Фібриноген при вагітності: підвищені значення в різних триместрах

Кров, що курсує по людському організму, що має колосальне значення у всіх процесах життєдіяльності.

Одним з найголовніших компонентів, що беруть участь у процесі згортання цієї рідини, є фібриноген – виробляється нирками білок. Більшість людей взагалі не чули про такий показник. Зазвичай саме представниці прекрасної статі знайомляться з поняттям «фібриноген» при вагітності.

Значення

Це речовина, що виробляється нирками і надалі растворяемое в крові людини, відіграє дуже важливу роль в процесі утворення фібрину, який, у свою чергу, несе відповідальність за здатність крові до згущення і згортання.

Для нормального перебігу вагітності необхідно присутність в крові жінки достатньої кількості цієї речовини. Адже будь-який спосіб розродження тісно пов’язаний з великою крововтратою.

Будь-яке відхилення від норми може бути небезпечним як для немовляти, так і для його матері і навіть призвести до неконтрольованих негативних наслідків.

Розвиток і функціонування плаценти безпосередньо залежать від швидкості процесу згортання крові. А це означає, що підвищення фібриногену при вагітності, так само як і його зниження, справляють істотний вплив не тільки на самопочуття і здоров’я майбутньої мами, але і загрожують правильному розвитку дитини (аж до завмирання вагітності).

Крім цього, ще одним із можливих негативних наслідків низького рівня речовини виступає виникнення не піддаються контролю крововтрат. Якщо ж фібриноген підвищений, то існує велика ймовірність настання тромбозів, інсультів або інфаркту.

Практично неможливо виявити які-небудь відхилення від норми в повсякденному житті, це можна зробити тільки з допомогою спеціальних медичних аналізів.

Періодичність дослідження

Спеціальний аналіз, що визначає концентрацію фібриногену в крові, повинен проводитися в кожному триместрі. Коагулограма (гемостазіограма) – метод дослідження, який відрізняється лише змістом і кількістю досліджуваних компонентів.

Варикозна хвороба, знижений рівень імунітету, хвороби судинної системи і печінки вимагають проведення аналізу частіше, ніж один раз на триместр. Володарки негативного резус-фактора, а також ті жінки, які були прооперовані перед настанням вагітності або під час неї, можуть проходити ці дослідження за особливим графіком.

В обов’язковому порядку здають коагулограму жінки, яким заплановано проведення кесаревого розтину. У цьому випадку аналіз береться за кілька годин до початку хірургічного втручання.

Якщо в результаті дослідження виявлені невідповідності покладеним нормам, то коагулограму доведеться повторити кілька разів з інтервалом, зазначеним лікуючим лікарем. Перебувають у групі ризику жінки зобов’язані здавати кров на аналіз через однакові проміжки часу протягом усіх трьох триместрів. Для них же може бути рекомендована гемостазіограма як більш детальний варіант дослідження.

Методика проведення аналізу

Отже, в кожному триместрі вагітності очікує народження малюка жінка проходить ряд досліджень, в тому числі і на згортання крові, для чого прийнято брати венозну кров.

Існує кілька простих правил:

 • Забір матеріалу прийнято проводити натще, повинно пройти не менше 12 годин від останнього прийому їжі
 • Виключити куріння протягом 30-40 хвилин, що передують взяття аналізу
 • Протягом останніх двох годин перед дослідженням заборонено піддавати свій організм стресових ситуацій та фізичних навантажень

Після взяття крові лаборант поміщає її в певну тару. Її стінки попередньо обробляються розчином солей лимонної кислоти. Це перешкоджає утворенню кров’яних згустків. З взятої крові відділяється плазма – саме вона необхідна для того, щоб провести дослідження.

Щоб визначити фібриноген, в лабораторії можуть скористатися різноманітними тест-системами та методами:

 • Колірний метод
 • Ваговий
 • Оптичний
 • Імунохімічний спосіб

Розшифровка даних коагулограми (гемостазиограммы)

Норма фібриногену небеременного організму – від 2 до 4 грамів на літр. Протягом всієї вагітності, в кожному триместрі, підвищується рівень білка в жіночому організмі. До кінця «цікавого положення» досягається найвищий рівень його вмісту в крові.

Різні чинники можуть призвести до того, що в результаті аналізу білок буде підвищений (запалення, інфаркт, інсульт) або знижений (токсикоз, цироз, гепатит).

Період очікування малюка – особливий, і вся система, що відповідає за згортання, працює за певним сценарієм підготовки до пологів. Незалежно від типу розродження (природні це будуть пологи або кесарів розтин) неминуча певна крововтрата. А у випадку важких пологів ця цифра може вимірюватися цілими літрами.

У третьому триместрі фібриноген в жіночому організмі може досягти позначки 6 г/л. Це потрібно для максимального зменшення втрати крові під час пологів. Високий фібриноген при вагітності пояснюється ще і тим, що відбувається утворення додаткового кола кровообігу. Мається на увазі матково-плацентарна система кровообігу.

Таким чином, в кожному триместрі варіантом норми є певні показники:

 • Для першого триместру це приблизно 2,98-3 г/л
 • Другий етап вагітності – 3,1 г/л
 • Третій – 4,95-6 г/л

Відхилення цифр у результаті може свідчити про які-небудь патології. Згортання крові порушена, а це може спричинити за собою сумні наслідки.

Можливі ускладнення при відхиленнях від норми

Для вагітної жінки та дитини може стати небезпечним надмірне посилення системи, що відповідає за згортання крові.

Наслідки можуть бути самими різноманітними, але найчастіше негативними:

 • Безпліддя в майбутньому
 • Викидень, завмерла вагітність
 • Передчасні пологи або відшарування плаценти
 • Гестоз
 • Тромбоз у матері або в судинах пуповини

Так, тромбоз легеневої артерії, як правило, закінчується смертельним результатом. Саме тому аналіз здається вагітною жінкою кілька разів, дати взяття крові визначає лікар протягом всієї вагітності. Крім того, ним же можуть бути призначені додаткові дослідження для отримання більш точних результатів.

Набагато рідше медики зустрічають пацієнток зі зниженим рівнем фібриногену. Найчастіше це може бути спровоковано частою систематичної блювотою вагітної жінки (до 25 разів на добу). Настільки важкий токсикоз повинен лікуватися шляхом визначення майбутньої мами у відділення патології.

Крім того, організм здатний до повного израсходованию фібриногену.

Це може відбутися на тлі інших негативних станів жінки:

 • Рясні кровотечі
 • Опіки та інтоксикація
 • Інфікування
 • Хірургічні втручання
 • Емболія, еклампсія
 • Невдалі переливання крові

У цьому випадку часто відбувається виникнення внутрішніх і зовнішніх кровотеч, зупинити які часом практично неможливо. У всякому разі, пологи обов’язково повинні прийматися спільно з бригадою трансфузіологів і ревматологів.

Способи нормалізації показників

Найголовніше правило – категорична заборона самолікування при будь-яких відхиленнях від нормального рівня фібриногену!

Вагітна жінка зобов’язана виконувати всі призначення лікаря і не пропускати ні один прийом лікарських засобів.

 • Важливо не шукати відповідей на виниклу проблему в мережі, на форумах і т. д.
 • Індивідуальність кожного організму обумовлює дози ліків і режим їх прийому, кінцеве призначення завжди робиться лікуючим лікарем.
 • Самостійно допускається зайнятися тільки корекцією свого раціону. Так, для підвищення згортання можна вживати в їжу зелені і листові овочі, капусту, злакові культури, банани, картопля і волоські горіхи. Кропива, звіробій, деревій у формі відварів також сприяють збільшенню згортання. Для розрідження крові можна вживати сирі насіння соняшнику, суницю, малину, шоколад і какао, морепродукти, зелений чай і т. д.
 • Дуже важливо повністю відмовитися від куріння і вживання алкогольних напоїв, за планом відвідувати лікаря і проходити всі потрібні для точного визначення стану дослідження.

І пам’ятайте, здорова і щаслива мама – здорова дитина!

Залишити коментар