Догляд за еухарісом крупноквітковим в домашніх умовах

Еухаріс, чи амазонська лілія в дикій природі росте в лісах Колумбії, Південної і Центральної Америки, в гирлі Амазонки. Це тропічна рослина почали вирощувати в оранжереях Європи порівняно недавно – півтора століття тому. Цей ніжна квітка, одночасно схожий на нарцис і білу лілію, відразу ж почали активно культивувати в ботанічних садах.

Цвіте амазонська лілія майже весь рік – для відпочинку їй достатньо 1-2 місяців. Але і в стані спокою щільні темно-зелене листя лілії здатні прикрасити будь-яке приміщення. Навряд чи хтось здатний відмовитися від придбання красеня, хоч раз побачивши його в цвіту.

Догляд за еухарісом в домашніх умовах

Перед придбанням нового вихованця необхідно заздалегідь подумати про прийнятних для нього умовах. Тропічна рослина не зможе розвиватися в сухому холодному приміщенні.

Вологість у кімнаті, де знаходиться еухаріс, потрібно підтримувати від 65 %, температуру не нижче 18 ?С. У стані спокою квітка може переносити і прохолодний клімат – від 13-15 ?С, але цвісти не буде.

Слід вибрати місце, куди поставлять вазон. Оптимально – сонячне підвіконня зі східної чи західної сторін. Занадто яскраве освітлення з південної сторони небезпечно для стану листя.

Цибулину еухаріс – а краще кілька цибулин, якщо хочеться швидше домогтися цвітіння – висаджують у спеціально підготовлений грунт.

На дно горщика висипають дрібну гальку або керамзит, щоб забезпечити хороший дренаж.

Змішують: 1 частина суглинку, 2 частини піску або вермикуліту, 2 частини компосту або перегною, 4 частини листової землі – просіяної і прожареною. Вологоємність ґрунту повинна бути підвищена.

Догляд – це не тільки забезпечення умов для нормального існування, це ще і правильний полив.

Воду наливають у верхній шар. Відразу після висадки стежать, щоб не допускати перезволоження грунту інакше цибулини можуть згнити. Як тільки рослина підросте, вологість грунту варто підвищити. З’являються «дітки» – грунт починають зволожувати інтенсивніше. Можна стежити за правильністю поливу за допомогою палички – якщо проткнути грунт, то на рівні коренів вона повинна бути трохи вологою, не липкою.

Для стимуляції цвітіння – у період спокою 4-5 тижнів – можна зовсім не поливати квітку. Але все ж слід стежити, щоб грунт зовсім не пересохла, інакше рослина загине.

Під час цвітіння у еухаріс – в залежності від вологості в приміщенні – квітка «заливають» раз в 5-7 днів.

Стан спокою

На відпочинку еухаріс слід зупинитися докладніше. Якщо не дати рослині після рясного цвітіння відпочити і відновитися, наступних квітів можна і не дочекатися. На місяць-півтора квітка прибирають в тінисте, більш прохолодне місце, і практично перестають поливати, злегка зволожуючи грунт.

Якщо вдасться стримати зростання молодих листочків і зупинити відмирання старих, то не доведеться замислюватися, чому еухаріс не цвіте. В цей час квітка також не підгодовують.

Умови для життя

Вирощуючи кімнатні рослини на підвіконні, багато цветолюбы не замислюються про додатковому харчуванні для квітів і вважають, що їм вистачає поживних речовин з початкового грунту.

Вони періодично пересаджують квіти, і догляд цим обмежується.
Еухаріс в таких умовах цвісти не буде. За винятком стану спокою, вносити рідкі комплексні добрива з калієм – їх здобувають у квітковому магазині – потрібно кожні 14-17 днів.

Крім того, квітуче в домашніх умовах рослина потрібно постійно обприскувати так, щоб листя залишалися сухими. Пульверизатор слід направляти на голівку квітки – якщо краплі води залишаться на листі, на них з’являться некрасиві бурі плями.

Пересадка і розмноження

Амазонська лілія – цибулинна рослина, однак її можна розмножувати насінням. Якщо приятелі теж захочуть виростити квітку на своєму підвіконні, краще їм відокремити пасинок.

Насіння до посадки потрібно спеціально готувати, схожість у них низька – до 60 %, рослина почне цвісти не раніше, ніж через 5-6 років.

Щоб пасинки швидше розвивалися і цвіли, слід віддаляти рослини на яких вже сформувалося від 3 до 5 цибулин. У цьому випадку милуватися квітками можна буде вже в рік розсадження.

Пересадку проводять раз в 2-3 року, в європейському кліматі бажано вибрати весняні місяці – березень або початок квітня. Спочатку рослина повністю виймають з горщика, потім поступово обтрушують землю стару. Слід бути дуже уважним – якщо кілька цибулин пошкодити, амазонська лілія довго не зацвіте або навіть загине.

Розмножують еухаріс під час пересадки. Якщо хочеться одержати життєздатний примірник, то відокремлюють кілька пасинків-близнюків зі сформованими луковками і висаджують в окремий вазон.

Коли потрібно матеріал для подальшої розсади, рослина розмножують, не розраховуючи в цьому році на одержання кольору: відокремлюють маленькі пасинки з одиничними цибулинами. Можна навіть висаджувати цибулини, на яких ще листя не сформувалися.

Проблеми при вирощуванні

При вирощуванні кімнатного рослини можна зштовхнутися з наступними проблемами.

Що потрібно робити, якщо еухаріс не цвіте?

На цвітінні позначаються:

  • різка зміна температури – якщо квітка коштує в перехідний період під кватиркою, бутони не зав’яжуться;
  • недолік або надлишок поливу;
  • недостатня підживлення;
  • занадто сухе повітря в приміщенні.

Виправити становище досить просто. Прибрати рослина подалі від кватирки, нормалізувати полив, постійно контролюючи вологість ґрунту, вчасно вносити добрива з калієм. Проаналізувавши стан – якщо листя виглядають не дуже здоровими і в них зникає тургор – можна додати до складу підгодівлі азот.

Завжди слід пам’ятати, що еухаріс прибув до Європи з вологих тропічних лісів і підтримувати відповідну вологість повітря. До речі, пересушене повітря шкідливий не тільки їм, але проживають у квартирі людям, особливо маленьким дітям.

Можна зіткнутися з ситуацією, коли починають жовтіти і відмирати листя у еухаріс, або взагалі скручуватися в трубочки. Що робити в цьому випадку?

Жовтіє листя, якщо на них потрапляють прямі сонячні промені або недостатній полив. Не обов’язково ховати горщик в тінь, з допомогою фіранок з тканини рідкісного плетіння забезпечують розсіяний, досить інтенсивний колір.

Як контролювати вологість ґрунту, вже описувалося вище. Чому скручуються та відмирають листки?

Це відбувається з кількох причин:

  • після пересадки пошкоджені цибулини;
  • коренева система почала загнивати з-за занадто надлишкового поливу або тому, що не забезпечений надійний дренаж;
  • у ґрунті завелися паразити.

Останнє можна перевірити, тільки підкопавши коріння або вийнявши його з горщика повністю.

Паразитують личинки в кореневій системі у квітки, ґрунт якого готували штучно, за всіма правилами, прокаливая грунт, заводяться вкрай рідко. Швидше на цибулинах виявиться червона гниль. У цьому випадку хворі цибулини слід відокремити і надалі нормалізувати полив.

Комахи-шкідники – павутинний кліщ і тля – воліють селитися на листках амазонської лілії.

Якщо квітка в літній час виставляли на вулицю, потрібно уважно оглянути листя, протерти їх вологою губкою і видалити вуличну пил.

Для боротьби з шкідниками квітка обприскують, купуючи спеціальні препарати, наприклад, «Актеллік». Також можна придбати спеціальні палички, складова яких бутоксикарбоксим або диметоату. Палички встромляють в грунт горщика в кількості 2-3 штук.

Від попелиці на листках позбавляються обприскуванням суміші настою чистотілу, деревію або махорки і господарського мила. Мила додають трохи, щоб рідина стала на дотик мильній. Можна обійтися при боротьба з цим шкідником без хімічних засобів.

Якщо за крупноквіткових еухарісом правильно доглядати, то він буде цвісти стабільно майже цілий рік.

Залишити коментар