Цистографія сечового міхура: показання, як проводиться підготовка

Діагностичні процедури, що використовують рентгенологічний метод, дозволяють швидко встановити точний діагноз і почати лікування. Коли захворювання стосується органів сечовидільної системи, призначається цистографія.

Метод використовується для виявлення вад розвитку та інших порушень у функціонуванні сечового міхура. Наповнення органу проводиться рідким або газоподібним контрастним розчином.

Як проводиться цистографія

Цистографія — це спосіб дослідження сечового міхура, при якому орган заповнюється контрастною речовиною, чітко виділяє його на рентгенівському знімку. Такий метод дозволяє оцінити форму і положення сечового міхура, побачити ушкодження, розриви або потовщення стінок.

Після дешифрування знімків лікар отримує повне уявлення про протікання хвороби. Обстеження виявляє: аномалії нирок і міхура, розриви, свищі, деформацію органу.

За допомогою діагностичної процедури своєчасно виявляються хвороби нирок у дітей. Після розшифровки даних пацієнта можуть госпіталізувати для подальшого лікування.

Етапи дослідження

 • Пацієнта укладають на рентген-апарат для виконання знімка порожнього сечового міхура. Вони повинні зберігати нерухомість під час роботи обладнання. В особливих випадках лікарі застосовують загальну анестезію (наприклад, при проведенні процедури для маленьких дітей).
 • Вводиться контрастна речовина. В залежності від обраного способу це буде внутрішньовенна ін’єкція або встановлення катетера в сечовий канал. Об’єм розчину залежить від віку пацієнта: дітям вводять 50-100 мл, дорослим – 150-200 мл речовини.
 • Для виконання знімків в різних проекціях пацієнта попросять кілька разів поміняти положення — лягти на спину, живіт, пліч, пропонують підняти ноги під кутом 90 градусів. Це дозволяє отримати зображення бічних, передніх і задніх стінок міхура.
 • Після опорожнення сечового міхура робиться завершальний знімок.

Тривалість дослідження залежить від виду цистографії. Спадний метод потребує очікування протягом 60 хвилин, поки речовина, введене в кров, нирок потрапить в сечовий міхур. Приблизно стільки ж часу потрібно на вивчення рентгенограми.

Ретроградний спосіб вимагає підготовки до запровадження катетера і час на саму процедуру. Після закінчення дослідження дитина на деякий час залишається під наглядом, тому що через наявні розриви контрастна рідина потрапляє в кров, і можуть з’явитися симптоми сепсису.

Цистографія у дітей

Цистографія у дітей пов’язана з впливом рентгенівського випромінювання, тому вона використовується в ситуаціях, коли інша діагностика не дає вичерпного результату, а у лікаря є підстави припускати серйозне захворювання сечового міхура. Щоб дитина не отримав зайвого опромінення, процедура проводиться один раз.

Особливим видом дослідження є микционная цистографія у дітей. Ця методика проведення рентгенограми в момент сечовипускання. Процедура сприяє діагностиці патології, що зустрічається тільки у дітей.

Це захворювання називається міхурово-сечовідний рефлюкс. Воно виражається зворотним струмом сечі. Несвоєчасна діагностика патології призводить до погіршення роботи нирок. Незамінна микционная цистографія і при перевірці цілісності сечовивідних шляхів. Введення контрастної речовини дозволяє помітити місце витоку.

Різновиди цистографії

Залежно від способу заповнення сечового міхура розрізняють висхідну і низхідну цистографію.

У першому випадку наповнення органу робиться через катетер, вставлений в уретру. Дітям вводиться 100 мл 10-30% розчину рідкого рентгеноконтрастного кошти. Для дорослих об’єм речовини становить 150-200 мл.

Висхідна або ретроградна цистографія не дозволяє побачити камені і пухлину в сечовому міхурі, для їх виявлення до контрастній речовині додають закис азоту або інший газ.

Низхідна цистографія дає менше інформації, до неї звертаються, якщо висхідна методика недоступна (запальний процес або особливості структури уретри). Дослідження стає кінцевим етапом урографії нирок. Контрастна речовина вводиться в кров дітей внутрішньовенно. Через 40-60 хвилин складу виводиться нирками з сечею потрапляє в міхур. Орган отримує забарвлення, дозволяючи виявити на знімку зміна його контурів і дефекти наповнення.

Свідчення до проведення дослідження

Цистографія проводиться з метою виявлення серйозних патологій органів сечовипускання і нирок.

Ця процедура болюча і неприємна, до неї вдаються при наступних показаннях:

 • визначення вроджених вад сечового міхура у дітей;
 • енурез – нездатність утримувати сечу;
 • ймовірність розривів і пошкоджень;
 • підозра появи пухлини;
 • сечокам’яна хвороба у дітей;
 • нефротичний синдром з ураженням нирок;
 • туберкульоз сечового міхура;
 • ускладнення, що виникли після перенесених захворювань.

Протипоказання

В основному список протипоказань щодо проведення ретроградної цистографії. Вони пов’язані з необхідністю введення катетера через сечовипускальний канал.

Застосовувати цей метод дослідження не можна в декількох випадках:

 • гостра стадія запалення сечового міхура;
 • гематурія або потрапляння крові в сечу, викликане хворобою нирок;
 • механічні пошкодження і розриви уретри, непрохідність;
 • алергія на речовина, що використовується для контрастного наповнення;
 • активна стадія туберкульозу.

Для дорослих додатковими протипоказаннями є:

 • аденома простати;
 • вагітність;
 • грудне вигодовування

Підготовка до цистографії

Підготовка до майбутньої діагностичній процедурі починається за двоє діб до її початку. Вона складається з дотримання дієти, що виключає продукти, які спричиняють газоутворення в кишечнику: сирі овочі, чорний хліб, соки, незбиране молоко.

Бульбашки повітря можуть спотворити зображення, зробити знімки недостовірними. Забороняється вживання газованих напоїв, особливо мають яскраве забарвлення. Щоб виключити прояви метеоризму варто давати дитині чай з фенхелем або ромашкою. Корисний прийом сорбентів. Вранці перед процедурою робиться очисна клізма, рятує кишечник від калових мас.

Уникнути «голодних» газів допоможе каша або несолодкий чай, який дають дітям за годину до проведення діагностики. Малюкам до року, які мають схильність до появи газів, призначають Еспумізан.

Важливий фактор підготовки – психологічний настрій дітей. Батьки повинні описати неприємні нюанси дослідження, щоб дитина не злякався при діагностиці.

Лікар, який готує маленького пацієнта до цистографії, зобов’язаний виключити можливість виникнення алергічної реакції на контрастує розчин. При виникненні сумнівів з цього приводу робиться проба на алергію. Перед початком дослідження батьки повинні підписати згоду на його проведення.

Наслідки і побічні ефекти

Якщо лікар не дав особливих вказівок, то після дослідження немає необхідності дотримуватися дієти і змінювати звичний спосіб життя. Рекомендується пити більше рідини, щоб прискорити виведення контрастного розчину.

Серед неприємних наслідків цистографії:

 • хворобливе сечовипускання;
 • рожевий відтінок сечі.

Ці симптоми пов’язані з механічним пошкодженням уретри. Вони зникнуть через 2-3 дні. Якщо біль не пройде, а посилиться, необхідно звернутися до лікаря.

Залишити коментар