Гіпертрофія мигдаликів у дітей – що це за захворювання і як лікувати?

Гіпертрофія – це надмірне розростання тканини будь-якого органу. Гіпертрофія мигдаликів часто зустрічається у дітей від 2 до 12 років. У більшості випадків розростаються піднебінні мигдалини, але іноді мовна і глоткові.

Це явище не пов’язане безпосередньо з запальним процесом, хоча взаємозв’язок і існує. Лікування потрібно у випадках, коли збільшення лімфоїдної тканини призводить до порушення фізіологічних функцій ковтання і дихання.

Що таке мигдалини?

Гланди у людини являють собою захисний бар’єр, який розташований на вході в дихальну систему.

Мигдалини поділяються на такі типи:

 • непарні органи – мовна і глоткова;
 • парні – трубні та піднебінні.

Ці органи складаються з лімфоїдної тканини, яка захищає організм від патогенних мікроорганізмів. До року діти хворіють мало – ці органи у них не розвинені фізіологічно, так і крім власного імунітету їх захищає вроджений – імунітет, закладений при вагітності.

Прохід до трахеї оточений Вальдейеровым кільцем – його утворюють гланди, глоткова мигдалина, далі 2 відростка – язичні скупчення лімфоїдної тканини і трубна мигдалина.

Як тільки інфекція намагається проникнути в організм, в лімфоїдної тканини Вальдейрового кільця починають вироблятися макрофаги. Це стимулює підвищення кровотоку і збільшення мигдалин.

Потім лімфоїдні органи дозрівають, і настає період підвищеної небезпеки, з точки зору захворювань верхніх дихальних шляхів. Після 12 років активний період росту закінчується, і на тлі статевого дозрівання настає стабілізація. В цей час гланди перестають збільшуватися, і гіпертрофія вже не загрожує.

Найчастіше розростаються піднебінні мигдалики – назву дано безпосередньо за місцем локалізації. Саме ці утворення лімфоїдної тканини в просторіччі називають гландами. У серйозних випадках потрібне оперативне втручання – так як надходження повітря стає ускладненим, процес прийому їжі – болючий.

Глоткова мигдалина гіпертрофується дуже швидко – в цьому випадку ставлять діагноз «аденоїдит». При хронічному запальному процесі починають розростатися аденоїди – в цьому випадку найчастіше проводиться лікування шляхом хірургічного втручання.

Причини і ступеня гіпертрофії мигдаликів у дітей

Гіпертрофія класифікується за ступенями:

1 – лімфоїдна тканина збільшується, закриваючи 1/3 просвіту глоткового кільця;

2 ступінь – перекривається глотка вже на 2/3;

3 – ускладнюється процес дихання і ковтання їжі – просвіт закритий майже повністю.

При 3 ступені гіпертрофії діти можуть почати задихатися – їм потрібна термінова медична допомога.

Причинами збільшення лімфоїдної тканини вважаються:

 • часті простудні та інфекційні захворювання;
 • каріозні процеси;
 • поразка аденовірусом;
 • гормональні зміни;
 • порушення роботи наднирників і ендокринної системи;
 • поразка слизової носа – в тому числі і механічне.

Була відзначена зв’язок між виникненням гіпертрофії мигдаликів у дітей і підвищеною роботи системи – наднирник/гіпофіз/гіпоталамус.

Ознаки гіпертрофії лімфоїдної тканини глоткового кільця

Зазвичай маленькі діти самі дають зрозуміти батькам, що у них щось не в порядку з горлом, показуючи на шию рукою.

Старші діти вже можуть озвучити свої скарги:

 • біль у горлі;
 • труднощі з ковтанням;
 • утруднене дихання.

Оглянувши горло дітей, дорослі помічають наступні симптоми:

 • піднебінні мигдалини закривають просвіт гортані;
 • колір гланд змінюється з рожевого на блідий або навіть жовтуватий;
 • на вигляд поверхня здається рихлою.

При цьому ніякого нальоту і ознак запалення не спостерігається.

Крім того, діти починають говорити «в ніс», дихають відкритим ротом, у них з’являється задишка під час сну чути хропіння.

Лікування необхідно – якщо ступінь гіпертрофії посилиться і, крім піднебінних, збільшиться глоткова мигдалина, може спотворитися зовнішній вигляд. Порушується прикус, особа витягується, підборіддя висувається. У дітей можуть спостерігатися проблеми зі слухом через порушення прохідності євстахієвої труби, частішають рецидиви отиту в області середнього вуха.

Утруднене дихання призводить до порушення надходження кисню до головного мозку, що відбивається на фізіологічному розвитку, діти починають відставати від однолітків. Якщо лікування не починається на цьому етапі, зміни можуть виявитися необоротними.

Діагностика розростання лімфоїдної тканини

Діагностувати гіпертрофію у дітей може тільки лікар – диференціювати захворювання від хронічного тонзиліту можливо тільки після спеціально обстеження.

Після візуального огляду малюків направляють зробити УЗД носоглотки або рентгенограму, призначають лабораторні обстеження. Необхідно виключити наявність абсцесу глотки або пухлини.

Для підтвердження діагнозу призначають:

 • фізикальне обстеження з описом клінічної картини – історія захворювань уточнюється у батьків;
 • клінічні дослідження – аналізи крові і сечі різного характеру, зішкріб на мікрофлору, взяття харкотиння;
 • УЗД або ренгенографию.

У деяких випадках маленьких пацієнтів відправляють на консультацію до вузьких фахівців, щоб точно встановити причину збільшення лімфоїдної тканини і повністю виключити ймовірність рецидиву після лікування.

Гіпертрофія мигдаликів у дітей – лікування

При гіпертрофії 1-го ступеня та відсутності запального процесу можна обійтися домашніми методами. У цьому випадку лікування полягає в полосканні теплими розчинами солі або соди – 1 чайна ложка на склянку води – і постійному зволоженні носової порожнини. Потрібно стежити, щоб діти дихали носом, не відкриваючи рота, щоб виключити можливість інфікування патогенними мікроорганізмами.

При 2-го ступеня захворювання необхідно медикаментозне лікування. Гланди припікають розчином коларголу або ляпісом, перекисом водню.

Використовують такі лікарські препарати:

 • танін – його розчином полощуть горло або змащують лімфоїдну тканину;
 • антисептик антиформин – їм також проводять полоскання;
 • нітрат срібла для припікання.

При лікуванні обов’язково слід уточнювати, яка концентрація розчину потрібно для дітей того чи іншого віку – в аптеці багато препарати продаються в нерозведеному вигляді.

Вищезазначені препарати не мають ніяких протипоказань, крім індивідуальної нестерпності.

При 3-го ступеня захворювання необхідно хірургічне лікування.

Методи народної медицини допомагають запобігти запальні процеси і зупинити розвиток захворювання:

 1. За 15 хвилин до їжі гланди змащують соком алое, змішаного з медом у пропорції 1/3.
 2. Відмінна допомога лікування – полоскання теплою мінеральною водою, до 3-4 разів на день курсами.
 3. Полоскання відваром дубової кори або волоського горіха – їх проводять після їди.
 4. Поверхня гланд обробляють маслами – обліпиховою, персиковим або абрикосовим.

Якщо лікування проводиться регулярно, то вдається утримувати глотковий кільце на одному рівні, і уникнути запальних процесів. Після 12 років, на тлі гормонального становлення, лімфоїдна тканина зменшиться самостійно.

Залишити коментар