Гикавка у плода: як виявляється, чи є небезпечною для здоров’я майбутньої дитини

Майбутній дитина, перебуваючи в материнській утробі, веде дуже активне життя. Перші ворушіння з’являються ще в ембріональній стадії – 8-9 тижнів – при формуванні зачатків м’язових волокон.

З 15 тижня він вже починає рухатися свідомо, реагуючи на звуки або різкі рухи матері. Він перебирає ручками пуповину, примружує очі, закриває ручками особа, відштовхується ногами, щоб зручніше перевернутися.

З 25 тижня багато жінок – але не всі відчувають ритмічні і навіть неприємні руху в животі – вони можуть продовжуватися тривалий кількість часу. Вважається, що так проявляється гикавка у плода під час вагітності.

При внутрішньоутробної гикавці плода у нього скорочення діафрагми відбуваються так само, як у дорослої людини. Блукаючий нерв скорочується, передаючи імпульси на всі частини тіла і викликаючи іннервацію внутрішніх органів жінки через пуповину.

У деяких випадках під час гикавки матка може входити в тонус. Якими причинами викликані гикавки плода при вагітності і не представляє даний стан загрози для матері і майбутнього малюка?

Причини гикавки

До факторів, що викликають ритмічні скорочення, можна віднести:

  • надмірне роздратування діафрагми плода з-за того, що він наковтався амніотичної рідини – навколоплідних вод, в яких він знаходиться постійно в матці;
  • формування нервової системи, коли організм перевіряє реакцію нервових імпульсів;
  • підготовку до самостійного дихання і процесу смоктання під позаутробного періоді.

Внутрішньоутробна гикавка виникає при зміні настрою майбутньої матері під час її стресового стану або роздратування.

Так може реагувати «чадо» на спілкування з майбутніми батьками – розмова, погладжування по животу. Часто гикавка плода з’являється при вагітності, якщо жінка веде дуже активне життя – різкі рухи на великому терміні змушують дитини перевертатися, внаслідок чого він заковтує навколоплідні води, і, природно, намагається інстинктивно відновити функції організму.

Природні здригання не приносять плоду ніяких незручностей, вони діють, як масаж, стимулюють роботу органічних систем. Ці тремтіння зазвичай проходять протягом 20-30 хвилин і не встигають втомити майбутню маму.

Коли стан небезпечно?

Якщо скорочення діафрагми тривають тривалий час протягом декількох днів, і при цьому плід активно ворушиться, можна підозрювати виникнення стану гіпоксії – кисневої недостатності.

Гіпоксія – не хвороба, вона виникає під час вагітності при розвитку різних патологічних процесів, які не тільки у плода можуть розвиватися, але і в організмі майбутньої матері. Під час гіпоксії порушується формування органічних систем, порушуються обмінні процеси, може виникнути загроза переривання вагітності.

Найчастіше причини гіпоксії провокує стан жінки. При вагітності особливу небезпеку представляє анемія – низький рівень гемоглобіну в крові. У цьому випадку через плаценту не доставляється стільки кисню, скільки необхідно для нормального розвитку плоду.

Аномалії та захворювання серцево-судинної системи викликають недостатність кровообігу, що порушує циркуляцію крові в третьому колі кровообігу – плацентарному. Кисневе голодування викликається загостренням бронхіальної астми, при захворюваннях дихальної системи – бронхітах, пневмонії, плевритах.

Порушують надходження кисню до плаценти цукровий діабет, гестоз, хвороби сечовидільної системи.Викликає кисневу недостатність внутрішньоутробне інфікування.

Іноді майбутній немовля сам «винен», що виникла гіпоксія. Активно рухаючись в рідкому середовищі, він обмотався пуповиною і перетиснув її – адже через пуповину і надходить кисень в його організм.

Що робити, якщо гикавка часта?

Часта гикавка є індикатором стану вагітності, тому при появі судомних тривалих скорочень протягом доби, потрібно звернутися до лікаря. Чим раніше проведуть необхідні обстеження і встановлять причину такого стану, тим швидше вдасться надати допомогу.

Можуть знадобитися наступні діагностичні заходи:

  • електрокардіографія – під час цього дослідження зіставляють частоту серцевих скорочень з
    руховою активністю, і діагностують загальний стан плода;
  • доплерометрія – мета дослідження – вивчення характеру кровотоку в судинах жінки і в третьому колі кровообігу – плаценті і пуповині, визначення швидкості кровотоку;
  • УЗД-обстеження допомагає визначити не лише стан плода, оцінити його розвиток щодо терміну, але діагностувати склад і консистенцію навколоплідної рідини.

Якщо буде поставлений діагноз – гіпоксія, швидше за все, жінці буде необхідна госпіталізація. Терапевтичні заходи, проведені під наглядом лікаря, допоможуть відновити нормальний стан і зберегти вагітність.

Гіпоксія дуже небезпечна. На ранньої ембріональної стадії вона викликає порушення формування ембріона, на більш пізній призводить до ураження нервової системи у майбутнього немовляти. Якщо гіпоксія виникає в кінці третього триместру, може знадобитися терміновий кесарів розтин для порятунку життя немовляти, а іноді і матері.

Положення плоду

Перед пологами дуже важливо визначити правильне положення плоду – від цього залежить підготовка до пологів. При сідничному або поперечному положенні природне розродження можливо, але акушери знаходяться в «готовності №1» — тобто при важкому перебігу пологів заздалегідь обмовляється можливість проведення хірургічного втручання.

Іноді лікарі точно не можуть зрозуміти, який стан у немовляти, і направляють майбутніх матусь на УЗД-дослідження.

Самі ж жінки впевнені – вони знають, наскільки підготовлений до появи на світ малюк, так як за гикавці визначили положення плоду. Вони вважають, що в тому місці, де вони найбільш чітко відчувають ритмічні скорочення, і знаходиться головка майбутнього немовляти. Оскільки ці відчуття суб’єктивні, лікарі їх до уваги не приймають і намагаються поставити точний діагноз апаратним методом.

Є точніший, ніж прослуховування ритмічних скорочень, спосіб самостійного визначення положення дитини. Потрібно лягти на спину, розслабитися, і спробувати подивитися зі сторони на свій живіт. Якщо малюк знаходиться спинкою догори, то чітко видно дві опуклості – головка і сідниці. На обидві з них слід провести легке фізичне вплив. Якщо відчується після натискання ворушіння визначили голівку, вона відхиляється в бік і повертається на місце, сідниці нерухомі.

Результати подібного дослідження не можуть гарантувати 100% достовірність – жінка при самообстеженні може і помилитися. Не потрібно вагітній жінці самій намагатися себе лікувати і визначати, де гикає плід. Їй не слід і замислюватися, з чим пов’язано те чи інше коливання, якщо воно не завдає їй занепокоєння й не повторюються дуже часто.

Якщо ж рухова активність занадто підвищена або, навпаки, знижена, слід звертатися до лікаря. Ритмічні скорочення діафрагми плоду – індикатор стану здоров’я майбутньої дитини.

Залишити коментар