Герань тюльпаноподібна: догляд, особливості цвітіння та розмноження

Серед різноманіття калачиків яскраво виділяється незвичайний різновид – герань тюльпаноподібна. Її відмінність – незвичайна форма квітів, нагадує маленькі розкрилися тюльпани. Догляд за тюльпаноподібної геранню в домашніх умовах теж має свої особливості. Як розмножувати? Як добитися тривалого цвітіння?

Тюльпаноподібна герань виведена в 1966 році в Бостоні. Сорт отриманий шляхом гібридизації. Але існує думка, що з’явився він випадково в результаті мутації одного з видів.

Опис виду

Головна відмінність герані тюльпаноподібної від інших видів – незвичайна будова квіток. Бутони дрібні, не більше 1 см За виглядом нагадують бутон тюльпана. Утворюють суцвіття по 20-50 квіток. На одному стеблі формується лише одне суцвіття.

Різні сорти відрізняються забарвленням, інтенсивністю росту, листям і квітами. Може бути різна кількість пелюсток. Зазвичай в одному квітці їх від шести до дев’яти. Краї пелюсток рівні або з невеликими фігурними щербинами. Зовнішня сторона квітки блідіше, внутрішня – яскравіше. У забарвленні переважають червоні тони. Є сорти з ніжними рожевими квітками і насиченими бордовими.

Серед сортів тюльпаноподібної герані переважають справжні карликові гібриди. Але зустрічаються і досить великі рослини заввишки до 70 см. Карликові сорти мініатюрні, ростуть щільним пишним кущем. Герань одночасно випускає кілька квітконосів, що несуть по одному пишному букетику (суцвіття) кольорів.

Найцікавіші сорти

Тюльпаноподібна герань представлена рослинами різних забарвлень і розмірів. Характеристики найбільш цікавих з них наведені в таблиці.

Таблиця – Сорти тюльпаноподібної герані, їх характеристики

Сорт Суцвіття Листя Тип рослини
Helma – Великі до 40 квіток;
– колір червонувато-оранжевий
– Трав’янистий зелений колір;
– нерівні краї
– Карликовий
Conny – Середнього розміру;
– довгаста форма квіток;
– червоний колір
– Смарагдові;
– оксамитова поверхню;
– різьблені краю
– Карликовий
Emma fran Benqtsbo – Середнього розміру;
– подовжена форма квітів;
– білі з рожевим відтінком
– Подовжені;
– м’який зелений колір
– Високорослий, кущистий до 80 см.
Patricia Andrea – Червонувато-рожеві – Різьблені;
– темні;
– глянцева поверхня
– Середніх розмірів
Red Pandora – Пишні;
– рожеві з прожилками червоного відтінку
– Смарагдові;
– бархатисті
– Середніх розмірів

Зверніть увагу і на інші види герані. Дуже цікаво виглядають зірчасті, гвоздікоцветние, кактусовидні. До достоїнств запашної герані крім гарного зовнішнього вигляду відноситься приємний аромат.

Догляд за тюльпаноподібної геранню: що врахувати

Як доглядати за тюльпаноподібної геранню? Умови утримання практично ідентичні звичайної герані. Дещо відрізняється догляд в період цвітіння.

Рослина невибаглива і проста у вирощуванні.

 • Освітлення. Розміщують на яскраво освітлених місцях без прямого попадання сонця. В тінь не ставлять – рослина витягується, блякне, перестає цвісти. Для цілорічного цвітіння організують підсвічування фитолампами.
 • Температура. Влітку в діапазоні від 21 до 26 С. Взимку температуру знижують до 14-16 С. Стрибків температури не терпить, починає хворіти.
 • Полив. Між поливами чекають просихання поверхні на півтора сантиметра. Надлишок вологи призводить до загнивання коренів. Пересушування земляної грудки теж не допускають брак води позначається на декоративних якостях герані. Взимку поливають рідше, ніж влітку – достатньо одного поливу в тиждень. Краще використовувати нижній спосіб: воду наливають в піддон, за півгодини надлишки зливають.
 • Вологість повітря. Повноцінному зростанню сприяє сухе повітря. Обприскування шкодить.
 • Підживлення. Підгодувати тюльпаноподібну герань можна не більше двох разів в місяць. Добриво має містити мінімум азоту, підвищену концентрацію фосфору та калію. Азот стимулює набір зеленої маси. При його надлишку в грунті герань не цвіте. За відгуками досвідчених квітникарів, квітка добре реагує на натуральні органічні підживлення – внесення товченої шкаралупи, кропив’яного настою, спитого чаю.
 • Грунт. Оптимальний склад ґрунту – торф і садова земля з додаванням крупного піску. Допускається посадка в готові магазинні грунтові суміші.
 • Пересадка. Пересаджують в більший за розміром горщик у міру розростання коренів. Необхідність пересадки визначають за проростання корінців крізь дренажні отвори. Вибирають глиняний або дерев’яний горщик невеликого розміру. В пластиці росте погано. Якщо в одну ємність висаджується відразу кілька кущиків герані, горщик беруть вільний. Догляд за тюльпаноподібної геранню після пересадки включає в себе регулярні поливи, утримання в теплі з притіненням від сонячного світла. Підживлення в перші два–три тижні припиняють.

Аптечний йод – хороша підживлення, стимулює цвітіння. Його додають у воду для поливу. На літр води достатньо однієї крапельки йоду. Якщо герань дуже ослаблена кількість йоду збільшують до трьох крапель. При поливі намагаються лити воду з йодом по самій стінці горщика. Для однієї рослини достатньо лише 50 мл добрива.

Особливості обрізки

Обрізка тюльпаноподібної герані – обов’язкова процедура для збереження її декоративності. Своєчасна обрізка і прищипування стимулюють розгалуження, сприяють більш дружнього формування квіткових бутонів.

На самому початку весни або в кінці заступники прищипують точки зростання на рівні шостого аркуша. Сильно витягнулися стебла вкорочують, відвели суцвіття зрізують. На стеблі залишають за п’ять – шість нирок. Зрізи припудрюють вугільним порошком. Після обрізки герань підгодовують, щоб вона швидше відновилася.

Для обрізки використовують стерильні інструменти. Ножиці або ніж достатньо обшпарити окропом і протерти спиртом. Прищипувати можна тільки чистими руками – через зрізи легко проникають бактерії, рослина починає хворіти. Замість вугільного порошку для обробки зрізів можна взяти звичайну зеленку.

Неправильний догляд часто призводить до зміни зовнішнього вигляду тюльпаноподібної герані. Втрачається її найяскравіша особливість – квіти перестають бути схожими на тюльпани. Щоб зберегти характерний для сорту зовнішній вигляд повністю розкрилися і зів’ялі квіти потрібно відразу ж видаляти, своєчасно проводити обрізку, оберігати герань від протягів.

Методи розмноження

Для розмноження герані тюльпаноподібної використовують вегетативний і насіннєвий спосіб. Насіння висівають тільки магазинні. З отриманих зі свого рослини насіння виростуть звичайні герані.

Для гібридних різновидів характерна втрата особливостей сорту при насіннєвому розмноженні.

 • Поділ куща. При пересадці кущ герані можна розсадити. Ділять дорослі, сильно розрослися кущі. Рослина дістають з горщика, звільняють від коренів, акуратно поділяють на кілька частин і розсаджують. Одночасно проводять обрізку для стимуляції росту бокових пагонів.
 • Живцюванням. Дуже просто розмножити тюльпаноподібну герань живцями. При живцюванні всі особливості материнської рослини повністю зберігаються. Розмноження проводять навесні або восени. Для зручності поєднують його з обрізанням. Нижній зріз повинен бути прямим, обрізають гілочку безпосередньо під нижньою ниркою. Живці пару годин підсушують і тільки потім висаджують у грунт. Щоб укоренити тюльпаноподібну герань, потрібно підтримувати стабільно високу температуру і хорошу освітленість. До появи перших корінців живці тримають під укриттям. Корені з’являються протягом місяця. Можна спробувати розмножити герань листом, але цей спосіб рідко дає позитивні результати.
 • Відростками. Відросток вкорениться швидше, ніж держак. Для отримання відростків утворення коренів стимулюють ще на материнській рослині. За два тижні до живцювання обирають здоровий втечу. По всій його довжині під нирками роблять кільцеві надрізи. Через деякий час в місці надрізів утворюється наплив з кореневими горбиками. Такі живці вкорінюються дуже швидко.
 • Насінням. Насіння проростає швидко – перші входи з’являються вже на п’ятий день. Висівають їх у лютому в пухку піщано-торф’яну суміш з додаванням перегною. Насіння сильно не заглиблюють, грунт обприскують з пульверизатора. До появи сходів тримають під плівкою, на хорошому освітленні. На стадії утворення трьох справжніх листочків сіянці пікірують разом з грудочкою землі.

Так як доглядати за геранню тюльпаноподібної в горщику досить просто, її можна порекомендувати початківцям квітникарям. Гине герань рідко навіть в несприятливих умовах. Втрачену декоративність легко відновити обрізанням.

Часті хвороби…

Тюльпаноподібна герань схильна до ряду захворювань. Заражається через неякісну грунт, шкідників, від сусідніх кольорів. Безграмотний догляд лише поглиблює хворобу. Ознаки, назви хвороб наведені в таблиці.

Таблиця – Хвороби тюльпаноподібної герані

Назва Прояви Лікування
Опробковеніе – Пробкові бурі нарости на тильній стороні листя – Знижують вологість повітря;
– проводять профілактичну обробку інсектицидами від шкідників;
– регулюють полив і підживлення
Віруси – Знебарвлення листя;
– жовтизна жилок;
– бурий колір листя;
– гальмування зростання
– Рослина викидають (при живцюванні вірус передається)
Бактеріоз – В’янення окремих листків;
– жовтіє листя;
– чорна гниль на підставі пагонів;
– маслянисті плями
– Рослина знищують, сусідні обробляють фунгіцидами
Стеблова і коренева гниль – Гниття кореневої шийки;
– гниття і розм’якшення коренів
– Обробляють коріння фунгіцидами;
– замінюють грунт;
– обприскують препаратами «Фитолавин» «Фітоспорин», «Бактофіт»
Вертициллезное в’янення – Млявість, поніканіе листя;
– загрубенія судин на зрізі
– Рослина знищують
Плямистість – Спочатку темні зелені, потім бурі плями з виступаючим краєм – Знижують вологість;
– видаляють уражені листя;
– будь-якими обприскують фунгіцидами
Сіра гниль – Мокнучі буруваті плями;
– сірий наліт
– Видаляють уражені частини;
– знижують вологість;
– обробляють засобом «Фітоспорин»

Більшість захворювань можна запобігти, підтримуючи сприятливий мікроклімат. Додатково рекомендуються профілактичні обробки малими дозами фунгіцидів. Оптимальний препарат – «Фітоспорин».

… і шкідники

Шкідники перебираються з нещодавно принесених в будинок рослин, що потрапляють через вікна. Личинки деяких комах можуть перебувати в пасивному стані в ґрунті. Провокує їх активний розвиток надмірна вологість ґрунту, низька вологість повітря. Основні шкідники герані, ознаки їх появи й способи боротьби зібрані в таблиці.

Таблиця – Шкідники тюльпаноподібної герані

Назва комахи Ознаки появи Заходи боротьби
Разнокоготковые кліщі – Уповільнений ріст верхніх листків;
– огрубіння і закручування молодих листочків;
– бура скоринка на черешках
– При незначному ураженні обробка милом;
– при сильному поширенні шкідників – обприскування препаратами «Вермитек», «Антиклещ», «Джет»
Павутинні кліщі – Павутинка;
– жовті вкраплення на листі;
– висохлі ділянки на листках
– Обробка мильним розчином;
– обробка засобами «Акарин», «Блискавка»
Грибні комарики – Загнивання стебел біля основи;
– білі, напівпрозорі личинки в стеблах
– Обробка «Мухоїд», «Грім–2», «Актара»
Трипси – Коркові нарости на листках;
– деформування нових листків;
– викривлення точки росту;
– дірочки в пелюстках;
– побуріння країв пелюсток
– Триразове обприскування інсектицидами «Командор», «Зубр», «Актеллік»
Попелиця – Кучерявість і жовтизна листя;
– клейкі, липкі виділення
– Промивання мильною водою;
– використання інсектицидів
Білокрилка – Дорослі комахи з білими крилами;
– блідо–жовті личинки на зворотному боці листків;
– жовтизна листя;
– поява клейких виділень
– Обробка розчином калійного мила;
– обприскування інсектицидами «Танрек», «Інта–вир», «Іскра»

Вирощування тюльпаноподібної герані в домашніх умовах – складне і цікаве заняття. Якщо дотримуватися основні вимоги квітки до умов утримання, він буде цвісти практично цілий рік.

Залишити коментар