Де зробити щеплення від вітрянки дорослим?

Щеплення від вітрянки дорослим – наріжна тема для багатьох. Суспільство вже давно розділилося на два протиборчі табори. Чи варто проходити позапланову вакцинацію? Чим небезпечна вітряна віспа для дорослого? Якими можуть бути наслідки? На найактуальніші питання знайдуться відповіді в нашому матеріалі.

На старт, увага, а фінішу немає

Вітряну віспу називають дитячою хворобою, оскільки близько 80% дітей встигають перехворіти нею ще до вступу в перший клас школи. Однак в останні роки статистика невблаганно доводить протилежне – вітрянка дорослішає і все частіше вражає підлітків, дорослих і людей похилого віку.

Винуватець захворювання — вірус Вариццела-Зостер, потрапивши в організм, виявляє себе не одразу. Інкубаційний період триває від трьох до десяти тижнів і тільки після цього «щасливчик» стає заразним для суспільства.

Після виявлення вірусу вітрянка також не поспішає позначити себе і намагається сховатися за симптомами інших інфекційних хвороб:

 • загальною слабкістю організму;
 • втомою і ломота в тілі;
 • іноді підвищеною температурою тіла.

Тільки через пару днів на тілі з’являються водянисті пухирці, які після закінчення декількох доби лопаються і заростають скоринкою. Якщо ви сподіваєтеся, що на цьому все закінчується, то даремно. Хвороба продовжить атаку, і на зміну «загиблим бійцям невидимого фронту» приходитимуть все нові і нові.

Але найстрашніше навіть не в цьому. Занедужав вітрянкою дитина встане на ноги вже днів за 10, а ось з дорослими все йде набагато гірше. Згідно з даними тієї ж невблаганною статистики, частота ускладнень після вітряної віспи у дорослих становить 6%, а в осіб старшого похилого віку – до 20%. І саме в цих групах жахливий відсоток смертності від ускладнень – 25-50%.

При тяжкому перебігу захворювання впливає на роботу таких органів і систем:

 • нервової системи;
 • серця;
 • головного мозку;
 • лімфатичних вузлів.

В результаті повторного зараження у дорослих частіше, ніж у дітей, що розвиваються гнійне ураження м’яких тканин і сепсис, може з’явитися пневмонія.

Але навіть якщо хвороба пройшла без ускладнень, вірус може знову нагадати про себе через багато років. Справа в тому, що навіть після одужання мікроби залишаються в організмі людини і благополучно дрімають у нервових вузлах, очікуючи найменшого послаблення імунітету.

П’ять вагомих аргументів за вакцинацію

Єдиний варіант хоч якось убезпечити себе від появи вітрянки – пройти вакцинацію. І ось тут починаються проблеми, адже щеплення від вітрянки не внесені в плановий список, а значить, робляться платно і за бажанням. Наслухавшись жахливих страшилок і історій незнайомих людей, які зробили собі щеплення від віспи, багато дорослих не вирішуються сходити до лікаря, боячись більшою мірою нашкодити організму, а не захистити його від зараження.

Але можна подивитися на проблему з іншого боку:

 • За останні роки вітряною віспою перехворіло близько 0,3 мільйона чоловік, звичайно, за великим рахунком, це діти, але серед цієї цифри є і свій відсоток дорослого населення. Бувають і випадки з летальним результатом. Наприклад, у США до початку планової імунізації від вітрянки гинуло до 100 осіб на рік.

 • Вакцина спочатку знизить шанси заразитися, а потім повністю зведе нанівець дію вірусу, виробляючи у імунітету здатність протистояти мікробам.
 • Є люди, які по тим чи іншим обставинам переносять вітрянку важче. До групи ризику відносяться вагітні жінки, хворі пухлинними патологіями, переносники Сніду, люди похилого віку і діабетики.
 • Ще один безперечний плюс від щеплення – у старості вона захистить вас від виникнення оперізувального лишаю. В наш час ця хвороба загрожує кожному 4-5 людині.
 • І нарешті, вакцинація вигідна з економічної точки зору. Просто порахуйте, у скільки вам обійдеться перебування на лікарняному і потім порівняйте отриману суму з вартістю щеплення.

Здавалося б, всі аргументи і факти просто кричать про те, що вакцинацію від вітряної віспи потрібно внести в державний плановий календар і робити, починаючи з дитячого віку. Але чи буде таке в майбутньому і коли цей світлий момент настане, невідомо, тому доводиться шукати альтернативні варіанти.

Куди звернутися і яку суспензію вибрати?

На даний момент на території Російської Федерації зареєстровано всього лише два види вакцини від вітряної віспи:

 • «Варилрикс»;
 • «Окавакс».

В обох препаратах основний діючий інгредієнт — це той же вірус Вариццела-Зостер, але в ослабленому стані. Препарати підходять для щеплення і дорослого, і дитини і є імпортними медикаментами. Але між суспензіями є і деякі відмінності:

 • щеплення «Варилрикс» робиться в кілька етапів: дорослому необхідно буде зробити ще один укол через 1,5-2 місяці;
 • вакцина «Окавакс» підходить для одноразового застосування.

Укол роблять під шкіру в область плеча або внутрішньом’язово. Категорично заборонено вводити суспензії у вену, не підходить для вакцинації і тазостегнова частина. Кожну з вакцин через кілька років дорослому необхідно вводити заново, так як жодна з суспензій не гарантує вироблення довічного імунітету.

Коли людина вже заразився вітрянку, медицина може запропонувати «Ацикловір» — це, мабуть, самий ефективний препарат. До речі, за його розробку отримала премію Нобеля Гертруда Элайон – вчений-біохімік і фармацевт з США.

Що стосується варіантів того, де зробити щеплення від вітрянки дорослому, то тут вибір не особливо великий. У Москві і Свердловської області такі щеплення дітям, починаючи з трирічного віку, роблять планово. В інших регіонах потрібних вакцин часто в звичайних поліклініках немає. Можна спробувати пройти імунізацію в приватній клініці або викликати медсестру на будинок.

З 100% вірогідністю платно пройти вакцинацію можна в спеціальних міських центрах в Москві, Санкт-Петербурзі, Новосибірську і Єкатеринбурзі.

Ускладнення: так вони страшні?

Перше, що лякає дорослих щеплення від вітрянки, – негативні відгуки людей з барвистим описом наслідків. І тут важливо зрозуміти, що навіть після планової імунізації організм завжди буде і повинен реагувати на втручання, адже саме так виробляється імунітет. У більшості дорослих такі реакції мінімальні і проявляються у вигляді місцевих болю в місці проколу, невеликого набряку і почервоніння шкіри.

Є реакції і більш активні, хоча і відбуваються вони у вкрай рідкісних випадках. Так, після уколу у 5% пацієнтів можуть бути нудота, блювання, підвищитися температура тіла, з’явитися висип і свербіж. Але це в першу чергу доводить, що все було б у сотні разів гірше, якщо б людина не зробила щеплення.

Враховуючи всі «за» і «проти» щеплення, варто зазначити, що загроза для життя при захворюванні на вітрянку в старшому віці набагато вища, ніж шанс отримати ускладнення після уколу. Краще вже пройти вакцинацію і забути про проблеми на довгі роки. Будьте здорові!

Залишити коментар