Еутирокс при вагітності: правила прийому та особливості препарату

Прийом будь-яких ліків під час вагітності повинен здійснюватися під строгим контролем лікаря. Взагалі, перш ніж почати пити якийсь препарат, необхідно проконсультуватися з фахівцем, пройти ряд обстежень. Адже деякі його компоненти можуть викликати відповідну реакцію організму вагітної жінки, може статися викидень.

Це ж правило стосується препарату Еутирокс при вагітності, який часто лікарі призначають в період виношування малюка.

Опис препарату

Активна речовина, що входить до складу Еутирокса, — левотироксин натрію. Це синтетичний аналог речовини, що виробляється щитовидною залозою людини. Він позитивно впливає на метаболізм у тканинах і клітинах організму, а також сприяє розвитку тканин і їх зростання. У невеликих дозах воно збільшує активність клітин, за рахунок чого вони швидко розмножуються. Середні дози призводять до стимуляції росту та розвитку тканин. А ось велика дозування може призвести до пригнічення вироблення гормонів гіпофізом.

Еутирокс під час вагітності може бути призначений жінкам, у яких щитовидна залоза ненормально функціонує, виробляючи недостатня кількість гормону. Такий стан лікарі називають гіпотиреозом. При цьому дефіцит гормонів призводить до порушення розвитку плоду, в результаті чого у нього можуть з’явитися вади, і найбільш серйозна з них – розумове відставання.

Еутирокс часто потрібно вживати ще до вагітності. Тому жінка повинна періодично проходити медичне обстеження, щоб виявити недолік гормонів. Такий стан може призвести до безпліддя. І якщо раніше жінка пила Еутирокс при підготовці до вагітності, то під час неї їй не можна припиняти його приймати. Навпаки, деякі фахівці навіть рекомендують підвищувати його дозу.

Якщо у жінки до вагітності були проблеми з щитовидною залозою, то під час виношування плоду вони тільки посилюються. В результаті дефіцит тиреоїдних гормонів негативно впливає на роботу організму. Вилікувати захворювання можна за рахунок прийому препарату Еутирокс та його аналогів. Крім того, показаннями до застосування препарату є наступні захворювання:

  • Значно збільшується щитовидка, що призводить до появи зобу. Захворювання може сильно прогресувати при несвоєчасному лікуванні.
  • Проведена операція у галузі щитовидки до або під час вагітності.
  • Рак залози або повне її видалення.

Всмоктування компонентів препарату Еутирокс відбувається у верхньому відділі тонкої кишки. Приблизно 80% прийнятої дози всмоктується в кров, а інша частина виводиться разом з калом під час дефекації, а ще частина – з сечею в процесі сечовипускання. Середній період напіввиведення ліки з організму становить 7 днів. Через 5 годин після його прийому спостерігається максимальна концентрація левотироксину в крові пацієнтки.

Оскільки компоненти препарату беруть участь в обміні речовин, то під час вагітності він ще більше посилюється. При цьому щитовидній залозі доводиться виробляти набагато більше гормонів, і якщо вона послаблена, то ці гормони не виробляються. Від цього може постраждати як мати, так і малюк. Дефіцит тиреоїдних гормонів також негативно позначається на плоді. До вагітності гормональний недолік призводить до неможливості зачаття, а під час неї з’являються труднощі з виношуванням.

Ендокринологи переконані, що якщо жінці поставили діагноз порушення функцій щитовидної залози, вона просто зобов’язана приймати Еутирокс. Тільки гормональна терапія допоможе жінці благополучно виносити малюка.

Інструкція по застосуванню Еутирокса

Тільки ендокринолог може виписати препарат Еутирокс. Інструкція щодо застосування при вагітності також дається їм, хоча її можна прочитати прямо на упаковці препарату. Вагітна жінка повинна з особливим трепетом ставитися до прийому будь-яких ліків.

При цьому особливості вживання препарату залежать від багатьох факторів. Наприклад, дуже важливо, коли жінка почала приймати ліки: до вагітності або під час неї. У першому випадку лікар збільшує дозу препарату відразу ж після того, як жінка дізналася про свою вагітність.

Якщо немає можливості відразу звернутися до лікаря, можна самостійно підвищити дозування на третину. Адже концентрація гормону в крові збільшується поступово, не впливаючи на самопочуття жінки. Тому якщо доза буде занадто високою, лікар її відкоригує. При цьому часто потрібні великі дози препарату, деколи навіть вище 150 мкг.

Якщо раніше жінка не пила Еутирокс, то при наявності проблем зі щитовидною залозою, ендокринолог спочатку спрямовує її на здачу аналізів. Тільки після отримання їх результатів він розраховує, якою буде дозування речовини. В цьому випадку спочатку майбутньої матері призначають мінімальну дозу – до 25 мкг. Але з часом кількість уживаної речовини може змінюватися. Жінка повинна здавати аналізи на гормони не менше 3 разів за весь період виношування плоду. Вагітність на тлі Еутирокса зазвичай протікає без всяких ускладнень.

Вагітна п’є ліки з ранку не менш ніж за 30 хвилин до їжі, раз у добу. Якщо приймати Еутирокс відразу перед їжею, ефект від його прийому знизиться. Дія препарату починається лише через кілька годин. Бажано запивати таблетки великою кількістю теплої води.

Як правило, після пологів жінки продовжують приймати Еутирокс. Через три місяці після пологів вони складають контрольний аналіз. Якщо його результати хороші, лікар може порадити припинити приймати ліки або змінює його дозування. Речовина потрапляє у материнське молоко у незначній кількості, тому воно ніяк не може вплинути на здоров’я дитини.

Але необхідно враховувати, що приймати ліки можна тільки з призначення лікаря. Крім того, повинна бути вивчена інструкція, де описано дію препарату Еутирокс при вагітності, вплив на плід вхідних у нього речовин.

Сумісність з іншими ліками

Лікарі стверджують, що можна пити Еутирокс і Йодомарин одночасно при вагітності. Обидва препарати призначені для відновлення функцій щитовидної залози. Особливо Йодомарин необхідний у другому триместрі вагітності, коли у малюка теж формується щитовидна залоза. Під впливом йоду вона краще розвивається.

А взагалі, речовина, що входить до складу Еутирокса, посилює ефект антикоагулянтів і антидепресантів. Тому лікар повинен скоригувати їх дозу, якщо вагітна жінка їх приймає. Крім того, після початку прийому гормонів, потреба організму в інсуліні може значно зрости. Тому жінка повинна стежити за рівнем глюкози в крові, особливо в перші тижні після початку вживання препарату. З цією метою вона раз у 2 тижні повинна здавати загальний аналіз крові.

При одночасному прийомі Еутирокса і Колестираміну необхідно враховувати, що останній уповільнює всмоктування в кишечнику. Тому періодичність між їх вживанням повинна становити не менше 5-6 годин.

Протипоказання

Правда, існує ряд протипоказань щодо вживання препарату під час вагітності. Так, його не можна призначати пацієнтці, якщо:

  • У неї спостерігається індивідуальна непереносимість компонентів.
  • Вона має проблеми з серцево-судинною системою.
  • Спостерігається ниркова недостатність або порушені функції надниркових залоз.

Крім того, з обережністю потрібно призначати ліки жінкам із цукровим діабетом. А під час вагітності часто спостерігається тимчасове діабет, який після пологів зникає. Доза для таких пацієнтів повинна підбиратися максимально точно.

Якщо у жінки гіпотиреоз, викликаний порушенням функцій гіпофіза, перш ніж призначити лікування, лікар повинен з’ясувати, чи немає у жінки ниркової недостатності. Коли все в порядку, глюкокортикостероїди призначають до початку терапії із застосуванням тиреоїдних гормонів. Інакше може розвинутися недостатність надниркових залоз.

Побічні дії Еутирокса при вагітності

Під час вагітності імунітет жінки ослаблений. Тому прийом будь-яких препаратів може викликати різні наслідки. Наприклад, Еутирокс часто призводить до появи алергічних реакцій, якщо у жінки спостерігається індивідуальна непереносимість компонентів, що входять до складу ліків. Однак інших побічних дій зафіксовано не було. Правда, деякі жінки можуть стрімко набирати вагу під впливом ліків.

Доведено, що Еутирокс повністю нешкідливий для дитини. Більш того, ліки може бути навіть призначено грудним дітям. Добову дозу препарату мати дає дитині з ранку за півгодини до його годування. Для цього таблетки розчиняють у воді, щоб не траплялися великі частинки. Потім дитині дають випити ліки через пляшечку з соскою.

Випадки передозування ліками спостерігаються вкрай рідко. У такому випадку може відбутися порушення функцій серцево-судинної системи. Жінка відчуває пульс в голові, чує своє серцебиття, порушується серцевий ритм. При цьому пацієнтка тремтить, з’являються м’язові спазми та судоми. При тривалому прийомі ліків можливе зниження ваги. Відразу ж при появі подібних симптомів необхідно звернутися до лікаря. Він перевірить, чи не вплинула передозування на стан плода. У разі необхідності вживання препарату повністю припиняється або прописується менша доза.

Таким чином, Еутирокс – це відмінний засіб, завдяки якому вагітність протікає набагато краще. Однак не можна займатися самолікуванням. Препарат повинен бути призначений тільки лікарем, а приймати його потрібно, точно дотримуючись дозування.

Залишити коментар