Гібіскус кімнатний: догляд в домашніх умовах влітку і взимку, цвітіння, вирощування

Гібіскус завезений до нас з Малої Азії. У природі росте у вигляді невеликого дерева або куща з гарними глянсовим листям і великими виразними квітами. В останні роки став дуже поширений в кімнатній культурі. Багато його знають під іншою назвою — «китайська троянда». Яким повинен бути догляд за гібіскусом кімнатним в домашніх умовах, щоб рослина радувало пишним листям і рясним цвітінням? Чи є якісь тонкощі догляду?

Гібіскус вважається досить невибагливою рослиною. Він нейтрально відноситься до рівня освітленості, регулярності поливів, перепадів температур. Тому його можна рекомендувати початківцям квітникарям, як одну з найкрасивіших і нескладних у вирощуванні культур.

Як виглядає

Гібіскус поширений не тільки в Малій Азії. Він часто зустрічається в Америці, Африці. На вологих луках, у заплавах річок він утворює густі зарості, рясно прикрашені квітами. Дуже любить воду, за що на батьківщині отримав назву «болотної мальви». У нас гібіскус частіше називають китайською трояндою.

Гібіскус відноситься до великого роду сімейства мальвових. Відомості про чисельність роду в джерелах розходяться. У середньому рід налічує від 150 до 300 представників. Є дикі і культурні види, різні за типом росту і забарвленню. Рід включає в себе трав’янисті однолітні та багаторічники, чагарники і дерева.

Листя у гибискуса черешкові з надрезными крайками. Практично всі види цвітуть великими красивими квітами. Квіти дуже витончені, відрізняються яскравим забарвленням віночка. Після цвітіння дозріває плід — коробочка з великою кількістю насіння. Після дозрівання плід розпадається на п’ять стулок.

В областях природного виростання гибискуса його використовують не тільки в якості декоративного рослини. Молоді пагони і листя вважаються овочевою культурою. У медичних цілях застосовуються коріння, плоди, насіння і листя. Квітки служать для отримання натурального барвника. Сушені пелюстки гибискуса — основа для приготування чаю «Каркаде»

Кімнатні різновиди

Для домашнього озеленення використовують переважно низькорослі різновиди. Не так давно в кімнатному квітникарстві був відомий тільки один вид гибискуса з червоними махровими квітами. Зараз вибір набагато більше — завезені нові види, виведені гібридні сорти з різними забарвленнями.

 • Гібіскус китайський. Доросла рослина не перевищує двох метрів у висоту. Легко переносить обрізку — можна сформувати і більш компактна рослина. Швидко розростається в ширину — підходить тільки для просторих приміщень.
 • Гібіскус рассеченнолепестный. Ця різновид завезена до нас із Бразилії. Відрізняється оригінальними квітами вишуканої форми. Чашечка трубчаста розділена на пелюстки. Пелюстки сильно розсічені, відгинаються назад. Забарвлення червоно—помаранчева. Маточка сильно видається вперед.
 • Гібіскус «Мікс». Належить до вічнозелених кущів. У хороших умовах виростає трохи вище метра. Квіти великі, махрові або прості. Забарвлення різноманітна. Зустрічаються сорти з білими і насичено червоними квітками. Широка гамма проміжних відтінків.
 • Гібіскус Купера. По-іншому називають ряболисті. Головна особливість різновиди — незвично забарвлене листя. Строкате листя гармонійно поєднують в собі зелений, білий і червоний колір. Квітки великі, але звичайні — рожевого або червоного кольору.

Залежно від різновиду гибискуса догляд за них може мати свої особливості. Наприклад, ряболисті сорти дуже чутливі до освітлення. У сильній тіні вони бліднуть, стають не такими виразними. На сонячному місці стають непередбачувано строкатими.

Що робити після покупки

Принісши гібіскус додому, уважно огляньте його — стебла, листя з зовнішньої і внутрішньої сторони. Шукайте шкідників, ознаки хвороб. Акуратно дістаньте його з горщика і огляньте кореневу систему на наявність гнилей та кореневого червця. Гібіскуси зазвичай продаються в пластикових горщиках, легко витягуються і повертаються на місце.

Якщо ви помітили щось підозріле — точки, плями, выгрызы, павутинку, нерівномірне пожовтіння листя, в якості профілактики обробіть спеціальними препаратами. Інсектицидами від шкідників, фунгіцидами від грибка і хвороб.

Потрібна пересадка гибискуса кімнатного після покупки, питання спірне. Практично всі гібіскуси призводять до нас з Голландії. Виробники підганяючи їх під потрібні параметри — рясне цвітіння, листочки насиченого зеленого кольору, коренева система повністю обплітає земляний ком. Висаджуються рослини в торф з дуже високим вмістом добрив та стимуляторів росту. Якщо різко перемістити квітка в менш поживне середовище він може просто загинути.

Якщо ви вирішите пересадити гібіскус відразу після покупки, то тільки методом перевалки з повним збереженням земляного кома. Але краще дочекатися закінчення цвітіння. За цей час більша частина запасу поживних речовин виснажитися і квітка набагато спокійніше переносить пересадку. Перед пересадкою повністю просушіть кореневу систему, акуратно, з допомогою шпажки розплутайте коріння, очистіть їх від залишків старого ґрунту. Промивати коріння не потрібно — гібіскус болісно ставиться до цієї процедури.

На другий день після посадки можна полити препаратом «Циркон». Іноді гібіскус реагує на стрес млявістю листочків. Спробуйте надіти на рослину прозорий поліетиленовий пакет і надути його, щоб листочки не стосувалися плівки. Коли тургор листочків відновиться, пакет можна зняти. Через місяць після посадки гілки обріжте як можна нижче — це стимулює бічне розгалуження.

Від періоду адаптації, правильної пересадки гибискуса після покупки залежить його подальше зростання. Головне, не поспішати, робити все продумано і приділяти увагу дрібницям.

Особливості догляду за гібіскусом

Як доглядати за гібіскусом кімнатним? Це швидко зростає, відносно холодостійка рослина. При гарному догляді стабільно і рясно цвіте, досягає великих розмірів.

Правила догляду за гібіскусом досить прості.

 • Освітлення. Рослина дуже світлолюбна — молоді рослини ставлять на підвіконня зі східного або західного боку. Дорослі розміщують поруч з вікном. З північної сторони витягується, блякне, перестає цвісти.
 • Температура. Сильну спеку не любить. Бажано створити умови комфортних, помірних температур близько 20-22°С. Взимку обов’язковий відпочинок в прохолоді — 14-16°С. Гібіскус може обійтися і без періоду спокою, але цвітіння буде мізерним.
 • Полив. Вологолюбна рослина. Влітку поливають рясно, але не заливають — дають просохнути верхнього шару землі. Під час поливу стежать, щоб земляний ком повністю просочився. Надлишки рідини з піддону виливають через 10-20 хвилин після поливу. Восени частоту поливів починають поступово знижувати — після просихання поверхні ґрунту вичікують два—три дні. Взимку інтервали між поливами залежать від температури змісту. Чим холодніше в приміщенні, тим рідше потрібно поливати гібіскус.
 • Вологість. Вимагає підвищеної вологості повітря. Обприскування — обов’язкова процедура. Під час цвітіння обприскують акуратно, намагаються уникати попадання вологи на квітки і бутони. Проблему сухого повітря вирішують використанням спеціальних зволожувачів, установкою горщика в піддон з вологим наповнювачем, обприскуванням повітря навколо рослини.
 • Грунт. Рекомендується використовувати нейтральний, легкий і поживний грунт. Оптимальний склад — листова земля, перегній, дерен і пісок. Використовують суміші без додавання торфу. Корисна добавка — деревне вугілля. З готових магазинних ґрунтів можна вибрати суміш для цитрусових культур.
 • Підгодівля. Добрива вносять регулярно, але в помірних кількостях. Навесні рекомендується підгодувати квітка препаратом з підвищеним вмістом фосфору і калію. В інший час використовують збалансований мінеральний комплекс для квітучих культур. Наприклад, «Кеміра люкс». Вміст азоту в будь-якому засобі повинне бути мінімальним.
 • Пересадка. До трьох-чотирирічного віку гібіскус пересаджують щорічно. По мірі уповільнення зростання інтервали між пересадками збільшуються до двох—трьох років.

Як правильно обрізати китайську троянду? Робити це краще після цвітіння. Видаляють пагони, що ростуть всередину куща і паралельно стовбурах. Старі дворічні пагони на скелетних гілках зрізують. Зрізи роблять під кутом, направляючи зовнішній край скосу до верхівки крони. Обрізають за два прийоми, дають рослині можливість відновитися. Видалення великої кількості пагонів за один раз послаблює рослину, провокує розвиток захворювань.

Якщо не цвіте…

Якщо перестав цвісти гібіскус, треба просто проаналізувати умови утримання. Не цвіте він з різних причин — тепла зимівля, неправильний полив, занадто великий горщик, нестача або надлишок мікроелементів.

Для стимуляції цвітіння спробуйте діяти за таким алгоритмом:

 1. У жовтні обріжте всі старі пагони, залишивши на кожному тільки за три очки. Якщо горщик занадто великий — пересадите в меншу за розміром ємність.
 2. З настанням зими влаштуйте квітці період відпочинку при знижених температурах близько 15—16С. Освітлення обмежте, поливайте тільки за необхідності для підтримки легкої вологості грунту.
 3. У самому початку березня трохи участь поливи. Підсохлу землю добре прорыхлите.
 4. Поверніть горщик з рослиною в тепло, на добре освітлене місце. Проведіть першу підгодівлю.
 5. Коли на вулиці потепліє, приберіть три сантиметри грунту і замініть його новим. Оптимальний склад — садова земля, сухі водорості і добре перепрілий компост.

Як доглядати за гібіскусом кімнатним під час цвітіння? Регулярно підгодовуйте і поливайте, підтримуйте високу вологість повітря. Не допускайте попадання прямого сонця на рослину, постарайтеся знайти йому не спекотне місце. Обприскуйте акуратно, уникайте попадання вологи на квітки. Зів’ялі квіти відразу ж видаляйте, щоб вони не заважали розпускатися новим бутона.

Як розмножується гібіскус

Розмножити гібіскус можна насінням або живцями. Живцювання — більш простий і швидкий метод. Сіянці ростуть повільно, не завжди зберігають материнські ознаки.

Вирощування з насіння

Вирощування з насіння гибискуса в домашніх умовах — клопітка і непросте заняття. Насіння можна зібрати зі свого рослини або купити в магазині. Для одержання здорових сіянців дотримуйтесь наступної послідовності дій.

 1. Підготуйте легкий грунт — суміш піску з торфом. Наповніть їй плоский контейнер.
 2. Поверхня ґрунту зволожте з пульверизатора, контейнер накрийте склом. Скло можна замінити звичайним поліетиленом або харчовою плівкою. Поставте ємність під лампу денного світла, підтримуйте температуру на рівні 25°С.
 3. Після появи третього справжнього листочка, сіянці можна распикировать в окремі ємності.

Гібіскус з насіння зацвітає саме раннє через рік, частіше через два. Це повністю залежить від якості догляду та умов утримання.

Живцювання

Розмноження гибискуса живцями більш простий і швидкий спосіб. Верхівкові живці швидко вкорінюються і йдуть у ріст.

Для успішного вкорінення дотримуються наступної схеми.

 1. Наріжте верхівкові живці довжиною 5-8 див
 2. Обробіть зрізи розчином корнеобразователя — «Корневін», «Гетероауксин».
 3. Підготуйте легку торфово-піщану суміш, наповніть їй невеликі горщики.
 4. Встановіть в центрі держак, накрийте горщик скляною банкою або пластиковим стаканчиком. Щодня провітрюйте, стежте за вологістю ґрунту.

Укриття знімають тільки після появи стійких ознак зростання. Укоренити гібіскус з черешка недовго — корені з’являються приблизно протягом місяця, ще через три—чотири місяці на молодому рослині розпускаються перші квіти.

Цікаво виглядають композиції з гибискусов різних забарвлень, виражених в один горщик. Наприклад, поєднання білої і жовтої, червоної і рожевої забарвлення. Композиції формують ще на стадії живцювання, укорінюючи в одному горщику живці з різних рослин.

Основні проблеми

Досить часто доводиться стикатися з пожовтінням, висиханням листя, опадением бутонів. Зустрічаються й інші проблеми. Причина не обов’язково ховається в атаці шкідників або специфічної хвороби — проблеми можуть бути викликані елементарними похибками догляду. Ознайомитися з основними проблемами і їх причинами можна в таблиці.

Таблиця — Труднощі вирощування гібіскуса

Виникла проблема Можливі причини
Листя жовтіють — Захворювання коренів;
— шкідники;
— хлороз листків;
— сухість повітря
Листя жовтіють і обпадають — Дуже сира грунт взимку;
— низька вологість повітря;
— стресові ситуації;
— шкідники
Гібіскус скидає листя — Сухе повітря;
— стресові ситуації;
— відсутність обприскування
Кінчики листя в’януть — Нестача поживних речовин
Листя скручується — Попелиця або інші шкідники
Гібіскус в’яне повністю — Спека;
— сухе повітря;
— повне пересихання грунту
Обпадають бутони — Недолік калію;
— спека;
— галиця

Типові шкідники

Не завжди вдається уникнути атак шкідників. Нападкам комах більше схильні ослаблені, хворі рослини. Позначається невідповідність параметрів умов змісту вимогам — занадто сухе повітря, нерегулярні або надмірні поливи. Типові для гибискуса шкідники і способи боротьби з ними наведені в таблиці.

Таблиця — Шкідники гібіскуса

Комаха Ознаки Боротьба
Попелиця — Липкість листя і бутонів;
— скручування верхівок пагонів гібіскуса, молодих листків;
— численні колонії дрібних зелених комах
— При виявленні поодиноких комах промивають мильним розчином;
— при утворенні великих колоній зрізають уражені пагони, обприскують препаратом «Фітоверм» або настоєм тютюнової пилу
Павутинний кліщ — На ранніх стадіях — жовті точки;
— на наступних — великі ділянки висохлої тканини;
— оболонка з тонкої павутинки на тильній стороні аркуша
— Підвищують вологість;
— промивають мильною водою;
— обприскують засобами «Акарин», «Блискавка»
Білокрилка — Клейкість листя;
— пожовтіння листя;
— маленькі білі метелики на рослині
— Розвішують липкі пастки на дорослих комах;
— обприскують засобами «Зубр», «Іскра», «Актара»
— промивають калійним милом
Червці — Білясті воскоподібні виділення на черешках і жилках;
— в’янення гібіскуса
— Уражені частини рослини протирають мінеральним маслом
Щитівки — Буруваті, золотисто-коричневі бляшки — Механічно видаляють шкідників зубною щіткою;
— протирають уражені місця ватним тампоном, змоченим спиртом або гасом;
— обробляють інсектицидами
Галиця — Пожовтіння листя;
— бутони не розпускаються, опадають;
— мошка, откладывающая яйця усередину бутонів
— Видаляють уражені бутони
— обробляють грунт інсектицидами

У відгуках досвідчені квітникарі радять новачкам періодично проводити профілактичну обробку низькими дозами інсектицидів і фунгіцидів. Це допомагає захистити рослину від атак шкідників.

Можливі хвороби

Не завжди вдається уникнути зараження вірусними або грибковими захворюваннями. Зараження відбувається через комах—переносників, заражений грунт, від інших рослин. Діагностувати хворобу можна по ряду ознак. Всі ознаки, назви хвороб та їх лікування коротко описані в таблиці.

Таблиця — Хвороби гібіскуса

Хвороба Симптоми Способи лікування
Бронзовость листя гибискуса (вірус) — Жовті плями і невеликі розриви на листі гибискуса;
— огрубіння і зморщування листя
— Хворі рослини знищують;
— спробують ізолювати гібіскус і кілька разів обробити фунгіцидами
Кільцева плямистість гибискуса (вірус) — Кільцеподібні жовтуваті плями на листках — Зі здорових гілок нарізають живці;
— материнське рослина знищують
Бура гнилизна гібіскуса (уражує тільки молоді рослини) — Побуріння і витончення підстави стеблинки гибискуса;
— опадання листя;
— ниткоподібних грибниця в грунті
— Профілактично сіянці і живці обприскують засобом «Ровраль»
Бактеріальна плямистість — Гнилі плями жовтого кольору з облямівкою маслянистої — Обробляють фунгіцидами «Еупарен», «Фундазол»
Трахеомікозное в’янення (грибок) — Всихають кінчики пагонів гибискуса;
— поступово грибок охоплює всі рослина;
— гібіскус гине
— Вирізають хворі гілки до здорової тканини;
— багаторазово обробляють фунгіцидами

 

Правильно організований догляд за гібіскусом (китайською трояндою) в горщику допоможе уникнути більшості проблем. Гібіскус відноситься до рослин-довгожителів. При гарному догляді він може рости і регулярно цвісти більше 20 років. Прекрасно вписується в інтер’єр просторих кімнат.

Залишити коментар