Гомоцистеїн при плануванні вагітності

Під час виношування немовляти і на стадії підготовки до цієї події жінка дізнається багато медичних термінів, про які раніше й не чула. Одне з таких незрозумілих слів – «гомоцистеїн».

При плануванні вагітності їй неодмінно запропонують здати кров на перевірку його змісту. Що це за речовина і чим загрожує його нестача або надлишок?

Дволика амінокислота: і необхідна, і небезпечна

Щоб народити здорового малюка, майбутні мама і тато повинні спочатку подбати про власне здоров’я.

Якщо вони підходять до планування вагітності відповідально, то жінці не завадить перевірити рівень гомоцистеїну. Ця амінокислота, в якій міститься сірка, є продуктом обміну метіоніну. Його постачають в організм деякі продукти харчування, синтезувати амінокислоту самостійно тіло не здатне. В обмежених кількостях вона потрібна для правильної роботи організму (її функція – участь у синтезі білків). Однак занадто високий рівень може пошкодити судини і перешкодити нормальній вагітності.

Навіщо треба знати кількість?

Якщо вміст амінокислоти перевищує прийняті норми, це може призвести до безпліддя (з причини неправильної імплантації), спровокувати раннє переривання вагітності і такі проблеми при виношуванні дитини:

  • гипоксиюплода;
  • недоразвитиеилиотсутствиемозгаумладенца;
  • фетоплацентарнуюнедостаточность;
  • нарушениекровоснабженияплодачерезплаценту;
  • гестоз.

Статистика показує, що жінки з цим порушенням часто народжують дітей з критично низькою масою тіла. Такі немовлята мають слабкий імунітет і в ранньому дитинстві, схильні до частих захворювань.

Важливо! При плануванні вагітності жінка обов’язково повинна перевірити, чи відповідає гомоцистеїн нормі, якщо у неї вже були патології виношування немовляти чи виникали труднощі при пологах, щоб завчасно підвищити або знизити цей показник і уникнути повторення подібних проблем.

Гипергомоцистеинемия (підвищений рівень цієї амінокислоти) підвищує ризик викидня на ранніх термінах у 2,5 рази. Її виявляють у 26% вагітних з відшаруванням плаценти.

Є у гіпер — і гипогомоцистеинемии симптоми?

Запідозрити високий вміст гомоцситеина можна за таким нечисленним ознаками, як біль і судоми в нижніх кінцівках, що виникають в нічний час, і відчуття тяжкості в м’язах гомілки. Але таку ж картину дає, наприклад, варикозне розширення вен. Так що без аналізу визначити цю проблему неможливо.

Низький гомоцистеїн взагалі не має ніяких специфічних симптомів.

Скільки має бути такою амінокислоти і як це перевірити?

Почнемо з головного: норма гомоцистеїну при плануванні вагітності складає від 10 до 11 мкмоль/мл

Після настання вагітності і до закінчення першого триместру рівень амінокислоти знижується. Це розцінюється як фізіологічна норма, якщо він знаходиться в межах від 4,6 до 11 мкмоль/мл Знижений рівень речовини позитивно позначається на якості кровообігу в плаценті: дитина отримує всі необхідні речовини для росту і розвитку. Через 3-4 дні після появи малюка на світ даний показник приходить в норму.

Набагато гірше, якщо гомоцистеїн підвищується до 12,4-12,9 мкмоль/ мл Це є сигналом до початку лікування.

Аналіз на гомоцистеїн являє собою дослідження венозної крові пацієнтки. Її забір проводять натщесерце. Якщо виявляться відхилення від норми, то доведеться пройти більш детальне обстеження, яке дозволить встановити причину. Воно включає оцінку присутності в організмі вітамінів (зокрема, фолієвої кислоти), аутоімунних тіл, ферментів, гормонів щитовидки.

Важливо! Перевірку гомоцистеїну краще виконати за 3 місяці до зачаття (а жінкам з групи ризику — за півроку), щоб встигнути привести його в порядок і дати організму час на відновлення.

Чим лікувати і наскільки це складно?

Якщо при плануванні вагітності виявилося, що гомоцистеїн підвищений, то перше, з чого починають лікування, – прописують вітаміни В-комплексу, зокрема, препарат Ангиовит. Жінці також можуть призначити фолієву кислоту. Щоб попередити утворення тромбів, використовуються ліки, що містять гепарин: Клексан, Фраксипарин, Инногеп, Ловенокс, Цетропарин, Курантил.

Один з важливих моментів, на які має звернути увагу жінка, якщо при плануванні вагітності у неї виявили підвищений гомоцистеїн, дієта. Вона передбачає відмову від вживання кави та алкоголю або зменшення їх обсягів. У меню слід включити продукти, насичені В-вітамінами. Це петрушка, ягоди, кавуни, персики, цитруси, томатний сік, свіжі овочі, волоські горіхи, каші (гречана, рисова, вівсяна каша, пшенична), випічка з борошна грубого помелу, твердий сир, кефір, соєві продукти, сир, відварне або приготоване на пару нежирне м’ясо і риба. Щодня корисно з’їдати зубчик часнику.

Слід відмовитися від куріння. Дуже корисно зайнятися плаванням, здійснювати піші прогулянки і кататися на велосипеді.

Зазвичай таких заходів виявляється достатньо, щоб гомоцистеїн знизився до оптимальних показників.

Низький гомоцистеїн: потрібно чи лікування?

Якщо ця амінокислота знижена незначно, то турбуватися не про що. Це не завадить зачаття і ніяк позначиться на перебігу вагітності, розвитку дитини та пологах. Істотне зниження теж можна поправити простими домашніми методами. Треба знизити рухову активність і вранці випивати чашку кави.

Якщо гомоцистеїн підвищений, це знижує шанс завагітніти. А якщо зачаття все-таки відбудеться, то висока ймовірність мимовільного переривання вагітності. Якщо ж вдасться доносити плід до 24 тижні, то виникне небезпека кисневого голодування і внутрішньоутробної загибелі ембріона. Якщо термін досяг 30 тижнів, то треба боятися дострокових пологів і відшарування плаценти. Нарешті, якщо малюк народився, то, швидше за все, у нього буде дефіцит ваги і ослаблений імунітет. Все це повинно ще раз переконати жінку, що планує обзавестися потомством, в тому, щоб вона перевірила гомоцистеїн до того, як тест покаже дві смужки.

Залишити коментар