Догляд за кавовим деревом в домашніх умовах

Кава або кавове дерево в дикій природі зустрічається в тропіках Азії і Африки. Цей вид рослин відноситься до сімейства маренових. Шкідники обходять кавове дерево стороною – кофеїн, який міститься у всіх частинах дерева, відлякує їх.

Всі рослини красиво цвітуть квіти білі, з пряним «східним» запахом, у них є одночасно маточки і тичинки – жіночі і чоловічі статеві органи, що свідчить про можливість самозапилення.

Через 3-4 місяці після цвітіння з’являються червоні ягоди, усередині яких знаходяться кавові зерна – від 1 до 3.

Якщо вирощувати каву як кімнатна рослина, то можна буде не тільки помилуватися красивими квітами з пряним ароматом, але і спробувати арабіку з власної «оранжереї».

В домашніх умовах рослина являє собою невисокий кущ – до 60-80см. У природі дерева доростають до 8 м.

Посадка

Можна придбати деревце в квітковому магазині або посадити його самостійно із зернини або черешка.

Несмажене кавове зерно перед посадкою потрібно підготувати і провести скарифікацію. Для цього на 2 години зернятко замочують у соляної або сірчаної кислоти або надпиливают тверду оболонку. Потім майбутній саджанець промивають проточною водою і замочують на добу в стимуляторі – «Эпине» або «Цирконії».

Не всі наважуються возитися в домашніх умовах з кислотою. У цьому випадку можна оболонку повністю зняти і промити в слабкому розчині перманганату калію. Висаджують готове насіннячко в грунт, вдавлюючи плоскою стороною на 1 див. Як тільки саджанець підніметься на 5-7 см, його потрібно пересадити.

Якщо вдалося дістати держак арабіки, виростити кущ ще простіше. Зрізають здорову гілочку – довжиною до 10 см – з крони вже дорослого дерева, на добу поміщають у такий же стимулятор росту, як і насіння. Через добу висаджують вертикально в грунт, не заглиблюючи дуже сильно, і закривають перевернутого зрізаного пластиковою пляшкою з проколотими в ній дірочками для вентиляції. При щоденному обприскуванні тепличку піднімають.

Перші бруньки зазвичай з’являються вже через 40-45 днів, але до висадки в постійний горщик потрібно почекати, щоб проклюнулося хоча б 2-3 листочка.

Наступний крок – підготувати умови, щоб кімнатна оранжерея забезпечила швидку схожість.

Грунт і клімат

Кава арабіка – не примхлива кімнатна рослина, але в звичайному ґрунті не вкорениться.

Потрібно скласти грунт з наступних компонентів:

  • з 1 частини беруть листову і парникову землю, пісок і перегній;
  • 2 частини – кислого торфу.

Кислотність – рн – повинна бути <7.

Якщо додати в грунт дрібно порубаний сфагмум, то пересаджувати молоде рослина можна буде раз на рік. Перед садінням рослини грунт повинна 1-1,5 тижня «настоятися».

Деревце старші такої турботи вже не потребує – йому міняти грунт достатньо раз на 3 роки, з умовою, що верхній шар буде оновлюватися хоча б раз у 3-4 місяці.

Для забезпечення тропічних умов у квартирі горщик з рослиною потрібно поставити в глибокий піддон з насипаної в нього галькою, куди буде налита вода. Кімнатна кави буде себе добре почувати на «мілководді».

Обприскування проводиться хоча б через добу, не рідше, з дрібного пульверизатора в літній час і щодня в зимовий, коли працюють радіатори опалення. Сухість гість з тропіків не переносить. Освітлення не грає першорядну роль, хоча ідеальний варіант – південно-східний або південно-західний підвіконня. Коли сонця бракуватиме, ріст і розвиток сповільняться.

З березня по вересень кожні 2 тижні вносять мінеральні добрива, розведені відстояною водою.

Під час цвітіння яскраве сонце не потрібно зовсім – на плантаціях навколо кавових дерев висаджують дрібнолисті рослини, щоб створити розсіяне освітлення. Потрібно намагатися забезпечити природні умови, якщо хочеться зняти врожай.

Створити особливий температурний режим у себе в квартирі неможливо, та цього і не потрібно. Головне – зимою не відкривати над південним деревом кватирку, так як при температурі нижче 13 ?С воно швидко скидає листя і гине.

Хвороби рослини

Арабіка може захворіти в наступних ситуаціях:

  1. Постійна зміна температурного режиму, протяги. Навіть у жаркий час року не слід залишати рослина на протязі. Температурні коливання в 3-5 ?С вже згубні. Нехай у кімнаті буде температура не вище 18 ?С, але постійно.
  2. Небезпечна сухість повітря, тому взимку обприскуванню надземної частини кущів і вологості грунту слід приділяти підвищену увагу.
  3. Заливати кореневу систему також не слід, може початися загнивання.
  4. Якщо тропічні шкідники бояться запаху кави, то павутинний кліщ пристосовується до будь-яких ароматів з легкістю. Якщо частинки павутини з господарем залетять в кватирку в теплу пору року, то кліщ створить серйозні проблеми.
  5. В зимовий період є ймовірність зараження щитівкою – особливо якщо в будинку є й інші рослини.

Кавові дерева в домашніх умовах можуть заразитися:

  • цвіллю різних видів;
  • бобовим сверлильщиком;
  • сажистий грибком.

Є й особливе захворювання, яким хворіє тільки кімнатна арабіка – кавова іржа. Для порятунку рослини спочатку видаляють пошкоджені листя, а потім пересаджують у новий грунт, незалежно від того, чи потрібна зміна грунту по часу.

Зміна кліматичних і садових умов проводиться в залежності від обстановки, а от боротися з шкідниками без спеціальних засобів неможливо.

При появі комах-паразитів краще всього не купувати різні речовини для обприскування, особливо якщо в будинку є діти або домашні тварини, а купити палички з бутоксикарбоксимом або диметоатом і увіткнути в грунт.

Щоб позбутися від бобового сверлильщика, цвілі і грибків, проводять санацію рослини. Спочатку все листя ретельно протирають марлевим тампоном, змоченим в спирті, потім проводять обробку противококцидными засобами.

Якщо листя зморщилися, на них з’явилися жовті плями, бутони почорніли, швидше за все, у ґрунті не вистачає калію. В цьому випадку слід внести добриво – калійну селітру. Якщо вирішено скористатися сірчанокислим хлористим калієм, то його потрібно розвести в концентрації 1,0-1,3 г/л.

Фіолетові плями на наземній частині дерева і його повільний ріст – індикатор нестачі фосфору. У цьому випадку в грунт слід внести подвійний суперфосфат – концентрація 2,5 г/л води.

Замість глянцевих щільних листя рослина покрита дрібними світло-зеленими або жовтуватими?

Явне свідчення того, що каву не вистачає заліза. Доведеться придбати залізисті суміші, розвести 1 % розчин 1-3 тижні через добу обприскувати листя, поки вони не стануть великими і красивими, не відновлять забарвлення.

Не можна сказати, що кава на підвіконні не вимагає турботи. Але потрібно враховувати – ніжний гість прибув з тропіків, тому йому потрібні особливі умови. Зате як приємно восени знімати з власної кавовій плантації урожай! При гарному догляді він з’являється вже на 2-3 рік.

Залишити коментар