Ендорфін, допамін і серотонін – речовини, які «керуюють» нашим настроєм

Ви думаєте, перепади настрою – це темперамент, особливості характеру? Ан ні – все набагато прозаїчніше. Природа нашого щастя – хімічна. Відчуття безмежного задоволення – це комплекс біохімічних процесів, якими керують особливі речовини – гормони.

Центр задоволень знаходиться у відділі головного мозку – гіпоталамусі. Це «пучок» нейронів, що генерують, у відповідь на певну дію, низку складних реакцій. Під впливом гіпоталамуса і починається вироблення нейромедіаторів, в звичайному житті іменованих гормонами щастя.

Ендорфін, допамін і серотонін – речовини, «керуючі» нашим настроєм. Беручи їх під контроль, ми можемо керувати своїми емоціями.

Дофамін

Дофамін називають – гормон задоволення. Точніше сказати, він формує залежність від нього.

Так, наприклад, виникає звичка закінчувати обід чимось солоденьким. Навіть заняття улюбленою справою, випита в компанії з друзями чашка кави – наслідок вироблення дофаміну.

Вчені встановили, що для його вироблення не так важливий процес, як його передчуття. Коли ви стоїте на порозі чогось грандіозного, незвичайного, довгоочікуваного, хвилюючого – частішає серцевий ритм і дихання, кров приливає до шкіри. Дофамін дарує нам швидке мислення і гнучкість тіла.

Саме так відчувається цей ефект на фізіологічному рівні. Гормон є вкрай важливим і в екстремальних ситуаціях. Під час травм він допомагає витримати больовий шок і пристосуватися до нових умов.

Брак дофаміну веде до апатії, депресії і, навіть, до розвитку дрожательного паралічу – хвороби Паркінсона.

Цей гормон щастя виникає не внаслідок поглинання всіляких смаколиків. Його джерело – улюблені заняття: малювання, вишивка, похід в театр і кіно, спорт.

Серотонін

Наше почуття радості і щастя безпосередньо залежить від серотоніну. Завдяки йому ми маємо можливість насолоджуватися смаками, ароматами, відчуттями, і, головне, – можемо пам’ятати ці моменти. При надлишку серотоніну виникає відчуття ейфорії. «Світиться зсередини» – кажуть про тих, у кого цей гормон просто грає в крові.

Ще один важливий факт виявили вчені: це біохімічне речовина захищає від такої страшної хвороби як рак!

Серотонін не тільки дає можливість отримати заряд хороших емоцій, але і може змусити деякі клітини самознищуватися.

Підняти в крові рівень гормону досить просто – з’їжте смачненьке. Серотонін виробляється з триптофану – амінокислоти, що міститься в продуктах. Більшою мірою вона міститься в шоколаді, фініки, банани або горіхах.

Але найприємніший спосіб підвищити серотонін – прогулятися на свіжому повітрі під ласкавим теплим сонечком. Нестача природного освітлення призводить до зниження рівня гормону.

Механізм його «вивільнення» проста: при поліпшенні настрою підвищується рівень серотоніну, а при збільшенні серотоніну поліпшується настрій.

Ендорфіни

Ці природні активні сполуки виробляють клітини нервової системи і мозку. Дія ендорфінів на організм схожий з ефектом серотоніну, але набагато сильніше. У цьому випадку з’являється щось схоже на наркотичну залежність. Пояснює цей ефект – хімічна формула ендорфіну. Вона схожа з формулою морфіну. Людина звикає до «дозі щастя», а коли рівень ендорфінів у крові зменшується – відчуває себе дуже некомфортно.

Але на відміну від наркотику, ендорфіни впливають на нас позитивно.

Вони зміцнюють імунітет, прискорюють загоєння ран і підвищують стресостійкість, мають сильну протизапальну, знеболювальну і жарознижувальну дію.

У жінок під час вагітності збільшується кількість цього хімічного елемента у крові, а після пологів різко падає. Тому народили жінки часто страждають післяпологовими депресіями і неврозами.

Як же підвищити вироблення цих природних збудників щастя і задоволення? Займіться спортом. Півгодинна тренування збільшує його концентрацію в організмі в 5 разів. Частіше балуйте себе новими враженнями, змініть обстановку. Сходіть в кіно або театр, прогуляйтеся по набережній або в парку, займіться творчістю або кулінарією.

Якщо у людини немає недоліку в цьому «щасливому» гормоні, він завжди сповнений оптимізму, життєвих сил і енергії, відчуває себе абсолютно задоволеним. Якщо є – стає апатичною, впадає в депресію і вважає себе найнещаснішим з смертних.

Що робить нас щасливішими

Фізичне навантаження. Такий засіб краще діє на чоловіків.

Всього за 30-хвилинне тренування концентрація гормонів щастя зростає в 5-7 разів.

  • Секс. З давніх часів секс «прописували» як універсальні ліки від тисячі різних захворювань. У жінок, що страждають мігренню, знижений рівень гормонів радості з народження. Їм секс потрібен як «ліки». Іншим – для профілактики.
  • Їжа. 40-ка відсотків населення їжа підвищує настрій. Всім відомий той факт, коли людина «заїдають» стрес. Але не всяка їжа однаково сприяє синтезу гормонів щастя і задоволення. Краще всього від зневіри допомагають шоколад, банани і морозиво.
  • Вагітність. Чисто жіночий стимулятор гарного настрою. Сам стан вагітності дарує жінці відчуття щастя. Свого піку рівень гормонів в крові досягає до моменту пологів.
  • Холод. Низькі температури, в межах розумного, звичайно, підвищують вироблення гормонів радості. Ходіння або біг босими ногами по снігу чудово допомагають при неврозах і депресії.
  • Мистецтво. Музика, живопис, кіно і театр – відмінні стимулятори гарного настрою. З їх допомогою можна позбутися апатії і навіть нормалізувати кров’яний тиск.
  • Ультрафіолет. Ласкаві сонячні промені надають благотворну дію на організм, збільшуючи концентрацію серотоніну в крові. Замініть транспорт на піші прогулянки, частіше вибирайтеся на природу або в парк – і ви переконаєтеся, як ваш настрій завжди буде на мажорній ноті.
  • Сміх. І, звичайно ж, не забуваємо сміятися. Сміх – продовжує життя, підвищує настрій, береже від хвороб.

Де загубилася щастя?

Недолік в організмі гормонів радості може виникнути з безлічі причин. Хронічна втома, інфекційні та вірусні недуги, ендокринні захворювання, стреси, сімейні негаразди.

Всі ці фактори сприймаються людиною вкрай болісно, поступово поганий настрій прирівнюється до норми і він починає понуро існувати з недостатнім вмістом цих речовин.

Не впадайте у відчай, з’їжте шоколадку, погрійте ніс на сонці, посміхніться і все буде добре!

Залишити коментар