Фізичний розвиток дітей у ранньому віці

Немає таких батьків, які б не хотіли, щоб їх дитина росла не тільки розумним, але і фізично розвиненим. Є спеціальні методики, які допомагають ростити фізично здорових дітей.

Якщо постійно займатися зі своїм малюком, то раннє фізичний розвиток принесе плоди у вигляді здорового і міцного організму.

Розвиваємо дитини

Ще якийсь час назад вважалося, що новонародженого необхідно сповивати. Зараз вже сповиванням не сковуються рухи дитини, він повинен мати можливість проводити рухи вільно.

Але дозволити дитині просто махати руками і ногами, навчити його повзати – це лише частина справи, фізичним розвитком дитини до року, — необхідно активно займатися.

Будь-якій дитині, з дитинства, корисно займатися гімнастикою. Завжди є медичні працівники, які зможуть допомогти і навчити найпростішим руху і масажу, щоб не завдати шкоди дитині. Деякі такі вправи досить прості щоб починати робити їх з малюком самостійно.

Гімнастика робиться ласкаво, одночасно потрібно розмовляти з дитиною. По часу — спочатку 5 хвилин, поступово збільшуючи час до 15. Саме заняття краще проводити вдень, за 30 хвилин до прийому їжі або через півтори години після їжі. Не можна займатися перед сном, так як руху збудливо позначаються на нервовій системі.

Добре, якщо батько після проведення гімнастики зробить маляті масаж, заверне його і покласти відпочити хвилин на 30 в ліжечко. Такі рухи вимагають систематизації, тобто щоденних занять.

Необхідно, щоб у малюка було бажання з самого першого дня бути в русі, для цього можна вішати над ліжечком іграшки – дитині хочеться до неї дотягнутися.

Розвиток малюка після однорічного віку

Коли дитині виповнюється рік-півтора, то він вже вміє ходити і бігати. Для них різні вправи – це всього лише захоплююча гра.

Можна покласти предмет, який викликає інтерес дитини, на край столу і попросити його дотягнутися до нього. Або по килиму розкидати яскраві іграшки, розмовляючи з дитиною про те, що будь у нього неслухняні друзі, їх необхідно зібрати і принести.

Слід пам’ятати і про таких іграх, як «наздоганяю-дожену-наздожени». Всі дітки, навчившись ходити, і навіть до того, люблять, хочуть і намагаються долати перешкоди – лазити, стрибати, вилазити на столи-стільці, дивани-ліжка. Для багатьох батьків цей фактор є дратівливим, і вони хочуть навчити дитину бути слухняною. Але не треба стримувати природні реакції малюка або сердитися на нього, чи лаятися. Краще допоможіть йому подолати таку перешкоду.

Трирічний малюк – який фізичний розвиток підійде йому

З цього віку добре, якщо дитині є де займатися фізичними вправами. Адже йому корисні висячі стійки, які позитивно діють на м’язову масу рук і спини.

Можна нагнутися до дитини і дозволити йому обійняти дорослого за шию, а разогнувшись, він залишиться як би у висячому положенні. Так з ним можна і покрутитися, що буде зустрінута з особливим захопленням, тільки слід його підтримувати під пахвами.

Також дитина має відчувати ритм – в житті зайвим це не буде. Немає таких діток молодшого віку, які б не любили танцювати, особливо з мамами і татами та іншими дорослими.

З 3-4-річного віку пора привчати дитину до обов’язкової ранкової гімнастики – вона відновлює організм після відпочинку і додає сил.

Динамічна гімнастика – що це таке

Динамічна гімнастика – це той засіб, який є помічником батьків для фізичного розвитку дітей. Вона коригує деякі відхилення – це косолапие і кривошея, гіпотонус і гіпертонус, асиметрії та інше. Є й такі вправи, які допомагають роботі кишечника.

Сумісна динамічна гімнастика і з закалыванием, адже малюк під час занять часто голий. Якщо це теплий сезон, тоді чудово, якщо з дитиною батьки будуть займатися на вулиці.

Такі вправи можуть бути як заспокійливим засобом для нервової системи, так і каталізатором для розгальмування млявого малюка. Ця система прекрасно поєднується з різними заняттями оздоровчого та розвиваючого характеру.

Батьки повинні розуміти, що від них залежить здоров’я малюка, так що слід діяти тільки в його інтересах:

 • не варто займатися такими вправами, які ще не освоєні або не зрозумілі, або ж, якщо немає впевненості в тому, що вони виходити правильно – тобто при найменших ознаках небезпеки, не потрібно змушувати дитину щось зробити;
 • якщо малюк не відчуває в собі сили для нарощування навантажень, не варто йому чинити опір і насильно змушувати робити. У цьому випадку краще зупинитися на досягнутому і просто деякий час закріплювати результат.

Перший етап застосування динамічної гімнастики

Необхідно підготувати малюка до гімнастики — переконатися що він спокійний, нагодований і перебуває в гарному настрої. Починати гімнастику необхідно з легкого масажу — простих погладжувань дитини. Переверніть його на спинку розпрямите ручки і ніжки покладіть на нього долоні. Буває деякі крихти в перші дні життя боятися своїх ручок і ніжок, тоді можна надати маляті внутрішньоутробну позу.

Долоні, накривають малюка, повинні бути приємними, тобто теплими і розслабленими, а рухи хоча і тверді, але ласкаві і ніжні. Дитина не повинна відчувати роздратування від ваших маніпуляцій, ви повинні розташувати малюка до себе, так щоб він відчував турботу до себе і любов від вас. Перед дотиками потріть одну долоню об іншу, тоді вони стануть більш чутливими і приємними.

Все ж будь-масаж — це не тільки тактильні маніпуляції, але і енергетичні. Дорослий повинен підходити до дитини в хорошому настрої, сповненим ніжності і любові до маленької людини і уявляти собі, що його руки зливаються з маленьким тільцем, це вже єдине ціле і жодних перешкод не існує.

Таким чином знімаються невидимі бар’єри, немовля починає довіряти дорослому відчуваючи витікаючу від нього турботу, і не буде чинити опір подальшим руху необхідним для проведення самої динамічної гімнастики.

Адже якщо немає взаєморозуміння між дитиною і батьком, рухи дратують дитину, і він починає турбуватися, чи плакати, то поки ні про які фізичних вправах мови не йде. Слід зрозуміти, що дорослий робить не так.

Тепер необхідно спробувати рухати маленькими ручками і ніжками, щоб зрозуміти наскільки вони рухливі, яка в них сила і тонус. Необхідно навчитися розслабляти і гармонізувати свої рухи і рухи немовляти. Спочатку потрібно слідувати за рухами малюка, а потім спробувати направляти їх своїми руками.

Таке управління повинно бути погоджено з рухами дитини, а не носити жорстко-механічний характер. Малюк не повинен відчувати, що його чинять опір руху, все повинно носити плавний перехід. І поступово увагу малюка переключається на те, що йому пропонують.

Вправи, які підійдуть немовляті

Далі можна зосередитися на самих простих рухах:

 1. беремо дитину за ручки;
 2. розводити ручки в сторони;
 3. потім починайте піднімати малюка вгору-вниз і плавно опускати вниз;
 4. потім похитуємо з боку в бік переносячи вагу, частково, з руки на руку;
 5. міняємо амплітуду — похитуючи вперед і назад;
 6. наступні рухи — повороти по осі в одну і в іншу сторони;
 7. потім можна взяти малюка за ніжки і виконати те ж саме.

З поступовим збільшенням амплітуди всі ці вправи починають носити ще більш складний характер. Хочеться нагадати батькам, що раннє фізичний розвиток дитини направлена тільки на те, щоб він ріс здоровим.

Методика Домана, в чому перевага

Гленн Доман приділяє величезну увагу інтелектуальному і фізичному розвитку дитини раннього віку, проводячи тісний взаємозв’язок одного з іншим. Завдяки багаторічній роботі Гленна Домана було встановлено, що всі 6 людських функцій, які відрізняють його від інших істот, що живуть на нашій планеті: моторика (ходьба, біг, стрибки); мова; лист; які, в свою чергу, пов’язані з сенситивными (зір; слух; відчуття), проходять розвиток у сім етапів в перші шість років життя людини.

На кожному з цих етапів дитиною засвоюються різні рухові, психомоторні, сенсорні і інші навички, які тісно взаємопов’язані з розвитком мозку. Наприклад, на першій стадії управління рухами, слухом і зором проводиться верхніми відділами спинного мозку. Тоді коли на сьомій стадії управління проводиться вже корою головного мозку.

Різні відділи мозку в свій час переймають управління організмом, контролюючи різні його функції. При цьому витісняється попередній контролюючий відділ мозку.

Семирічний мозок вже майже завершив свій ріст. Так що вже з цього віку можна говорити, про інтелект дитини і його фізичних даних в майбутньому, коли він виросте.

Так, і в майбутньому можна багато чому навчитися, але плацдарм вже закладено, і щоб потім змусити свій мозок працювати потрібно буде докласти більше зусиль і часу.

За твердженням Домана виходить, що від того, наскільки рано дитина буде повзати залежить, коли він зуміє навчитися читання. А від того, наскільки рано навчиться читати залежить його навчання вищої математики. А основою раннього інтелектуального розвитку малюка лежать будь-які його моторні навички повзання, хапання, ходьба, стрибки, біг і т. п.

Краще, якщо батьки почнуть фізичний розвиток своєї дитини в перші дні його життя, якщо все-таки так вийшло, що деякий час згаяно – можна почати і пізніше. Вибравши програму Будинок або будь-яку іншу спрямовану на фізичний розвиток дітей раннього віку щоб підвищити розумовий і фізичний потенціал дитини, ніколи не пізно. Хоча, звичайно, чим пізніше це сталося тим повільніший будуть проявлятися результати.

Займаючись за методикою розробленою Доманом потрібно дотримуватися основного правила — дорослі повинні організувати не просто необхідне середовище, а ідеальну, щоб дитина міг завжди бути в русі.

Потрібно всіляко заохочувати свого малюка до фізичної активності та виконувати різні гімнастичні вправи.

Малюк повинен вміти:

 • долати різні перешкоди на своєму шляху;
 • дертися на об’єкти;
 • залазити на дерево і по канату;
 • стрибати і у висоту і в довжину, і через всякі перешкоди, а також на одній ніжці, стрибати через скакалку і стрибати по камінню;
 • підніматися по різним сходах – гвинтовим і дерев’яних, металевих і мотузковим;
 • кататися на качелькам;
 • присідати навпочіпки і так переміщатися;
 • стрибати на батуті;
 • вміти робити деякі гімнастичні нахили і нескладні вправи.

Для цього від батьків потрібно не так вже й багато, приділити дитині деякий час, щоб допомогти йому освоїться. Непогано, якщо батьки можуть дозволити собі придбати спорткомплекс. А решту зробить допитливість дитини і бажання рухатися і пізнавати незвідане.

Більш складні вправи з гімнастики для фізичного розвитку дитини потрібно кілька разів побачити потім повторити за професіоналами:

А також і масаж для малюка після виконаної гімнастики:

Залишити коментар