Гігієна та харчування вагітної жінки для здоров’я майбутньої дитини

Вагітність – це не хвороба, а природний фізіологічний стан. Але потрібно враховувати, що в організмі вагітної відбуваються деякі зміни, пов’язані з метаморфозами роботи гормональної системи.

Організм жінки з перших днів нового стану пристосовується до зародилася в ньому життя, знижується імунітет, змінюються відчуття смаку і запаху, підвищується навантаження на внутрішні органи і системи.

При відсутності зовнішніх негативних факторів в нормальній психологічній обстановці здорова жінка легко переносить вагітність. Якщо ж у неї були певні – нехай і незначні – неполадки зі здоров’ям раніше, на цьому етапі вони загострюються, що викликає ускладнення у майбутньої матері або плода

Тому під час особливого стану потрібно дотримуватися наступних рекомендацій:

 • зберігати і підтримувати власне здоров’я;
 • створювати умови для нормального розвитку плода;
 • готуватися до пологів;
 • готувати груди до лактації і годування немовляти.

Порушення правил особистої гігієни жінки, підвищені емоційні та фізичні навантаження можуть спровокувати ускладнення або зрив вагітності.

Тому з перших тижнів особливого стану потрібно скорегувати свій життєвий режим.

Загальний режим вагітної

Особливих змін для здорової жінки в загальному режимі не потрібно. Вона може працювати на своєму місці, з урахуванням нового статусу.

Що не рекомендується в особливому стані?

 • Не можна виконувати професійну діяльність, що вимагає значних фізичних зусиль, роботу, пов’язану з вібраціями і нічними чергуваннями, перебуванням на висоті, хімічними реагентами, перепадами температур і подібним.
 • Дуже важливо щодня висипатися – спати не менше 8 годин на добу.
 • Вагітним бажано вести активний спосіб життя з урахуванням стану здоров’я, якщо робота сидяча, обов’язково потрібно виконувати комплекс ЛФК, який підтримує нормальний м’язовий та судинний тонус.
 • Статеві стосунки можливі, однак слід враховувати особливості стану вагітності – при загрозі зриву рекомендується статевий спокій.
 • Необхідно відмовитися від шкідливих звичок, намагатися уникати контактів з інфікованими патогенними мікроорганізмами, якщо хвороба заразна.
 • Чим раніше вагітна стане на облік до гінеколога, тим краще для неї і майбутньої дитини. Особливо важливо відвідувати консультацію зрілої жінки – навіть якщо пологи не перші. Вагітна віку за 30 років вимагає особливого спостереження.
 • Потрібно звернути увагу і на одяг. Перевагу слід віддавати речам із натуральних тканин, з підвищеною гігроскопічністю. Міняти нижню білизну потрібно щодня, бюстгальтери вибирати вільні – краще без кісточок – не здавлюють молочні залози.
 • Ніяких речей, врізаються в тіло, особливо з другої половини вагітності. Багато разів народжували потрібно придбати бандаж – при розходженні прямих м’язів живота бандаж бажано носити з початку 2 триместру.

Вагітній також рекомендується відмовитись від високих підборів – зручне взуття оберігає від фізичних травм. М’язи знаходяться в природному положенні, так і можливість спіткнутися і впасти зменшується до мінімуму.

Потрібно також дотримуватися правил особистої та інтимної гігієни (підмивання, гоління тощо).

Особиста гігієна жінки

Очищення шкіри є одним з основоположних гігієнічних заходів. Оскільки шкіра виконує дуже важливу функцію організму – терморегуляцію – за нею слід регулярно доглядати. Забруднені пори не можуть відокремлювати пот в потрібній кількості, і якщо їх не очистити, на нирки ляже додаткове навантаження.

Бажано, щоб вагітна приймала душ 2 рази на день – вранці і ввечері. Раз на тиждень обов’язково потрібно мити все тіло. Користуватися варто душем або звичайною лазнею – від парної, ванни і сауни краще відмовитися.

В лазні і сауні жарко, а при ванні гігієнічні заходи можуть викликати зворотні явища – забруднена вода, омиваючи статеві органи, сприяє занесенню інфекції. Патогенні мікроорганізми, піднімаючись по висхідній через статеву систему, можуть викликати запальний процес у гінекологічних органах і призвести до внутрішньоутробного інфікування.

Поради гінеколога для вагітних з загрозою переривання вагітності, які не можуть приймати душ регулярно – протиратися перед сном вологим рушником. Вода повинна бути кімнатної температури, холодна може викликати розлад нервової системи внаслідок різкого звуження судин.

Якщо до вагітності жінка обливалася холодною водою, від звички відмовлятися не слід.

Перед прийомом їжі та після відвідування інтимної кімнати або громадських місць, вагітна повинна обов’язково мити руки. Дуже важливо це робити правильно. Правильна гігієна рук – очистити простір під нігтями щіткою і помити з милом кисті. Засоби для миття рук потрібно змити проточною водою. В крайньому випадку, слід використовувати гігієнічні серветки. Після миття руки ретельно осушують.

Інтимна гігієна жінки

Інтимний догляд за статевими органами – важлива складова гігієнічних заходів вагітної.

В області статевих органів розташовані великі кровоносні судини і статеві залози, це призводить до скупчення забруднень і сального секрету. Набряклість статевих органів підвищують проникність шкірного покриву в цій області і знижують місцевий імунітет, підвищують можливість попадання патогенних мікроорганізмів.

Жінці необхідно раз на тиждень голити статеві органи, пахвові западини, регулярно обмивати їх. У цих зонах скупчуються патогенні мікроорганізми, від яких необхідно позбавлятися.

Статеві органи слід підмивати правильно, здійснюючи рухи від лобка до заднього проходу. Спринцювання під час вагітності не проводять – якщо їх не призначив лікар. В інтимну гігієну вагітної входить особливий догляд за молочними залозами.

Вже з другого триместру слід задуматися про профілактику маститу:

 • обмивати 2 рази в день соски кип’яченою водою – спочатку теплою, а потім прохолодною;
 • розтирати груди жорстким рушником;
 • бажано обробляти соски і ареоли нашатирним спиртом, розведеним у пропорції ? кип’яченою водою.

З 5 місяця вагітності необхідно приймати повітряні ванни. Жінка роздягається до пояса перед сном на 10-15 хвилин. Температура в приміщенні повинна бути звичайною.

Деякі жінки додатково проводять кварцування статевих органів.

Зловживання впливом ультрафіолетових на геніталії небезпечно, але якщо гінеколог не має нічого проти, то процедури можна продовжувати. Час опромінення необхідно зменшити порівняно зі звичайним станом – у вагітних слизова статевих органів більш чутлива і пересихає швидше.

Будь-які зміни в області статевих органів – зайве набухання, поява виділень, що неприємно пахнуть, симптоми, як при молочниці – привід для негайного звернення до лікаря.

Засоби особистої гігієни для особливого стану не повинні містити безлічі ароматизаторів і парфумерних компонентів. Краще зупинитися на дитячих миючих засобах – шампуні, мило, креми та олії для шкіри.

Гігієна харчування вагітної жінки

Про загальної та інтимної гігієни вагітної говорять багато, але здоров’я жінки в особливому стані багато в чому залежить від гігієни харчування.

Ризик інфікування при зниженні імунітету підвищується. Тому треба особливо ретельно вибирати продукти і готувати їжу, дотримуючись правил технології. Харчове отруєння або харчова алергія можуть викликати патологію у плода або навіть перервати вагітність. З-за цього варто задуматися про безпеку харчування. При приготуванні їжі вагітна повинна враховувати зміни фізіологічного стану – в даному статусі алергію можуть викликати продукти, які раніше були нешкідливими для організму.

Руки перед їжею треба мити – це правило, що діє в будь-якому стані, при вагітності повинна дотримуватися неухильно.

При покупці продуктів слід звертати увагу на термін придатності. Якщо він закінчується, від придбання слід відмовитися.

Воду слід обов’язково кип’ятити або пити бутильовану. Якщо жінка подорожує в особливому стані, то незнайому бутильовану воду теж слід кип’ятити, а от від використання води з крана слід відмовитися навіть з умовою кип’ятіння. До речі, для догляду за інтимними органами при поїздках в теплі країни воду також краще закип’ятити.

Вагітній необхідно вживати багато свіжих фруктів і овочів. Їх необхідно мити кип’яченою водою, навіть якщо в подальшому планується чистити. Якщо овочі та фрукти помили, а потім вони полежали, необхідно повторне обмивання. Бажано харчуватися свіжоприготовленими стравами. Небажано зберігати їжу в холодильнику довше 24 годин. Харчування поза домом слід по можливості обмежити. При дисфункції травних органів або розладі травлення необхідно звернутися до лікаря.

Якщо жінка здорова, дотримується режим, дотримується гігієнічних правил, вагітність вона подолає з легкістю і обов’язково народить здорового немовляти.

Залишити коментар