Дитина в машині: як не допустити трагедії в спеку?

Машина на відпочинку — часом незамінна річ. Вона економить час, кошти і робить доступними цікаві місця поза стовпових туристичних доріг. Сучасні автокрісла для дітей дозволяють з комфортом перевозити і маленьких пасажирів.

Але всі подорож може зіпсувати спека. Відкриті під час руху вікна створюють небезпечний протяг, а закритий салон миттю перетворюється буквально в камеру тортур. Добре, якщо в авто встановлений клімат-контроль або є люк. А як перевозити дітей у спеку в необладнаному автомобілі?

Не орієнтуйтеся на своє самопочуття!

До п’ятирічного віку механізми терморегуляції у дитини значно відрізняються від дорослих. Їх організму потрібно більше води, і зневоднення настає швидше. Відрізняються і пропорції маси до поверхні тіла, яке набагато активніше акумулює тепло. Укритий дитина швидко перегрівається, а роздягнений, так само швидко замерзає. В умовах підвищених температур розвиток теплового удару у них відбувається стрімко, в 3-5 разів швидше, ніж у дорослої людини. Важче виявляються і його наслідки — з-за слабких адаптаційних здібностей організму. І летальний результат може бути швидкоплинним.

З цієї причини ні в якому разі не можна допускати ситуації, коли «потрібно ще трішки потерпіти, і приїдемо». При перших ознаках перегрівання дитини автомобіль потрібно зупинити і вжити всі необхідні заходи.

Симптоми, які повинні насторожити

Необхідно вміти розрізняти перші ознаки теплового удару. Дитина починає часто і дихати неглибоко, його може вирвати, у нього частішає серцебиття. Якщо він уже розмовляє, мова його стає сплутаної, можуть з’явитися галюцинації, марення. Шкіра може бути як дуже гарячою, так і раптово холодної, нерідко трапляються непритомність і судоми. Серйозним очевидним ознаками передує слабкість або, навпаки, перезбудження, примхливість, інтенсивна спрага. Якщо термінова перша допомога дитині не надана, починаються незворотні процеси в організмі, руйнуються клітини, припиняється робота внутрішніх органів. На цій стадії прогноз залежить від швидкості надання медичної допомоги і часто буває несприятливим.

Екстрені заходи допомоги

При перших ознаках перегрівання треба зробити наступне.

  • Винести дитину з машини в тінь, максимально прохолодне місце з припливом свіжого повітря. Якщо припливу немає, забезпечити його штучно. В крайньому випадку можна продовжувати рух з відкритими навстіж вікнами.
  • Зняти з малюка весь одяг, включаючи підгузник!
  • Негайно викликати по можливості швидку допомогу.
  • Рясно напоїти. Якщо мала місце блювота, поїти малими порціями, але часто. Якщо не ковтає сам, поїти з ложечки. Добре, якщо є регідрон або інший засіб для регідрації, — в цьому випадку поїти розчином з такими препаратами.
  • Намочити рушник або предмет одягу і обтирати ними тіло, періодично помахуючи, охолоджуючи тим самим і тіло, і рушник.
  • Умити обличчя, обполоснути прохолодною водою голову.
  • Можна покласти холодний компрес на чоло, але не морозиво, не лід і не щось інше надмірно холодне. Найкраще намочити тканину і часто її перевертати. Якщо є плед або простирадло, можна намочити її і накрити дитини, також часто міняючи її.
  • Забезпечити положення тіла з піднятою головою.

Якщо ви помітили чужу дитину в закритій на спеці машині, необхідно негайно його звідти витягти, особливо якщо вид малюка викликає побоювання за його стан. Якщо двері не відчиняються, потрібно як можна акуратніше розкрити автомобіль, не лякаючи дитини. Наприклад, розбити далеке від нього вікно, щоб не поранити осколками, і прийняти перераховані вище екстрені заходи по приведенню його до тями.

 

Пам’ятайте, що при температурі повітря всього 22С салон може прогрітися до 40С. А в спекотну погоду термометр всередині може показати 65-67С всього за чверть години. За цей час відбувається 2/3 його нагрівання. Цьому сприяють і швидко раскаляющиеся під прямими променями сонця панель і сидіння. Тому залишати дитину в машині не можна навіть на короткий термін. Відчинені вікна мало врятують ситуацію, а відкриті повністю небезпечні з точки зору викрадення. Коштують 15-30 хвилин відлучки ризику для здоров’я і життя малюка — вирішувати вам.

Залишити коментар