Гімнастика для очей для поліпшення зору

Зорова здатність людини є однією з найбільш дивовижних функцій організму. Гострота зору дозволяє нам бачити всю красу різноманітності колірного спектру. Ми можемо розрізняти предмети, можемо відчувати емоції від побаченого. Гарний зір надає нам впевненості в діях і рухах. Коли ми бачимо, ми може попередити небезпеку. 80% всієї інформації людина отримує саме завдяки тому, що може бачити.

Під впливом різних факторів зорова функція може бути частково або повністю втраченою. Люди, які з народження позбавлені здатності бачити, замінюють цю функцію іншими чутливими рецепторами: краще чують, краще сприймають навколишній світ по запаху або тактильно. Зрячі з народження в процесі втрачання чіткості зору, здається, втрачають частинку своєї особистості.

На ранній стадії відновлення зору непогано зарекомендувала себе зарядка для очей. Розроблено, апробовано та ефективно впроваджено в практику чимало терапевтичних методик, як то гімнастика Жданову, гімнастика для очей по Норбекову та інші. Зауважимо, що процедури спокійно застосовні будинку, підійдуть і дорослим і дітям.

Коли рекомендовано вдатися до спеціальних вправ корекції зору?

Наші очі в окремі моменти сильно піддаються напрузі. Наприклад, коли ми взаємодіємо з електронним пристроєм: комп’ютером, телевізором та іншими. Коли ми читаємо, що робимо, що вимагає підвищеної уваги до точності до дрібних деталей. А ще, коли ми занадто довго змушені напружувати органи зору, наші очі починають сильно втомлюватися.

Тому існують спеціальні правила, дотримання яких дозволить довше зберегти нормальність зорової функції.

 • Перегляд телевізора. Гігієна зору передбачає вікові нормативи перегляду телевізора. До півтора років взагалі бажано виключити вплив «блакитного екрану» на малюка. Від півтора до трьох років – не більше півгодини в день. Дошколятам бажано дозволяти перегляд не більше 60-90 хв в день.

Дорослим дозволено дивитися телевізор скільки заманеться, але пам’ятайте, що кожні 60 хв потрібно робити «перепочинок» і давати очам відпочити. Відстань від очей до екрана залежить від діагоналі домашнього телевізора: мінімально (14 дюймів) – 1,2 м, максимально (36 дюймів) – 5,6 м. Такі норми вважаються найбезпечнішими. До речі, старі телевізори набагато більше чинили впливу на очі, ніж сучасні LED телемонітори.

 • Робота за комп’ютером. Екрани електронних пристроїв впливають на зір ще більше, ніж телевізори. Особливо це стало помітно зараз – у час стрімкого розвитку електронних технологій. Оптимальна відстань від монітора до очей – 50 см під кутом 30 градусів. Рекомендовано кожні 45 хв роботи межевать з 15-хвилинним технічною перервою.
 • Читання. Дрібні шрифти, читання лежачи, при поганому освітленні – це те, що «садить» наш зір.
 • Професійна проблема. Зачіпає багато професій. Особливо поширене зниження зору у тих, хто працює з дрібними наборами (тексти, механізми, деталі), в суворих умовах (полярники, наприклад), на шкідливому виробництві, у кого в роботі потрібна підвищена увага і зорова концентрація.
 • Вікові зміни зору. У дитячому віці багато людей «заробляють» собі короткозорість, яка з віком частково виправляється, так як розвивається інша зорова дисфункція – далекозорість. Може відбуватися і навпаки. Як кажуть лікарі, кожен випадок винятковий.
 • Офтальмологічні розлади і патології.

Для підтримки в нормі зорової функції потрібні спеціальні корисні речовини, які надходять в організм з їжею. Найвідоміші з них каротиноїди лютеїн і зеакстатин. З усіх відомих каротиноїдів тільки їм під силу проникати в сітківку ока і захищати рогівку від фотоповреждения. Дивно, але ці каротиноїди присутні в нашому організмі від народження, і поки немовля вигодовують грудьми, їх запас постійно регулюється. А потім все – організм перестає їх синтезувати, і отримувати каротиноїди доведеться тільки з продуктами харчування та комплексами спеціальних вітамінів.

Очам потрібно обов’язково давати відпочивати. Найкращий спосіб – смежить повіки на кілька хвилин. Для тих же, у кого вже явні проблеми із зором, скажімо, короткозорість, додатково рекомендовано робити зарядку для відновлення зору.

Показання та протипоказання гімнастики для очей

Перед тим, як вдатися до вправ по відновленню зору, потрібно обов’язково пройти предметну офтальмологічну діагностику щодо виявлення ступеня та характеру розладу. Призначення комплексу вправ – також прерогатива лікаря, оскільки є ряд попереджувальних факторів. Зарядка для очей по відновленню зору протипоказана:

 • після операції на очах (не раніше, ніж через півроку);
 • при відшаруванні сітківки (спочатку хірургічне втручання і шестимісячна реабілітація);
 • сильна короткозорість (допускається лише незначна навантаження);
 • ознаки очного тиску (краще дочекатися, коли симптоматика знизиться).
 • Вдаються до комплексу гімнастичних вправ для очей з такою метою:
 • щоб нормалізувати нервову систему;
 • щоб поліпшити роботу мозку;
 • щоб зняти навантаження на зоровий нерв;
 • у якості профілактичних заходів при падаючому зорі.

Тренування включає в себе кілька різних вправ, вибір яких залежить від специфіки порушень зорової функції. Рекомендується проводити заняття щодня. Курс і його тривалість розробляє офтальмолог. Вправи необхідні:

 • при далекозорості і короткозорості;
 • у момент втоми і перенапруги зорового нерва;
 • після роботи за комп’ютером та перегляду телевізора;
 • у разі спадкової схильності до втрати зору;
 • при астигматизмі;
 • при низці патологій внутрішніх органів.

Як було сказано вище, розроблено кілька ефективних методик застосування гімнастики для очей. В одному матеріалі, звичайно, складно буде охопити весь комплекс вправ, тому виділимо найбільш часто вживані.

Гімнастика для очей по Жданову

 • Пальмінг. Розтираємо долоньки один про одного до тепла, прикриваємо очі, долонями під кутом в 90 градусів закриваємо очну область. Згадайте про щось приємне або подумки «поуговаривайте» свої очі краще бачити. Не віднімаючи долонь, очі щільно замружили – послабили (3-4 рази). Прибираємо руки, очі не відкривати. Помотали злегка головою. Злегка потерли закриті очі кулачками. Різко відкрили і швидко-швидко проморгали. На пальмінг витрачатися не більше 3-5 хв. Навіть без проблем із зором це вправа рекомендовано всім, хто постійно працює за комп’ютером.
 • Тренування окорухових м’язів – рухомими на обличчі повинні залишатися тільки очі. Рекомендовано проводити не більше трьох разів на день. Запропоновані нижче вправи слід повторювати в кожному напрямку тричі поспіль. Після кожного – треба моргати:
 1. дивимося вгору-вниз, вправо-вліво, по діагоналі в усіх проекціях;
 2. «малюємо» очима прямокутник в одному напрямку, потім в іншому;
 3. аналогічно попередній вправі «відстежуємо» циферблат годинника в прямому і зворотному напрямках;
 4. вправа «змійка» – рух очей по уявній хвилястої лінії;

«спіраль» – кругові рухи очей із збільшенням радіусу огляду.

 • 3. Соляризація для розслаблення окорухових м’язів: вибирається позиція, коли одне око знаходиться в тіні, другий – на сонце. Вправа виконується стоячи. 20-25 разів розгойдувати з одного боку в бік, щоб світло-тінь змінювалися. В очах з’являться «зайчики». Після – обов’язково пальмінг. У день проводити таке заняття можна не більше 4 разів.

У професора Жданова в запасі багато практичних рекомендацій щодо зарядку для очей з усунення короткозорості та відновлення зору. Багато програми розроблені спеціально для маленьких пацієнтів.

Гімнастика для очей по Норбекову

На початку двохтисячних Мирзакарим Норбеков публікує книгу, на сторінках якої пропонує власну унікальну методику корекції зору. Перевага способу Норбекова в тому, що йому вдалося якимось чином точно розрахувати програму так, щоб досягти максимальних результатів. В комплекс Норбекова увійшли більшість традиційних гимнастік для очей.

Ключовий момент програми – перебудова організму на клітинному рівні. Автор наполягає на послідовності й чіткості виконання:

 • виконання всіх завдань відкритими;
 • з смеженными століттями;
 • подумки.

Проблему зниження зору можна вирішити, якщо вчасно її виявити і застосувати відповідні заходи профілактики та лікування. Адже зір – одна з найбільш тендітних систем людського організму, яка постійно відчуває колосальне навантаження. Не втрачайте одну з найбільш дивовижних здібностей людини – бачити світ таким, який він є!

Залишити коментар