Флюорографія і рентген легенів: в чому різниця?

Звичайній людині складно розібратися в тонкощах діагностики. Наприклад, для виявлення патологій органів дихання сьогодні використовується флюорографія і рентген легенів. У чому різниця між цими різновидами обстеження і що вибрати? Яка з процедур є більш безпечною та інформативною?

Знімок знімку ворожнечу!

В поліклініках для діагностики легеневих патологій використовується рентген легенів і флюорографія. Відмінності між ними існують, і чималі. Вони такі:

 • рентген надасть лікаря більше інформації. Всі характеристики патології (форма, область поразки) чітко видно саме на рентгенівському знімку. А флюорографія (ФЛГ) якщо і допоможе виявити відхилення від норми, то для постановки точного діагнозу вона не придатна. Навіть неспеціаліст помітить, наскільки відрізняється рентгенівський знімок від флюорографічного;

 • рентген можна робити кілька разів. Це являє для пацієнта набагато менше небезпеки;
 • ФЛГ дає значну радіоактивну дозу, а інформації — на порядок менше;
 • флюорографічний знімок відображає тільки легені і серце (тобто опроміненню піддається винятково грудна клітка). Рентген охоплює й інші галузі;
 • рентген неможливо зробити без напрямку, в той час як флюорографічне обстеження – обов’язкова профілактична процедура. Її може пройти кожен без попереднього відвідування лікаря;
 • результат рентгена буде виданий пацієнту в той же день через невеликий проміжок часу. Відповідь ФЛГ можна забрати на інші добу.

Виникає закономірне питання: якщо справа йде саме так, то чому нас весь час відправляють на ФЛГ? Відповісти на нього дуже просто. Масове безкоштовне обстеження населення з допомогою рентгена обійдеться державі набагато дорожче — приблизно в 2-3 рази. Якщо ж робити флюорографію, то можна істотно заощадити на витратних матеріалах. І ще один фактор: далеко не всі поліклініки обладнані сучасними рентгенологічними кабінетами. А флюорографія, хоча і застаріла, може бути запропонована буквально в кожному медичному закладі.

Таким чином, виникає парадоксальна ситуація. Якщо людині зробили флюорографію і відповідь викликав сумніву у лікаря, то він видає направлення на рентген. Тобто пацієнт отримає подвійну дозу опромінення.

Коли можна обійтися флюорографією?

ФЛГ – процедура, яку раз на рік повинні проходити всі без винятку дорослі. Саме завдяки такому обстеженню вдалося знизити темпи зростання захворюваності на туберкульоз. Цю процедуру застосовують у скринінгових цілях. Коли необхідно влаштувати масову перевірку з швидким отриманням результатів, на виручку приходить саме флюорографія легенів. Що показує таке обстеження? Воно допоможе виявити наступні проблеми з бронхами і легенями:

 • присутність сторонніх тіл;
 • сильне запалення;
 • фіброз;
 • пухлина (якщо вона набула істотні розміри);
 • порожнини та інфільтрати (ущільнення).

Так як ФЛГ відрізняється низькою роздільною здатністю, на підставі такого знімка неможливо поставити точний діагноз. Але запідозрити відхилення від нормальних показників все ж вийде. Тобто просвічування легких таким способом не завжди допомагає виявити рак на початкових стадіях.

У той же час деякі медики наполягають: якщо у людини відсутні скарги на роботу органів дихання, то немає ніякого сенсу робити розширений знімок.

Коли необхідний рентген?

Рентген – це вже не скринінговий, а діагностичний метод. З цього знімку можна сказати набагато більше. Головні показання до рентгенографії ОГК такі:

 • симптоми, що вказують на пневмонію;

 • органічні аномалії серця;
 • туберкульоз;
 • рак.

Детальність зображення – основна особливість, якої відрізняється рентген легенів. Що показує класична рентгенограма? Вона дозволить зі 100-відсотковою точністю побачити будь-які об’єкти (яких в органі дихання бути не повинно), що мають розмір до 5 мм. тобто при вираженій клінічній картині запалення легень, туберкульозу або підозрі на онкозахворювання однозначно буде призначений рентген (причому в кількох проекціях).

Якщо людина є активним курцем або його професійна діяльність має на увазі заподіяння шкоди органів дихання, що загрожує розвитком небезпечних захворювань, то йому доцільно регулярно робити рентген. Проблема тільки в тому, що для проведення цього обстеження в державній поліклініці потрібно направлення від лікаря, а він не дасть його без серйозних підстав. У платних діагностичних центрах за такий аналіз доведеться викласти не менше 200-500 руб.

Дещо важливе про опроміненні

Зрозуміло, що просвітити легкі і не отримати порцію радіації неможливо. Лікарі можуть давати суперечливу інформацію щодо того, наскільки загрожують здоров’ю флюорографія і рентген легенів. У чому різниця між однією й іншою діагностикою, переконливо покажуть цифри. Прийнято вважати, що гранично допустима доза, яку можна отримати протягом одного року, становить 5 м3в. Якщо робиться плівкова рентгенографія, то за один раз Ви отримаєте 0,1 м3в (це майже в 50 разів нижче безпечного рівня). Якщо ж Ви підете на ФЛГ, то крізь Ваше тіло пройде 0,5 м3в. Це теж не дотягує до небезпечної межі, але все ж в 5 разів більше, ніж при рентгені.

В даний час на зміну плівковою прийшла цифрова ФЛГ. Вона дозволяє знизити дозу опромінення до 0,05 м3в. Аналогічні параметри при рентгені дорівнюють всього 0,075 м3в. Тому, щоб зберегти здоров’я, слід вибирати більш передові методи обстеження.

Виходячи з усього вищесказаного, можна зробити висновок: не хочете отримати велику дозу опромінення — йдіть на рентген. Він дасть більше даних про те, чи все у Вас в порядку з легенями, серцем і бронхами. Але нічого нешкідливого (якщо мова йде про використання променів) не буває. Однак у будь-якому випадку краще пройти через ту або іншу процедуру, ніж запустити хворобу. Остаточне рішення про вибір технології обстеження повинно залишатися за лікарем, тому лікуйтеся у фахівця, якому Ви довіряєте.

Залишити коментар