Догляд за еухарісом в період росту, цвітіння і спокою, розмноження

Серед різноманіття рослин, які вирощують вдома, окрему нішу займають запашні кімнатні квіти. Найніжнішим, вишукано-тонким ароматом володіє еухаріс — цибулинна рослина з імпозантною листям і не менш ефектними суцвіттями. Грамотний догляд за еухарісом в домашніх умовах гарантує його цвітіння двічі на рік, а якщо пощастить, і частіше.

Багато екзотичні новинки, століття тому привезені з далеких колоній, міцно зжилися з нашими домашніми підвіконнями. Рідні місця проживання еухаріс — тропіки Центральної і південної Америки, Колумбія, Східні Анди, західна Амазонія. Або з географічною приналежністю, або з мальовничим порівнянням з красунями-амазонками пов’язано друга назва квітки «амазонська лілія». Насправді своєю будовою еухаріс більше нагадує гігантський нарцис.

З астрологічної точки зору, еухаріс — рослина Стрільця, талісман для успіху в духовному розвитку і в подорожах.

Зовнішній вигляд «амазонки»

Еухаріс — вічнозелений багаторічник з сімейства Амарилісових, який розмножується діленням цибулини. Грецьке ім’я рослини перекладається як «витончений», «сповнена грації», що точно відповідає зовнішньому вигляду тропічного «стиляги».

 • Кореневище. Велика цибулина кулястої форми в золотисто-шоколадних лусочках, від 4 до 6 см в діаметрі. За зовнішнім виглядом і забарвленням дуже нагадує звичайний лук.
 • Листя. Темно-зелені, наче лаковані листя еухаріс ростуть від самої цибулини. Їх традиційне число — від двох до семи. Максимальна довжина — 60 см, ширина — 15-20 див. Листя займає велику площу, тому вільний простір — важлива умова розміщення еухаріс.
 • Квітконіс. Безлистий, стрункий квітконіс виростає з центру цибулини. Має висоту до 80 див.
 • Суцвіття-зонтик. Прикрашає верхівку квітконоса і складається з трьох-десяти бутонів. Великі білосніжні квітки, утворені шістьма двох’ярусними пелюстками, розпускаються по черзі і живуть півтора тижні. В залежності від сорту рослини, бувають блакитними або кремовими.
 • Плід. Після цвітіння еухаріс зав’язується плід. Він являє собою зелену, трикамерну коробочку з насінням.

Еухаріс, як і всі представники сімейства Амарилісових, отруйний. Він містить алкалоїд лікорін, який в разі поїдання тваринами квітів або листя рослини, здатний викликати отруєння (блювання, судоми, серцеву недостатність). При попаданні на шкіру рук і слизові сік еухаріс може спровокувати подразнення, опіки. Спілкуючись з підступною «амазонкою», пам’ятайте про правила безпеки, що виключить прямий контакт з рослиною дітей і тварин.

Різновиди тропічного рослини

У домашньому квітникарстві відомі з десяток видів кімнатного еухаріс. Найбільш популярні і невибагливі наступні чотири сорти, які не мають радикальних зовнішніх відмінностей.

 1. Еухаріс великоквіткова. Найпоширеніший серед квітникарів сорт. Час цвітіння — останні місяці весни і літа, початок зими. Має великі цибулини, довгасті листки темно-зеленого забарвлення, зонтичні білі квітки з інтенсивним ароматом.
 2. Еухаріс білий. Розпускається у березні. Можна дізнатися по цибулині яйцевидної форми, широким, овальним листям, пишним кремово-білим кольорам.
 3. Еухаріс Сандера. Велика рослина з довгастими цибулинами і овальними темно-зеленими розлогими листям розпускається в лютому або кількома великими квітками або дрібними бутонами. Пелюстки — сніжно-білі.
 4. Еухаріс Мастерса. Має масивні, листки широкоовальні, на квітконосах розташовані по два парасольки приємно пахучих квітів. Час цвітіння цього різновиду еухаріс — березень.

Особливості догляду за еухарісом

Завдяки своїй невибагливості і витривалості, еухаріс дуже швидко пристосовується до кімнатних умов. При дотриманні ряду вимог рослина буде радувати рясним і ефектним цвітінням.

Необхідне освітлення

Амазонська лілія є светолюбивой культурою. Горщик з декоративним экзотом розміщують на південно-західній або південно-східній стороні. Влітку при полуденному сонці вікна затінюють, щоб не допустити опіку листя. Еухаріс буде нормально розвиватися і квітнути навіть на північній стороні. Однак якщо є вибір між яскравим освітленням і тінню, вибирають перше.

Температурний режим

У період росту і цвітіння теплолюбивої еухаріс оптимальною прийнято вважати кімнатну температуру від +18°C до +22°C. Взимку важливо містити рослину при +15-17°C. Лілію слід оберігати від добових коливань температури, їй шкідливі протяги, прохолодні ночівлі на балконі і перші осінні заморозки.

Тропічна вологість

Тропічний еухаріс звик до високої вологості повітря (не менше 60%). Потрібний мікроклімат створять регулярні обприскування. Ця процедура актуальна і взимку, коли повітря пересушують опалювальні прилади. Підійде також теплий душ і вологе протирання листових пластин. Перестають зрошувати рослина в період цвітіння. Краплі води на бутонах і квітках забарвлять їх в бурий колір.

Полив

Кімнатному эухарису потрібно помірний полив. Зволожують грунт, коли вона висохне на 1/3 висоти горщика. Рівень просушування землесуміші потрібно постійно моніторити, щоб не допустити всихання цибулини. Надлишок вологи ще більш згубний: він запустить гнильні процеси в кореневище еухаріс. Грунт інтенсивно поливається лише під час цвітіння, в період спокою полив виключається зовсім.

Компоненти ґрунту

При виборі ґрунту потрібно враховувати, що рослина погано переносить перезволоження. Землесуміш повинна бути поживною і влагоемкой. Рекомендують такий склад (у кількісному співвідношенні 2:1:1:1):

 • листова грунт;
 • дернова земля;
 • торф;
 • грубозернистий пісок.

Пісок може замінити деревне вугілля або магазинний грунт для кактусів. Неодмінна умова — дренаж із гальки, гравію, уламків цегли. Можливо вирощування еухаріс на гідропоніці.

Підгодівля

Амазонська лілія чуйна на добриво грунту, який потрібно вносити пару раз на місяць і тільки в період росту і цвітіння. Як і більшість амарилісових, еухаріс воліє мінеральні концентрати. Використовують дозування нижче рекомендованої виробником. Органічні добрива з властивим їм високим рівнем азоту, можуть пошкодити цибулини. А ось на підгодівлю коров’ячим гноєм амазонська лілія реагують нормально. Підгодовувати рослина припиняють одразу після цвітіння еухаріс.

Пересаджування

Пересадку кімнатного еухаріс роблять рідко: один раз в три-чотири роки. Процедура проводиться в період спокою, вимагає акуратності і збереження цілісності земляного кома. Дно горщика на пару сантиметрів заповнюють дренажним матеріалом, кому з цибулиною опускають на максимальну глибину 5 см, порожнечі засипають свіжим грунтом. Пересадка еухаріс не передбачає від’єднання «діток» від материнського кореневища.

Викликає суперечки квітникарів рівень заглубленности цибулини. У одних цибулинка до половини занурена в землю, інші висаджують її так, щоб головка була на одному рівні з грунтом. Обидва способи посадки еухаріс вірні.

Чому не цвіте

Згідно відгуками власників тропічної лілії, проблеми з її цвітінням не поодинокі і є наслідком порушень в процесі догляду за рослиною. Це:

 • неправильний вибір розміру квіткового горщика;
 • не властиве квітці розташування;
 • занадто молодий вік цибулини;
 • порушення температурних умов, різка зміна температури;
 • затрачивание сил на боротьбу з хворобами чи шкідниками;
 • гниття цибулин, яку можна виявити, витягнувши квітка з горщика.

Як доглядати за еухарісом, підказують досвідчені квітникарі. Так, еухаріс буде гармонійно розвиватися і квітнути тільки в тісному горщику. Якщо ви придбали просторий горщик, рекомендують в ньому «поселити» кілька цибулин одночасно. Пояснення просте: при одиночному висаджуванні всі свої сили рослина буде витрачати не на закладку і формування суцвіть, а на розвиток і зміцнення самої цибулини. Тобто лілія-одинак тривалий термін цвісти не буде.

Утримання в період спокою

Як доглядати за еухарісом, після цвітіння якого починається період спокою?
Що характерно для цієї стадії життя декоративного рослини? Ось основні моменти:

 • підготовка — еухаріс відправляють на заслужений відпочинок після видалення зів’ялих квітконосів;
 • тривалість — місяць-півтора квітка набирає силу і енергію для майбутнього зростання;
 • сезонність — це зазвичай відбувається між квітнем і жовтнем;
 • регулярність — скільки разів на рік зацвіте еухаріс, аналогічну кількість разів рослині потрібно організувати період спокою;
 • мікроклімат — більш прохолодні умови можливі, але не обов’язкові;
 • полив — тимчасово припиняється і відновлюється поступово з появою молодих паростків.

Фізіологія рослини так влаштована, що дотримання періодів спокою надійно стимулює подальше рясне цвітіння. Якщо еухаріс (амазонська лілія) не цвіте, значить період спокою був недостатнім. Продовжіть зимовий відпочинок, який є сигналом для закладки нових квіткових нирок: помістіть еухаріс в прохолодне, притінене місце, зробіть рослині струс, припинивши полив і підгодівлю. Таким простим способом можна змусити еухаріс цвісти і піти в зростання вже навесні.

Можливі проблеми

Вирощування еухаріс (амазонської лілії) в домашніх умовах може супроводжуватися появою шкідників, хвороби. Відразу страждають декоративні властивості кімнатної квітки. Правда, такі неприємності трапляються лише з ослабленими рослинами, які постраждали в результаті неправильного утримання. Які ж симптоми повідомлять про проблеми зі здоров’ям?

 • У еухаріс жовтіють та відмирають листки. Причина — в різкій зміні умов утримання. Одиничне опадання жовтих листя є нормою. При масовому «листопаді» пора бити тривогу і усувати помилки догляду.
 • Листя в’януть. Це може відбуватися при переохолодженні еухаріс або в результаті поливу грунту занадто прохолодною водою.
 • Листя сохнуть, покриваються світлими плямами. Причина — надлишок світла, сонячний опік.
 • Засихає облямівка листя. Якщо це відбувається взимку, значить рослина стикається з холодним вікном.
 • З’являється білий наліт. Цей симптом свідчить про появу на эухарисе одного з найбільш шкідливих комах — борошнистого червця. Заражене рослина страждає від дефіциту поживних речовин, марніє. Пошкоджені паразитом листя скручуються. Лікування полягає в обробці хворого квітки інсектицидами.
 • Видно червоні плями на листках, цибулині. З’являються при стагоноспорозе — грибковому захворюванні цибулинних рослин. З червоним опіком справляються фунгіциди, що містять мідь. Уражені ділянки видаляють і обробляють місця зрізів.
 • Є коричневі плями на листі. Якщо далі плями, ніби хамелеон, змінюють колір на попелястий, оливково-сірий і бурий, значить, еухаріс вразила сіра гниль. Присутній пухнастий наліт, схожий на борошнисту росу. Бутони і квітки темніють, в’януть і обпадають. При перших ознаках захворювання рослина ізолюють і лікують фунгіцидними препаратами.
 • Листя втрачають колір, засихають. Можлива причина — атака трипсів. Листя еухаріс набуває характерний свинцевий відтінок, покривається білястими плямами. Хворі листки зрізують, а рослина обробляють спеціальним розчином антисептика.

Техніка розмноження

Найчастіше рослина розмножують цибулинами-«дітками», значно рідше — насінням. Другий спосіб вважається довгим і виснажливим для обох учасників цього процесу: і для рослин, і для його власника. Виросли таким чином лілії зацвітають лише на п’ятий рік.

Метод № 1: дочірніми цибулинами

Еухаріс — рослина «компанійську». Враховуйте це, якщо вирішите його розсадити «дітками». Він набагато краще розвивається в компанії трьох-п’яти цибулин, висаджених один від одного на відстані не більше 5 см, тобто з мінімальним простором для коренів.

Дочірні цибулини акуратно відокремлюють, неглибоко поміщають у підготовлений ґрунт, поливають і залишають в захищеному від сонця місці на півтора тижні. Для якнайшвидшого вкорінення можна використовувати нижній підігрів грунту до +22-30°С. Пам’ятайте про отруйність рослини і працюйте в захисних рукавичках.

У еухаріс можна ділити материнську цибулину разом з кущем. В кожній окремій частині повинні залишитися за чотири-п’ять цибулин. Такі «деленко» дуже швидко приживаються на новому місці і здатні зацвісти вже в поточному році. Місця зрізів обов’язково присипають або активованим деревним вугіллям. Ідеальний час для розведення рослини — рання весна.

Метод № 2: насінням

У насіннєвого методу маса недоліків, тому до нього вдаються вкрай рідко. І це або селекціонери, або квітникарі зі стажем, оскільки запилювати еухаріс потрібно самим. При вдалій процедурі зібрані насіння висіваються в дрібну ємність з вологим грунтом, накриваються пакетом і містяться в теплому місці. Перші сходи можуть з’явитися через 15-20 днів.

В домашніх умовах цей спосіб досить тривалий і малоефективний: молоде рослина може не зберегти материнські ознаки.

Розмноження еухаріс листям або живцями не практикується. Спробувати розсадити амазонську лілію без цибулини можна тільки в якості експерименту.

Для ароматної рослини потрібно знайти підходяще в квартирі місце. Запахи по-різному впливають на людей: одні надають настрій, інші заспокоюють, а треті (до них можна віднести амазонську лілію) дарують бадьорість і активність. Який догляд за еухарісом в горщику — засвоїти не складно, а ось для якої кімнати його використовувати, підкажуть власні відчуття. Але в спальні запашний квітка краще не тримати. А для робочої зони (особливо дитячої) еухаріс — просто знахідка. Згідно з народними прикметами, він здатний розвинути у дитини уважність, посидючість і прагнення до знань. Перебуваючи поруч з жінкою, тропічна лілія захищає її від невдач і лихого ока. А якщо екзотична красуня раптово починає всихати, стверджують, що рослина взяло на себе хворобу когось із членів сім’ї.

Залишити коментар