Фіалка: догляд в домашніх умовах, особливості поливу, шкідники і хвороби

Фіалка протягом довгих років залишається одним з найпопулярніших кімнатних рослин. Це пояснюється різноманіттям видів і сортів. Фіалки не просто вирощують — їх колекціонують. Яким повинен бути догляд за фіалкою в домашніх умовах? Як її правильно поливати? Які умови потрібні для рясного цвітіння?

Фіалки формують компактний кущик з квітами різних кольорів і форм. Кімнатні фіалки відносяться до сімейства геснерієвих, а не фіалкових. Багатьом вони знайомі під назвою «сенполії».

Зовнішній вигляд, особливості та різновиди

Цвітуть тривало — до десяти місяців у році. Влітку зазвичай відпочивають. Кущик являє собою щільну розетку листя. Листочки щільні, округлі, з густим опушенням. Ростуть вони від короткого стебла, прихованого зеленню, або безпосередньо від кореня. Квітки пятілістние, сидять на довгих квітконосах.

Цвіте фіалка квітками найрізноманітніших форм і забарвлень. Квітки бувають махровими або простими, однотонними або кольоровими. Часто в забарвленні присутні плями, цятки, окантовка контрастними кольорами. Серед фіалок зустрічаються сорти з вугільно—чорними виразними квітами.

Листя найчастіше однотонна, темна або світла. Дуже красиво виглядають гібридні ряболисті сорти — з плямами, рисками, окантовкою різних відтінків. Всього налічується понад 200 сортів. Тому вирощування фіалок в домашніх умовах у багатьох перетворюється на справжнє хобі.

Загальна ознака всіх видів фіалок — листя зібрані в щільну прикореневу розетку. В іншому вони дуже різні:

 • форма квітки — буває каемчатой, фантазійної, класичної, зіркоподібною. осібно стоять фіалки химери;
 • пелюстки — бувають простими, напівмахровими або махровими;
 • забарвлення квіток — виділяють однотонні і багатоколірні сорту;
 • форма листя — зустрічаються сорти з округлими, овальними, довгастими листочками. краї можуть бути гладкими або зубчастими;
 • забарвлення листя — світлі, темні або вариегатные (ряболисті);
 • розмір — виділяють мініатюрні, микроминиатюрные і гігантські різновиди.

Практично всі види вимагають однакового догляду. Виняток становлять фантазійні фіалки і химери. Вони вважаються найбільш примхливими і складними у вирощуванні. У невідповідних умовах візерунки з пелюсток і листя просто пропадають.

Рекомендації по вибору

Зазвичай в магазинах продаються вже дорослі цвітуть фіалки. Купівля такого рослини — не найвдаліший варіант. Велика частина квітів з вітрин привезена з інших країн, вирощена виключно в комерційних цілях. Після покупки вони будуть цвісти близько двох місяців, потім поступово загинуть. Живці купувати надійніше, але цвітіння почнеться тільки через рік і не виключена плутанина з сортом.

Якщо ви купуєте доросле рослина, уважно огляньте його, попросите продавця надати вам додаткову інформацію. На що варто звернути увагу?

 • Вік. Уточніть у продавця країну-постачальника фіалки. Не купуйте рослина старше року. Бажано, щоб фіалка була вирощена в місцевому кліматі.
 • Стебло. У здорової дорослої рослини його не повинно бути видно. Пожовтіння, млявість стебла, сліди від опалих листочків — ознаки старого або хворого рослини.
 • Розетка. Розетка у фіалки симетрична, щільна.
 • Листя. Здоровий лист рівномірно зелений за винятком вариегатных (ряболисті) сортів. Цятки, плями, пожовтіння, наліт вказують на хвороби.
 • Субстрат. Сіруватий наліт на субстраті говорить про грибкових захворюваннях або відсутності дренажу, поганому диханні кореневої системи.

По можливості, краще уникати покупки дорослих квітучих рослин. Вони дуже часто гинуть буквально через один-два місяці.

Акліматизація

Догляд за фіалкою після покупки спрямований на створення сприятливих умов для швидкої адаптації рослини в новому мікрокліматі. Дотримання всіх наведених нижче рекомендацій збільшує ймовірність хорошій приживлюваності фіалки.

 • Обробка фунгіцидом. На ранніх стадіях грибкові захворювання практично непомітні. Вони швидко розвиваються, часто призводять до загибелі квітки. Відразу після покупки обробіть фіалку системним фунгіцидом. Добре зарекомендував себе препарат «Максим». Його розводять водою у відповідності з інструкцією, обприскують квітка з дрібного пульверизатора. Через 15-20 хвилин залишки вологи з листя акуратно прибирають паперовою серветкою. Землю поливають розчином інсектициду «Актара».
 • Карантин. Фіалку ізолюють від інших рослин на два тижні. По можливості поміщають її в порожній акваріум, зверху накривають склом або плівкою. Конденсат зі стінок акваріума щодня прибирають.
 • Пересадка. Пересадити фіалку стоїть у двох випадках — коріння вилазять через дренажний отвір і поганий стан ґрунту. Використовують метод перевалки (без руйнування старого земляного кома), коріння намагаються не турбувати.

Дуже часто люди купують в магазині пишний, квітучий кущик, а вдома він починає чахнути. Можна спробувати реанімувати кімнатну фіалку. Нижні листя видаляють, іншу розетку зрізують. Якщо стебло на зрізі зеленого кольору — шанси є. Коричневий відтінок вказує на стеблових гниль. Така рослина врятувати не вийде. Розетку укорінюють у воді з додаванням активованого вугілля. Воду як можна частіше міняють. Після появи корінців пересаджують в грунт.

Основні правила догляду

Фіалки примхливі в тому відношенні, що вимагають створення сприятливих умов. Інакше квітка легко загниває і піддається нападкам шкідників.

Рекомендується дотримуватися хоча б основних правил догляду.

 • Освітлення. Освітлення помірне, без прямих сонячних променів. Оптимально — північне вікно плюс штучне підсвічування. З сонячної сторони не ставлять на підвіконня, а трохи в стороні від вікна.
 • Температура. Взимку не допускається зниження температури нижче 16С. Сприятлива температура в літній період — 20-25С. Кімнату систематично провітрюють, але не допускають утворення холодних протягів. Температурні перепади небажані. Виносити фіалку на балкон не варто навіть в теплу погоду.
 • Полив. Поливати фіалки потрібно з урахуванням температури і вологості повітря. Водопровідну воду попередньо відстоюють. Перевагу віддають відфільтрованої або талій воді. Середні інтервали між поливами — три-чотири дні взимку, один-два дні влітку.
 • Вологість. Підтримують на рівні 50-60%. Для підвищення вологості використовують будь-які способи, крім обприскування. Краплі вологи залишають плями на опушених листочків фіалки.
 • Підгодівля. Взимку одноразово вносять органічне добриво. Влітку не підгодовують, у весняний та осінній період удобрюють мінеральними комплексами не частіше двох-трьох разів за сезон.
 • Грунт. Грунт потрібен поживний і пухкий. Можна купити готову землесуміш або скласти її з листової землі, торфу і крупнофракционного піску в співвідношенні 5:3:1. Корисні добавки — не більше 10% активованого вугілля і трохи подрібненого сфагнуму.
 • Пересадка. Пересаджують фіалки не часто — з періодичністю в три роки. Щорічна пересадка допускається, але не вітається — коренева система у рослини дуже чутлива. Заздалегідь потрібно подбати про вирощування нових рослин на заміну старому.

Потрібно правильно доглядати за фіалкою, щоб вона цвіла регулярно і рясно. При порушенні умов утримання цвітіння можна не дочекатися.

Система поливу фитильного

Небажано використовувати стандартні способи поливу. Фахівцями рекомендується гнотовий полив фіалок. Як гнота використовують синтетичний шнур, добре всмоктує воду.

Покрокова інструкція

 1. На дні горщика проробіть дренажні отвори.
 2. Візьміть відрізок шнура завдовжки приблизно 20 див.
 3. Протягніть шнур в отвір і викладіть по колу на дні горщика. Діаметр петлі повинен бути меншим, ніж діаметр горщика.
 4. Горщик наповніть субстратом.
 5. Поставте його в піддон глибиною до 10 см меншого діаметру. Дно горщика не повинне стикатися з дном піддону.
 6. Грунт полийте водою до повного намокання.
 7. Зайву воду з піддона злийте.
 8. Висадіть в горщик фіалку.

Періодично в піддон потрібно підливати воду. Вона буде поступово підніматися по шнуру наверх, зволожують субстрат до потрібного стану. Для проведення підживлення добриво додавайте безпосередньо у воду в піддоні. Використовуючи методику фитильного поливу, вдається домогтися стабільної вологості грунту. Якщо грунт зволожується занадто сильно, витягніть шнур на кілька сантиметрів.

Відсутність цвітіння і його стимуляція

Якщо фіалка не цвіте, значить, порушені умови утримання. До відсутності цвітіння наводять такі похибки догляду.

 • Слабке освітлення. Визначити брак світла можна по листочкам піднятим нагору.
 • Короткий світловий день. Щодня фіалка повинна висвітлюватися не менше 12 годин на добу. У темний час року обов’язково організують додаткове освітлення.
 • Недолік харчування. Краще всього користуватися добривами, призначеними саме для фіалок. Їх можна знайти в будь-якому квітковому магазині.
 • Неправильний полив. На цвітінні негативно позначається полив жорсткою і холодною водою, часте або постійне перезволоження грунту.
 • Щільний грунт. У важкій грунті коренева система розвивається погано, важко засвоює поживні речовини.
 • Великий горщик. У просторому горщику фіалка спрямовує сили на розвиток коренів і нарощування листя. У тісній — на цвітіння.
 • Шкідники або хвороби. До відсутності цвітіння можуть призвести початкові стадії хвороб або атака шкідників.

В якості стимуляції спробуйте підгодувати фіалки для рясного цвітіння, пересадіть квітка в більш тісний горщик, усуньте похибки догляду. Для профілактики обробити фунгіцидом та інсектицидом.

Для компактності кущика і підтримки декоративності потрібно правильно обрізати фіалку. Розетка повинна складатися з трьох-чотирьох рядів листя. Самі нижні листочки зазвичай виглядають млявими. Їх акуратно обрізають, намагаючись не пошкодити пазушні бруньки.

Способи розмноження

Найбільш поширене розмноження кімнатній фіалки листям. Є й інші способи — пасинками і насінням. Насіннєвий спосіб розмноження ідеально підходить для вирощування нового сорту.

З листа

Виростити кімнатну фіалку з листа нескладно. Листові черешки швидко вкорінюються. З одного листочка можна отримати одразу кілька молодих рослин. Лист беруть з середнього ряду. Оптимальний час для розмноження — весна. Лист відрізають разом з черешком довжиною до 5 див Укорінюють у воді або грунті.

 • Укорінення у воді. Зріз черешка занурюють у воду на 1 см. Для профілактики загнивання черешка у воду додають таблетку активованого вугілля. Він перешкоджає розвитку патогенної мікрофлори. Воду періодично міняють. Після появи корінців пересаджують в легкий грунт. Систематично поливають, не дають субстрату повністю пересихати. Приблизно через місяць біля основи черешка утворюються дітки.
 • Укорінення в ґрунті. Листовий живці висаджують у зволожений ґрунт. В поліетилені роблять отвори, накривають їм посадкову ємність з живцями. Підтримують стабільну вологість.

Пасинками

Пасинки фіалки — дочірні розетки у вигляді невеликого відростка. З’являється він з пазух листя. Вони псують зовнішній вигляд кущика, тому зазвичай їх просто відрізають. Але можна прищипнути верхівку відростка і трохи почекати.

Коли на пасынке сформується від чотирьох до п’яти листочків, його акуратно відрізають і укорінюють в грунті. Умови вкорінення ідентичні листовому черешку — перфорована плівка, систематичне зволоження.

З насіння

Насіннєве розмноження займає більше часу, але дозволяє отримати відразу велика кількість рослин. Для розмноження своєї фіалки простіше укоренити листової селери. А ось вирощування нового сорту набагато надійніше, ніж покупка дорослої фіалки в магазині.

Для посадки беруть невисокі контейнери, наповнені рихлим грунтом. Насіння не зашпаровують — просто розсівають по поверхні зволоженого субстрату. Контейнер накривають плівкою і білим папером. Тримають в помірно теплому приміщенні 17—21С, періодично провітрюють теплицю.

Схожість насіння швидко, вже через два-три тижні формують справжні листочки. На цій стадії їх акуратно пересаджують в контейнер більшого розміру. Дорощують розпікувати фіалки під склом. Зміцнілі рослини розсаджують в індивідуальні горщики.

На закорінену листовому черешку часто утворюється відразу кілька маленьких розеток. Разом їх не висаджують. Кущ розростеться, буде густим — тіснота не йде на користь фіалкам. Діток відразу розсаджують, а лист поміщають назад в грунт — є ймовірність, що він наростить діток повторно.

Основні хвороби

Фіалка не стійка до хвороб. Будь-які порушення умов утримання, сусідство з хворим рослиною або забруднений ґрунт можуть призвести до розвитку хвороб. Врятувати фіалку вдається тільки при своєчасному лікуванні. У таблиці ви знайдете дані про найбільш поширені хвороби і способи їх лікування.

Таблиця — Поширені хвороби фіалок і методи лікування

Назва хвороби Симптоми Методи лікування
Фузаріоз — Загнивання коренів;
— загнивання стебла;
— почорніння коренів;
— бурі плями на черешках;
— опадання листя
— Видалення хворих листя;
— обробка «Фундазолом»
Борошниста роса — Білястий наліт;
— пожовтіння листя;
— всихання листя
— Однократна обробка препаратом «Бенлат»
(При необхідності повторюють через 10 днів)
Фітофтороз — Бурі плями на листках;
— гниль кореневої шийки
— Хвороба не лікується
Сіра гниль — Пухнастий коричневий наліт — Видалення хворих листя;
— обробка фунгіцидом
Іржа — Помаранчеві горби на листках;
— висипання спор з горбів
— Обробка бордоською рідиною;
— обробка сірчаної пилом
Судинний бактеріоз — Скління листя;
— відмирання листя
— Обробка препаратами «Циркон», «Превікур», «Фундазол»

Типові шкідники

Шкідники перебираються з хворих рослин чи можуть проявити себе через деякий час після покупки фіалки. Їх розвитку сприяють порушення режиму догляду — занадто сухе або вологе повітря, надлишкові або недостатні поливи. Всі необхідні дані про шкідників і заходи боротьби з ними ви знайдете в таблиці.

Таблиця — Поширені шкідники фіалок і способи боротьби з ними

Назва комахи Ознаки ураження Способи боротьби
Кліщі — Побуріння листя;
— тонка павутинка;
-деформація листків
— Обробка акарицидами «Актеллік», «Фітоверм»
Щитівка — Липкі виділення;
— дрібні бляшки
— Обробка препаратом «Агравертін»
Трипси — Дірочки на пелюстках;
— руйнування тичинок;
— коричневі плями на листі
— Видалення хворих частин;
— обробка інсектицидом «Інта-вир»
Нематоди — Мікроскопічні черв’яки на коренях;
— здуття на коренях;
— світлі плями на листках;
— загнивання листя;
— відсутність росту;
— відсутність цвітіння
— Видалення уражених частин;
— нематицид «Відат»;
— пересадка
Кореневий червець — Кислий запах;
— білі грудки на коренях
— Пересадка;
— обробка коренів препаратом «Актара»
Попелиця — Скручування листя;
— деформація пелюсток;
— в’янення бутонів;
— слабке цвітіння;
— липкий наліт
— Обробка мильним розчином;
— «Моспілан», «Актеллік»
Мошки і комарі — Гниль коренів, листків, стебел;
— дрібні літаючі комахи
— Полив грунту «Карбафосом»
Білокрилка — Блискучий наліт на листках;
— чорний наліт;
— світлі листя;
— припинення росту
— Поєднання інсектицидів з акарицидами

Якщо своєчасно почати лікування, нормалізувати режим догляду, проводити профілактику, то ймовірність повторного появи комах або хвороб буде зведена до мінімуму.

Так як доглядати за фіалкою непросто, перед тим, як купити це рослина, розраховуйте свої сили і час. Фіалка вимагає дбайливого й уважного ставлення.

Залишити коментар