Фригідність у жінок: причини, симптоми, як лікувати

Фригідність у дослівному перекладі означає «статева холодність». Часто цим терміном описують будь-яку дисгармонію в подружніх інтимних відносинах. Фригідність в чистому прояві зустрічається приблизно у 2-3% жінок, в той час як її подобу (дисгамії або дисгармонія між подружжям) – у кожної четвертої. Незадоволеність в сексуальному житті призводить не тільки до погіршення здоров’я, але і до внутрішньородинним проблем аж до розлучення. Як проявляється фригідність у жінок і як від неї позбутися?

«Недоженщина» – це слово іноді можна почути в зізнаннях представниць прекрасної статі, які вважають себе фригідними. Причин для статевої холодності безліч: від дитячих трав і особливостей виховання до серйозних захворювань. У більшості випадків можна поліпшити ситуацію методами медикаментозної терапії, аутотренингов, гіпнозу.

Що значить «статева холодність»

Фригідність – поняття, яке ніхто не хотів би почути на свою адресу. Саме тому багато жінок постійно симулюють статеве збудження і оргазм, приховують свої проблеми, соромляться і від цього ще більше страждають. Що таке фригідність у жінок? В першу чергу це відсутність всякого роду статевого потягу до партнера з урахуванням того, що виключені всі можливі психічні або соматичні захворювання.

Як наслідок фригідності з’являється наступне:

 • відсутність будь-які приємних відчуттів при поцілунки, обійми, пестощі;
 • повна байдужість до будь-якого виду інтимних відносин;
 • неможливість досягти оргазму;
 • може виникати страх близькості і навіть просто чоловіків.

Синонімами поняття є статева холодність, гиполибидемия. Трохи відрізняється такий термін, як аноргазмія. При цьому жінка відчуває статевий потяг і задоволення від інтимних відносин, але не відчуває оргазм. Але так як кордони з іншими поняттями розмиті, фригідністю часто називають будь-яку незадоволеність з боку жінки.

Міфи і правда

Враховуючи те, що сучасний образ жінки ніяк не має на увазі її холодність, а, навпаки, тиражується розкутість, навколо фригідності з’явилося безліч міфів. Найбільш популярні наступні.

 • Вся справа в чоловікові. Багато жінок намагаються піти від проблеми, навішуючи її на свого партнера і звинувачуючи в недостатньої уважності, сексуальності, а також в недосвідченості. Насправді ж найчастіше проблема криється в жінці і її сприйнятті чоловіка.
 • Це серйозна хвороба. Багато вважають фригідних жінок хворими. Звичайно, часто при ретельному обстеженні виявляються соматичні проблеми разом з психологічними. Але фригідність може бути проявом характеру жінки або витрат її строго виховання.
 • Це ущербні жінки. Насправді ж дамам, які звільнені від тварин інстинктів, легше присвятити себе якогось справі повністю. З цієї точки зору, вони ще більш повноцінні, ніж більшість не фригідних.
 • Це стан невиліковно. Насправді ж багато розлади можна скорегувати в залежності від бажання жінки.
 • Фригідні тільки жінки. Насправді ж багато «сильної статі» також страждають цією проблемою. Причому тільки в частині випадків стан розвивається на тлі імпотенції, в більшості своїй це здорові в цьому плані є чоловіки.
 • Фригідні жінки безплідні. Тут все навпаки. Домашні пильні, без множинних статевих зв’язків вони в своїй більшості вагітніють і виношування малюків без проблем. Після пологів жінка часто сподівається, що ця її особливість пройде, але так буває не завжди.

У багатьох випадках простежується сімейна фригідність, коли схожі проблеми у доньки, мами, бабусі, сестри. Тут поєднуються не лише морфофункціональні особливості жінок в роду, але і нюанси виховання, соціальні умови життя.

Різновиди і причини

В залежності від того, наскільки виражені симптоми фригідності жінки, виділяють наступні ступені патології.

 • 1 ступінь – жінка отримує моральне, але не фізичне задоволення від статевого акту, оргазму і лібідо немає;
 • 2 ступінь – інтимні стосунки сприймаються як рутинна сімейна процедура, часто жінка погоджується на секс тільки заради чоловіка;
 • 3 ступінь – навіть думки про інтимні стосунки викликають неприємні відчуття, може розвиватися вагінізм.

Вагінізм – болі при статевих контактах або неможливість їх за рахунок мимовільного скорочення м’язів піхви.

Яка буває

Залежно від причини і форми статевої холодності виділяють кілька різновидів патології.

 • Первинна. Є варіантом норми у дівчат – дівчаток і підлітків. З-за недостатньої зрілості всіх систем і органів, а також з-за відсутності психологічної підготовленості вони фригідні. По мірі статевого дозрівання явище проходить.
 • Ретардаційна. Характерна для дівчат в період повноліття і кілька старше. Проявляється в тому, що не всі відчувають сильний потяг до протилежної статі і здатні відчувати оргазм відразу після початку статевого життя. Зазвичай для цього потрібно від кількох місяців до кількох років, тобто своєрідно «дозрівання».
 • Психогенна. Це найбільш часта причина статевої холодності. Фригідність зазвичай з’являється після дитячих психічних травм, невдалого першого досвіду, суворого ставлення до сексу в сім’ї (як до чогось брудного, низького), після зґвалтування, через страх за раптову вагітність. Часто психологічні проблеми в інтимній сфері можуть виникати після хворобливого розлучення у чутливих жінок.
 • Абстинентний. Виникає у жінок протягом деякого часу після тривалого утримання. При цьому всі відчуття під час інтимних відносин можуть бути притуплені, а чутливість ерогенних зон знижена.
 • Соматична. Встановлюється при виявленні об’єктивних причин у стані здоров’я, наприклад, вагінізму, захворювання ендокринної системи. Часто фригідність з’являється після видалення яєчників та інших гінекологічних операцій, з настанням менопаузи.
 • Конституціональна. Має місце в тому випадку, якщо жінка все-таки відчуває бажання і навіть може досягати оргазму, але вкрай рідко.
 • Нимфоманическая фригідність. Характеризується тим, що у жінки є патологічна пристрасть до протилежної статі, але при цьому вона не отримує задоволення від сексуальних відносин. Часто це призводить до постійної зміни статевих партнерів у пошуку «кращого».

Крім цього, фригідність може з’являтися при прийомі деяких лікарських препаратів. Часто реєструється таке ускладнення на прийом таких ліків:

 • наркотичні препарати;
 • нейролептики;
 • оральні контрацептиви.

Також слід брати до уваги тимчасову або відносну фригідність, яка виникає у раніше активних в інтимних стосунках жінок у певних життєвих ситуаціях і труднощах в сім’ї і на роботі, в умовах стресу.

Під час вагітності і після пологів

Фізіологічна фригідність може виникати у жінок під час вагітності, особливо на ранніх термінах і напередодні пологів. Це абсолютно нормальне явище, тож природа «захищає» жінку в критичні строки від можливих ускладнень. Формує родова домінанта в головному мозку призводить до гальмування відділів, відповідальних за сексуальний потяг. Проте так буває не у всіх і навіть в однієї і тієї ж жінки протягом одного вагітність лібідо може зникати, то посилюватися.

Відома також післяпологова фригідність. Пов’язано це з особливим гормональним фоном жінки в цей період, особливо якщо вона підтримує лактацію. Свою роль відіграють переживання, недосипання, здивованість малюком.

Травми під час природних пологів і після виконання кесаревого розтину також можуть позначитися на статевому житті жінки. Боязнь того, що «там щось не так», або «все розтягнуто» заважають жінки насолоджуватися інтимними відносинами, що може перероджуватись у фригідність.

В інтерпретації по Берну

Вивчаючи причини жіночої фригідності, Берн, лікар і вчений, сформував особливий прототип представниць прекрасної статі. В медицині так і залишилася формулювання особливого різновиду фригідності «по Берну». Для такої жінки характерно наступне:

 • різкі зміни настрою;
 • переконання, що чоловіка (партнера) потрібен тільки секс;
 • флірт з іншими чоловіками для провокації чоловіка на ревнощі;
 • флірт може доходити до поцілунків;
 • скандали з чоловіком, звинувачення його у фінансовій, соціальній неспроможності;
 • на етапі флірту і загравання закінчуються будь-які спроби сексу.

Імітувати або лікуватися

Багато представниць прекрасної статі, помічаючи у себе ознаки фригідності, намагаються приховати їх, соромлячись і вважаючи, що у жінок такого бути не повинно. Це призводить до сімейних розбіжностей, зрад чоловіка. Такі жінки часто скаржаться на поганий настрій, головні болі та мігрені, дратівливість, агресивність.

Питання, пов’язані з фригідністю краще вирішувати разом з психотерапевтом. Саме ці фахівці займаються вивченням проблеми та шляхів її вирішення.

Медикаментозна терапія

Далеко не завжди необхідно використовувати для лікування препарати. Доцільність призначення може визначити тільки фахівець. Використовуються наступні засоби від фригідності.

 • «Трибестан». Препарат на основі екстракту з якорцев сланких. Надає тонізуючу дію і посилює лібідо у чоловіків і жінок. Приймається по одній таблетці три рази на день.
 • «Жіноча віагра». До складу входить силденафіл, який стимулює посилення припливу крові до органів малого тазу, підвищуючи збудливість і чутливість ерогенних зон.
 • «Амбосекс». До складу включені жіночі і чоловічі статеві гормони (естрогени і тестостерон). Стимулює «дозрівання» органів репродуктивної системи, тим самим підвищуючи ймовірність посилення лібідо. Використовується у вигляді пігулок і уколів, застосовується суворо за призначенням лікаря.

Крім цих препаратів, можуть призначатися антидепресанти, седативні препарати. Широко рекламовані в багатьох інтернет-магазинах афродизіаки, Бади для підвищення лібідо найчастіше не надає заявленої ефективності.

Психологічна допомога

Якщо симптоми фригідності у жінки з’явилися давно і йдуть «корінням» проблеми дитинства і юності, першого статевого акту, вирішити самостійно їх буде вкрай складно. У таких ситуаціях ефективніше всього звернутися до психіатра, психотерапевта або сексолога. Після ряду тестів для діагностики стану вони вибудують саму оптимальну схему лікування.

Самостійно можна випробувати техніку «Немає сексу». Підійде вона лише тим, хто за родом сімейних обставин, з-за стресів або переживань стали відчувати себе фригідною. Суть методу полягає в тому, що необхідно тісно контактувати з чоловіком/партнером, але при цьому не мати з ним інтимних зв’язків не менше тижня. За цей час пристрасть повинна нарости і бажання повернутися.

Народні методи лікування фригідності у жінок

Деякі трави здатні впливати на гормональний фон жінки, стабілізуючи і вирівнюючи його, стимулюючи лібідо.

Деякі рецепти наведені нижче, їх легко приготувати в домашніх умовах.

 • Тысячелисткник і базилік. Необхідно взяти по п’ять столових ложок кожної різновиди рослини, змішати і залити хорошим вином у кількості одного літра. Дати настоятися місяць у темному прохолодному місці, після чого приймати по три столові ложки тричі на день.
 • Коріандр. Половину столової ложки висушеного коріандру подрібнити і залити 200 мл окропу. Дати настоятися годину, після чого приймати по 70 мл тричі на день.
 • Шавлія. Можна заварювати замість чаю або готувати настої. Для останнього необхідно одну столову ложку залити 200 мл гарячої води і тримати на водяній бані півгодини. Розділити на три рівні частки і приймати протягом доби.

Вважається, що ефірні масла можуть допомогти позбутися від фригідності у жінки або забезпечити її профілактику, якщо регулярно вдихати його пари. Особливо корисні з цією метою наступні:

 • шавлієве масло;
 • іланг-іланг;
 • з лаванди;
 • з бергамота.

Ще один народний засіб – наповнювати свою їжу продуктами-афродизіаками, які потенціюють лібідо. До них відносяться наступні:

 • капуста;
 • гіркий шоколад;
 • кориця, куркума, перець;
 • банани, полуниця;
 • часник;
 • морська риба і морепродукти.

На додаток рекомендується займатися йогою, східними танцями, пілатесом, робити вправи Кегеля, гінекологічний масаж. Всі дані види фізичних навантажень стимулюють роботу м’язів промежини, що буде сприяти підвищенню чуттєвості жінки. Відгуки жінки підтверджують, що лібідо підвищується вже після декількох тренувань.

Статева холодність – доля великої кількості жінок. Найчастіше доводиться стикатися з психогенними причинами порушень в сексуальному житті. Те, як лікувати фригідність у жінок у конкретному випадку, найефективніше може сказати тільки досвідчений сексолог або психотерапевт. Не слід соромитися звертатися до таких лікарів. Тільки вони можуть визначити справжню причину фригідності, дати прогноз і підібрати терапію.

Залишити коментар