Ерозія шийки матки і зачаття: коли після припікання можна завагітніти?

Це питання часто цікавить жінок, оскільки ерозійні пошкодження шийки зустрічаються досить часто. Серед обивателів поширена думка, що якщо виявлено цей дефект, то лікувати його можна тільки після пологів, адже відомо на практиці, що майже всі методи усунення проблеми викликають появу рубців і надалі самостійно народити вже неможливо.

Деякі думають, що і настання вагітності теж з області фантастики, шеечной пошкодження заважає проникненню сперматозоїдів.

Варто з’ясувати, чи заважає завагітніти ерозія шийки матки, що дасть лікування перед першими і подальшими пологами.

В чому полягає сама патологія?

Шийка матки – гінекологічний орган, що з’єднує піхву і матку. При виникненні виразкового дефекту на поверхні шийки матки слизовий епітелій заміщується на циліндричний, який покриває цервікальний канал.

Ерозії можна розділити на 2 види.

1 – справжня ерозія. На шийці матки з’являється червона пляма, яка різко виділяється на блідо-рожевому фоні. Дефект порушує поверхню, утворюється виразка, яка може кровоточити. Внаслідок цього з’являється сприятливе середовище для розвитку бактеріальної інфекції.

Причиною виникнення патології є:

  • незрілий гормональний фон;
  • гінекологічні захворювання інфекційної етіології;
  • грубий статевий акт.

2 — ектопія, стан, при якому плоский шийковий епітелій заміщується циліндричними клітинами. Причини появи дефекту такі ж, як і у істинної ерозії, але особливо розглядається вірус папіломи людини.

Якщо ризик переродження ерозії в онкологічний процес досить низький – 1/100 при наявності вірусу цього типу ймовірність озлокачествливания значно підвищується і досягає 17-30% залежно від кліматичних, професійних і соціальних умов.

Дефект на слизовій може ніяк себе не проявляти і виявитися лише під час планового огляду, але іноді на нього вказують такі симптоми:

  • кров’янисті виділення з піхви, не пов’язані з менструальним циклом і з’являються після коїтусу або після фізичного навантаження;
  • слизові виділення з гнійними включеннями;
  • хворобливе проникнення під час коїтусу;
  • тягнуть відчуття в статевих шляхах під час менструації.

Патологія легко діагностується – лікар бачить неозброєним оком, коли робить огляд на кріслі дзеркалами. Для підтвердження діагнозу і точного опису клінічної картини потрібно забір матеріалу зі слизової для аналізу, може знадобитися проведення кольпоскопії.

Чи можна завагітніти при ерозії шийки матки

Як такої ерозійний дефект на слизовій ніяк не заважає настанню зачаття він не впливає на репродуктивну здатність організму. А от коли проблема виявляється викликана гормональним дисбалансом або з’явилася після венеричних захворювань, то вагітність може і не наступити.

Під час гострого інфекційного процесу деформується і шийка, і канал, в фаллопієвих трубах, по яких яйцеклітина опускається з яєчника для зустрічі зі сперматозоїдом, можуть утворитися спайки. Спайковий процес ускладнює можливість настання вагітності.

Якщо зачаття відбулося, і плід впровадився в матку, ерозія може представляти деяку загрозу для перебігу вагітності.

Дефекти на шийці підвищують ризик активізації патогенної флори.

Необхідно знати, що при пологах у місцях ерозій можуть утворюватися розриви, і в подальших сформуються рубці, що негативно позначиться на самостійному розродженні в наступний раз.

Завдання, як можна завагітніти при ерозії шийки матки, важкою не є. Однак жінкам з подібною патологією під час виношування дитини потрібно більше уваги. Якщо дефекти поглиблюються, їх усувають ще до пологів, хоча в більшості випадків гінекологи займають вичікувальну позицію.

Чим лікується ця патологія?

Статеві органи вагітної оглядаються гінекологом при постановці на облік і надалі, якщо вона озвучує скарги на дискомфорт – болить живіт в нижній частині, виділення і т. п.

Якщо при візуальному огляді виявляється ерозія, то обов’язково проводиться цито — дослідження на виявлення атипових клітин – поява цих клітин сигналізує про можливе переродження хвороби у злоякісну форму.

Також з’ясовують наявність антитіл до статевих інфекцій різної етіології, вірусу папіломи, може знадобитися процедура кольпоскопії.

Якщо ураження великих розмірів, то починається лікування. Призначаються препарати, що стимулюють регенерацію слизової – під час вагітності перевага віддається засобів місцевої дії у формі свічок і вагінальних таблеток.

Оскільки припікання або інші оперативні заходи запросто стануть причиною зриву, викликавши імпульсивні скорочення матки, що особливо небезпечно на ранньому терміні, цих дій намагаються уникати. Але іноді лікаря все-таки доводиться проводити маніпуляції, які сприяють загоєнню шийкового дефекту, і не викликають рубцювання родових шляхів.

На травмовані слизові оболонки наноситься лікарський препарат, що має антисептичні властивості. На поверхні виразкового дефекту утворюється скориночка, вона потім сама відшаровується. Повністю вилікувати великі ерозійні пошкодження таким чином неможливо, але такий вплив полегшує надалі пологи і готує родові шляхи, щоб немовля з’явилося на світ без оперативного втручання.

Лікування при плануванні вагітності

Ідеальний варіант – усунути ерозійний дефект ще до настання вагітності. Сучасні молоді жінки розуміють, наскільки важливо прибрати з організму будь-джерело небезпеки, заздалегідь з’ясовують імунний статус, пролікують хронічні захворювання. Якщо виявляється проблема, дуже часто лікар приймає рішення про її усунення.

Не потрібно боятися процедури. Це раніше використовували тільки один метод – кріотерапію (припікання рідким азотом).

В даний час з’явилися щадні способи, які не викликають формування рубців. Коли можна завагітніти після лікування і припікання ерозії, в кожному випадку обговорюється індивідуально.

Припікають ерозійний дефект лазерними променями. Ця операція не стимулює рубцево-спайковий процес, одночасно знищуються патогенні бактерії (якщо вони присутні), не виникає кровотечі. Зачаття можна планувати вже через 1-2 місяці після проведеної маніпуляції, як тільки пройдуть планові місячні. На проведення пологів лікування не робить ніякого впливу.

При множинних дрібних осередках проводиться хімічна припікання. Спосіб вважається не дуже надійним – він не виключає можливість рецидиву. Планувати вагітність бажано не раніше, ніж через 4-5 місяців – цей термін потрібен, щоб слизові оболонки остаточно зажили.

Діатермокоагуляції – припікання струмами високої частоти – намагаються не використовувати для лікування жінок репродуктивного віку. Але в деяких випадках такий терапевтичний метод вважається єдино можливим. У цьому випадку до повного загоєння – 30-45 днів – рекомендований повний статевий спокій, тому задуматися про планування можна буде не раніше, ніж через 2 місяці після маніпуляції. Крім того, коли процедуру проводять цим методом, пацієнтку обов’язково попереджають, що, найімовірніше, їй доведеться народжувати шляхом кесаревого розтину. Електрострум викликає формування рубців на шийці матки.

Найбільш сучасним і щадним способом є радіохвильова вапоризація. Ерозійний дефект усувається, слизова регенерується протягом місяця і відразу ж можна замислюватися про зачаття.

Але кріотерапія не забута досі. У маленьких містечках найчастіше це єдиний спосіб. За вартістю ця процедура найнижча, і найпопулярніша за поширеністю. Після маніпуляцій вагітність бажано відкласти хоча б на 4-5 місяців, щоб епітелій повністю відновився. Також жінці слід уникати статевих стосунків до приходу наступної менструації.

Не варто хвилюватися і відмовлятися від лікування, якщо гінеколог рекомендує лікування до планування.

На питання, чи можна чи не можна завагітніти після припікання ерозії, відповідь – чітке «ТАК!». Однак жінці необхідно при підготовці до родів попередити про проведення лікування з приводу даного захворювання. Це допоможе оптимально підготуватися до пологів.

Залишити коментар