Гіпоменорея: причини, приводи, потенційні небезпеки синдрому

Більшість дівчат насторожуються, коли з їх місячними відбуваються які-небудь «неполадки». Наприклад, занадто мізерні місячні можуть викликати тривогу навіть у самої врівноваженою леді.

Що таке гіпоменорея?

Гіпоменорея, як називається це явище по-науковому, далеко не завжди свідчить про наявність серйозних патологій в організмі жінки. Таке явище може бути пов’язане з екзогенними факторами – зміною часового поясу, акліматизацією, перенесеним психологічним стресом, жорсткою дієтою.

Причини мізерних місячних бувають і патологічними, і, оскільки ви не лікар, і не можете поставити собі коректний діагноз самостійно, радимо вам звернутися до свого спостерігає гінеколога для з’ясування причин такого розладу.

Слід знати, що гипоменореи бувають первинними і вторинними. Первинна гіпоменорея означає, що мізерні місячні були завжди, а рясних виділень майже не спостерігалося. Зовсім інакше справи йдуть зі вторинної гипоменореей.

Вона означає, що менструації жінки завжди були нормальними, і збідніли вперше, що і змусило її по-справжньому насторожитися.

Основні причини гипоменореи, або мізерних місячних

У широкому сенсі слова, причиною такого порушення є розлади роботи яєчників і гіпофіза, які безпосередньо відповідають за менструальну функцію у жіночому організмі. Також мізерні менструації можуть сигналізувати про недостатність ендометрія – внутрішнього шару, що вистилає маткову порожнину. Саме ендометрій виходить з кров’ю при місячних, при умові, що до нього не приліпилося плодове яйце, і вагітність не відбулася.

Коли ендометрій стоншується з якихось причин (дуже часто це відбувається на тлі прийому агресивних оральних контрацептивів), місячні стають не тільки незначними за обсягом, але і короткими за тривалістю. Крім того, вони можуть і зовсім не наступати по кілька місяців. Ця проблема дуже поширена серед пацієнток, які «сидять» на гормональні таблетки. Також дане розлад трапляється у тих, хто переніс операції на жіночих статевих органах, особливо в матці.

І особливо це стосується хірургічних абортів і вискоблювання. Рідше витончення ендометрію відбувається на тлі запальних та інфекційних захворювань (екстрагенітальних).

Порушення менструального циклу, зване гипоменореей, також може статися з таких причин:

 • Виснаження жінки на тлі постійно перенесених стресів (особливо сімейного характеру), практики жорстких дієт і голодувань (зокрема, «лікувального» голодування), встановленої нервової анорексії (в цьому випадку виділення можуть стати зовсім мізерними, або припинитися зовсім);
 • Порушення обмінних функцій в організмі (загальних);
 • Постійні стреси, синдром хронічної втоми, соматичні розлади і нервово-психічні захворювання в поточній стадії;
 • Анемія (в тому числі, залізодефіцитна);
 • Гіповітаміноз (встановлений фахівцем);
 • Операції на органах малого таза та сечостатевих шляхів;
 • Механічні травми;
 • Вроджені аномалії будови і розвитку матки (її двурогость, недорозвиненість і т. д.);
 • Часткова резекція порожнини матки оперативним шляхом;
 • Некоректно підібрані контрацептивні засоби (комбіновані оральні контрацептиви і міні-пілі), а також сам факт їх тривалого прийому;
 • Різні ендокринні патології (пов’язані з щитовидною залозою, гіпофізом і корою надниркових залоз);
 • Інфекційні захворювання (особливо підступний і небезпечний в цьому плані ураження внутрішніх статевих органів туберкульозом);
 • Потужна інтоксикація організму (харчова, алкогольна, лікарська);
 • Професійні «шкідливості»: радіоактивне випромінювання, рентген, постійні контакти з хімічними засобами;
 • Період лактації.

Місячні і вагітність

Деякі жінки цілком серйозно задаються питанням про те, чому йдуть мізерні місячні при вагітності. Поспішаємо вас попередити – таке явище ненормально, хоча деякі жінки дійсно відчувають його протягом всього строку. Однак у будь-якому випадку повинні звернутися до лікаря зі скаргами.

Єдиний варіант «нормальності» мізерних місячних при вагітності допустимо тільки тоді, коли ви, мабуть, про неї не знаєте. Кровомажущие виділення можуть стати сигналом про походить імплантації ембріона. Зазвичай при цьому вони дуже короткий час, і їх не можна розцінити як повноцінні місячні в принципі. Відбувається кілька актів виділення субстанції коричневого або рожевого кольору, при цьому може відчуватися дивний дискомфорт або біль в нижній частині живота.

В інших випадках, причиною мізерних місячних коричневого кольору при вагітності стають куди менш сприятливі речі. Зазвичай це свідчить про розвиток ембріона всередині фаллопієвої труби (позаматкова вагітність), або явно вказує на починається викидень.

Навіть якщо ви не відчуваєте більше ніяких тривожних симптомів мимовільного аборту, постарайтеся прийняти горизонтальне положення, забезпечити собі спокій і в невідкладному порядку викликати швидку допомогу. У разі якщо ваші побоювання будуть підтверджені, вам доведеться госпіталізуватися для збереження.

Зазвичай дівчатам на ранніх термінах прописують постільний режим, прийом «Дюфастона» та / або «Утрожестана», а також тримають у клініці до повної нормалізації стану. Якщо у вас вже була загроза переривання, ви повинні негайно звернутися до лікаря у її повторному випадку!

Гіпоменорея на тлі лікування препаратом «Дюфастон»

Трапляється, що мізерні місячні бувають після прийому «Дюфастона». Причому це помічають багато пацієнтки, яким довелося лікуватися цим препаратом прогестерону. Як і будь-який гормональний препарат, «Дюфастон» вносить серйозні корективи в звичайне функціонування жіночого організму. Гіпоменорея може трапитися саме на тлі гормонального дисбалансу, або на тлі встановлення гормональних рівнів після скасування ліки.

Приймаючи «Дюфастон», важливо чітко дотримуватися схему і кратність, прописану вашим лікуючим / спостерігаючим фахівцем. Самодіяльність у підборі і використанні гормональних засобів – це дуже небезпечна річ!

Коричневі виділення, що з’являються при прийомі «Дюфастона» замість регулярних менструацій, можуть сигналізувати про активне зростання ендометрію, який знаменує другу фазу менструального циклу. Якщо критичні дні відсутні після відміни препарату, швидше за все, це вказує на успішну вагітність. Оскільки ви лікувалися «Дюфастоном», вам буде радісно від цієї звістки, з чим ми вас і вітаємо!

Однак не варто безтурботно пускати все на самоплив.

В першу чергу, ви повинні в терміновому порядку зробити домашній струменевий тест, щоб підтвердити вагітність. Якщо він дав позитивний результат, терміново зверніться до акушера-гінеколога. Справа в тому, що після запліднення вам доведеться приймати «Дюфастон» ще якийсь час, з метою профілактики викидня.

Мізерні місячні після «Дюфастона» можуть бути пов’язані з пізньої овуляцією, дефіцитом естрогенів, патологічними змінами в матці. Так чи інакше, варто перевірити свій істинний діагноз і звернутися до адекватного лікування.

Мізерні менструації після 40 років: в чому причина?

В цілому, після 40 років фертильная функція жінки поступово згасає, бо місячні не повинні бути рясними: ендометрія в матці вже не такий щільний і об’ємний, як в юності. Але якщо ви зіткнулися з гипоменореей, тобто дуже мізерними виділеннями під час критичних днів, ймовірно, ви знаходитесь у періоді пременопаузи, слідом за яким неминуче настає клімакс. Саме пременопауза служить найбільш поширеною причиною мізерних місячних після 40 років.

До гипоменорее при цьому додаються й інші симптоми (або їх сукупність):

 • Припливи жару до верхньої частини тулуба;
 • Напади раптової тахікардії (почастішання серцебиття);
 • Придушення лібідо (зниження сексуального потягу і активності);
 • Гіпергідроз (підвищена пітливість);
 • Слабкість, запаморочення, апатія;
 • Різкі і часті зміни настрою;
 • Порушення сну (в тому числі, безсоння).

Якщо гіпоменорея триває надто довго і не має під собою об’єктивних причин, швидше зверніться до районного акушера-гінеколога в найближчу жіночу консультацію. Ігноруючи подібні ознаки, ви можете сильно засмутити своє жіноче здоров’я, а також довести розлад до безпліддя.

Будьте здорові!

Залишити коментар