому гострий? Тому що його ознаки з’являються раптово та проходять через короткий проміжок часу. Розглянемо гострий гастрит: симптоми та лікування, а також шанси на повне одужання.

Природа гострого запалення шлунка та його основні ознаки

Стінки шлунка зсередини вистелені слизовою поверхнею, яка захищає тканини, які залягають глибше, від агресивного впливу шлункового соку. Якщо шар слизу пошкоджений під впливом різних факторів або секретується занадто багато шлункового соку, то в результаті впливу агресивного середовища на слизову оболонку розвивається запалення.Раптовий сильний біль у верхній частині живота і спині, нудота і втрата апетиту можуть вказувати на приступ гострого гастриту.

Можливі причини недуги

До основним чинникам, які можуть пошкодити захисний шар або викликати занадто велике виробництво кислоти, відносяться:

 • гострі бактеріальні, вірусні або грибкові інфекції;
 • харчове отруєння;
 • занадто велика кількість нікотину, алкоголю, кави, гострої їжі;
 • сильний психологічний стрес;
 • надмірні фізичні навантаження;
 • деякі лікарські засоби, такі як Аспірин», «Диклофенак», «Ібупрофен», а також ревматичні препарати, хіміотерапія, стероїди, особливо в поєднанні з анальгетиками;
 • радіаційний вплив;
 • кислотний або лужної опік.

Скарги, симптоми, перебіг хвороби

Типовими скаргами під час нападу гострого гастриту є біль, що виникає раптово вгорі живота, як правило, після їжі. Вона може віддавати в спину. Перерахуємо неспецифічні симптоми гострого запалення шлунка:

 • втрата апетиту;
 • неприємний запах з рота;
 • відрижка;
 • наліт на язиці;
 • запаморочення;
 • нудота і блювання;
 • здуття живота;
 • відчуття повноти шлунку після прийняття їжі.

При цьому шлункова секреція може як зменшуватися, так і збільшитися, внаслідок чого з’являється пронос або запор. Після їжі симптоми, як правило, посилюються. Незважаючи на те, що напади гострого гастриту швидко проходять, він може стати хронічним і, як наслідок, нерідко відбувається утворення виразки шлунка.

При ерозивній формі патології слизова оболонка шлунка настільки сильно пошкоджується, що може кровоточити. Ознаками такого стану часто виступають чорний стілець, блювота з кров’ю, що нагадує кавову гущу.

Однак всі перераховані вище симптоми можуть бути викликані і іншими причинами і захворюваннями, тому визначити, що саме за ними ховається, може тільки лікар.

Постановка діагнозу і терапія

Гастроскопія – єдиний спосіб, за допомогою якого може бути встановлений точний діагноз. У цьому дослідженні за допомогою спеціального ендоскопа проводиться огляд слизової поверхні всередині шлунка і визначається місце і ступінь запалення.

Крім того, є можливість взяти зразки тканин, які потім аналізуються в лабораторії, що допомагає виключити інші захворювання, наприклад, виразку або рак шлунка. Такі методи діагностики, як рентгенологічне обстеження, необхідні тільки у виняткових випадках.

Лікування симптомів гострого гастриту у дорослих залежить від діагнозу. У первинному прояві захворювання рекомендується голодувати протягом двох днів, а потім дотримуватися суворої дієти. Що можна їсти при гострому гастриті? Гостями у вашому раціоні повинні стати сухарі з водою, протягом дня легкі закуски, терте яблуко і багато теплого пиття.

Корисний також настій ромашки, деревію. Якщо симптоми зберігаються, необхідний постільний режим і теплі компреси на область живота. Разом з тим важливий строгий відмова від алкоголю, нікотину, кави, газованих та фруктових напоїв, смаженої, пряної і жирної їжі.

При медикаментозному лікуванні гострого гастриту використовують:

 • Антацидні засоби для зв’язування кислоти в шлунку протягом короткого проміжку часу.
 • Антигістаміни знижують внутрішню секрецію шлункових залоз.
 • Антисекреторні лікарські засоби блокують кислотоутворення в шлунку.
 • Прокинетические агенти усувають дискомфорт, судоми та блювання.
 • Антибіотики показані при зараженні бактерією Helicobacter Pylori.

Гострий гастрит у дітей

Запальні хвороби шлунка у дітей зустрічаються вкрай рідко. Тим не менш, це може статися в будь-якому віці. Причинно-наслідкові механізми такі ж, як і у дорослих. Однак симптоми у дітей, особливо в ранньому віці, важко виявити з-за того, що вони не в змозі конкретизувати свої скарги. Маленькі діти будуть кричати після пиття при судомної болі в животі, що нагадує коліки. Крім того, відмова від їжі і блювання також можуть вказувати на гастрит.

Коли слід звернутися до лікаря? Якщо дитина вранці або після обіду скаржиться на болі в животі протягом тижня, не відкладайте візит до педіатра. Лікарська допомога потрібна негайно у випадку, коли ви помітили кров у калі або блювотної маси.

Для лікування симптомів гострого гастриту у дітей, насамперед, необхідно дієтичне харчування, виключення стресових ситуацій, можливе застосування методів релаксації. Медикаментозна терапія передбачає симптоматичні антациди, антигістамінні препарати, а прокінетики знімуть шлункові коліки.

Прогноз одужання

Гострий гастрит, як правило, має хороший прогноз. Він часто виліковується сам по собі без додаткової обробки. При ускладненнях, таких як шлункова кровотеча, у разі ерозивного гастриту може бути необхідне хірургічне втручання, оскільки такі прояви патології небезпечні для життя.

Крім того, запалення шлунка може стати причиною виразки. Постійне подразнення слизової оболонки призводить до дегенерації клітин, і як результат, розвивається шлунковий рак.

В цілому, здоровий спосіб життя з великою кількістю вправ на свіжому повітрі, повноцінний сон і збалансоване харчування позитивно впливають на весь організм, включаючи травлення і слизову оболонку шлунка. Будьте здорові!

Залишити коментар