Гімнастика для очей по Аветисову

Окуляри, лінзи, операція? Такі думки відвідують людини, у якого виявилося зниження гостроти зору. А чи варто відразу вдаватися до радикальних заходів? Відновити зір можна з допомогою спеціальних тренувань.

Одна з методик, яка заслужила схвалення лікарів і пацієнтів, — гімнастика для очей по Аветисову. У чому її сенс і як її робити?

Физминутка для очей. На чому базується методика Аветисова?

Едуард Сергійович Аветисов – вчений «старої закалки», відома персона в світі медицини. Він 40 років працював заступником директора НДІ очних хвороб ім. Гельмгольца.

Розробив вчення про оптичної корекції зору і одним з перших став застосовувати в діагностиці та лікуванні очних патологій лазери. Довгі роки він присвятив вивченню проблем косоокості і короткозорості. Результатом цих досліджень стало створення методики, що включає прості вправи, які дозволяють загальмувати процес погіршення зору і допомагають поліпшити його гостроту. Їх можна робити як для профілактики, так і у лікувальних цілях.

Гімнастика для очей по Аветисову – це комплекс вправ, що складається з трьох блоків. Виконувати їх можна вдома, на роботі або в школі, але головна умова успіху – регулярність. Ідея цієї програми полягає в тому, щоб давати очам певне навантаження. Така активність допоможе зняти напругу і розслабити м’язи очного яблука.

Який результат дасть зарядка для очей?

Якщо в точності слідувати вказівкам автора методики, то можна досягти таких результатів:

 • поліпшити кровообіг в кровоносних судинах сітківки;
 • нормалізувати циркуляцію рідини всередині очей;
 • поліпшити акомодацію;
 • зміцнити окорухові м’язи, підвищити їх тонус, еластичність і збільшити силу;
 • зняти перевтому зорового апарату;
 • зупинити розвиток короткозорості;
 • підвищити гостроту зору.

Сам собі окуліст: як правильно тренувати очі?

Щоб зорова гімнастика Аветисову повернула втрачене зір або не дала йому погіршитися, слід дотримуватися таких правил:

 • заняття проводити щодня, а не час від часу;
 • займатися тривалий період;
 • краще робити 2-3 підходи на протязі дня;
 • за один раз виконувати не дуже багато повторень. Спочатку можна обмежитися 3-5 повторами, потім довести їх кількість до 7-8 (максимум — 12);
 • кожну вправу виконувати в повільному темпі;
 • так як працюють м’язи починають інтенсивно поглинати кисень, вчасно виконання гімнастики треба глибоко дихати;
 • не перенапружуватися, після пари вправ давати собі відпочинок.

Важливо! Перед тим як починати заняття, обов’язково відвідайте офтальмолога! Подібні тренування показані не всім. Адже причина погіршення зору може бути пов’язана з пухлинами та іншими серйозними патологіями, які потребують фахового лікування.

Комплекс № 1: розслабляємо

Перша група вправ призначена для того, щоб нормалізувати обмінні процеси і стимулювати кровопостачання сітківки. Під час їх виконання чоловік повинен прийняти сидяче положення.

Цей блок включає такі вправи:

 1. Заплющити очі. Утримувати їх у цьому положенні 5 с. Відкрити. Через 2-3 сек. повторити все наново.
 2. Швидко синхронно блимати очима близько 15 сек. Дати їм 10-секундний відпочинок. Такі дії виконати 2-3 рази.
 3. Зімкнути повіки. Вказівним пальцем однієї й іншої руки легенько натиснути на очні яблука, потім одночасно виконувати обертальні масажні руху протягом 1 хв.
 4. Закрити очі. Несильно натиснути трьома пальцями (вказівним, середнім і безіменним) на повіки, порахувати до 3. Відкрити очі на 2 сек., зробити ще один підхід.
 5. Пальцем підняти шкіру над очима. Змикати повіки, долаючи опір. Виконати 3 рази.

Комплекс № 2: «качаємо» очні м’язи

Виконання цієї групи вправ дозволить зміцнити окорухові м’язи. Комплекс складається з 4 завдань, які треба робити сидячи.

 1. Тримати голову прямо. Переводити погляд зверху вниз (від стелі до підлоги) і назад.
 2. Сфокусувати погляд на одній точці навпроти себе. Повільно переводити його з однієї сторони в іншу, намагаючись досягти максимальної амплітуди рухів.
 3. Переміщувати погляд у діагональному напрямку – з одного кутка кімнати в протилежний.
 4. Малювати кола в одну й іншу сторону.

Комплекс № 3: вчимо очей адаптуватися до навколишніх умов

У цьому блоці «очної гімнастики» Аветисова підібрані вправи для поліпшення акомодації. Для відновлення зіркості очей пропонується 4 набору дій; їх виконують стоячи.

 1. Помістити палець на відстані приблизно 30 см від кінчика носа. Дивитися на нього пару секунд. Палець опустити, розслабити очі.
 2. Витягнути руку перед собою. Сфокусувати погляд на кінчику пальця або взяти в руку олівець. Повільно наближати його до обличчя, не відводячи погляд. Коли зображення почне двоїтися, руку опустити. Відпочити кілька секунд. Повторити все спочатку.
 3. Одне око прикрити долонею. Вільну руку виставити вперед, Тримати погляд на виставленому вказівному пальці, то відсуваючи, то наближаючи його до себе. Проробити такі ж маніпуляції з другим оком.
 4. Прикріпити на віконне скло яскраву мітку (простіше всього вирізати коло з паперу червоного кольору). Спочатку дивитися на далеко розташований об’єкт через вікно (1-2 сек.), потім перевести погляд на мітку. Міняти напрям погляду кожні пару секунд. Під час виконання цієї вправи чоловік повинен знаходитися на відстані 30 см від скла. Проводити таку тренування необхідно щодня тричі на добу. В перший і другий день — 5 хв., потім збільшити час ще на 2 хв. Цю вправу можна виконувати одним або обома очима.

Таке тренування, якщо проявити наполегливість і терпіння, дає дуже хороші результати, особливо якщо мова йде про дітей. Їм можна запропонувати гімнастику для очей по Аветисову в картинках. Це дозволить обійтися без нудних пояснень, а заняття перетвориться в забавну гру.

Офіційна наука не вважає зорову гімнастику головним засобом лікування очних хвороб, але визнає її позитивний вплив на органи зору. Як би там не було, спробувати все ж варто. Але пам’ятайте: завдання тренінгу для очей не в тому, щоб формально виконати всі запропоновані вправи. Вони повинні стати Вашою звичкою!

Залишити коментар