Гіперактивні діти в дитячому садку і школі

Діти з синдромом гіперактивності – доволі часто зустрічається явище у ряді дитячих садків і шкіл. І мова йде не про просте активному чаді, а про дітей, які постійно ведуть себе як «заведений моторчик». Специфічність роботи з такими дітьми ґрунтується на важкому контакті з ними, так як вони знаходяться майже безперервної фізичної активності.

Увагу гіперактивних дітей дуже розсіяно, концентрація уваги на мінімальному рівні. Їм важко дослухати кого-то до кінця, очі бігають, їх погляд складно зловити. Складність їх адаптації в соціумі полягає у створенні перешкод у роботі не тільки викладачів, але й іншим дітям, які перебувають в колективі разом з гіперактивними дітьми. І часто їм випадає частка «ізгоїв» серед ровесників.

Гіперактивний дитина в колективі однолітків

Характерною рисою поведінки гіперактивних дітей є крайня імпульсивність, призводить до скоєння ними необдуманих вчинків. Приміром, на колективних заняттях вони перекрикує інших, на всі запитання дають необдумані відповіді, так як не дослуховують. В іграх з однолітками не слідують ніяким правилам. Все це зводить до ситуацій, коли ці діти опиняються в центрі неприємних подій, сварок, бійок.

Власне, всі вищеперелічені аспекти поведінки гіперактивних дітей призводять до великих складнощів при контактах з однолітками. Їм важко завести друзів. Підвищена дратівливість, супроводжується агресією, відштовхує від спілкування з ними. Як наслідок — поява тривоги у надактивного дитини.

Але не можна поспішати з висновками про синдром. Не всі рухливі діти гіперактивні. Іноді гіперактивність приймають звичайну зайву тривожність.

Психологи рекомендують для початку уважно спостерігати за дитиною і скласти чітку картину його поведінки. Тривожні діти проявляє високу активність лише в певних умовах, але вони контролюють свою поведінку. Гіперактивні ж не можуть контролювати власні думки і вчинки, їх руху лихорадочны, безладні.

Тобто гіперкінетична активність у вихованців проявляється наступним чином:

 • неможливість сконцентрувати увагу на чомусь одному;
 • надмірна неуважність;
 • висока імпульсивність;
 • сверхактивная безперервна рухливість.

За статистикою, у 80% випадків синдром гіперактивності проявляється саме у хлопчиків.

Детальніше про ознаки та лікуванні гіперактивності ви дізнаєтеся у статті за посиланням.

Гіперактивні діти у дитячих садках

Психологи рекомендують вихователям у дитячих садках будувати індивідуальний підхід до гіперактивним дітям:

 • Потрібно поставити таку дитину в центр колективу, якщо мова йде про молодшого навчальному закладі. Таким чином, задовольняється одна з основних потреб такого малюка – бажання бути у всіх на виду.
 • Також рекомендується в дитячих садах при групових заняттях не наполягати на виконанні його до кінця. При 20-хвилинних завданнях дитина може спокійно всидіти лише 10 хвилин. В цьому випадку потрібно переключити його на інше заняття, наприклад, полити квіти, протерти стіл і так далі. Після цього він, можливо, буде в змозі повернутися до групового заняття. В іншому випадку малюк весь издергается і буде відволікати увагу інших.
 • Вихователю необхідно дізнатися, що подобається дитині. Для цього проводяться спеціальні завдання, коли педагоги просять намалювати на аркуші паперу малюнок «Коли я щасливий». І далі намагатися більш поглиблено залучати малюка до завдань, які йому найбільш цікаві.
 • Також вихователям у дитячих садках рекомендується акцентувати увагу на тих розвиваючих заняттях, які будуть тренувати слабкі функції у дітей. Заняття повинні проходити у формі гри. Але це необхідно робити поетапно, тобто одна гра повинна тренувати тільки одну слабку функцію. Наприклад, ігри на концентрацію уваги, на контроль рухової активності, контроль імпульсивності.
 • В дошкільних закладах, при наявності досить великої кількості гіперактивних дітей, їх об’єднують в окремі спеціалізовані групи. Такі групи не повинні містити більше 10 дітей. Необхідний індивідуальний контроль за кожним із дітей з боку психологів, неврологів. Навіть якщо дитячий сад не володіє можливістю об’єднати дітей, все одно необхідно проводити корекційні заняття з кожною дитиною, інакше може проявитися отсалось у розвитку.

Надактивні діти в школі, рекомендації

 • У школі протягом 45 хвилин гіперактивним дітям і поготів неможливо всидіти на місці. Це призводить до численних скарг і догану з боку викладачів. Грамотні педагоги в таких випадках зобов’язані знайти індивідуальний підхід. Наприклад, влаштовувати 2-хвилинні перерви на зарядку. Піде на користь не тільки надактивність дитині, але і всім дітям у класі.
 • Необхідно вміло направляти енергію таких дітей у потрібне русло. Приміром, якщо педагог бачить, що дитина проявляє свої таланти і інтерес на уроках співу або ІЗО, то необхідно повідомити про це батькам, щоб ті відправили його на додаткові заняття в музичну школу або в школу мистецтв.
 • Програми навчання в школах ускладнюються з кожним роком. Навантаження, відповідно, зростає. І часом обсяг матеріалу, що дається дітям, занадто великий і доводиться проявляти мультизадачність. Для дітей із синдромом гіперактивності це дається вкрай важко. Тому батькам варто заздалегідь готувати. Вчителям необхідно попереджати про кінець часу на будь-яке завдання за кілька хвилин.
 • Викладацькому складу вкрай не рекомендується давати учневі щось вище його сил. Необхідно надати завдання, з яким він успішно впорався. Якщо виникла необхідність у чомусь дорікнути дитини, то не можна висловлювати незадоволення ним самим у цілому, потрібно сконцентрувати увагу на окремому дії.
 • Також потрібно розуміти, що учневі під силу, а з чим він впоратися не зможе. Тому що при його зверненні за допомогою потрібно взяти на себе тільки ту роботу та завдання, які не під силу йому, решту він повинен виконати сам.
 • Настійно рекомендується педагогам не брати на себе всі емоційні проблеми учня, інакше це відволіче від раціонального підходу до навчання гіперактивних дітей.

Отже, основні моменти підходу до гіперактивним дітям:

 • Для виявлення конкретних аспектів синдрому, краще звернутися до відповідного фахівця, який спеціалізується на подібного роду роботі з дітьми. Кожна дитина — особистість, незважаючи на візуальну схожість загальних симптомів, свій характер, свої вроджені особливості, неправильний підхід до виховання гіперактивної дитини у батьків. Адже такі моменти, як постійне заперечення і непослух, може бути просто поганим вихованням.
 • З такими дітьми необхідно починати заняття на початку дня.
 • Для оптимальної організації рекомендується використовувати візуалізацію: схеми, малюнки.
 • Необхідно проявляти послідовність. Не можна від дитини вимагати мультизадачності. На кожне завдання, що дається послідовно, відводиться певна частина часу.
 • Не вимагайте від дітей вище їх можливостей. За необхідності знижуйте вимоги до акуратності, адже гіперактивні діти дуже часто проявляють неохайність.
 • Необхідно завести щоденник, в якому буде оцінюватися поведінки та успіхи дитини. За позитивні оцінки його можна заохочувати, але в міру.
 • Давайте йому можливість відпочити. Якщо учень зміг спокійно всидіти на місці тільки половину часу на завдання, то дайте йому перепочити, переведіть його на інше заняття. Якщо заняття проходять у школі, то влаштовуйте фізкультхвилинки, дозволяючи дітям розім’ятися і відпочити від мозкової діяльності.
 • Створюйте ситуації, де дитина змогла б проявити свої здібності та відрізнитися від інших, показати свої сильні сторони. Знаючи свої сильні сторони і перемагаючи в змагання, гіперактивний дитина ніколи не буде відчувати себе обділеним.

Детальніше про те, як виявити і розвинути здібності дитини ви дізнаєтеся у статті за посиланням.

Всі ці прості рекомендації дозволять педагогам навчити «складних» дітей і вміти адекватно відповідати на їх поведінку, а також утихомирювати їх енергію або переводити її в правильному напрямку.

Залишити коментар