Дитина заїкається, що робити

Заїкання – одне з явних дефектів мовлення. Воно досить важке, виникає у дітей у віці від 2 до 5 років (період, коли формується мова), які легко збуджуються і нервують.

Заїкання є результатом впливу яких-небудь обставин, найчастіше негативних, на зростаючий організм дитини.

Причини заїкання

Обставини, що сприяють розвитку заїкання:

 1. будь-які захворювання, в результаті чого послаблюється дитяча нервова система;
 2. травми, пов’язані з психікою дитини (переляк, побоювання нового – надходження в дитячий садок тощо, надлишок одержуваної інформації та інші);
 3. недорікуватість – неправильне вимова або відсутність в мові звуків;
 4. нерозбірливий і одночасно швидка мова оточуючих;
 5. наслідування заикающимся дітям.

Батьки вундеркіндів

Нерідко причиною виникнення заїкання у дитини стають її батьки. Вони хочуть показати, який у них розумний і здібний малюк, тим самим перевантажуючи його мова (розповідати вірші і казки, давати відповіді на важкі питання). Мами і тата, бабусі і дідусі, няні і вихователі часто випускають з уваги те, що мовний апарат дитини недостатньо сформований і не здатний витримати зайвої для нього навантаження.

Бувають випадки, коли від дітей можна почути відомості, які не відповідають їхньому віку та розвитку. Батьки, звичайно, дуже раді, що у них росте розумний малюк. Однак все це може призвести в кінцевому підсумку до заїкання.

Високі навантаження

Ще одна з причин заїкання – щоденна перевантаженість подіями. Театр, цирк, комп’ютер, планшет, читання, атракціони, великі свята – це веде до надлишку емоцій і нервових зривів. Як підсумок – порушення мови.

Перебіг хвороби

Головний ознака заїкання – воно досить тривале і стійке. Дитина може заїкатися до школи, а іноді і далі.

Перша, початкова, стадія заїкання не викликає занепокоєння ні дитину, ні його батьків. Однак воно може посилюватися (це трапляється у вразливих дітей) і викликати різного роду переживання – сором перед людьми, боязнь говорити та інші. Такі діти стають незручними, уникають розмов, кажуть ледве чутно.

Все це накладає негативний відбиток на психіку дитини і різко змінює його характер. Він розуміє, що відрізняється від однолітків, тому сильніше замикається в собі. Дорослі люди, а тим більше батьки, повинні розуміти такої дитини і ставитися до нього особливо обережно і уважно.

Як допомогти дитині впоратися із заїканням

Будь-яка доросла людина – будь то мама або тато, бабуся чи дідусь будинку, нянечка чи вихователь у дитячому садку – не повинен забувати про те, що працювати над розвитком мовлення потрібно постійно, навіть просто спілкуючись з дитиною. Крім того, впоратися із заїканням можуть допомогти нескладні вправи. Головне завдання – допомогти дитині розслабитися, і навчити його спокійно дихати.

Вправи на розслаблення м’язів

 • Махання руками, як крилами подібно метелику або птиці.
 • Махання руками над головою, ніби прощаючись.
 • Розслабити кисті рук, і махати ними, ніби полощіть білизну і одяг.
 • Руки розслабити, і опускати їх з положення рук у сторони.
 • Розслабити кисті рук, і струшувати ними, ніби струшуємо бризки води.
 • Нахили голови в різні боки.
 • Обертання рук над головою не поспішаючи.
 • Розслабити руки. Неспішне погойдування руками по боках тіла.
 • Неквапливо погойдуватися і махати руками справа наліво, подібно косіння трави.

Вправи на розвиток уваги

Щоб правильно дихати, потрібно напрацьовувати певні навички. Цьому сприяють самі прості ігрові вправи.

 • Вміння задувати свічку. Все робиться спокійно і не поспішаючи. Спочатку треба вдихнути повітря через ніс, а видихнути («задути») через рот на свічку (як свічки виступає вказівний палець руки) зі словом «ф-ф-ф».
 • Здування шматочка ватки з руки. Дорослий кладе дитині на долоньку невеликий шматочок вати. Долоня повинна знаходитися на одному рівні з ротом. Дитина, видихаючи, здуває ватку.
 • Вдихаючи повітря, понюхати квітку. Для уміння правильно вдихати і видихати повітря дітям можуть допомогти різні вправи на розвиток дихання у формі ігор – дати понюхати квіти тощо.
 • Дути на долоньки рук зі словом «ф-ф-ф», ніби охолодити гарячий чай або какао або зігріваємо холодні руки.

Вправа «Нюхати гілочку»

Дорослий тримає гілочку в руці і просить дитину вдихнути її аромат. Дитина піднімається на носочки і робить помірний вдих, потім опускається і видихає.

Вправа «Дути на «удар»

Зробити вдих через ніс, при видиху дути на уявний «забій» – на долоньку, пальчики.

Вправа «Вдихати аромат»

При вдиханні повітря понюхати ароматизований хустинку, при видиханні сказати слово «добре». Робити це слід спокійно і повільно, промовляючи кожен склад. Потім знову вдихнути повітря, і, видихаючи, сказати невелику фразу, що складається з кількох слів: «Смачно пахне», «Дуже смачно пахне».

Замість хустинки можна дати дитині понюхати які-небудь фрукти або ягоди (яблуко, груша, полуниця, малина тощо). Понюхавши, дитина повинна самостійно придумати невелику фразу і сказати її на видиху («Полуниця смачно пахне»).

Такі тренінги для розвитку правильного дихання у дітей, які страждають заїканням, просто необхідні. Адже заїкається дитина боїться свого голосу, говорить дуже тихо і несміливо, що ще більше сприяє посиленню даного дефекту.

Вправи для розвитку голосу

Діти легко справляються з поставленим завданням, оскільки в основі таких вправ лежить звуконаслідування:

 • Гудком паровоза – у-у-у;
 • Вовчому вию – у-у-у;
 • Кличу на допомогу в лісі (ауканье) – ау-ау-ау. Аналогічно грі «Ехо»: будь-який з батьків голосно говорить «ау», а дитина, подібно еху, вторить тихіше «ау»;
 • Дитячого плачу – уа-уа-уа»;
 • Шипению гусака – ш-ш-ш (вимовляючи даний звук, треба зціпити зуби, а губи зробити у вигляді чашечки);
 • Дзижчання жука або бджоли – ж-ж-ж (зуби і губи поставлені аналогічно попередньому прикладу, ще підключити голос);
 • Писком комара – з-з-з (в даному вправі слід розтягнути губи в усмішці і проговорювати тривало і голосно)
 • Лопання бульбашок – з-з-з (аналогічно попередній вправі, голос участі не бере);
 • Гусячого крику – га-га-га.
 • В якості прикладів можна брати і інші звуконаслідування: курки – ко-ко-ко, коні – і-го-го та інші.

Відбите читання

Щоб мова заикающихся дітей була спокійною, можна спробувати відбите читання коротеньких віршів, казок, складання розповідей за малюнками.

Суть відбитого читання в тому, що кожну фразу спочатку промовляє батько або будь-який дорослий, а після її повторює дитина сам. Для такого читання, а в подальшому читання напам’ять, переважніше всього матеріал у віршованій формі, так як такий текст допомагає дітям промовляти кожне слово не поспішаючи. У більшості випадків для будь-якої дитини із заїканням читання віршів не становить проблем. Однак якщо виникають труднощі, то спільно з відбитим читання рекомендується прочитати вірші, при цьому на кожне промовлене слово плескати в долоні, або бити рукою об стіл, кидати м’яч або марширувати.

Також можна розповідати лічилки, щоб скоординувати слова і руху.

Залишити коментар