Феністил при вагітності – гель, краплі і мазь, чи можна на різних триместрах

Вагітність для жіночого організму – це період масштабних гормональних зрушень і фізіологічної перебудови. Тому список захворювань, здатних проявитися у майбутньої мами за рахунок подібних змін, досить великий. І за час, що залишився до пологів можна перехворіти відразу декількома з них.

Ситуація ускладнюється тим, що більшість лікарських засобів погано сумісні зі здоров’ям плоду, а то і несумісні з нею зовсім.

Це відноситься і до иммунодепрессантам – засобів від алергії. Зустріти серед них препарат, який можна приймати при вагітності хоча б у крайньому випадку – велика рідкість.

Але випробували цей вид алергії на собі стверджують, що шукати вихід все одно доводиться, бо нестерпний свербіж при ній здатний звести з розуму не те що за місяць – за лічені дні.

Показання до прийому «Феністилу» при вагітності

Переважна більшість препаратів не рекомендовані або протипоказані при вагітності просто тому, що їх не тестують на вагітних – навіть добровольцях, так як це заборонено законом. А стало бути, даних про їх вплив на плід не існує або вони виведені чисто теоретичним шляхом.

Діючою речовиною препарату «Феністил» є диметиндена малеат – блокатор одного з 3 відомих науці на даний момент гістамінових рецепторів клітин. Гістаміни – це особливі речовини, які утворюються в результаті перетворень амінокислот. Вони малоактивні в основний час, так як знаходяться в пов’язаному з гепарином (антикоагулянт, один із звичайних білків крові) вигляді. Вивільняються гістаміну в критичних для виживання ситуаціях, так як вони є стимуляторами синтезу адреналіну в наднирниках.

Плюс, вони потрапляють в кров у вільному вигляді і при алергії. Зрозуміло, що в переважній більшості речовин, на які вона виникає, немає нічого небезпечного. Просто загострена реакція імунітету змушує тіло вважати нешкідливі з’єднання «смертельним ворогом», а значить, і реагувати на їхню появу відповідним чином.

Тому гістаміни служать важливим фактором розвитку багатьох гострих алергічних реакцій – особливо задишки, спазмів судин, набряку та ін. А «Феністил» і що міститься в ньому диметинден блокують їх, перешкоджаючи розвитку цих симптомів.

Як бачимо, в теорії нічого страшного в ньому немає. Але кровоносна система у мами і дитини загальна, так як ще не народжений малюк нездатний ні їсти, ні дихати самостійно. А тому прийняте мамою ліки неминуче потрапить і в його не страждає маминої алергією тільце.

«Феністил» випускають в декількох формах – мазі та гелю для зовнішнього нанесення, а також крапель для прийому всередину, таблетки та капсули. Мазь та гель при вагітності протипоказані, так як їх дія на плід не вивчена. А ось краплі спеціально розроблені як дитячий препарат. Вони теж не рекомендовані до прийому, особливо у 1 триместрі, але вже хоча б не протипоказані в усі решту часу до пологів. Їх також не варто приймати новонародженим у віці до 1 міс.

Тому краплі можна давати:

 • при алергії;
 • при шкірному свербінні й висипах неясною, алергічної природи або сверблячих дерматозах від висипу при краснусі до множинних комариних укусів;
 • дітям у віці від 1 міс.;
 • вагітним, починаючи з 2 триместру, і годуючим мамам.

Як приймати «Феністил» під час вагітності

Отже, з 3 форм випуску майбутнім мамам можна тільки пити дитячий його варіант – краплі. А «Феністил» у вигляді гелю і мазі можна призначати хіба що на останніх місяцях перед пологами, та й то з обережністю. При цьому в період грудного вигодовування мамі заборонено змащувати цим гелем або маззю шкіру молочних залоз і, зокрема, область ареоли і сосків.

Призначити «Феністил» при вагітності, а також годуючій мамі або дитині у віці до 12 років має право тільки алерголог. Самостійне лікування за допомогою будь-якій з його форм випуску, включаючи мазь з її відносно слабкою поглинанням суворо заборонено.

Починаючи з 2 триместру, краплі «Феністил» слід приймати по 15 крапель, 2 рази на день (вранці і ввечері), безпосередньо перед їжею.

Як і всі імунодепресанти, «Феністил» діє, тільки поки ми його приймаємо. Класична невиліковна алергія, тому хворі приймають такі препарати кожен раз при загостренні, намагаючись не контактувати з алергеном в інший час. Це стосується всіх форм випуску препарату – гелю, мазі і крапель.

Алергія вагітних, на щастя, носить тимчасовий характер, але, як жартують самі вже відбулися мами, по-справжньому допомагають від неї тільки пологи. Це означає, що вона теж буде поновлюватися кожен раз після припинення прийому препарату. І якщо стандартний курс лікування від загострення алергії становить всього 2 тижні, майбутній мамі, швидше за все, доведеться пити його значно довше – протягом усього строку (може бути, з перервами у 2-3 дні).

Протипоказання до використання «Феністилу» при вагітності

Навіть, так би мовити, дитячий «Феністил» в краплях має свої протипоказання, і багато з них стосуються не одного тільки положення майбутньої мами, але і просто поєднання з іншими засобами або захворюваннями.

Так, він протипоказаний при наявності:

 • бронхіальної астми;
 • глаукоми (особливо закритокутовій, але не тільки);
 • алергії на будь-які компоненти препарату.

Крім того, чоловікам його не можна приймати при гіперплазії (аденомі) передміхурової залози. «Феністил» вкрай небажано використовувати в 1 триместрі вагітності і під час лактації, давати його дітям віком до 1 міс. В даному випадку «небажано» означає необхідність спершу проконсультуватися з лікарем і, можливо, не одним.

Побічні ефекти від прийому «Феністилу» під час вагітності

Їх список зовні досить великий, але насправді більша їх частина пов’язана з частково седативними властивостями «Феністилу» (з-за блокування їм гістамінів – активаторів нервових закінчень і стимуляторів синтезу адреналіну).

 1. З цієї причини у приймаючих його найчастіше спостерігаються сонливість, підвищена стомлюваність, апное (зупинка дихання уві сні у дітей віком до 1 року);
 2. У дітей у віці від 1 до 6 років препарат, навпаки, часто провокує напади підвищеної збудливості;
 3. Рідше спостерігаються епізоди занепокоєння й безсоння у дорослих, запаморочення, мігрень, порушення перистальтики шлунка та кишечнику, нудота;
 4. Із-за здатності іноді дуже помітно впливати на роботу центральної нервової системи слід з обережністю застосовувати при епілепсії і бронхіальній астмі на нервовому грунті, дорослим, заклопотаним працею, яка потребує підвищеної уваги та концентрації.

Потрібно також мати на увазі, що такі захворювання, як жовчнокам’яна хвороба, часто вперше проявляються саме в період виношування дитини (вагітність запускає деякі її сценарії). Вона теж нерідко супроводжується шкірним свербінням, але в даному випадку «Феністил» абсолютно даремний.

Залишити коментар