Гіпоестес: догляд в домашніх умовах, вирощування, розмноження і обрізка

Відносно невисока, компактна рослина. Висота коливається від 30 см до півметра. Головна декоративна особливість гипоэстеса — ошатні строкаті листя. Вони розписані розсипом білих, рожевих і пурпурових плям. Яким повинен бути догляд за гипоэстесом в домашніх умовах? Як зберегти його декоративність надовго?

Тропічна рослина, що належить до сімейства акантових. Вважається невибагливим, але втрачає декоративність при неправильному догляді. Добре виглядає в квіткових композиціях.

Зовнішній вигляд і походження

У природі росте у вигляді невеликого куща. Природна середовище зростання — вологі тропічні ліси острова Мадагаскар. Рідше зустрічається в тропічних областях Африки.

Більшість видів зовсім невисокі — близько 30 див. Окремі різновиди виростають до 60 см, іноді навіть вище. Гілки соковиті, полуодревесневающие, сильно гілкуються. Зростання швидкий — свого максимального розміру гіпоестес може досягти всього за сезон.

У кімнатній культурі цінність представляють декоративні листя цікавою забарвлення. На темному зеленому фоні розкидані хаотичні плями різного розміру контрастних кольорів. У різних сортів плями пофарбовані бордовими, білими, рожевими відтінками. Вимагає регулярної формування для підтримання пишноти.

Листочки на стеблі розташовані супротивно. Форма яйцеподібна, кінчик трохи загострений. До стебел листя кріпляться черешками. Краї бувають злегка зазубреними або абсолютно гладкими. Цвіте дрібними трубчастими квітками, зібраними в напівпарасольки або головки. Фіолетові квіточки, скромні, але гармонійно поєднуються з темною або строкатим листям гипоэстеса.

Гіпоестес невибагливий, але дуже не любить продукти горіння газу і дим. Погано реагує на протяги, але воліє рости в добре провітрюваному приміщенні. Провітрювати бажано щодня, розміщуючи гіпоестес на недоступному для протягів місці. Можна на час провітрювання забирати його з кімнати.

Різновиди і сорти

Відомо всього кілька десятків видів природних гипоэстеса. Більшість з них непридатні для вирощування в квартирі. У горщечкової культурі використовуються в основному два види гипоэстеса. На основі цих видів виведено чимало цікавих гібридних сортів.

 • Криваво-червоний. Найпоширеніший у культурі вид гипоэстеса. Росте переважно на Мадагаскарі. Віддає перевагу затінені куточки тропіків. Росте у вигляді невисокого, сильно розгалуженого напівчагарника півметрової висоти. Листочки звуженою яйцевидної форми з гладкими, трохи хвилястими крайками. Колір темний зелений з контрастними пурпуровими смужками і хаотично розкиданими червоними плямами. Суцвіття невеликі, квітки тьмяного пурпурного відтінку.
 • Листоколосковый гіпоестес. Листочки м’які, ніжні, фіолетово-червоного забарвлення. Суцвіття поодинокі, лавандового відтінку, розташовуються в пазухах листків. На основі виду селекціонерами виведено безліч сортів.

З різних сортів гипоэстеса можна створювати цікаві композиції. Поєднання сортів з червоними, білими, рожевими плямами на листках виглядає оригінально і яскраво. Формують такі різнокольорові кущики відразу, висаджуючи в один горщик живці або сіянці різних рослин.

Особливості догляду за гипоэстесом

Як доглядати за гипоэстесом? Вимоги до умов утримання мінімальні. Гіпоестес підійде зайнятим людям і новачкам-квітникарям.

Досить запам’ятати основи догляду.

 • Освітлення. Повноцінне освітлення потрібно в будь-який сезон. Відкрите сонце небажано — гіпоестес притіняють тонким тюлем. Відноситься до культур довгого світлового дня. Взимку природного світла недостатньо — бажано встановлювати лампи денного світла. При недоліку світла рослини не гинуть, але страждає їх декоративність — згладжуються красиві плями.
 • Температура. У будь-який час року любить тепло. Влітку температуру підтримують в діапазоні 22-25°С, взимку — не нижче 17°С. Гіпоестес дуже чутливий до протягів і температурних перепадів.
 • Полив. У теплу пору року поливати гіпоестес рекомендують сильно, відразу після підсихання поверхні грунту. Повного пересихання грунту уникають — на посуху гіпоестес реагує скиданням листя. З осені інтенсивність поливів поступово знижують, до зими — зводять до мінімуму. Після просихання поверхні субстрату поливають тільки через два дні.
 • Вологість. Одна з головних умов гарного росту — висока вологість повітря. Регулярне обприскування теплою відстояною водою — обов’язкова процедура для підтримки декоративності листя. Приймають заходи по додатковому підвищенню рівня вологості. Поширені прийоми — завішування батарей мокрою тканиною в опалювальний сезон, використання спеціальних зволожувачів повітря. Горщик можна встановити на піддон, наповнений декоративної галькою або іншим наповнювачем, періодично підливати туди невелику кількість води.
 • Грунт. Рекомендована кислотність — рН 5-6. Грунт складають на основі листової землі з додаванням перегною, торфу і піску. Вітається додавання вугільної крихти, розмочених гранул гідрогелю.
 • Підгодівля. Вибирають добрива з підвищеною концентрацією калію. Калій сприяє збереженню своєрідного забарвлення листя. Підживлення проводять весь теплий сезон з місячними інтервалами. В період цвітіння можна підгодувати додатково.
 • Пересадка. Пересаджують щорічно з повною заміною грунту. Догляд за гипоэстесом після пересадки — помірні поливи, обов’язкове притінення від сонця, регулярне обприскування. Можна обприскати розчином препарату «Циркон» або «Епін».
 • Обрізка. Сильно обрізати гіпоестес не потрібно — досить регулярно прищипувати точки росту пагонів. Це стимулює бічне розгалуження, сприяє формуванню пишного, густого куща.

У гипоэстеса дуже короткий термін життя. Всього через три роки він втрачає декоративність. Потрібно заздалегідь потурбуватися про нарізування живців і вирощуванні з них молодих екземплярів на зміну старому.

Способи розмноження

Гіпоестес розмножується насінням і живцями. Насіння легко отримати з свого рослини, але потрібно зловити момент їх дозрівання. Дозрілі насіння можуть відсіятися і самостійно дати паростки в усіх сусідніх горщиках.

Вирощування сіянців із насіння

Найпростіший спосіб отримати багато рослин одночасно — вирощування гипоэстеса з насіння в домашніх умовах. Насіння проростає дружно, сіянці швидко ростуть. Для вирощування здорових сіянців рекомендується дотримуватися наступної послідовності з п’яти дій.

 1. Готують легкий субстрат з торфу і піску. Наповнюють сумішшю широкий, низький контейнер.
 2. Поверхню субстрату обприскують з пульверизатора, висівають насіння, зверху злегка присипають піском. Насіння дрібні — сильно заглиблювати їх не потрібно.
 3. Ємність накривають склом, ставлять у світле місце. Стежать за температурою — вона не повинна опускатися нижче 22°С.
 4. Насіння зійде менше ніж за тиждень. Скло відразу ж прибирають. Щодня перевіряють вологість субстрату, при необхідності обприскують з пульверизатора.
 5. Підросли сіянці можна розсадити в окремі горщики.

Перший раз точку росту прищипують, коли гіпоестес зросте до 10 див. Далі регулярно прищипують бічні пагони. Вже через чотири місяці ви отримаєте пишний кущик.

Живцювання

Не менш ефективний спосіб — розмноження гипоэстеса живцями у воді. Верхівкові живці укорінюють саме у воді — в грунті вони довго і неохоче пускають корінці.

З укоріненням не виникне ніяких складнощів, якщо дотримуватися запропонованої нижче схеми з п’яти кроків.

 1. Навесні нарізають необхідну кількість живців завдовжки до 10 див. Зріз роблять косою.
 2. Живці кладуть в контейнер, заливають водою і залишають на добу.
 3. На наступний день живці встановлюють горизонтально в непрозору баночку. Створюють парниковий ефект — надягають зверху поліетиленовий пакет. Стежать, щоб листочки не стосувалися його країв.
 4. Парничок тримають в теплому, світлому місці. На відкрите сонце не ставлять.
 5. Після появи корінців живці висаджують в невеликі горщики. У кожен горщик садять відразу по кілька живців для отримання пишного куща.

Перший час висаджені живці краще тримати під укриттям до появи стабільних ознак зростання. Парничок щодня провітрюють, видаляють скупчення конденсату. За аналогією з сіянцями починайте прищипувати в ранньому віці, щоб стимулювати розгалуження.

Поширені проблеми

Судячи з відгуків, проблеми з гипоэстесом виникають не дуже часто. Але при грубих порушеннях догляду або умов утримання можна зіткнутися з пожовтінням, опадением листя. Найчастіші причини — шкідники, сухість повітря, нерегулярний полив. Більш детально типові проблеми при вирощуванні гипоэстеса наведені в таблиці.

Таблиця — Проблеми вирощування гипоэстеса

Виникла проблема Можливі причини
Листя у гипоэстеса загортаються — Шкідники (попелиця або кліщик);
— полив добривом високої концентрації
Краї листків засихають — Занадто сухе повітря
Листя опадає — Сухість грунту;
— різкі коливання температури;
— холод
Листя жовтіють, втрачають пружність — Надлишкові або нерегулярні поливи
Гіпоестес втрачає характерну забарвлення, витягується — Недолік світла
Листя покриваються бурими плямами — Сонячний опік
Листя бліднуть, з’являється невиражена жовтизна — Надмірна кількість азоту в складі добрива

У кожному з цих випадків проблема вирішується усуненням похибки догляду. З втратили декоративність рослин нарізають живці для їх заміни.

Часті шкідники

Ніжні соковиті листочки гипоэстеса залучають шкідників. Особливо часто доводиться стикатися з попелиць, щитівкою, павутинним кліщиком. Для боротьби з шкідниками і лікування рослин дотримуються приблизно однакової схеми — механічно очищають від шкідників і обробляють інсектицидами. Більш детальну інформацію можна знайти в таблиці.

Таблиця — Шкідники гипоэстеса

Комаха Зовнішні прояви Способи боротьби
Попелиця — Скручування верхівок або окремих листів;
— липкі виділення;
— вторинне приєднання сажистого грибка
— Скручені верхівки гипоэстеса обрізають;
— рослина ретельно промивають мильною водою;
— обприскують настоєм тютюнової пилу
Павутинний кліщ — На листках з’являються маленькі жовті точки;
— листя стає млявим, сохнуть, опадають;
— окремі листя або весь квітка повністю обплітаються тонкою білою павутиною
— Обрізають уражені листя і пагони;
— обприскують гіпоестес водою і на добу надягають на нього поліетиленовий пакет;
— обприскують препаратом «Деррис»
Щитівка — Комахи видно неозброєним оком у вигляді бурих бляшок;
— гіпоестес чахне, стає млявим
— Комах видаляють механічно;
— протирають гіпоестес проспиртованным ватним тампоном;
— обприскують розчином будь-якого інсектициду

Хвороби зустрічаються набагато рідше. Основна проблема — коренева гниль, викликана грибком, надлишковими поливами, занадто великим об’ємом ґрунту, поганим дренажем. У цьому випадку рослина пересаджують з видаленням пошкоджених фрагментів кореневої системи. Корінці обов’язково купають у слабкому розчині фунгіциду і висаджують в свіжий грунт.

Знаючи, як правильно доглядати за гипоэстесом, можна домогтися від квітки максимальної декоративності. Це компактна рослина добре виглядає самостійно та у складі композицій в інтер’єрі невеликих приміщень.

Залишити коментар