Драцена: догляд в домашніх умовах, шкідники, хвороби, розмноження

Драцена — типовий представник тропіків, оселився в наших квартирах. На жаль, неправильне утримання рослини може призвести до його передчасної загибелі. Тому перед придбанням слід з’ясувати, який догляд за драценою в домашніх умовах: як поливати, де поставити горщик, яких хвороб побоюватися.

Красива легенда пояснює появу першого «дерева щастя», як іменують драцену в Америці. У переказі йдеться про сміливий юнакові, який закохався в дочку вождя іншого племені. Батько нареченої поставив умову: весілля відбудеться тільки, якщо паличка, встромлена юнаків в землю, дасть листя не пізніше, ніж на п’ятий день. Побачивши квітку зелень, вождь благословив закоханих. З тих пір драцена вважається символом любові і шлюбу.

Популярні види

У природі рослини цього виду можуть досягати 18 м у висоту, але в домашніх умовах вони залишаються набагато менших розмірів.

Ботанікам відомі десятки видів драцени, але для квартир найчастіше купуються лише деякі з них.

 • Драцена Облямована. Листя цієї різновиди довгі і вузькі, нагадують взлохмаченную зачіску. Вся зелень зосереджена у верхній частині стовбура. Після обпадання листя на столі залишається впізнаваний візерунок. Цей вигляд «дерева щастя» при правильному догляді і великому обсязі грунту здатний вирости до 3 м.
 • Драцена Дермская. Її нескладно впізнати за оригінальною забарвленням листя: вони прикрашені білими смугами різної ширини по всій довжині. Розвивається цей вид повільніше інших, досягаючи в зрілому віці до 1,5 м висоти. Листя можуть мати колір від яскраво-зеленого до зеленого з смугами більш світлих тонів. Під час цвітіння виділяється неприємний, різкий запах.
 • Драцена Сандера. Цей вид дуже часто плутають з бамбуком із-за схожості стовбурів та листя двох рослин. Однак драцена досягає набагато менших розмірів — до 1 м. Найчастіше стовбурах цього різновиду штучним чином надають химерні форми, що робить рослину бажаним гостем у квартирах і офісах. Довгасті, злегка скручені листя такий драцени мають оливкових відтінок.
 • Драцена запашна. Листя вузькі, довгі, з сірувато-сріблястими поздовжніми смугами. Відмітна особливість виду — практично постійне цвітіння, навіть при зниженні температури. Квіти драцени запашної виділяють приємний аромат. Вид здатний досягати двометрової висоти.
 • Драцена Відігнута. Цей вид потребує високої вологості повітря. Листя мають насичений зелений колір з широкими смуги по краях. Стебло галузиться по всій висоті, листя схиляються до землі, отгибаясь від стовбура.
 • Драцена Годсефа. Зовнішність цієї рослини не дає запідозрити приналежність до виду: листки широкі, короткі, яйцевидні, рослина кустообразно, не перевищує 70 см у висоту. Листя можуть бути бежевими, зеленуватими, смарагдовими з цятками золотистого або кремового відтінків. Цвіте рясно і часто.
 • Драцена Драко (дракон). У природі стовбур досягає 25 м у висоту і 5 м в діаметрі, але в квартирі не перевищить півтораметрової позначки. Фахівці називають цей вид «помилкової пальмою» з-за сильного зовнішнього подібності. Листя довгі, вузькі, мечовидної форми, що мають червонуватий край.

В залежності від виду рослини і правильності догляду за ним, воно здатне радувати власника від п’яти до 15 років.

Драцена: догляд і сприятливі умови утримання

Вибираючи драцену, необхідно пам’ятати, що різні її види можуть досягати різної висоти. Слід заздалегідь вирішити, чи поміститься в будинку драцена-«гігант» або краще обмежитися «версією для підвіконня». Купуючи рослину із строкатим листям, враховуйте, що йому буде потрібно додаткове освітлення світлодіодними або люмінесцентними лампами. Що ще потрібно передбачити у догляді за «деревом щастя»?

Освітлення

Хоча драцена — тропічна рослина, прямих сонячних променів вона не любить. Слід розташувати її так, щоб світло було розсіяним. Найкраще місце для горщика з драценою — східна або західна сторони приміщення. При неможливості забрати рослина з сонячної сторони створіть йому штучну тінь, щоб листя не згоріли. Одноколірні листя вимагають менше світла, чим строкаті, для яких світло — джерело насиченості забарвлення.

Температура

Більшість різновидів драцени віддають перевагу помірну температуру: 24°C в теплу пору року і не нижче 15°C — в холодну. Однак деякі види не припиняють цвітіння навіть у випадку падіння температури до 10°C. Слід ретельно стежити, щоб квітка не опинився на шляху протягу, який може послужити причиною серйозної хвороби або навіть загибелі рослини.

Полив

Драцена досить стійко перенесе недолік вологи, проте для її відмінного самопочуття слід ретельно стежити за зволоженістю грунту.

Так, якщо верхні 2-2,5 см грунту висохли, потрібен хороший полив. Якщо ж земля залишається сирої навіть через пару днів, варто почекати з зволоженням. В середньому ж, в літній час слід поливати драцену двічі на тиждень, взимку — один раз на сім днів.

Крім поливання, слід подбати і про листках — «дерево щастя» буде вдячний за регулярні обприскування з пульверизатора. Вода повинна бути кімнатної температури, м’яка.

Раз на місяць варто влаштовувати драцену купання — повністю занурювати горщик в ємність з водою, після чого дати добре стекти.

Добриво

Догляд за домашньою драценою в горщику передбачає використання добрив. Щоб підживлення дала потрібний результат, необхідно правильно підібрати співвідношення компонентів або ж купувати суміші, створені для фікусів чи листяних декоративних рослин.

Підживлення проводиться в теплу пору року, переважно з квітня по вересень. Вносити добрива рекомендується раз в 14 днів. Крім готових сумішей, рекомендується використовувати засоби домашнього виготовлення, здатні чинити сприятливий вплив на зростання драцени. Так, популярне щомісячне застосування настойки кропиви.

Ідеальні для драцени добрива, в яких співвідношення макроелементів NPK (азот, фосфор, калій) — 3:1:3. Використовуючи їх, необхідно точно розраховувати кількість води, рекомендоване виробником для розведення підживлення.

Пересадка рослини

Багато початківці квітникарі не зовсім розуміють, як доглядати за драценою після покупки. В першу чергу хвилює питання необхідності пересадки. Фахівці вважають, що молоде рослина можна пересаджувати відразу після покупки, незалежно від часу року, тоді як велика квітка варто залишити в спокої до весни.

Перед пересадкою необхідно підготувати грунт і горщик. Горщик повинен відповідати розмірам кореневої системи і висоті рослини. Так, для півметрового квітки досить горщика висотою близько 20 див. Садити драцену відразу у великий вазон немає необхідності, оскільки пересаджувати рослину необхідно не рідше одного разу в два роки. Досить придбати горщик, що перевищує попередній на 3-4 см у діаметрі. Пересадка в ємність набагато більшого розміру призведе до застою води і гниття коренів.

Грунт для драцени можна придбати в магазині або виготовити самостійно.

Для «саморобної» грунту необхідно змішати в пропорції 1:0,5:1:2 такі види грунтів:

 • компост;
 • торф;
 • листову землю;
 • дерен.

Після підготовки ємності для пересадки і наповнювача, необхідно здійснити сім простих кроків.

 1. Обдати новий горщик окропом.
 2. На дно помістити дренажний шар.
 3. Дістати драцену зі старого горщика і ретельно оглянути корінці. (Якщо виявлені гниючі частини, їх відрізають).
 4. Кореневу систему обприскати водою з розпилювача.
 5. Помістити рослину в нову ємність, всипати грунт.
 6. Прослідкувати, щоб між коренів не залишилося повітряних кишень, ретельно розсипаючи землю між корінців.
 7. Полити драцену водою з добривом.

Розмноження драцени

Рано чи пізно у квіткарів з’являється бажання розмножити «помилкову пальму» —
драцену. Якщо догляд за квіткою драцена проводився правильно і рослина чудово, перешкод до домашнього розведення бути не може. Для розмноження драцени підходить три способи.

Насінням

Цей спосіб тільки для видів, що мають зелений лист. Перед висаджуванням насіння замочують в розчині стимулятора («ЕПІН», «ШОВК» або подібному), стимулююче зростання. При цьому важливо, щоб температура повітря не опускалася нижче 29°C. Насіння драцени висаджують в невелику ємність, наповнену грунтом, складеним з дерну і піску 1:1. Якщо дерну в наявності немає, можна використати торф. Зверху необхідно натягнути плівку або щільно накрити прозорою кришкою. Якщо температура змісту і грунт будуть правильними, через кілька місяців з’являться сходи.

Важливо пам’ятати, що ємність не можна розташовувати під прямими сонячними променями — це може вбити паростки. Підживлення «новонародженої» драцени повинна проводитися щомісяця. В невеликий горщик можна пересаджувати рослину, яка досягла 6-10 див.

Живцями

Живцювання проводиться при наявності здорового молодого стебла. Гострим ножем необхідно розрізати стовбур на живці довжиною 4-6 див. Діяти потрібно обережно, щоб не пом’яти ніжний стеблинка. Кожен держак необхідно надрізати з одного кінця і цим же кінцем вставити в заздалегідь підготовлений грунт. Ємність з живцями слід помістити в тепле місце, уникаючи прямих сонячних променів. Через кілька місяців з’являться пагони, які необхідно обприскувати з пульверизатора водою кімнатної температури.

Для того, щоб укоренити драцену без коренів, необхідно спорудити міні-теплицю. Підійде обрізана пластикова банку або пляшка, наповнена грунтом (дернова земля з піском) і щільно вкрита зверху плівкою.

Відведеннями

Вирощування драцени з відростка в домашніх умовах — справа клопітна, але вимагає терпіння. Для цього способу потрібно зрізати верхівку здорової рослини і поставити її в ємність з водою, в яку доданий активоване вугілля. Процес утворення коренів нешвидкий — для цього потрібно не менше трьох місяців. Тільки після появи товстих міцних корінців можна пересаджувати драцену в грунт. Цим же методом розмноження користуються в тому випадку, якщо була проведена обрізка драцени.

Як, коли і навіщо обрізати

Обрізати драцену для розгалуження нескладно і рослині це не завдає ніякої шкоди. До того ж, отримані відводки можна застосовувати для розмноження. Оптимальний період для обрізки драцени — від початку березня до початку червня. Обрізати стоїть рослина, яка досягла не менше 30 см у висоту. Якщо обрізається рослина, що втратило значну частину нижніх листків, зріз краще робити нижче залишилися листя на 5 див. Обрізка здорового, зеленого рослини, робиться за бажанням власника.

Потрібно розуміти, що обрізка веде до того, що головний стебло збереже початкову висоту — більше він не виросте. Якщо ж драцена в’яне і скидає листя, краще обрізати її. На місці зрізу незабаром утворюється кілька нових верхівок, зробивши рослина гущі. Зріз слід присипати потовченим вугіллям. Якщо кілька стовбурів, краще обрізати їх на різних рівнях, щоб потім вони не затінювали один одного. Уникнути подальшого скидання листя можна, розмістивши горщик з рослиною так, щоб усім листю діставалося однакову кількість світла.

Обрізку краще проводити в прохолодний день. Якщо робити це в сильну спеку, укорінення буде важко, а материнське рослина може захворіти.

Основні шкідники і як від них позбавитися

Драцена приваблює деяких шкідників, здатних завдати їй серйозної шкоди. Цікаво, що основною причиною появи паразитів є неправильне утримання квітки або зневага правилами відходу. Щоб врятувати драцену від загибелі, важливо своєчасно розпізнати шкідників і позбутися від них.

 • Щитівка. Живе на стовбурі і листках, дуже швидко заражає все рослина. В результаті жовтіє листя, значно сповільнюється зростання. Якщо не почати лікування якомога швидше, загибель драцени неминуча. Позбутися паразита при цьому нескладно: при слабкому ураженні достатньо промити листя мильним розчином з додаванням алкоголю. Для цього у літрі води розчиняють столову ложку миючого засобу і 100 мл горілки. Якщо шкідників занадто багато, слід обробити рослина засобом «Актеллік», яке краще всього використовувати на відкритому повітрі, прийнявши заходи захисту дихальних шляхів.
 • Трипси. Це дуже дрібні чорні комахи, що селяться на листках. Виявити їх можна за слідами: при переміщенні шкідник залишає сріблясті розлучення. В результаті ураження трипсами зростання драцени сповільнюється, на листі з’являються плями. Для знищення паразита необхідно обробити листя мильним розчином (1 столову ложку миючого засобу на літр води) або піною господарського мила. Змити під душем через добу. Якщо дана процедура не допомагає, слід провести обробку вдруге.
 • Павутинний кліщ. Цей шкідник селиться на листках, чому вони жовтіють і сохнуть. Найчастіше кліщ вражає рослини, які перебувають у сухому повітрі. За відгуками, для знищення паразита, достатньо підвищити рівень вологості в приміщенні, регулярно обприскувати драцену теплою водою або хімічними засобами від кліщів.

Ознаки хвороби

Іноді навіть у самих уважних господарів квітка втрачає колір, сохнуть кінчики листя, облітає листя, ріст рослин сповільнюється і відбуваються інші неприємні зміни. В першу чергу необхідно з’ясувати причину і тільки потім боротися з наслідками.

Листя жовтіють

Жовте листя в більшості випадків — результат помилок у догляді. Яких саме і як їх виправити, описано в таблиці.

Таблиця — Причини, по яким жовтіють листя драцени і як допомогти рослині

Причина пожовтіння листків Що робити
Природне старіння — Обрізати пожовклі ділянки аркуша
Низька вологість повітря — Проводити обприскування рослин;
— встановити зволожувач в приміщенні
Підвищена вологість грунту — Дістати квітку з горщика;
— висушити кореневу систему;
— видалити загнили частини;
— пересадити драцену в новий грунт;
— уникати переливу надалі
Недолік вологи — Поливати не рідше двох разів на тиждень
Попадання сонячних променів — Прибрати горщик в таке місце, де сонце не зможе обпалювати квітка;
— створити штучну тінь
Холод і протяги — Прибрати горщик в місця, недоступні протягам;
— стежити за температурою повітря;
— взимку прибирати квітка з підвіконня

Кінчики листя підсихають з тих же причин, за якими відбувається пожовтіння листків. Крім того, кінчики страждають в тих випадках, коли рослині не вистачає поживних речовин. Щоб ліквідувати проблему, слід замінити грунт і приділити більше уваги підгодівлі рослини.

Листя чорніють

На жаль, цей ознака найчастіше говорить про те, що квітка вже близький до загибелі.

З’являється ця ознака з двох причин.

 1. Надлишок вологи. Надмірний полив вбиває рослина. Коли грунт постійно перезволожена, коріння не можуть отримати необхідну їм кількість кисню, в результаті чого починається процес гниття. Рослина, позбавлене можливості отримувати поживні речовини, гине: листя чорніють і облітають, стовбур розм’якшується. Всього за кілька днів драцена здатна абсолютно оголитися.
 2. Зниження температури, протяги. Якщо почорніла велика частина листів, врятувати рослина не вдасться. Якщо переохолодження незначно, слід прибрати горщик в тепле місце, де драцена зможе поступово одужати. Крім того, якщо верхівкові живці не постраждали, можна спробувати укоренити їх, обрізавши і помістивши в ємність з водою. Головне, поставити ці відростки в тепле місце, де квітці не буде загрожувати подальше переохолодження.

Змінюється зовнішній вигляд стовбура

Іноді домашня пальма виглядає так, ніби у неї поморщився стовбур. Найчастіше такий ефект виникає в результаті переливу, коли тканини рослини набухають і розм’якшуються. На цій стадії може бути вже пізно намагатися врятувати квітку, але спробувати варто. Необхідно як можна швидше пересадити драцену, ретельно очистивши кореневу систему від загнили частин. Землю повністю замінити. Полив обмежити.

Що ще важливо знати

Драцена — рослина невибаглива, проте існують деякі хитрощі у догляді, без яких виростити красиве і здорове рослина складно.

 • Грунт. Дренажний шар у горщику при пересадці слід збільшити, оскільки драцена більше боїться переливу, ніж багато інші домашні квіти. Крім того, дуже важливо навесні і влітку ретельно розпушувати верхні шари ґрунту для поліпшення аерації.
 • Полив. Поливати рослину необхідно лише кип’яченою водою. В крайньому випадку — дати відстоятися два-три дні.
 • Сусідство. Група пишних чагарників у горщику виглядає набагато естетичніше, ніж один напівголий стовбур, тому слід в одну ємність садити кілька черешків, регулярно омолоджуючи рослини шляхом обрізання верхівки.
 • Пересадка. Якщо зарості вийшли надміру густими, слід правильно розсадити драцену, обережно відокремлюючи корінці під час регулярної пересадки. Під час пересадки варто збагатити грунт піском, березовим вугіллям і керамзитом.
 • Наліт. Якщо в горщику видно білий наліт на грунті, останній слід замінити на свіжий.

Дерево щастя — красиве та елегантне рослина, здатна створити в приміщенні атмосферу тропіків. Правильний догляд за домашньою драценою в горщику, профілактика хвороб, терпіння і любов — ось що дасть квітці сили радувати господарів своїм екзотичним видом довгі роки.

Залишити коментар