Цукор в сечі при вагітності: причини і наслідки

Аналіз сечі – це невід’ємна частина контролю над перебігом вагітності і майбутніх пологів, що надає можливість своєчасно відреагувати на потенційні загрози здоров’ю жінки і плоду. Сечу досліджують на вміст білка, цукру, лейкоцитів і бактерій. Розглянемо ситуацію, коли знайдений цукор в сечі: причини при вагітності.

Вагітність і цукор в сечі

Трохи більше половини всіх вагітних жінок мають цукор в сечі. При першому аналізі це не так трагічно, але слід мати на увазі. А якщо результат повторюється з разу в раз, то цукор в сечі може означати, що це ознака гестаційного діабету. Захворювання починається під час вагітності і зникає само по собі після того, як народжується дитина.

Чому може розвинутися діабет вагітності?

Причиною і можливими наслідками цукру в сечі при вагітності, як не дивно це звучить, є інсулін. Цей гормон виробляється в підшлунковій залозі. Він сприяє засвоєнню цукру в клітинах організму, тим самим знижуючи його рівень. У вагітних потреба в інсуліні постійно збільшується, особливо в другій половині гестації з-за впливу гормонів.

Якщо виробництво інсуліну не може пристосуватися до збільшення попиту, зростання йде рівень цукру, внаслідок чого починає розвиватися гестаційний діабет. Після народження малюка потреба в інсуліні знову зменшується, а рівень цукру в крові, як правило, приходить в норму.

Гестаційний діабет – одне з найбільш поширених захворювань, що супроводжують вагітність. Він може бути виявлено приблизно у 8% всіх вагітних жінок.

Фактори ризику

Ризик розвитку гестаційного діабету у вагітних визначається такими факторами, як:

  • історія сімейної захворюваності, особливо в першого ступеня споріднення;
  • вагітність після пологів дитину з великим, понад 4 кг, вагою при народженні;
  • до вагітності у жінки був надмірна вага або вона надмірно набирала його під час виношування плоду;
  • були випадки гестаційного діабету під час попередніх вагітностей;
  • вагітна жінка старше 35 років;
  • тригером захворювання можуть бути такі патології, як синдром полікістозних яєчників або прийом ліків, які чинять негативний вплив на вироблення інсуліну;
  • рівень цукру в сечі був підвищений вже до вагітності.

Як розпізнати патологію?

Ця форма діабету часто протікає без симптомів, тому, як правило, виявляється тільки за допомогою скринінг-тестів. Якщо вони не виконуються, то хвороба в більшості випадків розпізнається за її клінічних наслідків, наприклад, значно збільшується обсяг амніотичної рідини або виявляються ненормальні розміри і зростання плоду.

Лише зрідка у вагітних зустрічаються загальні симптоми, як при цукровому діабеті 1 типу. Саме тому між 23 і 27 тижнями вагітності лікар призначає тест на толерантність до глюкози, щоб визначити вміст цукру в крові.

Відмінність між гестаційним діабетом та хронічним ґрунтується головним чином на рівні глікемії. При вимірюванні натщесерце норма цукру в сечі у жінок під час вагітності має значение0,06 – 0,083 ммоль/л. Цей же показник у крові вказує на наступне:

  • менше 92 мг/дл – нормальне значення;
  • 92-125 мг/дл – гестаційний діабет;
  • понад 126 мг/дл – однозначно цукровий діабет.

Можливі наслідки гестаційного діабету матері

Вагітні з таким діагнозом дещо частіше страждають від інфекцій, наприклад, сечовивідних шляхів, а також від вагінальних грибкових уражень. Може розвинутися індукована вагітністю гіпертонія і прееклампсія. Крім того, збільшується ризик передчасних пологів до 37 тижня вагітності. А під час пологів існує підвищений ризик кесарева перетину в зв’язку з розвитком ускладнень вагінального розродження.

Якщо у жінки під час виношування плоду був гестаційний діабет, вона має підвищений ризик захворювання в наступних вагітностях. Ризик розвитку хронічного діабету можна знизити, якщо зменшити потребу в інсуліні, наприклад, уникати ожиріння, неправильне харчування, відсутність фізичних навантажень. Одним словом, необхідний здоровий спосіб життя.

Чим це загрожує дитині?

Гестаційний діабет може бути небезпечний і для майбутньої дитини. Цукор з крові матері проходить через плаценту в кров плоду, який намагається компенсувати підвищений рівень глюкози шляхом збільшення секреції інсуліну. В результаті це призводить до збільшення обміну речовин і зростання жирових відкладень. А це означає збільшення розміру і маси тіла при народженні і можливе застосування родопомічних заходів.

Найбільша небезпека полягає у можливому зриві розвитку плаценти, що може призвести до мертвонародження. Великий рівень цукру в крові плода загальмовує розвиток легень, що збільшує ризик післяпологового респіраторного дистрес-синдрому.

Також новонароджені мають тенденцію до гіпоглікемії. Крім того, дитина схильний до ожиріння протягом життя, можливого розвитку цукрового діабету,виникнення гіпертензії або метаболічного синдрому.

Як уникнути таких наслідків?

Лікар, насамперед, проаналізує звички жінки в їжі і для початку порекомендує відповідну дієту. По суті, необхідно усунути солодку їжу з раціону і збільшити споживання клітковини.

Важливі також заняття фізкультурою, переважно від 30 хвилин кожен день, тому що фізична активність у вагітних сприяє зниженню рівня цукру. Приблизно у 20% вагітних жінок з гестаційним діабетом хвороба настільки сильна, що не дозволяє контролювати цукор з допомогою дієти і фізкультури. Тоді лікар буде змушений призначити ін’єкції інсуліну.Пероральні препарати не можуть бути застосовані під час вагітності. На відміну від інсуліну, вони можуть призвести до серйозних порушень у розвитку дитини.

Таким чином, глікемічний контроль вагітних жінок є надзвичайно важливим. Завдяки ранній нормалізації материнського цукру, вищевказані ризики для жінки і дитини можуть бути значно знижені.

Залишити коментар