Дитина погано засинає на ніч: причини, шляхи вирішення

Одним з найважливіших умов повноцінного розвитку маленького дитяти є спокійний, глибокий сон. Під час сну відновлюється функціональний стан нервової системи, життєвої активності, забезпечується відпочинок всього організму, крім того, у сні діти ростуть, так як виділяється гормон росту — соматотропін. Тому так важлива правильна організація сну дітей дошкільного віку.

Однак батьки скаржаться на часто виникаючі труднощі при укладанні малюків на нічний сон, так як деякі діти погано засинають. Особливо маленьких дітей буває важко укласти спати в своє ліжечко.

Фахівці відзначають, що дитина погано засинає в результаті певних причин: психологічних, фізіологічних, побутових. Якщо фізіологічні причини пов’язані зі станом здоров’я, малюк, наприклад, вередує під час укладання, коли ріжуться зубки, від нещодавно зробленого щеплення або у нього нежить і важко дихати, то психологічні та побутові є наслідком неправильних дій дорослого, або утворюються в зв’язку з психологічними особливостями дошкільнят.

Правильний режим дитини

Найчастіше причини поганого засипання виникають з вини дорослих, коли відбувається недотримання режиму дня, хоча дошкільнята з раннього дитинства звикають жити за режимом, без проблем його виконують.

Дорослим, якщо вони хочуть, щоб у малюка вночі був здоровий повноцінний сон, необхідно дотримуватися режиму, складеного з урахуванням особливостей дітей дошкільного віку.

Фахівці розробили рекомендації, які допомагають батькам правильно проводити всі режимні процеси, в тому числі і режим сну. Так, наприклад, потрібно готуватися до сну, а маляті хочеться завершити розпочату справу: гру, малювання. Замість того, щоб нагнітати обстановку нескінченними нагадуваннями, краще за 10 хвилин до підготовки до сну нагадати дитині про необхідність прибирати іграшки. Спокійний, довірливий тон дорослого у відносинах з дошкільням буде результативніше роздратованих зауважень і криків.

У випадках поганого засипання може допомогти склався в сім’ї ритуал, який спонукає до певних дій, наприклад, вимикання телевізора, комп’ютера, підготовка самих дорослих до сну, умивання, чищення зубів, неяскравий тематичний нічник у вигляді зірки або місяця, шепіт при розмові, розповідання короткої казки, для зовсім маленьких ? спів колискових пісень.

Умови для здорового сну

Важливе значення для здорового сну малюка надається станом приміщення, де він спить. Провітрювання спальної кімнати перед сном збагачує повітря киснем, що полегшує процес засинання. При можливості непогано також перед сном організувати спокійну прогулянку разом з дитиною на свіжому повітрі. Це допоможе підготуватися до нічного відпочинку та поспілкуватися з малюком.

Треба враховувати також те, що хоча тихі звуки і світло не розбудять дитини, але вони вплинуть на дитячий сон, зробивши його поверхневим, і завадять отримати повноцінний відпочинок, тому навіть коли малюк засне, робота телевізора, комп’ютера, інших приладів максимально призупиняється.

Іноді батьки вважають, що велика активність дошкільника днем укладання пізніше звичайного будуть сприяти його швидкому засипанню, міцному сну. Навпаки, порушення режиму призводить до втоми дитячого організму, і як наслідок, до примх при укладанні на ніч.

Але в деяких ситуаціях, наприклад, прийшли гості, повернулися пізно з свята, виникає необхідність зрушити з часу виконання режимних процесів, тоді можна скоротити кожний етап: вечеря, підготовка до сну, засипання, сон; і разом з малюком лягти спати.

Чітке дотримання режиму сну, неспання, відпочинку, правильна організація режимних процесів допоможуть впоратися з примхами дошкільнят.

Психологічні причини поганого засипання

Дитина погано засинає і внаслідок психологічних причин, серед яких можна виділити нічні страхи і кошмари. Найбільше діти бояться темряви, самотності, страшних персонажів, втрати близьких. Що робити батькам у цей момент?

 

Головне, заспокоїти дитину, обговорити, що могло його злякати, розповісти про складовою страху або разом намалювати страх, розірвати малюнок, знищивши лякає малюка. Зазвичай такими спільними зусиллями досягається позитивний результат, але якщо страхи стають постійними, дошкільник відтягує процес укладання, то варто показати його спеціалісту.

Однією з важливих причин примх дитини при укладанні на ніч стає з’являється особливість його психічного розвитку, пов’язана з кризою трьох років, тобто до дошкільного періоду зростає самостійність.

У дітей потребу бути самостійними з’являється у двох-трирічному віці, тоді ж починається особливий етап формування відносин з дорослими. У цьому віці дитина вже має певний досвід, дуже рухливий, допитливий, хоче робити багато чого сам і вимагає рахуватися з його думкою. Часто така поведінка малюка супроводжується неусвідомленим протестом проти спроб дорослих втручатися в його життя. Якщо батьки не враховують самостійність дошкільника, особливо при обслуговуванні самого себе: одяганні, роздяганні, вмиванні, укладання на ніч, це виразиться в примхах і істериках дитини.

Психологи рекомендують

Батькам важливо розуміти, що до трьох років малюк при розвитку певних культурно-гігієнічних навичок може самостійно роздягнутися і акуратно скласти одяг, переодягнутися в піжаму, відкинути ковдру, поправити подушку, лягти в ліжко.

Підтримана дорослим самостійність позитивно вплине на спокійне, без поспіху й зайвої нервозності, укладання дитини, що приведе до повноцінного сну. Звичайно, для цього потрібен час і увагу дорослих, але надалі такі зусилля дадуть ефективний результат.

Створюючи умови для спокійного засипання малюка, потрібно враховувати, що постіль і сон повинні викликати тільки позитивні емоції. Тут допоможуть гарні побутові предмети, призначені для сну: постільні приналежності, нічні лампи, одяг. Приємно одягнути красиву піжаму, взяти в ліжко улюблену іграшку, поговорити з мамою або татом про свої проблеми і спокійно заснути. Такі умови дають можливість відчути маленькій людині любов і турботу батьків, захищеність, прийняття його як особистості.

Батькам не треба боятися розширювати самостійність дошкільника, навпаки, активно використовувати її, давати найпростіші доручення, просити про допомогу, наприклад, принести з шафи чистий рушник, приготувати піжаму для переодягання, поправити своє ліжко.

Перезбудження і поганий сон

Не секрет що перезбудження дітей негативно впливає на засинання. Сучасне життя така, що вдень діти отримують великий обсяг інформації, в їхньому житті відбувається багато подій, в результаті чого виникає ввечері перезбудження, що виражається в істериках, криках, біганині. В результаті укладання на ніч супроводжується емоційними сплесками, дитина погано засинає, а батькам доводиться докладати багато зусиль, щоб заспокоїти малюка. При цьому дорослі самі піддаються щоденним подібних стресів. Ось тому певні спільні дії допоможуть батькам і дітям звільнитися від емоційних перевантажень, правильно підготуватися до нічного сну.

Рекомендації щоб прибрати перезбудження

Фахівці рекомендують плавно переходити разом з малюком від денних турбот до вечірнього ритуалу: організувати легкий вечеря, спокійні заняття, не допускати гучних криків і метушні, поговорити з ним про приємних майбутніх подіях.

Ігри, які можна запропонувати дітям перед сном, відносяться до розряду настільно-друковані. У них добре грати за столом, що спонукає малюка заспокоїтися, зосередитися на грі. З цією метою підійдуть пазли, дитяче лото, «Чудесний мішечок», «Лего», малювання і розфарбовування. Добре, якщо дорослий знайде можливість пограти разом з дитиною, створити спокійну обстановку.

Неголосна музика допомагає дітям зняти емоційну напругу і підготуватися до укладання на ніч. Зараз у продажу багато дитячих музичних творів таких авторів, як Брамс, Чайковський, Бетховен, сприяють релаксації та поверненню дитини в спокійний емоційний стан. Батьки можуть самі підібрати музичні записи, виходячи з інтересів дошкільника, і слухати їх разом з ним вечорами або зробити фоном, поки малюк готується до сну.

Допоможе підготуватися до повноцінного сну вечірнє купання в трохи теплішою, ніж зазвичай, воді, ароматерапія і погладжуючий масаж після ванни протягом деякого часу.

Нічний сон має велике значення для нормального розвитку дошкільнят і є надійним засобом для профілактики перевтоми в наш неспокійний час. Потрібно пам’ятати просте правило, яке допоможе всій родині спати всю ніч без проблем. Перед сном у дитини має бути гарний настрій, тоді і сон принесе йому користь. При дотриманні всіх рекомендацій дитина безтурботно засне, що дозволить батькам комфортно організувати свій вечірній відпочинок і сон.

Поради доктора батькам, чия дитина погано спить вночі:

Залишити коментар