Глоксинія: догляд в домашніх умовах, цвітіння, розмноження і полив

Симпатичне кімнатна рослина з соковито-зеленим листям і красивими бархатистими квітками, подібними дзвіночків, полюбилося квітникарям давно. Глоксинія родом з Південної Америки, де росте на гірських схилах, біля річок, у вологих лісах. В квартирі не так просто створити схожу середовище проживання для цього квітки. Догляд за глоксиній в домашніх умовах вимагає певних зусиль і знань про особливості самої рослини.

Глоксинія — багаторічник. Відноситься до сімейства геснерієвих, роду глоксиній. Інша назва квітки — синненгия. Кімнатні рослини мають дуже коротке стебло, іноді він взагалі відсутній. Кореневище клубневидное. Листя бархатисті, розташовані супротивно. Квітки у формі відкритих дзвіночків. Можуть рости поодиноко або пучками, бути простими або махровими. Забарвлення мають саму різну, причому як однотонні, так і крапчатую, або з окантовкою пелюсток.

Що включає догляд за глоксиній

Догляд включає в себе кілька аспектів. Організація температурного і світлового режиму, полив, підживлення, пересадка — все це для кожної квітки індивідуально. Вирощування глоксинії в домашніх умовах не є особливо трудомістким або складним. Проте має певні особливості, про які квітникарю необхідно знати. Особливо, якщо ви тільки вчитеся вирощувати кімнатні рослини.

Вимоги до освітлення

Багато рясно квітучі рослини є светолюбивыми. В цьому відношенні глоксинія не виняток. Вона любить велика кількість світла, і тільки за цієї умови дає багато бутонів.

Проте є одна умова: світло від сонця не повинен бути прямим. Тримати горщик з рослиною влітку на вікні з південної сторони ні в якому разі не варто. Більше підійде розсіяне світло. Для цього необхідна легка фіранка, яка буде пропускати не всі сонячні промені, або таке місце, куди пряме сонячне світло не падає. Ідеальними будуть вікна зі східної чи західної сторони будинку. Також підійде стелаж з штучним освітленням.

Якщо глоксинія витягнулася, листя стало світлішати і блякнути, потрібно додати світла — його явно недостатньо. Про надлишок ж будуть говорити опіки на поверхні рослини, а також повільне зростання. Що стосується температурного режиму, то оптимальний варіант — близько 20°С. Взимку, в період спокою, квітці потрібний більш прохолодний клімат: доведеться виключити протяги і різкі температурні перепади.

Водні процедури

Рослина є досить вологолюбні. Однак просто лити багато води — не кращий спосіб догляду. Поливати глоксинію потрібно, дотримуючись чотири правила.

 1. Полив проводити лише тоді, коли верхній шар ґрунту став сухим.
 2. Воду ні в якому разі не лити на саму рослину, а тільки по краю горщика.
 3. Ще більш вдалий варіант — просто наливати воду в піддон. Через отвори в дні вона буде зволожувати грунт. Після декількох годин, якщо вода ще залишиться в піддоні, її потрібно злити, так як надлишок може завдати шкоди.
 4. Більш активного вимагає поливу рослина в період цвітіння.

Крім того, необхідно додаткове зволоження наземної частини, щоб вона була здоровою і соковитою. Користуватися для цього пульверизатором, як з деякими іншими рослинами, не варто. Потрапляння крапель на поверхню листя може їм нашкодити. Краще поруч з горщиком розташувати миску з водою. Можна використовувати вологий керамзит в ємності.

Для поливу можна використовувати холодну воду, найкраща температура — кімнатна. Така вода краще всього всмоктується корінням, що виключає появу гнилі. Перед поливанням бажано відстояти воду протягом пари годин.

Під час цвітіння

Найбільш красиве цвітіння глоксинії — далеке, коли дзвіночки утворюють багату велику шапку. Однак виходить так не завжди. Добре цвісти рослина буде лише при правильному освітленні, доброму грунті і своєчасних підгодівлі. Якщо всі умови дотримані, то з весни до осені глоксинія буде радувати око своїми розкриваються пуп’янками.

Початок цвітіння припадає на квітень-травень. Зазвичай в квітні, коли бутони закладаються і формуються квітконоси, необхідні азотні і фосфорні добрива. А вже в період бурхливого цвітіння — тільки фосфорні. Однак часто підгодовувати не варто, достатньо одного-двох разів в місяць.

Догляд за глоксиній під час цвітіння полягає, крім підгодівлі, у правильному поливі — рясному, але без надлишків. А також в хорошій організації освітлення. Світловий день повинен тривати не менше 14 годин.

Цвіте глоксинія все літо. Якщо ж при належному догляді з якоїсь причини цвітіння припинилося, можна рослина простимулювати. Для цього необхідно зробити п’ять кроків.

 1. Зрізати листя, залишивши лише кілька самих нижніх.
 2. Через кілька днів в пазухах з’являться набряклі бруньки, а потім паростки.
 3. Вибрати один або два найбільш потужних, інші відщипнути.
 4. Провести підживлення азотними добривами для посилення росту.
 5. Дочекатися появи бутонів, підгодувати фосфором, щоб поліпшити цвітіння.

Якщо рослина добре цвіла все літо до осені, не варто додатково продовжувати цвітіння — сил може просто не залишитися. Помітно це буде опадающим з настанням холодів листю.

У період спокою

Після завершення цвітіння, глибокої осені, починається період спокою, який триває до кінця зими. Коли листя починає жовтіти, потрібно зменшити полив. Після повного підсихання наземної частини його повністю припиняють. Існує два способи зимівлі бульб — в горщику і з викопуванням. Детально процедура підготовки та зберігання описана в таблиці нижче.

Таблиця — Опис способів зимівлі бульб глоксинії

Спосіб Етапи зимівлі рослини
Зимівля в горщику — Залишки рослини, якщо вони не повністю відпали, видалити;
— горщик засипати піском до самого верху;
— прикрити відповідним предметом, можна піддоном;
— поставити в поліетиленовий пакет, але не зав’язувати;
— прибрати його в прохолодне приміщення без доступу світла, оптимальна температура — 10°С;
— періодично перевіряти, щоб бульба не прокинувся, а також контролювати вологість;
— якщо грунт зовсім суха, потрібно злегка змочити
Зимівля з викопуванням — По завершенні активного періоду бульби добути з грунту;
— злегка очистити від грунту, розкласти підсушитися;
— переглянути на предмет здоров’я;
— зіпсовані та пошкоджені видалити;
— покласти в поліетиленовий пакет, додати зволожені тирсу або грунт з вермікулітом, перлітом;
— зав’язати пакети, зберігати в холодильнику у найбільш теплому відділі (для овочів);
— у січні-лютому дістати бульби з холодильника і помістити на світло для пробудження

Якщо протягом зими бульбі буде досить тепла і вологи, він може дати росток. Тут потрібно оцінити, наскільки міцний корінь. Якщо потужний, росток потрібно обережно видалити. Якщо ж слабенький і маленький, видалення паростка здатне погубити рослина. Тоді краще його посадити в землю і дати рости.

Молоді рослини на зиму не консервують. В кінці теплого сезону у них жовтіє листя, підсихає наземна частина. Все це потрібно зрізати. І по мірі появи нових пагонів — зазвичай він бліді і кволі — зрізати до самої весни.

Особливості посадки і пересадки

Після зимової сплячки або придбання бульб їх потрібно посадити в грунт. Тут теж є ряд правил. Головні з них стосуються вибору горщика і підготовки грунту.

Вибір грунту та ємності

Краще вибрати готовий грунтовий грунт. Найбільш підходяща маркування — «Для фіалок». Однак потрібно максимально наблизити його до потреб глоксинії. Тому потрібно трохи розпушувача — жменя на літр грунту. В якості розпушувача може виступати вермикуліт, перліт або сфагнум. Виготовити грунтову суміш можна і самим. Вона повинна включати декілька компонентів.

 • Земля (три частини). Це основа ґрунту. Брати її бажано під будь-яких вуличних дерев, крім дуба.
 • Пісок (дві частини). Сприяє кращому проникненню вологи, перешкоджає злежуванню.
 • Торф (три частини). Робить суміш більш пухкої, зручною для отримання рослиною поживних речовин і вологи.
 • Гумус або перепрілий гній (100 г на 2-3 л суміші). Стане добривом. Можна цей компонент не вносити, але тоді через тиждень після висадки необхідно почати підживлення. Згідно відгуками, краще всього брати добрива для квітучих рослин.

У горщик обов’язково потрібно покласти дренаж. Сама ємність повинна бути не дуже високою, але обов’язково широкою. Не потрібно брати занадто великий горщик, як і занадто маленький. Бульбі повинно бути вільно в ємності з урахуванням того, що за рік він збільшиться в розмірі.

«Переїзд» в новий горщик

У січні-лютому на бульбах з’являються нові бруньки. Якщо цього не відбувається, рослина потрібно помістити в тепле освітлене приміщення. Навіть якщо рослина зимувало в горщику, а не в пакеті, з початком чергового сезону воно потребує пересадки. Необхідний новий грунт і, можливо, нова ємність, якщо стара стала мала. Пересаджувати глоксинію потрібно в сім етапів.

 1. Дочекатися появи перших паростків. Після чого бульба дістати з землі або пакета з тирсою, обтрусити від залишків грунту, прибрати старі кореневі пагони. Вимити під проточною водою.
 2. Загнили, засохлі місця вирізати. Використовується гострий ніж. Зрізи потрібно посипати вугільним пилом. Якщо зіпсувалася велика частина кореня, краще його викинути.
 3. Приготувати рожевий розчин марганцівки. Вода повинна бути теплою. Помістити туди бульби на півгодини.
 4. Помістити посадковий матеріал в грунт. Присипати злегка землею, накрити плівкою. Грунтової суміші в горщику має бути приблизно на дві третини об’єму.
 5. Щодня прибирати плівку. Приблизно на годину. Це важливо для провітрювання.
 6. Прибрати плівку зовсім. Коли з’являться два хороших сильних листа. Досипати землі, щоб бульба був добре прикритий.
 7. Поливати помірно і обережно. Не допускати попадання води на листя і бульба.

Все описане необхідно врахувати і тим, хто не знає, як доглядати за глоксиній після покупки. Якщо рослина було придбано під час періоду спокою, але перед настанням весни, потрібно його «розбудити» і посадити. Якщо ж куплена квітуча глоксинія, то слід доглядати за всіма правилами до осені. Пересаджувати квітуча рослина не потрібно.

Способи розмноження

Глоксинія гарна ще й тим, що розмножувати її можна декількома способами: листям, живцями, частинами бульби, насінням. Способи нерівнозначні по трудомісткості і результативності, але дають можливість вибору найбільш зручного варіанту.

  1. Нове рослина з листа. Вважається, що розмножити глоксинію листом простіше всього. Вибирають міцний лист, має стебельце. Акуратно зрізують під корінь. Ставлять у воду приблизно на тиждень або відразу ж садять у вологу землю. Знизу стебла почнуть з’являтися корінці. При тому і іншому випадку нове рослина накривають плівкою при посадці в грунт, ємність ставлять у тепле освітлене приміщення. Нові розетки можуть з’явитися не скоро — приблизно через місяць.
  2. З допомогою стеблового черешка. Необхідна верхня частина стебла рослини. Приблизно на 3 см вона буде занурена у грунт, бажано наявність декількох листів. З урахуванням цих вимог і зрізують черешки. Посадковий матеріал поміщають у зволожений ґрунт. Якщо зрізана верхівка потужного рослини, то необхідний середнього розміру горщик, близько 10 см в діаметрі. Після посадки росток прикривають пакетом, прибирають його приблизно через місяць. Весь цей час потрібно не забувати про зволоження і провітрюванні.
  3. Розмноження насінням. Виростити глоксинію з насіння непросто. Зазвичай метод використовують, коли хочуть отримати новий сорт. Для цього запилюють квітки з різних рослин, чекають появи насінної коробочки. Як тільки вона почне лопатися, зрізають коробочку, досушують в невеликій ємності. В кінці зими готують грунт. Насіння змішують з піском або розсипають по поверхні. Прикривають плівкою. Зволожують пульверизатором. Необхідно достатньо тепла і світла. Паростки з’являються через два-чотири тижні. Через місяць рослини пікірують, розсаджують на відстань 1-2 див. Ще через місяць-півтора сходи розсаджують по окремих горщиках.
  4. Поділ бульби. Використовують його, коли іншого варіанту немає. Для рослини це досить травматично, квітка може довго хворіти і приживатися. Поділ проводять, коли є паростки не менше 2 див. Треба, щоб на кожній частині залишилося хоча б по одному паростку. Розрізають бульба гострим продезинфицированным ножем. Зрізи посипають вугільним пилом. Поміщають частини бульб у зволожений ґрунт. Надлишку вологи бути не повинно, щоб рослина не загнила.

При правильній посадці і догляду глоксинія може жити на підвіконні до десяти років, радуючи господарів яскравими «дзвіночками» всіляких відтінків. Для більш рясного цвітіння необхідно своєчасно видаляти зів’ялі квітконоси.

Причини, по яким немає квітів

Прикро, коли очікування красивого рясного цвітіння не виправдовуються. Тут можуть бути різні причини.

Зазвичай глоксинія не цвіте з-за п’яти помилок у догляді.

 1. Неправильний догляд. Занадто холодно або недолік вологи в грунті та повітрі. При дефіциті світла цвітіння теж може бути відсутнім.
 2. Стара рослина. Якщо бульбі багато років, потрібно рясно поливати його.
 3. Зараження грунту шкідниками. Потрібно замінити грунт.
 4. Протяг. Або низька температура. На це квітка реагує не тільки відсутністю дзвіночків, але і скручуванням листя.
 5. Невідповідна ємність. Занадто великий, а також глибокий горщик може вимагати від глоксинії багато сил для зростання. Їх не залишається на цвітіння.

Помилки при вирощуванні

Крім відсутності цвітіння, при вирощуванні глоксиній можлива поява і інших проблем. Зупинимося на п’яти найбільш часто зустрічаються.

 1. Засихають бутони в період цвітіння. Причина — недолік вологості. З цієї ж причини у рослин сохнуть листя. Необхідно поставити широкі чашки, миски з водою поруч з квітковим горщиком, частіше бризкати з пульверизатора поруч з глоксиній.
 2. В’януть і чорніють бутони, квіти не розпускаються. Причина може бути в великій кількості бутонів. Рослині просто не вистачає сил, і воно скидає квіти. Потрібно підгодувати його комплексним складом з наявністю фосфору і калію. На недолік цих елементів вказує і почервоніння листя.
 3. Листя втрачають колір, стають бляклими. Це недолік магнію. Потрібно використовувати добриво з цим елементом.
 4. Листя жовтіють. Причиною може бути надмірний полив, а також потреба в азоті. Потрібно використовувати відповідні кошти.
 5. З’являються коричневі плями на листі. Швидше за все, це вплив протягу або холодної води. Потрібно переставити рослина, поливати тільки теплою водою.

Хвороби і шкідники

При високій вологості повітря, рясному поливі і недотримання правил догляду у квітки можуть розвинутися різні хвороби. Слід при найменших підозрах оглянути рослина, перевірити на наявність захворювань. Ось три основних симптому, що глоксинії потрібне лікування.

 1. Квіти глоксинії в’януть і обпадають. Це може бути шкідник — павутинний кліщ, тріпс. Треба використовувати засоби проти паразитів.
 2. З’являються коричневі плями на листі. Якщо плями перетворюються в розриви, то це филлостикоз. Червонувато-коричневі плями з темними обідками — аскохітоз. При антракнозі бурі плями переміщуються з листків на пагони. Потрібно провести відповідне лікування.
 3. На рослині помітний білий наліт. Це борошниста роса, виникнення якої сприяють низька температура і висока вологість ґрунту. Потрібно обробити рослина спеціальними препаратами, організувати правильний мікроклімат.

Шкодити квітки можуть і гнилі, грибки, фітофтороз. При цих та інших захворюваннях найкраще використовувати фунгіциди «Фундазол» або «Топаз».

Вирощування глоксинії в домашніх умовах має чимало секретів і тонкощів. Однак основні правила прості. Вони полягають у створенні оптимальних умов для цього рослини. Не варто забувати, що спочатку квітка — мешканці тропіків. Йому необхідна рясна, але не надмірна вологість, достатньо тепла і світла, правильна організація періоду спокою. При дотриманні цих умов рослина буде цвісти багато сезонів.

Залишити коментар