Донорство яйцеклітини – проведення процедури і можливі наслідки

Ще кілька років тому жінки, які не могли завагітніти природним шляхом, назавжди позбавлялися можливості стати матір’ю своєї власної дитини. На щастя, медицина не стоїть на місці, тому сьогодні безплідні подружні пари, отримали шанс на створення повноцінної сім’ї.

Існує кілька способів, за допомогою яких жінка може виконати своє головне призначення – стати матір’ю.

Залежно від причини безпліддя і загального стану здоров’я подружжя застосовуються різні методики, одна з яких – використання донорських яйцеклітин.

Якщо для одних жінок донорство яйцеклітини – це реальна можливість завагітніти і виносити свого майбутнього дитини, то для інших – спосіб заробити відносно непогані гроші за досить короткий проміжок часу.

Причому грошові кошти в розмірі від 60 до 80 тисяч рублів виплачуються донору незалежно від того, наскільки вдало завершилася процедура запліднення реципієнта.

Хто може стати донором яйцеклітини?

Бажання заробити може виникнути у різних жінок. Тим не менш, донором яйцеклітини може стати далеко не кожна представниця прекрасної статі. Для цього існують певні і дуже жорсткі вимоги, встановлені на законодавчому рівні.

Відповідно до законодавства Російської Федерації виступити в цій ролі може жінка у віці від 20 до 35 років, яка має хоча б одного здорової дитини, народженої природним шляхом, а також не має серйозних фізичних і психічних захворювань.

Для визначення того, чи може жінка брати участь у програмі з медичної точки зору, проводиться спеціальне обстеження донора, яке включає в себе:

  • УЗД малого тазу та огляд гінеколога для виключення будь-яких захворювань жіночої репродуктивної системи, наприклад, ендометріозу, міоми матки, кісти яєчника, а також індивідуальних анатомічних особливостей жінки, які не дозволять провести процедуру;
  • аналізи крові на визначення маркерів таких серйозних захворювань, як сифіліс, парентеральні гепатити В, С, Д та ВІЛ-інфекція;
  • бесіду з психологом, проходження спеціальних тестів і опитувань;
  • флюорографічне обстеження органів грудної клітини.

На відміну від багатьох інших держав, у Росії необмежений коло осіб, які можуть здати яйцеклітину для виношування наступної вагітності іншою жінкою. Так, це можуть зробити як абсолютно незнайомі і виступаючі анонімно дівчата, так і близькі друзі і навіть родичі сімейної пари.

Втім, донору можуть відмовити в проведенні процедури навіть у тому випадку, якщо його вік знаходиться в необхідному діапазоні, та відсутні перешкоди з боку здоров’я. Найбільш часто так відбувається у випадку, коли жінка має виражені неприємні дефекти зовнішності, наприклад, великі пігментні плями, або індивідуальні особливості скелета.

Нерідко виникає ситуація, коли під час проведення детальної перевірки з’ясовується, що у близьких родичів майбутнього донора є серйозні захворювання, такі як цукровий діабет, шизофренія, рак та інші, які можуть передатися народилася в результаті проведення процедури дитині. У всіх цих випадках в клініці проводиться консиліум лікарів спільно з майбутніми батьками, які й вирішують, чи можна допустити можливого донора до участі у програмі.

Здавати статеві клітини для подальшої передачі іншій жінці можна не частіше 5 разів на рік і не більше 15 раз за все життя.

Куди можна звернутися, щоб здати яйцеклітину на донорство, і як це зробити?

У кожному великому місті Російської Федерації сьогодні можна знайти кілька клінік, які займаються проведенням процедури і, зокрема, парканом донорських яйцеклітин. Якщо ви хочете здати біологічний матеріал для конкретної жінки, вам необхідно звернутися в одне з таких медичних установ разом з нею.

Якщо ж ви прийняли рішення здійснити донорство яйцеклітин анонімно, вам слід заповнити анкету і чекати запрошення на обстеження. Як правило, в таких клініках будь-які аналізи та інші необхідні дослідження для майбутніх донорів проводяться абсолютно безкоштовно.

У тому випадку, якщо в результаті анкетування, медичного обстеження та приватної бесіди з працівником клініки їм приймається рішення про можливість допустити вас до участі в програмі, вам призначається певний день і час початку процедури. Процес здачі донорської яйцеклітини займає в середньому близько 14 днів, тому багато дівчат на цей період беруть на роботі відпустку.

Які етапи включає в себе донорство яйцеклітини, і як це відбувається?

Донорство, або передача статевих клітин від однієї жінки до іншої відбувається в кілька етапів:

  • протягом 8-12 днів донора проводиться стимуляція яєчників медичними препаратами гормонального характеру. Це робиться, в першу чергу, для того, щоб синхронізувати менструальні цикли двох майбутніх матерів – біологічної і фактичною;
  • через 36 годин після введення останньої дози препарату проводиться безпосередньо процедура забору статевих клітин. Це відбувається шляхом аспірації, або витягування фолікулів тонкою голкою через піхву, і триває не більше 20 хвилин. Пацієнтка при цьому знаходиться під загальним або місцевим наркозом, тому не відчуває больових або дискомфортних відчуттів;
  • після такої маніпуляції жінка залишається в медичній установі близько 3 годин. За цей час лікар оглядає її і проводить необхідні дослідження. Якщо жінка-донор почувається добре, її відпускають додому. На цьому її участь у програмі закінчується;
  • отримані таким чином яйцеклітини відразу ж запліднюють. Через кілька днів в шийку матки майбутньої матері тонким катетером вводять до 3 ембріонів, а решта заморожують рідким азотом.

Чим може бути небезпечно донорство яйцеклітини?

Приймаючи рішення підзаробити, кожна представниця прекрасної статі повинна розуміти, що це може бути небезпечно. Процедура донації яйцеклітини здатна спровокувати деякі наслідки для донора. Оскільки жіночий організм за своєю природою не призначений для виробництва необмеженої кількості статевих клітин, донор змушений приймати певні гормональні препарати.

У разі призначення правильного дозування вони, як правило, не шкодять організму, однак, можуть викликати неприємні побічні ефекти. Нерідко у дівчат, які готуються до здачі яйцеклітин, виникають хворобливі і дискомфортні відчуття в області яєчників, раптові перепади настрою, занепад сил, апатія, депресія, підвищення температури тіла, а також сильні головні болі. Такий стан, за великим рахунком, не небезпечно, і воно досить швидко проходить після відміни препаратів.

Сама процедура пункції для майбутнього донорства яйцеклітин викликає ускладнення вкрай рідко.

Між тим може виникнути кровотеча, запалення, набряк слизової чи її пошкодження, а також розвиток інфекційного процесу. Рідина, що накопичується в яєчниках, не завжди вдається повністю відкачати під час процедури. У такій ситуації нерідко виникає тромбоз.

Звичайно, подібні ускладнення – це не більш ніж одиничні випадки, які здебільшого зумовлені недостатньою увагою персоналу медичного закладу до стану здоров’я пацієнтки або неправильним призначенням лікарських препаратів.

Тим не менш, під час прийняття рішення про донорство необхідно обов’язково враховувати можливі наслідки, які можуть трапитися з вами, і повністю усвідомлювати ризик, на який ви погоджуєтеся.

Залишити коментар