Дворога матка і вагітність

Під час очікування малюка жінка може дізнатися про себе багато нового. Дуже часто про наявність патологій у своєму організмі стає відомо лише під час постановки на облік або першого УЗД.

Крім підтвердження вагітності, може прозвучати і діагноз «дворога матка». Що це означає, чим небезпечна така особливість і можливо зберегти вагітність?

Анатомічне опис, види, діагностика

Двурогость представляє собою розщеплення порожнини матки на два роги, що з’єднуються в підстави. Ця аномалія є вродженою і спостерігається у ембріонів жіночої статі приблизно на 10-14 тижні гестації. Причини виникнення такого відхилення до кінця не з’ясовані.

У гінекології виділяють три види матки такого типу:

 • повна. Це виражене поділ, який бере початок на рівні матково-крижових зв’язок. Кожна з сформованих ніш зовні виглядає як однороге матка. Вони можуть бути рівноправними або нерівномірними, де менша з частин вважається рудиментарній;
 • неповна. Цей варіант являє собою неповне розщеплення, приблизно на 2/3. Форма і фізіологічні особливості обох рогів найчастіше однакові;
 • сідлоподібна. При цьому різновиді в області дна спостерігається невелике поглиблення. Матка за формою нагадує сідло.

Симптоми

Про наявність у себе такого відхилення жінка може не здогадуватися до настання вагітності. Але іноді при важких формах можуть спостерігатися маткові кровотечі і дисменорея (хворобливі менструації). У деяких випадках така аномалія супроводжується безпліддям або мимовільними викиднями.

Діагностика

Двурогость матки встановлюється з допомогою:

 • гистеросальпингоскопии;
 • УЗД органів малого тазу вагінальним датчиком;
 • МРТ;
 • лапароскопії.

Дворога матка і вагітність

Така аномалія у рідкісних випадках може стати перешкодою для настання вагітності. Однак збереження плоду безпосередньо залежить від ступеня роздвоєння.

 • При сідлоподібній формі зазвичай взагалі не виникає жодних проблем з виношуванням. Пологи можуть відбуватися як природним шляхом, так і з допомогою кесаревого розтину. Цієї особливості іноді сприяє звуження тазу і призводить до того, що дитина приймає неправильне положення (найчастіше косе і поперечне). Також може бути слабкою родова діяльність.
 • При неповному подвоєнні виникають ризики плацентарних патологій, таких як низька плацентация, передлежання і навіть відшарування. При пильному гінекологічному спостереженні період гестації і розродження можуть протікати без ускладнень.
 • Повне подвоєння — найтяжча форма патології. При вагітності у рудиментарному розі зберегти плід, на жаль, неможливо. Це досить рідкісна особливість, що вважається одним з видів позаматкової вагітності, так як за клінічним перебігом практично не відрізняється від трубної. Це обумовлено маленьким розміром вмістилища і слабо розвиненим м’язовим шаром. Несвоєчасна діагностика в 90% закінчується розривом і подальшим видаленням рогу, яєчника і труби. Однак медицині відомі випадки повного виношування у рудиментарному розі та вдалого розродження.
 • Якщо плід прикріпився в основному розі, перебіг і пологи можуть пройти без серйозних проблем. Звичайно, жінці з подібною особливістю необхідний пильний лікарський контроль, ніж звичайної вагітної. Але в більшості випадків завдяки сучасним медичним методам дослідження і збереження все закінчується добре.
 • Буває дворога матка і вагітність відразу в правому і лівому розі. Многоплодное запліднення — досить поширене явище серед жінок з такою аномалією. Таке положення речей гінекологи розцінюють як високий ступінь ризику викидня та розриву матки. Але збереження можливо, й шанси великі. Єдине — при такому діагнозі утробне розвиток двійні довше 30 тижнів без небезпеки для життя матері практично неможливо і зазвичай закінчується на цьому терміні плановим кесаревим розтином.

Ризики та відгуки

Вагітність при дворогій матці збільшує ризики:

 • викидня і передчасних пологів. Це обумовлено тим, що така матка має довгасту форму і більш тонкий ендометрій, що може бути причиною неправильного закріплення плодового яйця. Також м’язова структура гірше сформована, тому існує ризик розродження на більш ранньому, ніж належить, термін;
 • передлежання плаценти;
 • підтікання навколоплідних вод;
 • неправильне розташування плода;
 • раннього розкриття цервікального каналу;
 • відшарування плаценти.

Але не все так сумно, як може здатися на перший погляд. Відгуки жінок, беременеющих та народжують з подібним діагнозом, надихають. Більшість з них навіть не помітили ніяких відхилень, абсолютно спокійно выносив і народивши здорових дітей. За умови повного двурогости, звичайно, деяким жінкам довелося важко, і багато часу провели, перебуваючи на збереженні в стаціонарі. Сумні випадки невиношування теж бувають, якщо вагітність ускладнена плином іншого захворювання або ріг матки, у якому відбулося зачаття, виявився рудиментарним.

Корекція дворогій матки

Сучасна гінекологія дає досить хороші прогнози щодо перебігу вагітності при такому діагнозі. Хірургічне усунення аномалії може бути показане тільки при двох і більше викиднях поспіль, ризик невиношування 90% або безплідді. Оперативна корекція являє собою видалення одного з рогів або усунення перегородки і зшивання оболонки в єдину порожнину. При відновленні порожнини на термін близько року встановлюється внутрішньоматкова спіраль — для попередження вагітності в період реабілітації. Після оперативного втручання ризик мимовільного викидня скорочується до 30%.

Не можна однозначно сказати, чи це погано, що дворога матка. Це особливість організму, і з нею нічого не поробиш. Якщо ви дізналися про наявність у себе подібної патології, не впадайте у відчай. Звичайно, протягом вагітності може ускладнитися при подібному відхилення, але шанси благополучно виносити і народити дуже високі.

Залишити коментар