Догляд та вирощування бегонії кімнатної: утримання, цвітіння, розмноження

Популярність вічноквітучої кімнатній бегонії пояснюється досить просто – рослина красиво і не вимагає спеціальних умов для вирощування.

Все сімейство бегониевых складається з 800 видів. У природних умовах зустрічається на острові Мадагаскар, в Південній Америці і Південно-Східній Азії. На підвіконнях вона виростає до півметра, а окремі екземпляри в дикій природі можуть досягати 3 і більше метрів.

Вирощувати можна рослина в квартирі і на вулиці, останні сорти адаптовані до європейського клімату штучно. Квітучі сорти – їх вирощують заради цвітіння;

листяні декорують приміщення завдяки різноманітним забарвленням листя і форм.

Найбільш популярні сорти кімнатній декоративної бегонії:

  • коралова – листя великі, декоративні, довжиною до 15 см, яскраво-рожеві, з білими цятками;
  • червона – блискучі листя яйцевидної форми, яскраво-червоні суцвіття у формі волоті;
  • вечноцветущая – листя світло-зелені, до 5-6 см за розміром, квіти білі, червоні, рожеві;
  • Элатиор – квітка висотою до 40 см з зубчастими декоративним листям і яскравим квіткою;
  • Лоррен – білого, рожевого і червоного кольору, листки круглі, темно-зелені, висота куща до півметра;
  • королевська – вражає красою листя, довжина яких досягає 30 см, а колір переливчастий – від яскраво-червоного до темно-коричневого;
  • тигрова – листя темно-зелені з білими цятками, дрібні, висота куща до 25 див.

У кущистих сортів суцвіття зібрані у волоті.

Як доглядати за кімнатною квіткою бегонія в домашніх умовах

Рослина невибаглива, але необхідно дотримуватися при догляді за нею деякі умови.

Після придбання квітки його слід правильно розмістити в квартирі, так як він вимагає підвищеної освітленості, але прямі сонячні промені можуть нашкодити.

Якщо вікна знаходяться з південної сторони, слід натягнути на сітку скла або тюль. Затемнення вимагають і рослини, розташовані на вікнах з південно-східного або південно-західної сторони під час найвищої сонячної активності.

Не слід перегрівати. Незважаючи на те, що коли вона росте в природних умовах, температура навколишнього повітря може досягати +40 ? с, в домашніх умовах слід дотримуватися +25?С влітку і не нижче +15?С – взимку.

Свіже повітря необхідний, але при цьому протяги згубні. При провітрюванні приміщення двері потрібно закривати, інакше почнеться позасезонний листопад.

Потрібно враховувати нюанси при поливі. Заливати не можна, почнеться загнивання кореневої системи. Навесні і влітку полив проводять 2 разу в тиждень так, щоб земля весь час залишалася вологою. Дуже важливо зливати воду, яка стікає в піддон – якщо вона застроится, рослина може інфікуватися.

Воду обов’язково потрібно відстоювати, зливаючи верхній шар і прибираючи мінеральні солі, які осідають на дні.

Зрозуміти, коли пора поливати квітку, просто. Потрібно поглибити в грунт дерев’яну паличку на 2 див. Якщо земля потім відділяється легко, значить, грунт вже висох, і настав час приступати до зволоження.

Дуже важливо створити комфортний клімат у приміщенні – пересушене повітря неприпустимий. Але якщо з іншими рослинами проблема вирішується просто – його обприскують час від часу з пульверизатора, то бегонії цей спосіб категорично не підходить.

Щоб збільшити вологість повітря в зимовий час батарею під підвіконням закривають вологим рушником, а влітку горщик з рослиною ставлять на вологий мох або – разом з підставкою – розташовують на піддоні з водою.

В догляд за бегонією входить і необхідність підживлення, інакше з назви квітки визначення «вечноцветущая» можна буде прибрати. Удобрювати грунт достатньо раз в місяць.

Декоративно-листяним видами потрібно додатково вносити фосфор, квітучих сортів потрібні азотні добрива.

Будь-який вид бегонії вимагає перерви в цвітінні, який потрібно забезпечити штучно. Постійно з’являються бутони виснажують рослину, і воно швидко зачахне.

Для цього слід поливати набагато рідше – до разу на тиждень, трохи збризкуючи верхній шар грунту, щоб не допустити пересихання.

Трохи підсушені листочки і бутони обрізаються, температуру слід забезпечити більш прохолодну – але не нижче +14?С.

Як тільки стане зрозуміло, що бегонія більше не цвіте, її потрібно готувати до пересадки.

Пересадка

Грунтову суміш складають наступним чином: по 1/6 частини перегною, піску і торфу та 3/5 листової землі. Можна придбати грунт у вже готовому вигляді. Пересадку починають перед новим періодом цвітіння – в кінці березня.

Квітка викопують, акуратно очищають від землі кореневу систему, і для профілактики можливих захворювань опускають в розчин марганцівки. Це допоможе в подальшому збільшити стійкість бегонії, коріння якої досить часто активуються цвілеві грибки. Якщо є пошкоджені корені, їх потрібно зрізати.

Спочатку землю насипають приблизно на 2/3 горщика, підсипають по мірі відростання коренів. У перший місяць після пересадки потрібно стежити за станом квітки – він вимагає підвищеного відходу. Якщо багатьом видам створюють тепличку – поміщають надземну частину під поліетиленовий пакет або обрізану пластикову пляшку, то для бегонії цей спосіб не підходить – листя можуть зіпрівати. Тому створювати комфортні умови – берегти від протягів і яскравого сонячного світла – доведеться самостійно.

Вирощування бегонії

Якщо вдома є інші рослини, від кімнатної бегонії можна отримати пасинки з допомогою живців. А що робити, коли хочеться отримати квіти різних кольорів і листя різних форм?

Розводити можна бульбами і насінням. Після придбання насіння змочують у слабкому марганцевому розчині, опускаючи їх туди на 2 години, а потім висаджують у грунт, трохи втиснувши в поверхню. Паростки звичайно з’являються через 3-4 тижні. Кращий час для розмноження насінням – березень-квітень.

З лютого по травень рослину вирощують з бульб. У грунті повинно бути піску більше, ніж у грунті для пересадки. Спочатку бульби заглиблюють неглибоко, так, щоб їх було видно навіть – горщики засипають землею наполовину.

Поява сходів сигналізує, що коренева система зміцніла. Тепер бульби можна закривати землею.

Деякі квітникарі при розмноженні бульбами висаджують їх досить близько один від одного, а потім підросли саджанці розсаджують в окремі горщики в місці з грудкою землі. Такі кущики в перший рік пересадки не вимагають, вони починають цвісти не раніше осені і остаточно формуються тільки до зимового періоду.

Деякі особливості догляду та вирощування кімнатної бегонії

Якщо листя занадто бліді, то освітлення недостатньо. Коли на листках з’являється цвіль, рослину слід відправити у карантинні умови, видалити пошкоджені листочки і обробити фунгіцидом. При наявності декількох кущиків, обробці піддаються всі – здоровим квітам в цьому випадку потрібна профілактика.

Пересушене повітря і протяги створюють сприятливі умови для розвитку павутинного кліща. У вологому приміщенні на листі осідає борошниста роса.

Для боротьби з павутинним кліщем і попелиць – це комаха також може облюбувати бегонію – складається мильний розчин з тютюном (махоркою). Листя обробляються губкою. Прихильники побутової хімії можуть використовувати «Карбофос». Позбутися від борошнистої роси допоможе обприскування сірої або фунгіцидом.

Чому не зацвітає кімнатна бегонія?

Виною може бути неправильний догляд, хвороби коренів або надземної частини. Якщо екземпляр здоровий, слід звернути увагу на помірний полив рослини водою кімнатної температури і збільшити частоту підживлення – не один раз в місяць, а два.

Якщо бегонії створений комфорт: вона не стоїть на протязі, ґрунт завжди волога, на листках і коренях відсутні шкідники, ніяких «чому?» виникати не буде. У сприятливих умовах цвітіння відбувається 9-10 місяців на рік і постійно оновлюється листової покрив.

Залишити коментар