Догляд за кампанулою в домашніх умовах: вирощування, розмноження та лікування

Дзвіночок. Так, це саме він ховається під гордим ім’ям «кампанула». У загальній складності сімейство дзвоникових налічує понад 400 видів, з яких окультурені приблизно сотня. Але чомусь лише кілька з них заслужили народну любов. Та найбільше визнання отримала кампанула равнолистная. Саме її ми знаємо під псевдонімами «падаюча зірка» і «наречений і наречена». Яким повинен бути догляд за кампанулой в домашніх умовах, щоб «молодята» не хворіли?

Кампанула — ампельний квітка. Такі рослини чудово виглядають в кашпо, підвісних вазонах, кошиках. Стебла у кампанулы м’які, листя досить дрібні, а суцвіть багато. В результаті ми отримуємо (в залежності від підвиду) велика куля з яскравих квіток або навіть цілий каскад з безлічі маленьких «зірочок», красиво спадаючий з горщика.

«Домашні» види дзвоника

Зазвичай на наших підвіконнях і балконах красуються підвиди кампанулы равнолистной: «Альба» (Alba) і «Майя» (Мауа). У «Альби» суцвіття білі, за це в народі її прозвали «наречена». У «Майї» — блакитні, її називають «нареченим». А є ж ще і двокольорові рослини — «Біколор», народна назва «коханець». Але насправді, іноді зустрічаються і інші сорти кампанулы, наприклад: «Карпатська», «Махрова», «Блауранка». В таблиці — відмінні риси найбільш поширених сортів.

Таблиця — Сорти «одомашненої» кампанулы

Назва Особливості сорту
«Альба» — Ампель (гнучкі стебла довжиною до 40 см);
— квіти білі, до 3 см в діаметрі;
— листя світло-зелені, з зубчастими краями, закругленої форми, довжиною до 3 см;
суцвіття поодинокі
«Альба Атланта» — Полуампель;
— стебла товщі і коротше, ніж у «Альби», утворюють над горщиком квітучу «шапку»;
— квітки білі, до 3 см в діаметрі;
— листя світло-зелені, краю «різьблені», ніж у «Альби»;
— на кінці кожного стебла кілька суцвіть
«Майя» — Ампель;
— квіти ідентичні «Альбі», але відтінки: від блакитного до синьо-фіолетового;
— листя «пухнасті», з сіруватим відтінком;
— стебла сіруваті;
— пелюстки гладкі
«Наполі» — Полуампель;
— квіти сині, синьо-фіолетові, більш насиченого відтінку, ніж у «Майї»;
— листя світло-зелені, гладкі;
— пелюстки бархатисті, фактурні
«Біколор» — Полуампель;
— білі квіти біля серцевини і бузково-блакитні по краях;
— лист гладкий, зелений;
— пелюстки гладкі;
— форма суцвіть — зірчаста
«Ламкий» — Ампель;
— квітки блакитні, можуть мати бузковий відтінок;
— листя зелене, ворсисті;
— з «розетки» виростає довге стебло-«квітконіс»;
суцвіття поодинокі
«Блауранка» — Полуампель;
— квітки світло-блакитні, більш великі, ніж у равнолистных сортів;
— стебла потужні, висотою до 20 см;
суцвіття поодинокі
«Махрова» — Ампель;
суцвіття махрові (такий собі «багатошаровий» дзвіночок), кольору відповідно: білий (у «нареченої»), синій (у «нареченого») і двокольоровий (у «коханця»);
— листя зелене, з зубчастими краями
«Карпатська» — Полуампель:
— сільноветвящіеся короткі стебла;
— квітка схожа на зірку або розкритий дзвіночок;
— колір: білий у «нареченої» і відтінки синього або фіолетового у «нареченого»

Виведено величезну кількість гібридних сортів кампанулы, розрізнити їх між собою можуть тільки квітникарі-професіонали.

Правила догляду за кампанулой

Взагалі, дзвіночок — досить невибаглива рослина і вирощування кампанулы в домашніх умовах подужає навіть початківець квітникар або зовсім не обізнана у цій справі осіб.

Світ

Кампанула любить світло, але він повинен бути розсіяним. Тобто освітлення повинно бути яскравим, але без прямого попадання сонячних променів. В саду або на балконі вибирайте таке місце, де завжди тінь. В квартирі — ставте рослину на підвіконня вікон, що виходять на схід і захід. Якщо ваші вікна виходять на південь, то краще поставити горщик з кампанулой в кашпо або розмістити на спеціальній стійці.

Пряме сонячне світло змушує рослину «витягати» листя, а суцвіття, навпаки, стають рідше і дрібніше. Крім того, кампанула «тягнеться» у бік сонця, від цього страждає форма квітки. Але не варто кардинально повертати горщик різними боками до світила, намагаючись вирівняти стебла, так ви тільки нашкодите — рослина вийде хаотично викривленим і безформним. Не поспішайте, повертайте рослина поступово.

Температура

Кампанула любить прохолоду, а ось спеку переносить важко. Оптимальна температура для рослини:

 • влітку — 23(±2)°C, але не вище. Якщо клімат у вас спекотний, то краще рослині буде в кімнаті з кондиціонером, але ставте так, щоб холодне повітря на нього не дув;
 • взимку — приблизно 13(±2)°C. Від зайвого тепла квітка «страждає», листя засихають, а навесні ви можете не дочекатися цвітіння або воно буде мізерним.

В опалювальний сезон краще прибирати кампанулу з підвіконня, під яким розташований радіатор. Також взимку не варто ставити рослину біля опалювальних приладів та газових плит.

Вологість

Цей момент для кампанулы не принципове. Вам не доведеться возитися з піддонами, розпорошувати воду з пульверизатора, намагаючись зволожити повітря, і інші «танці» навколо квітки не потрібні.

Обприскування проводять тільки в сильну спеку або в опалювальний сезон, якщо рослина стоїть поблизу батареї. Розпорошувати воду треба тільки знизу, на ґрунт і листя. Якщо краплі потраплять на суцвіття, з’являються непривабливі коричневі плями.

Прикорм

А ось це — дуже важливий момент для квітки. В активній фазі (з березня по вересень) бурхливе цвітіння «витягує» з «нареченого і нареченої» всі сили. В такий напружений період рослині потрібна допомога.

Підгодувати кампанулу можна будь-яким магазинним добривом для декоративно-квітучих кімнатних рослин. Тільки дозування слід знизити вдвічі від рекомендованої виробником. Проводити процедуру оптимально тричі в місяць.

Горщик

Коренева система кампанулы розростається бурхливо і досить швидко займає весь простір горщика. А потім рослина засушивает бутони — це вірна ознака, що йому «тісно» і не вистачає поживних речовин. Тому відразу після покупки краще пересадити кампанулу в просторе «житло» — низький і широкий горщик.

Пересадка

Кампанула — не багаторічна рослина. І пересаджувати її потрібно тільки у випадку, якщо старий горщик став занадто малий і спостерігаються явні ознаки «голодування»: листя жовтіє, обсипається, бутони засихають, цвітіння згасає.

Кампанула любить пухку «пористу» грунт. Кращий варіант — суміш торф’яного ґрунту, перегною і піску в рівних частках. Але цілком згодиться і універсальний магазинний склад для декоративно-квітучих рослин. Ідеальний час, щоб посадити кампанулу — весна і осінь. Якщо зважилися, то дійте у п’ять кроків.

 1. Підберіть горщик. Для початку підшукайте для рослини відповідного розміру вазон. Він повинен бути більше попереднього приблизно вдвічі.
 2. Укладіть дренаж. На дно нового горщика потрібно насипати свіжий дренаж, товщиною в 2 див.
 3. Додайте грунт. На дренаж насипте грунт, але не до країв горщика. Досить і половини глибини вазона.
 4. Встановіть квітка. Перемістіть рослина разом з шматком старої грунту на коренях по центру ємності і не дуже глибоко — приблизно на 2 см нижче передбачуваної кордону грунту. Стежте, щоб стебла дивилися вгору і не завалювалися набік.
 5. Засипте землею. Зверху засипте свіжим грунтом. Злегка придавлюйте землю пальцями — її потрібно трохи утрамбувати.

Останній етап пересадки — полив. Не потрібно відразу ж заливати рослина сильно — грунт повинна бути зволоженою, але не розм’яклої. І підгодовувати теж не потрібно. Зробіть прикореневу підгодівлю через два-три тижні, коли рослина остаточно приживеться і зміцніє.

Полив

Догляд за квіткою «наречений і наречена» не передбачає рясного поливу. Головне — щоб земля не пересихала, завжди була вологою, але не мокрою. А також слідкуйте, щоб в піддоні не накопичувалася вода, виллєш її, інакше коріння загинє.

А частота поливу залежить від пори року.

 • Влітку. У цю пору року досить жарко, плюс рослина інтенсивно цвіте. Можливо, поливати кампанулу потрібно кожен день, все залежить від клімату і розміру самої рослини.
 • Взимку. У період спокою кампанулу можна поливати раз на два тижні. Рослина може витримати без води до 20 днів. Просто зрідка перевіряйте грунт і зволожуйте, як тільки помітите, що земля засохла.
 • У міжсезоння. Восени достатньо поливати рослину двічі в тиждень. Навесні починайте щоденний полив дрібними порціями з березня місяця.

Хлорку кампанула не любить, тому воду перед поливом треба відстоювати два-три дні, плюс вона повинна бути теплою. Якщо часу немає — очистіть рідина з допомогою побутового фільтра.

Період спокою

Вересень-жовтень — це період, коли дзвіночок закінчив бурхливе цвітіння, рослина втомлено і вичерпалося. Як доглядати за кампанулой після цвітіння, щоб наступної весни у квітки були сили для ще одного «феєричного» сезону?

 • Початок листопада. Насамперед потрібно прибрати все те, на що рослина буде витрачати соки в зимовий період, замість того, щоб збирати сили: сухі суцвіття, стебла, листя. «Чистоту» потрібно буде підтримувати весь період спокою.
 • Грудень. Обрізати кампанулу. Зріжте всі пагони, але не під корінь, залиште довжину близько десятка сантиметрів.
 • Березень. До цього часу пагони відростуть, зріжте їх на відстані 5 см від землі.
 • Полив. Два-три рази на місяць, дивіться у міру висихання грунту.
 • Світло. «Зимувати» рослині краще в добре освітленому, але захищеному від прямих променів сонця місці.
 • Температура. Не ставте кампанулу поблизу батарей опалення, але і не виносьте на холодний балкон.
 • Підгодівля. У спокої не потрібно.

А весна — саме час, щоб розмножити кампанулу до бажаної кількості рослин.

Як розмножити дзвіночок

Повторимося, кампанула — не багаторічник. Середня тривалість життя рослини — два роки, іноді трохи більше. Якщо ви не хочете розпрощатися з «падаючою зіркою» через пару років після покупки — размножьте її. У вас є кілька варіантів на вибір:

 • живцями;
 • діленням куща;
 • насінням.

Цікавий факт: іноді в один великий вазон садять відразу і «нареченого» і «наречену». У міру розростання кущів, білі і сині суцвіття переплітаються і виглядає це дуже цікаво. Але якщо ви зважитеся на такий експеримент — розділіть горщик навпіл перегородкою, щоб коріння рослин не зустрічалися». Інакше ви ризикуєте втратити «нареченого». «Наречена» більш потужна і розвивається швидше — з часом вона «задушить» сусідній квітка.

Живцями

Коли будете проводити весняну обрізку, відірвіть від материнського рослини держак «з п’ятою». Тобто потрібно відірвати молодий пагін в самому низу так, щоб на ньому залишилася частина шкірки і серцевини материнського стебла. А ще внизу черешка повинно знаходитися два-три листочки. Щоб укоренити кампанулу живцями дійте у п’ять кроків.

 1. Водні процедури. Опустіть втеча в склянку зі слабким розчином марганцівки приблизно на сім-вісім годин. Не треба його повністю занурювати, досить «занурити» місце зрізу і пару сантиметрів зверху.
 2. Обробка стимулятором. Перед посадкою у землю можна обробити втеча стимулятором росту. За відгуками, після такої обробки кампанула зростає більш сильною і цвіте активніше.
 3. Висадка. Втеча поглибите у грунт приблизно на 3 див.
 4. Тепличні умови. Накрийте горщик плівкою або великою скляною банкою, якщо невеликий горщик. Щоб рослина не запрело, його потрібно щодня провітрювати. Поставте горщик у прохолодне місце.
 5. Обприскування. Раз в тиждень обприскуйте втеча теплою відфільтрованої водою.

Через три тижні плівку вже можна тримати прочиненими, а ще через тиждень горщик можна виставити на підвіконня. Не забувайте, що кампанулу потрібно берегти від прямого сонця. А коли пагони виростуть до 10-12 см, пріщіпніте верхівки — так ваше рослина буде більш пишним.

Діленням куща

Розмножити кампанулу таким способом можна безпосередньо при пересадці рослини. Краще це робити навесні або на початку літа.

Ось інструкція в сім кроків.

 1. Вийміть кущ разом з грудкою старої землі.
 2. Розділіть його на декілька частин — просто розріжте коріння гострим ножем.
 3. Деленко не повинні бути дуже маленькими.
 4. Помістіть кожну частину в свій горщик. Не забудьте покласти на дно дренаж.
 5. Поглибите рослина на 2-3 см у ґрунт.
 6. Зверху доповніть необхідний обсяг землі і злегка утрамбуйте.
 7. Полийте рослину.

А вже через тиждень можна вводити рослині перший прикорм. Не забудьте, що рекомендовану виробником дозування слід зменшити вдвічі.

Насінням

Розмноження кампанулы насінням проводять навесні, на початку березня. Це якщо у вас вже є материнське рослина. Або купіть насіння в магазині. Отже, восени, коли дзвіночок відцвів, на стеблах шукайте мініатюрні коробочки — там насіння. Але не зривайте коробочку — нехай залишиться на рослині, вона сама лопне, коли насіння «дозріють». Насіння кампанулы дуже дрібні, швидше нагадують пил, по необережності їх можна навіть здути. А далі дійте за інструкцією з шести кроків.

 1. Обережно розкрийте «будиночок».
 2. Приготуйте чисту ємність і підходящу грунт.
 3. По можливості рівномірно роздеріть насіння по землі.
 4. Поглиблювати насіння не потрібно. Просто присипте їх небагато грунтом або піском.
 5. Обприскати грунт з пульверизатора.
 6. Накрийте розсаду плівкою і щодня провітрюйте.

Ні в якому разі не поливайте землю, від надлишку вологи насіння загинє і не проросте. Встановіть ємність з насінням в добре освітлене місце прохолодне місце. Це може бути і підвіконня, але там не повинно бути протягів і прямого сонця. Не варто ставити ємність і поряд з батареями опалення. А коли розсада розростеться до трьох-чотирьох листочків — її можна пікірувати по окремих ємностях.

Шкідники

Зазвичай кімнатні квіти вражають два шкідника: павутинний кліщ і щитівка. Якщо ви помітите паразита хоча б на одній рослині — високий ризик зараження і всіх «сусідів». Відразу ж ізолювати хвору рослину і негайно починайте боротьбу з «ворогом».

Павутинний кліщ

Якщо ви помітили «павутинки» між підставою листочків і стеблом — це привід замислитися. Огляньте внутрішню сторону листя, якщо помітили щось схоже на прилиплу землю — потыкайте «брудне» місце тонкою голкою або зубочисткою. Це виявилася зовсім не бруд, а мізерного розміру коричневі жучки, які кинулися врозтіч? Це і є павутинний кліщ. Для початку відламайте всі заражені листя, так ви вже позбудетеся від великої кількості шкідників. А що робити далі описано в таблиці.

Таблиця — Методи боротьби з павутинним кліщем

Спосіб Що робити
Спирт — Обприскати рослину з усіх боків медичним спиртом;
особливо ретельно обробіть рослину під листям
Мило (будь-яке) — Спіньте мило губкою;
— намильте кожен аркуш і стебло або щедро обприскати мильним розчином;
— вазон піддон теж;
— обприскати грунт мильною водою, але не поливайте нею землю;
— через чотири-п’ять годин промийте кампанулу під душем;
— прямо мокру накрийте пакетом і зав’яжіть його знизу;
— через добу зніміть поліетилен
Цибуля або часник — 100 г лушпиння цибулі залийте 5 л теплої води (або одну велику головку часнику 1 л теплої води);
— наполягайте п’ять діб у темному місці;
— процідіть;
— щедро обприскати заражене рослина з усіх сторін
Інсектициди — Купіть в магазині готовий інсектицидний складу;
— розведіть згідно з інструкцією виробника;
— обприскати розчином рослина
Хижі кліщі — Купіть в магазині хижих кліщів: амблисейусов або фитосейусов;
— випустіть «помічників» у горщик з хворим рослиною;
— хижаки з’їдять паразитів і незабаром самі загинуть (від голоду)

Народні методи (спирт, мило, цибуля, часник) здатні знищити тільки дорослих жуків, але залишаться ще і яйця. Тому уважно стежте за рослиною — обробку слід повторити, як тільки знову побачите «ворога».

Щитівка

Це комаха схоже на тлю, тільки плоске і з панциром. Саме з-за нього шкідник і отримав свою назву — панцир немов щит захищає свого «господаря». Часто щитівки скупчуються в місцях приєднання листків до стебла, там можна помітити якийсь «наліт» з комах. Щитівка живиться соком рослини і на початковій стадії в місцях, де прикріпився паразит з’являються темні плями, потім листки закручуються і обпадають. Ще одна вірна ознака зараження — на рослині з’являються липкі краплі. Це так звана падь, її виділяють комахи.

Насамперед потрібно механічно прибрати паразитів з листя і стебел. М’яку зубну щітку або ватяну паличку умочіть в горілці або инсектицидном розчині і зчистите жуков. А далі вибирайте: у таблиці описані найбільш популярні методи боротьби з шкідником.

Таблиця — Методи боротьби зі щитівкою

Спосіб Що робити
Горілка — Змочіть ватяний диск в горілці або спирті;
— протріть рослина повністю (стебла, листя з обох сторін);
— повторіть обробку два-три рази в тиждень
Цибуля — Подрібніть цибулю;
— протріть цибульним соком рослина;
— кашку накладіть на місця прикріплення листків до стебла;
— дайте висохнути;
— потім обробіть рослину сумішшю гасу і мила
Мильно-гасовий розчин — 40 г господарського мила розчиніть у літрі води;
— додайте 5 крапель гасу;
— енергійно струсіть суміш;
— грунт прикрийте плівкою;
— рясно обприскати рослину з усіх сторін
Мильно-масляний розчин — 10 г будь-якого пінливого засоби (мило, «Фейрі», пральний порошок) розчиніть в 250 мл теплої води;
— додайте 25 мл моторного масла;
— грунт прикрийте плівкою;
— обприскати сумішшю рослина;
— накрийте квітка пакетом;
— через 12 годин промийте рослина під душем, вода повинна бути холодною;
— через тиждень повторіть процедуру
Інсектициди — Купіть в магазині інсектицидний засіб;
— розведіть згідно інструкції;
— обробіть листя і стебла;
— на наступний день пролийте грунт цим же розчином;
— через тиждень повторіть процедуру

Проблеми і хвороби

Крім паразитів, з рослиною можуть статися і інші напасті. Наприклад, листя раптом починають всихатися і опадати або з’являється гниль. Розглянемо основні «хвороби» кампанулы і причини їх виникнення.

 • Сіра гниль. На рослині з’являються ділянки, покриті «волохатим» сіруватим нальотом, що нагадує цвіль. Під нальотом починається процес гниття. Це грибок. Причини: надмірний полив і висока вологість повітря. Ізолюйте рослина, видаліть уражені листя і стебла. Поставте горщик туди, де вологість повітря нижче і скоротіть полив.
 • Листя жовтіють. Швидше за все, на рослину потрапляють прямі промені сонця або недостатньо вологи. Переставте кампанулу в більш прохолодне місце, обприскуйте, підливайте воду дрібними порціями, але кожен день.
 • Листя мляві. Слабкі, мляво звисають листя — ознака того, що занадто рясний полив. Не допускайте застою води в піддоні, поливайте часто, але так, щоб лише зволожити грунт, а не пролити її.
 • Стебла тонкі і слабкі. Мало світла. Підшукайте більш освітлене місце, але уникайте прямих сонячних променів.
 • Не цвіте. Кампанула перестає цвісти, коли рослині не вистачає світла або харчування. А, можливо, ваш дзвіночок вже старий і просто припинив свій життєвий цикл. Якщо кампанула молода, то її потрібно переставити в добре освітлене місце і підгодовувати тричі в місяць.
 • Рослина в’яне. Причин може бути багато: мало світла, мало вологи, протяги, недостатній прикорм, шкідники, гниль. Проаналізуйте догляд, знайдіть помилки та виправте їх. Якщо рослина атакували паразити — дивіться таблиці вище.

Це основні поради, як доглядати за кампанулой, щоб вона не хворіла і рясно цвіла. Милуючись «падаючими зірками», не забувайте заглянути під листя, пощупайте грунт, перевірте, чи немає шкідників. Проявіть трохи більше уваги — це дозволить вчасно усувати проблеми, тоді кампанула «віддячить» вас бурхливим і тривалим цвітінням.

Залишити коментар