Диня — це фрукт або ягода?

Не так багато існує харчових продуктів, «особистість», яких одразу визначити складно. Такими є томати і баклажани, які помилково зараховують до овочів, авокадо, з ідентифікацією якого заплутається навіть фахівець, але куди частіше питання зачіпають кавун і диню. Це ягода або фрукт? Чи овоч? Чому взагалі відбувається така плутанина, як для себе однозначно зрозуміти суть цих продуктів?

Історичні корені дині

Цей дивна з позиції ботаніки культура – одна з найдавніших: її вирощували ще в Єгипті більше 6-ти тисячоліть тому, що вдалося визначити за збереженими античним малюнками. Імовірно основний батьківщиною дині була Африка (північна її частина) і північний захід Індії.

Однак селекціонувати її в цих регіонах не було необхідності, внаслідок великої кількості диких рослин. Яка культура породила такий цікавий продукт, сьогодні вже не дізнатися, проте, в деяких областях все ще зустрічаються не окультурені сорти Cucumis melo (латинська назва дині), які від знайомого всім варіанту в першу чергу відрізняються смаком і розміром.

 • Дикі сорти дині схожі на… огірок. Плоди такі ж дрібні, мають схожі смакові якості, майже не містять цукру в хімічному складі, що і пояснює відсутність звичної солодощі.

Окультуренням даних сортів зайнялися в Афганістані, Іраку та Ірані, а також у Малій Азії – навіть сьогодні ці галузі є основними постачальниками динь, хоч і в кліматичних умовах Росії теж вдається отримувати не менш смачний урожай. Хоча, безумовно, кожний регіон виробляє свої рідкісні місцеві види, які можливі тільки тут на увазі кліматичних і ґрунтових особливостей. Зокрема, китайська чи японська диня істотно відрізняється як від іранської, так і від російської – необізнаний звичний продукт в ній і не дізнається.

Диня: ботанічні характеристики

Вивчення історії дало можливість встановити тільки первинну асоціативну (за смаком і виглядом) ланцюжок з огірком, однак, що ж говорить наука?

 

Дивно, але більшість відкритих джерел суперечать один одному: Ви можете зустріти як визнання дині овочі, так і введення її в категорію фруктів або ягід. Сухі факти ж виглядають так:

 • Диня звичайна має назву Cucumis melo, що співзвучно з Cucumis mella і перекладається як «огірок медовий».
 • Є двудольной баштанної культурою, входить в сімейство Гарбузове і належить роду Огірок.
 • Середня маса плода коливається в межах від 1,5 до 10 кг.
 • Плід многосемянной, формується нижньої зав’язі з трьома плодолистьями. Форма – коло або циліндр.
 • Стандартний колір – блідо-жовтий, проте зустрічаються зелені, яскраво-жовті, коричневі сорти, переважно «прикрашені» білими поздовжніми смугами.
 • Визрівають плоди дині до півроку.
 • На кущі звичайної дині може бути до 8 плодів, в той час як дикі сорти породжують до 100 шт.

У ботаніці дині дали назву тиквіна: по морфології споріднена ягодам, але з кількома відмінностями. По-перше, в ній занадто велика кількість кісточок (насіння для дині). По-друге, структура не властива ягодам: зовнішній шар (шкіра) дуже твердий, середній товстий, але м’ясистий, а центральний дуже соковитий. У деяких сортів дині зовнішня поверхня і зовсім майже дерев’яна, хоч і не настільки, як у її родича – кавуна.

Як сприймати диню?

У 19 столітті цей плід вживали з хлібом, віддаючи належне його солодощі і ніжній м’якоті. Зараз її нерідко їдять поодиноко, не піддаючи термообробці, лише попередньо видаливши шкірку і розрізавши середній шар плода на скибочки.

Для тривалої заготовки м’якоть сушать, в’ялять, роблять солодку консервацію – мед, джем, повидло. Популярністю користуються і динні цукати. Таким чином, в кулінарії вона знайшла застосування переважно як ягода або фрукт, однак перебування дині в одній категорії з огірком, а також з гарбузом, сприймаються як овочі, нерідко впливає на подальше до нього ставлення. Як же правильно класифікувати гарбузи і дині зокрема?

Якщо Вам неодмінно потрібно вирішити, ягодою або фруктом вважати диню, або віднести її до групи овочів, варто спробувати знайти відповідність чи причини для спростування кожному з цих пунктів:

 • Для фрукта у дині нехарактерний спосіб вирощування: не кущі, не дерево, які й породжують фрукти, а трав’янистий кущ, який найбільше характерний овочевим культурам. Та і явні родинні зв’язки з огірком роблять свою справу. А з урахуванням існування несолодких сортів (наприклад, японських) диня має права на приналежність до овочів.
 • Втім, назвати більшість її сортів і різновидів овочами все ж складно з-за підвищеної солодощі м’якоті, яка дасть фору навіть моркви або буряка, вважаються досить цукристими. Та й аромат їй під стать – ніжний, медовий. Кулінари з цієї причини нерідко іменують диню овочем десертним.
 • На користь групи «ягода» говорить характерне для неї будова плоду, але околоплодник тричастинний, насіння всередині занадто багато, вони не мають білкової основи, і розмір дині для ягоди надто великий. Причому, це стосується всіх баштанних культур.

Таким чином, диня може в рівній мірі рахуватися і ягодою, і фруктом, і овочем, насправді належачи групі тыквин. Деякі ботаніки називають її ложноягодой, що, в цілому, теж може бути правдою. У кулінарії ж диню використовують переважно як фрукт, що і визначає ставлення до неї більшості осіб, не пов’язаних з ботанікою.

Чим є кавун?

Сьогодні кавун культивують переважно в Китаї, а також Туреччині та Єгипті. Також можна зустріти плоди з Узбекистану, Африки, Америки, Росії (Крим та Поволжі). Продуктові магазини визначають його в секцію фруктів. Але наскільки це розумно?

Якщо з динею хоч якась візуальна визначеність є, нехай і хитка, то з цим головним річним дивом все набагато складніше: і фруктом його не назвати, і на ягоду з причини невідповідності головним ботанічним характеристиками він не схожий. Хоча навіть у школах вчителі наполегливо пояснюють маленьким дітям – «кавун – це ягода!», вводячи їх в оману. Однак і уявити кавун овочем не просто складно, а приблизно те ж, що і знайти спорідненість між картоплею і какао-бобами.

Цілком логічний і вірна відповідь дає Велика Радянська Енциклопедія (що дивно, оскільки інформація, представлена в ній, як мінімум в радянських школах використовувалася для підготовки вчителів):

 • В загальних рисах визначення кавун (Citrullus) в даному науковому виданні звучить як «тиквіна».

По суті, цей продукт – майже те ж, що і диня, а значить, історія повторюється, і для повного розуміння доводиться пройтися по основним рисам вже не представників цієї групи, а безпосередньо кавуна:

 • Трав’яниста рослина сімейства Гарбузові, культивується в тропіках і районах з помірним кліматом. Виростає переважно в країнах Азії, а також в Африці.
 • Є баштанної культурою, плоди мають зелений різного ступеня насиченості забарвлення з вертикальними смугами. Деякі сорти «прикрашені» сіткою або навіть плямами. М’якоть переважно забарвлена в рожевий або червоний, деякі азіатські види мають жовту або білу.
 • Висока частка цукрів (глюкоза, фруктоза, сахароза), а також пектини за своїм змістом наближають кавун до фруктів.

Морфологія гарбузи близька до ягоді (багато м’якоті, є насіння), однак через низку відмінностей, серед яких занадто великі розміри плоду, тверда шкірка (майже дерев’яна, щільніше, ніж у решти тыквин), а також висока кількість насіння та інше будова оплодні, ягодою є кавун не може. Крім того, більшість ягід росте на деревах і чагарниках, а не породжене трав’янистим рослиною.

 • Цікаво, що в тюркською мовою українське і білоруське назва кавуна «кавун» перекладається як «диня», що вказує на їх явну спорідненість. У той же час тюркське kapruz пов’язано з перським xarbuza, що перекладається як… «ослиний огірок», та знов повертає роздуми до групи овочів. Втім, тут для неї обґрунтувань набагато менше, ніж у дині.

Вирощувати кавун почали ще на землях Давнього Єгипту, але Батьківщиною прийнято вважати Південь Африки, де все ще ростуть дикі сорти або колоцинты. Причому, вважати їх предками кавуна, або ж вони швидше з ним мають загального родоначальника, все ще незрозуміло. Альтернативні назви цієї рослини – «гіркий огірок», «гірке яблуко». В їжу колоцинт не вживається, а використовується для створення проносних і стимуляторів роботи печінки, а з насіння вичавлюють масло з сильним горіховим присмаком. Самі плоди дрібні, трохи більше лимона.

 • Важливий момент стосується однойменного роду, до якого належить ця олійна культура – на відміну від дині з її незвичайною родоводу, кавун сам собі засновник групи квіткових. Є однолетником або многолетником, залежно від сорту, породжує округлі або ледь подовжені плоди, які не розкриваються. Багатонасінний.

Ставлення до того чи іншого продукту рослинної групи найчастіше визначають кулінари: саме вони помідор ввели в категорію овочів, навіть при ботанічному затвердження їх ягодою. І, відповідно, з кавуном повинна відбутися аналогічна історія, але навіть тут не обійшлося без іронічних ситуацій:

 • Кавун в кулінарії використовується для створення, як десертів, так і перших і других страв.
 • У Стародавньому Римі кавун, незважаючи на солодкість м’якоті, засолювали: готували як огірки або помідори сьогодні.
 • Деякі країни використовували кавун для варіння меду, за аналогією з динею.

І все ж, більша частина рецептів, що включають в себе цей великий соковитий плід, орієнтовані на створення легких фруктових салатів, соків, коктейлів, випічки, що знову наближає його до фруктам і ягодам.

Підводячи підсумок, слід ще раз сказати, що з точки зору ботаніки і кавун і диня належать до тыквинам, які в свою чергу можуть вважатися ложноягодами, проте насправді ягодами не є. Так само як не є ні фрукти, ні овочі, але в рівній мірі можуть належати всім 3-м групам. Втім, якщо продукт приносить користь, є різниця, як його називати?

Залишити коментар