Гіперактивна дитина: ознаки, лікування, як заспокоїти

Гіперактивність, що виявляється у дитини, характеризується підвищеною нормою збудження і активного стану. Найчастіше такого роду поведінка викликає незручності для оточуючих людей. У цьому випадку синдром прийнято називати — поведінковим розладом. Дана проблема є ознакою емоційної неврівноваженості. За статистикою, в дошкільному віці приблизно у 39% дітей зустрічається таке розлад і у 57% школярів.

Якщо ваша дитина входить у цей відсоток. Хто поставив такий діагноз? Якщо фахівець, то він напевно дав вам і рекомендації, і тоді дуже похвально, що ви не обмежуєтеся ними і продовжуєте шукати далі. А якщо ви самі, то теж є деякі плюси – адже ви можете бачити прояви своєї дитини в гіпертрофованому вигляді і просто перебільшувати їх масштаби. У будь-якому випадку, я як фахівець, не працюю з діагнозами, а працюю з кожною конкретною проблемою. І тому, завжди прошу батьків розповісти про симптоми. І далі ми вже спільно розробляємо програму одужання або поліпшення.

Ознаки гіперактивної дитини

Гіперактивні діти ніколи не здатні спокійно всидіти на місці, вони безперервно рухаються, бігають. Один з очевидних ознак – надзвичайна цікавість до всього. Оточуючим здається, що вони виявляють допитливість, але насправді такі діти проявляють миттєвий інтерес до речей. Їх не цікавить приватне, вони не задають питань «чому» і «навіщо». А в разі, якщо ставлять, то відповідь або недослушивают або відразу ж забувають.

Гіперактивний дитина практично не може тривалий час утримувати свою увагу навіть на улюбленому або цікавому занятті, чи то малювання, телевізор або навіть гра. Порушення концентрації є основною причиною труднощів з навчанням для гіперактивних дітей.

У гіперактивного дитини відзначаються ознаки порушення координації: вони неловки, незграбні, дуже часто звучать і самі постійно подають, ламають іграшки. Вони постійно наносять собі каліцтва у вигляді подряпин і синців. Бігаючі очі, що часто змінюється вираз обличчя, постійний рух кистей рук також може видати гіперактивність у дитини.

Також важливими ознаками, на які варто звернути увагу, є:

 • непосидючість;
 • неуважність;
 • неуважність;
 • холеричные зміни в настрої;
 • негативізм;
 • зайва впертий;
 • агресія.

Такі діти постійно є причинами сварок з ровесниками, викладачами.

Гіперактивний дитина не може впоратися з даним йому завданням, він освоює все з великими труднощами. Сон такої дитини дуже поганий, неспокійний. А вдень він і зовсім не може спати з дитинства. Гіперактивні діти завжди бувають в центрі уваги в громадських місцях, тому що їм постійно треба що-небудь хапати, чіпати, заборони і одергивания батьків вони майже ніяк не реагують.

В основному, перші ознаки даного розладу помітно відчутні на другому і третьому році життя, але, на жаль, багато батьки йдуть до фахівця, тільки коли їх чадо вже в шкільному віці. Причина тому проблеми, пов’язані з навчанням. А саме в початкових класах від дитини потрібна зосередженість і посидючість.

Причини гіперактивності

Одним з факторів розвитку синдрому гіперактивного може стати гіпертонія у матерії під час вагітності.

Також впливати на ризик розвитку розладу може спосіб життя мами, який полягає в курінні, вживанні алкоголю або у важкій роботі. І ускладнення процесу пологів збільшують шанси на виникнення синдрому гіперактивності.

Лікування синдрому гіперактивності

Перший етап лікування — виявлення деяких аспектів поведінки дитини. Наприклад, деякі симптоми можуть обумовлюватись наявністю вроджених особливостей, які практично неможливо змінити. Деякі особливості можуть бути причиною неправильного виховання, такі як неслухняність і негативізм.

Наступним пунктом лікування чада буде зміна умов його навчання. Максимальна спеціалізація навчання – запорука успішного одужання. Дітей з гіперактивністю, що виражають симптоми затримки розвитку, необхідно надсилати в корективні класи, а дітей, що зазнають проблеми з навчанням, однак виявляють високі інтелектуальні навички, відповідні їх віку, класи для наздоганяючих дітей.

Медикаментозне лікування розлади дає позитивні результати з вірогідність до 80%. Але його характер – симптоматичне. Тому подібне лікування необхідно проводити протягом досить довгого часу і іноді навіть вже в зрілому віці. Придушення симптомів допомагає в соціальному та інтелектуальному розвитку дітей. Подібне лікування дає свої плоди навіть в підлітковому віці.

У медикаментозного лікування серед психологів є ярі супротивники. Викликано це тим, що більшість препаратів, у деяких країнах, для лікування гіперактивності довгий час мали в своєму складі амфетамін. Тільки після вивчення всіх властивостей медикаментів була виявлена сильна залежність. Це викликало низку протестів серед захисників дітей і лікарів. На жаль, навіть у розвинених країнах Євросоюзу поки ще не відмовилися від лікування розлади амфетамінами.

У Росії, на щастя, лікування здійснюється іншими діючими речовинами. Препарат атомоксетин, що користується популярністю, не відноситься до психотропному ряду. Його ефективність підтверджується вже на четвертий місяць прийому.

Невід’ємну роль у лікуванні відіграють самі батьки. Необхідно дотримуватися «позитивної моделі» виховання. Такі діти дуже сприйнятливі до похвали. Тому жодна добра справа або позитивний вчинок не повинні бути пропущені. Завдання батьків акцентувати на цьому увагу дитини.

Потрібно уникати категоричних відповідей дитині. Якщо що-то доводиться забороняти – аргументуйте ваше рішення. Необхідно почати перекладати на дитину частину домашніх справ. Почати можна з самого елементарного — привчити до прибирання в кімнаті наприклад. Щоденник самоконтролю дитини також буде великим внеском, який дасть позитивний результат. Також за позитивні «оцінки» можна заохочувати чадо, але в міру.

Так як найчастіше гіперактивний дитина страждає дефіцитом уваги намагаючись залучити оточуючих, ведучи себе дуже зухвало, то необхідно приділяти йому багато часу. Потрібно дотримуватися розкладу і правильного розпорядку дня.

Як заспокоїти дитину

Перед батьками в момент сильної перезбудження дитини виникає питання, як заспокоїти гіперактивного дитини. На самому початку, необхідно постаратися поміняти обстановку. Це може бути просто зміна приміщення, в якому він знаходиться, або може бути просто досить дати йому води. Фізичні контакти також грають дуже велику роль, прості обійми дають ефективний результат в лікуванні.

Для усунення неспокійного сну дитині необхідно приймати розслаблюючі водні процедури. До складу таких процедур включений екстракт шишок хвойних дерев, але для початку необхідно переконатися, що у вашого малюка немає алергії на ці рослини. Перед сном можна почитати дитячі оповідання або подивитися ілюстрації до книги. Регулярний масаж і спокійна музика дасть можливість вашій дитині швидко заспокоїтися і заснути.

Коли потрібно заспокоїти гіперактивного дитини досить швидко, батькам самим доведеться проявити кмітливість, придумуючи різні ігри, які неодмінно заспокоять дитину. Наприклад, одна з найпопулярніших ігор, які радять психологи, є «Пульт». Необхідно намалювати пульт управління і, натискаючи на різні «кнопки», говорити: «Вимикаю звук» або «Включаю уповільнення».

Спільні ігри – основа для заспокоєння дитини. Можна просто попросити дитину порахувати від 1 до 20 і навпаки. Маленьким дітям потрібно запропонувати показати, як мукає корова, жаба квакає і так далі.

Підводячи підсумок, варто зазначити найнеобхідніші моменти виховання гіперактивних дітей:

 1. Чіткі постановки задачі. Чим коротша пропозиція, тим краще дитина його сприймає. Уникайте довгих формулювань.
 2. Виявляйте послідовність. Не можна видавати дітям всі домашні справи відразу. Тільки по мірі їх виконання.
 3. Контроль над часовими рамками дозволить уникнути несподіваних проявів гіперактивності. Попереджайте своє чадо про всі свої наміри як мінімум за 5 хвилин.
 4. Дотримуйтесь розклад.
 5. «Позитивна модель» виховання. Хваліть дитину за кожні його значні і малі успіхи.
 6. Направте енергію дитини в потрібне русло. Необхідно допомогти дитині у виборі хобі. Воно дозволить йому витрачати свою величезну енергію в потрібному напрямку.

Дотримуючись цих рекомендацій у поєднанні з медикаментозним лікуванням, можна допомогти дитині швидко і ефективно викорінити синдром гіперактивності. Проте варто пам’ятати, що прийняття будь-яких медичних препаратів повинно бути погоджено та рекомендовано лікарем фахівцем. Гіперактивність у дітей досить поширене явище, головне, що потрібно від батьків – це збереження спокою і терпіння.

Думка лікаря на рахунок гіперактивних дітей:

Залишити коментар