Десна відійшла від зуба і опухла: чому і що робити?

Відходження десни в медицині називають рецесією. Цей процес характеризується відшаруванням або стиранням краю м’яких тканин і оголенням нижньої частини зуба або навіть його кореня.

Даний стан небезпечний тим, що утворюються пародонтальні кишені (пародонтит) або десна сильно опускається (пародонтоз). У результаті емаль стає беззахисною перед хвороботворними бактеріями. При відсутності лікування сильно пошкоджуються м’які та тверді тканини, з-за чого зуб, і навіть не один, може випасти.

Десна опухла і кровоточить: особливості рецесії

Дана патологія широко розповсюджена в стоматологічній галузі. Багато хворих просто не помічають її з-за повільного розвитку (рецесія відбувається поступово). Перший тривожний ознака – підвищення чутливості емалі. Це одна з причин, чому зуб виглядає довше, ніж раніше. А іноді поблизу лінії ясен можна відчути виїмку.

Рецесія – дуже небезпечний стан. Її можна усунути лише заміною пасти або щітки. Якщо є підозри на захворювання, потрібно в обов’язковому порядку звернутися до стоматолога. Зараз лікарі можуть запропонувати безліч методів, які запобіжать посилення проблеми.

Чому десна відійшла від зуба: причини

Існують як зовнішні, так і внутрішні провокуючі фактори. До основних зараховують наступні:

 1. Найпоширеніша причина – захворювання пародонту (бактеріальні інфекції околозубних тканин);
 2. Спадкова схильність. Деякі люди страждають хворобами пародонту частіше інших, що у третині випадків пов’язано з генетичною схильністю;
 3. Неправильне чищення. Жорстка щітка і надмірні зусилля під час чищення приводять до стирання емалі, а пізніше і до відходженню м’яких тканин. Регулярне пошкодження призводить до поглиблення рецесії. Про неправильній чистці свідчить кров і подряпини. А коли стоншується емаль, посилюється чутливість;
 4. Недостатній догляд. Недолік чищення або неправильне використання щітки/зубної нитки призводить до утворення каменю – твердого нальоту, який локалізується на стінках і між зубів. Саме такою нерідко призводить до рецесії. Видалити камінь можна тільки за допомогою професійного чищення у стоматолога;
 5. У жінок ясна стають більш уразливими в період гормональних перебудов – при статевому дозріванні, вагітності, менопаузи;
 6. Куріння. Цей процес супроводжується утворенням жовтуватого липкого нальоту на язиці. Він погано видаляється, може спровокувати рецесію, а потім забиватися в пародонтальні кишені;
 7. Стискання і скреготіння зубами. Ці шкідливі звички: на зуб регулярно чиниться сильний тиск, що в підсумку призводить до проблем;
 8. Нерівні зуби і/або неправильний прикус. У деяких місцях кістки і яснах доводиться більший тиск, ніж на інші;
 9. Пірсинг на губі або мовою. Сережки для пірсингу можуть дратувати, аж до ушкодження тканин;
 10. Неправильний ріст зубів мудрості. Іноді вони ростуть, чинячи тиск на сусідні зуби і навіть на весь їхній ряд. В даному випадку крім рецесії присутній біль у щелепі.

Лікування рецесії

Якщо десна лише трохи відійшла, лікар проводить глибоку чистку проблемної зони. В процесі очищення він видаляє наліт і камінь з пародонтальних кишень. Цей захід називають кюретаж. Лікар також може використовувати антибіотики, щоб знищити бактерії, якщо вони є. Можливо, антибактеріальні засоби доведеться деякий час використовувати і вдома.

Протизапальне лікування може включати:

 • полоскання антисептичними розчинами («Хлоргексидин», «Стоматидин», «Мараславин», «Стоматофит»);
 • промивання кишень розчинами антисептиків з шприца;
 • пов’язки з глюкокортикоїдами, антибіотиками.

Якщо ступінь рецесії більш запущена (сильні втрати кісткової тканини, дуже глибокі кишені), і її не можна вилікувати звичайним закритим кюретажем, вдаються до хірургічного втручання.

Оперативне лікування рецесії

Хірургічна процедура підбирається в залежності від мірою наявної проблеми.

 1. Відкритий кюретаж. Щоб чистка була більш ефективною, лікар розсікає десну;
 2. Клаптева операція. Ця процедура схожа на відкритий кюретаж. Відрізняється вона тим, що лікар робить два надрізи, формуючи клапоть, який потім відкидається. У утворився кишені видаляють відкладення і хвороботворні бактерії. Найчастіше клаптева операція проводиться в запущених випадках, коли постраждала кістка, підтримуюча зуб. У зв’язку з цим крім очищення проводять відновлення постраждалої кістки – проводять її пересадку від пацієнта або від донора. Зараз у багатьох клініках практикується процедура направленої регенерації тканини. Вона полягає в закладанні регенеративного матеріалу, який сприяє нарощуванню «синтетичної» кісткової тканини. Остання утворюється в потрібній кількості та напрямку за допомогою мембрани. Сформований клапоть щільно кріплять назад;
 3. Трансплантація м’якої тканини проводиться кількома методами. Найчастіше «донором» виступає клапоть з сполучною тканиною, знятий з неба. Його кріплять до проблемній ділянці десни, а потім прибирають сполучну тканину. Іноді беруть клапоть з неба без сполучної тканини або користуються тканинами ясен, які знаходяться поряд з проблемним місцем. Завдяки трансплантації вдається зменшити пародонтальна кишеня, запобігти подальше його поглиблення і руйнування кістки.

Тимчасова допомога народними засобами

Якщо тимчасово немає можливості відвідати стоматолога, можна в домашніх умовах скористатися народними засобами – зміцнюючими і дезінфікуючими ополіскувачами. Такі допоможуть, якщо десна опухла і болить. Вони можуть бути засновані на таких складах:

 • настоянка прополісу;
 • перекис водню;
 • відвар кори дуба, кореня живокосту, квіток ромашки, шавлії, листя суниці/брусниці або звіробою;
 • рослинне, персикове, ялицеве або обліпихова олія для пов’язок;
 • сольовий розчин;
 • настоянка польового хвоща, шишок вільхи або календули;
 • сік подорожника.

Профілактика рецесії

Звичайно ж, простіше запобігти будь-яку недугу, ніж потім займатися його лікуванням. Оптимальний варіант – турбота про здоров’я і чистоті ротової порожнини. Це має просто увійти у звичку:

 • щодня чистити зуби вранці і ввечері;
 • відвідувати стоматолога мінімум кожні півроку;
 • звернення до лікаря при найменших підозрах на захворювання;
 • при рецесії і подібних проблемах користуватися щіткою з м’якою щетиною;
 • якщо причина відходження ховається в неправильному прикусі або скреготінні, потрібно проконсультуватися з лікарем з приводу вирішення даних проблем;
 • кинути куріння;
 • ввести в раціон більше твердих продуктів, щоб стимулювати кровообіг у яснах;
 • міжзубні проміжки чистити флосом;
 • після кожного прийому їжі полоскати рот.

Рецесія вимагає більш частого відвідування стоматолога.

Висновок

Відходження десни від зуба тягне за собою чимало проблем, аж до втрати останнього. У запущених випадках можна втратити навіть кілька зубів.

Якщо звернутися до фахівця вчасно, можна обійтися консервативним лікуванням. В іншому випадку потрібно проводити хірургічні маніпуляції.

Залишити коментар