Догляд за шкірою новонародженої дитини: гігієна і памперси

Шкіра новонароджених дуже тонка. Вона являє собою легкий захисний шар, який потрібно посилено підтримувати додатковими засобами. Дитяча шкіра має мінімальний шар підшкірної жирової тканини, через що дитячий організм проводить більший обмін з навколишнім середовищем.

Дитяче тіло краще співналаштовується з навколишнім температурним режимом, перепадами тиску і вологості. Така чутливість вимагає підвищеної маминої уваги до зовнішніх факторів і якісний догляд за шкірою новонародженого дитини.

Правильна гігієна — попередження проблем

Дитяча шкіра схильна до швидкого прояву будь-яких реакцій на зовнішнє середовище: на ній миттєво з’являються висипання, плями, попрілості і інші побічні ефекти. Реакції можуть виникати від контакту з природними факторами, побутовою хімією, від прийомів їжі і іншого. Догляд за шкірою новонародженого — це ряд очевидних гігієнічних процедур та дотримання ряду додаткових факторів.

Обов’язкові процедури:

 • Умивання.
 • Купання.
 • Підмивання.
 • Миття голови.
 • Протирання личка і вічко.
 • Протирання носика.
 • Протирання вушок.
 • Догляд за складочками шкіри.

Всі використовувані гігієнічні процедури повинні бути регулярними. Вони позбавлять шкіру немовляти від більшості проблем, допоможуть впоратися з можливими висипаннями, набряками і опрелостями, підтримують здоровий стан клітин і якісний біохімічний обмін. Чистота — основа гарного самопочуття для дитячого організму.

Умивання

Ранкова гігієна передбачає чищення личка, носика і вічко:

 1. Личко можна протирати особливими серветками, теплою вологою ганчірочкою з м’якої тканини або долонею. Краще всього підібрати підходящу для шкіри немовляти тканину або ватні тампони. Ганчірочку можна виварювати в травах (ромашці, мелісі, низці), зберігаючи її гігієнічність.
 2. У дитинстві очі можуть закисати: вранці на них будуть з’являтися слизові білі м’якуші (виділення). Коли виділення висихають, дитина може відчувати незручність: повіки можуть трошки склеюватися, моргати стає важче. Оченята протираються окремим ватним тампоном (можна використовувати косметичні), отмоченным у ромашкове відварі. Ромашка допоможе зняти закисання вічко і налагодить роботу залоз. Якщо з вічками проблеми немає, можна використати чисту воду.
 3. Носик збирає в собі тонкий шар пилу, який може ускладнювати немовляті дихання. Носовий прохід повинен бути вільним. Протирайте носик згорнутої в тонкий джгутик ватою. Ватку можна обмочити в ромашці або дитячому олії.

Умивання повинно відбуватися щоранку: воно підтримує поверхневу гігієну шкіри і слизових оболонок особи, допомагає правильно формуватися слизових оболонок очей і носика. Також при умовно можна додатково приділяти час протирання шийки.

Купання

Купання — щоденна процедура, підтримуюча сувору гігієну всього тіла малюка. Процес повинен проводитися делікатно, з урахуванням особливостей дитячого організму.

Розглянемо особливості інструментів для купання:

 1. Ванна повинна бути гігієнічною і чистою. Ідеально підходять компактні пластикові екземпляри. Використовуйте предмет тільки для купання новонародженого.
 2. Особливе значення має рідина для купання: це повинна бути кип’ячена вода хорошої якості, остуженная до 36-37 градусів. У воду корисно додавати легкий відвар череди, ромашки, ялівцю. Трави підтримують шкірний покрив і благотворно впливають на психіку. Якщо у малюка свіжа пупкова ранка, в купальну воду потрібно додавати трохи марганцівки. До загоювання пупка травички можна не додавати: сторонні речовини можуть дратувати краї ранки.
 3. На початку мило можна не використовувати. Якщо ви вирішуєте застосовувати цей продукт, вибирайте його обережно: дитяча шкіра погано переносить хімічні засоби. Підберіть дитяче мило з мінімальним вмістом лужних речовин. Луги пересушують шкіру і можуть порушити роботу і так не розроблених ще сальних залоз. Просто обполіскуйте дитини або підбирайте дитяче мило, розбавлене пом’якшуючими маслами і гліцерином.

Вода для купання повинна додатково очищатися, особливо в містах. Водопровідна вода — не кращий вибір для купання дитини. Пропускайте воду через фільтри, потім кип’ятіть.

Купання повинне торкатися обмивання усіх деталей тіла. Загальна ополіскування відбувається кожен день. Під час купання ретельно протріть всі доступні місця, розкрийте складочки на тілі і обполосніть промежину.

Важливо розкривати всі зморшки і складки, збираючи з них можливий піт і пил. Недогляд може викликати виникнення попрілостей на тілі немовляти.

Після купання надійно загорніть малюка в м’який рушник. Шкіру категорично не можна протирати — допустимі тільки м’які промакивающие руху. Організм дитини чутливий і може відреагувати почервоніннями. Вбирає воду з тіла в матеріал рушники, поки дитина не висохне.

Миття голови

Миття головки малюка — не щоденна процедура. Для чистоти новонародженого досить 3 разів на тиждень. Спочатку використовуйте прості ополіскування.

На шкірі голови можуть утворюватися лущення і коричнева скоринка. Ця корочка є природним процесом формування потових залоз. Її можна не знімати (скоринка злущуються природним шляхом) або змити ватним тампоном, обмоченном в кремі.

Підмивання

Своєчасні підмивання є вагомим чинником дитячого здоров’я.

Постійне використання памперсів, накопичують відходи харчової діяльності, сприяє розвитку підвищеної дратівливості у дитячої шкіри. Коли дитина сходив під себе, важливо відразу його помити.

Якщо фекалії або сеча накопичуються в памперсі тривалий термін, вони будуть викликати сильне роздратування шкіри, можливе виникнення хворобливих відчуттів у вигляді печива, чесання і т. д.

Акуратно подмывайте немовляти під проточною водою. Перші місяці дитина не тримає свої внутрішні процеси і мити його може знадобитися постійно. Використовуйте гладкі руху спереду назад. При підмиванні досить чистої води, можна додати трохи гліцеринового дитячого мила.

Протирання вушок

Вушка можуть поверхнево накопичувати сірку і зібрані з навколишнього простору речовини. Видаляйте їх ватним тампоном 3 рази в тиждень. Чистка вушок у новонародженого має бути поверховим, не зачіпають внутрішню частину.

Догляд за складочками тіла

У новонароджених зазвичай не рівна, гладенька шкіра, а пухкенька. Структура тіла змушує шкіру збиратися складками в багатьох місцях: на попі, ніжках, ручках, шиї. Всередині складок шкіра може запревать, покриватися почервоніннями. Уникнути цього допоможе регулярне спостереження за станом шкіри: розкривайте складочки і акуратно протирайте їх.

Додаткові рекомендації

Стан дитячої шкіри залежить від косметичних процедур, своєчасного здійснення гігієнічних процесів і ряду додаткових факторів. Крім регулярного миття, вмивання і підмивання, потрібно проаналізувати кілька супроводжуючих догляд моментів.

Памперси: бути чи не бути?

Догляд за шкірою новонародженого був би набагато простіше без памперсів. Мами часто надягають памперси для власної зручності: у них дитина нічого не забруднить, вони швидко знімаються, їх легко викинути. Памперси не потрібно перестирывать, як пелюшки, можна просто надіти новий екземпляр. Однак, цей корисний предмет робиться з відходів нафти (поліетиленова частина), що вже багато про що говорить. Постійне носіння важко для дитячої шкіри, воно викликає попрілості і свербіж. І в результаті доведеться застосовувати присипку або дитячий крем.

Важливо дозволяти маляті знаходиться без памперсів, в природному середовищі.

Памперси надягають лише коли потрібно забезпечити коректний соціальний контакт дитини з навколишнім середовищем. Вдома ж використовуйте пелюшки з натуральних тканин: їх можна замінити на нові, коли малюк сходив під себе. Натуральні пелюшки будуть менше накопичувати шкідливі речовини і не дозволять шкірі запревать і дратуватися.

Про дитячому милі і воді

Дитяче мило відрізняється від звичайних варіантів зниженим вмістом лужних речовин і підвищеним вмістом пом’якшуючих масел і гліцерину. Таке мило менше сушить шкіру новонародженого і краще підтримує баланс речовин. Однак, шкіра немовлят часто не вимагає додаткової підтримки: в природних умовах для вмивання та купання малюка вистачило б чистої води і трав.

Мило повсюдно використовується і підтримує шкіру, тому що водопровідна вода не має повного набору потрібних речовин.

Сучасна водопровідна вода багата важкими металами, очисними хімічними засобами. Такі речовини важко впливають на шкіру, спочатку псують микробаланс організму, внаслідок чого з’являється потреба у додаткових підтримують засобах.

Основне завдання багатьох дитячих засобів та дитячого мила — знизити природні впливу водопровідної води на шкіру немовляти і відновити PH середу.

Вибирайте чисті джерела для набору води. Якщо ж така можливість обмежена, воду треба якісно очищати. Ідеальним для купання дітей є чиста вода з природних джерел, але її набір доступний лише у селищах і невеликих містечках. Велике місто накладає обмеження.

Якщо є можливість, бажано поставити фільтри для очищення гарячої та холодної води, що значно спростить і поліпшить догляд за малюком. Зараз в магазинах пропонується широкий вибір з різними способами і ступенями очищення води. Якщо немає можливості встановити фільтр використовуйте підручні засоби для очищення: природний вугілля від багаття, активоване вугілля, корали і срібло.

Після чого воду треба кип’ятити. Чим чистіша вода, тим менше буде потреба в пом’якшуючих косметичних засобах. Миття під очищеною водою, з використанням щадного мила або натуральних компонентів, що значно покращує якість шкіри не тільки у дітей, але і у дорослих, відпадає необхідність у використанні зволожуючих кремів. Косметичні засоби важливо використовувати свідомо, з повним розумінням виконуваної ними функції, адже через шкіру в організм потрапляють всі шкідливі речовини, що містяться в них. Ніякі вологі серветки, хоч це і зручно, не зрівняються з чашкою теплої чистої води для обмивання.

Повітряні ванни

Знаходження малюка на повітрі після купання сприяє турботу і про його шкірі, і організмі в цілому. Не варто відразу кутати малюка в теплий одяг після купання, дайте йому трохи прийняти повітряні ванни, в тому випадку якщо в кімнаті немає протягів і прийнятна температура близько 20°C. Перебування на повітрі після купання посприяє загартовуванню маленької дитини, що допоможе йому зміцнити організм з дитинства, а відповідно він буде менше хворіти в майбутньому. Не створюйте дитині «тепличні» умови: дуже спекотна температура в кімнаті від +22°C і вище, постійне перебування в одязі під прихованим теплою ковдрою, — буде викликати надмірне потовиділення і на шкірі будуть з’являтися попрілості. До того ж, такі умови формують неправильну терморегуляцію організму малюка, з-за чого в майбутньому дитина може бути схильний до частих простудних захворювань і «мерзлявости» вже в дорослому віці.

Післямова

Перші місяці після вагітності змушують маму уважно наглядати за станом дитячої шкіри. Організм новонародженого залежний від усіх факторів зовнішнього середовища. Також треба стежити за власним здоров’ям: сном, якістю їжі, адже від них залежить склад годування, а годівля впливає на малюка.

Залишити коментар