Цінність сну по годинах – правда чи ні?

Що таке сон? На це питання досі немає повного і точного відповіді, хоча кожен перебуває в цьому стані третину свого життя і обійтися без нього не може. Знайомі люди і з поняттям «цінність сну», відчуваючи її в ті моменти, коли хочеться ще поспати, але треба вставати. Вчені, які займаються даною проблемою, говорять про мозкової перезавантаження, яка відбувається в той час, коли людина спить.

Вивчені і фази цього стану, яке сміливо можна вважати природним. Вони відповідають активності певних мозкових структур.

Напевно, немає на світі людини, яка б не замислювався про недостатність сну, особливо в ранкові години. Але добре відомі його наслідки на організм, які бувають дуже важкими і призводять до збоїв у роботі гормональної системи, порушень в обміні речовин, зниження імунітету. При постійному недосипанні спостерігається погіршення загального тонусу, його витривалості.

Погане самопочуття відвідує і в тому випадку, якщо переспати. З’являється відчуття слабкості і апатії. Тому потрібно знати оптимальну норму сну, дотримання якої сприяє бадьорості та активності. Вченим достеменно відомо, що недосипання впливає на адекватність прийнятих рішень, оскільки організм не отримує повноцінного відпочинку, обеспечивающегося під час перебування в обіймах Морфея.

Кілька слів про стадії сну по годинах

Було помічено, що сон може мати різні характеристики. В залежності від цього, його розділили на певні стадії, які чергуються протягом нічного відпочинку. Потрібно також знати про його поділ на повільний і швидкий, які теж не схожі між собою.

Протягом перших півтора годин відпочинку людиною опановує перше стан, який умовно можна розділити на чотири стадії:

  • Стан дрімоти, коли приходить внутрішнє заспокоєння, з’являються сноподобные галюцинації і галюциногенні думки. М’язи тіла перебувають у стані низької активності, іноді можуть виявлятися властиві даному етапу посмикування;
  • Перебування в легкому сні. Встановлено, що ця, друга стадія може тривати протягом 20-30 хвилин. Характерним для неї стає зниження температури тіла, а також частоти серцебиття. Але в той же час більш гостро продовжує працювати слуховий аналізатор, тому що знаходиться на цій стадії відпочинку людини дуже легко розбудити;
  • Пройшовши дві перші, як би підготовчі фази, людина занурюється в повільну стадію;
  • Завершальна, четверта стадія характерна глибоким зануренням в цей стан. Воно стає міцним, тому, щоб розбудити людини, необхідні певні зусилля. Саме в цьому стані до сплячого приходять сни, проявляється лунатизм і трапляється енурез.

Ще на початку XX століття американськими нейрофізіологами Юджином Асерински і Натаніель Клейтманом був відкритий феномен швидкого сну. Вони помітили електромагнітні коливання певної частоти в корі головного мозку, властиві саме такого стану.

Також існує інша теорія, згідно з якою загальмованість умовних рефлексів і стан сну – абсолютно однакові процеси. Різниця тільки у ступені участі головного мозку. Так, у першому випадку явище локалізується в окремих клітинах. Тоді як при повному зануренні в сплячий стан відбувається гальмування обох півкуль, яке розповсюджується на деякі відділи центральної нервової системи.

У чому цінність сну по годинах?

Для того щоб організм працював ефективно, йому потрібен якісний відпочинок, під час якого відбувається енергетичне відновлення, очищення від непотрібної інформації, приведення в норму роботи всіх органів і систем.

Важливим аспектом є психологічна захист, залежить від правильного перебування в стані відпочинку, коли посилено працюють свідомість і підсвідомість, обмінюючись потрібними даними. А хронічне недосипання не дозволяє зробити цього, що загрожує розвитком цілого букета патологічних змін, як фізичного, так і психологічного спрямування.

При цьому варто пам’ятати про цінності сну по годинах, що забезпечує більш високу працездатність, оскільки відпочивають м’язи, тканини і навіть нервові клітини. Лише певний час доби відведене для цього процесу, і втрачати його не можна.

Цікавим є той факт, що цінність сну по годинах і взагалі залежить не тільки від кількості проспанных годин, але і від часового проміжку, виділеного для цього.

Звичайно, дане питання суто індивідуальний і залежить тільки від окремо взятої людини, його віку та розпорядку дня. Всім відомо, що маленькі діти повинні спати близько десяти годин, для дорослих досить і восьми. Однак вчені, які займаються даною проблемою, стверджують, що для повноцінного відпочинку і відновлення необхідний десятигодинний щоденний нічний відпочинок. Але як досягти цього в наш стрімкий вік?

Виявляється дуже просто, йому потрібно виділяти встановлені часові рамки. Для допомоги розроблена таблиця, в якій показані годинник найбільш продуктивного відпочинку. А все інше час, не входить до неї, не дає позитивного результату.

Молодість і краса як результат сну по годинах

Виявляється, якщо приділяти правильний час на відпочинок, то можна довго залишатися молодою і красивою. І це – щира правда, перевірена і неодноразово доведена вченими. А вся справа в тому, що існує взаємозв’язок між біоритмами організму і добовими змінами, коли день змінюється вночі.

Ось тому незнання про цінності сну по годинах, таблиці відображає цю інформацію, сприяє збоїв і порушень роботи організму і, як результат, призводить до передчасного старіння.

Найбільш оптимальним вкладанням у ліжко вважається 22.00. Цей час характеризується фізіологічним спадом і тому процес засипання відбувається швидко і без особливих проблем. Але якщо це час «пересидіти», то навіть відчуття втоми і млявості не зможе уберегти від безсоння. Згідно вчень східної медицини, перебування з 22.00 до 02.00 в царстві Морфея дає омолоджуючий ефект, несе красу та довголіття, заповнюючи організм необхідними енергіями.

Також цінність сну за 1 годину, а в деяких випадках і 15 хвилин достатньо, в межах від десяти годин вечора до півночі неоціненна для роботи нервової системи. Саме в цей час відбувається її перезавантаження, а далі по черзі проходять цей процес важливі життєві органи, відновлюючись після вчорашнього дня і готуючись до завтрашнього.

Чим небезпечний нерегулярний сон?

Можна сміливо стверджувати, що нічний відпочинок – це час, коли відбувається самозцілення. І не даремно людині з температурою або хворим зубом хочеться заснути. При перевтомі теж виникає потреба поспати.

Ось тому при недостатньому нічному відпочинку виникають порушення в організмі, серед яких варто згадати наступні:

  • Ризик розвитку онкологічних захворювань;
  • Погіршення роботи серцево-судинної системи;
  • Порушення пам’яті та загального психічного стану;
  • Недостатність уваги та низька працездатність.

Серед наслідків існують й інші негативні сценарії, про які було сказано вище. Цінність сну за 1 годину (див. таблицю) сприяє легкості, з якої переносяться різні навантаження, і є чудовим профілактичним методом боротьби з неврозами.

Нормалізація сну

Раціональний режим дня буде запорукою максимальної користі, принесеної правильним нічним відпочинком. Якщо ввести в звичку і намагатися лягати спати в один і той же час, не знадобляться і снодійні. Правильно буде сказати «ні» вечірніми розважальними програмами, пізнім щільним вечерь, кави, чаю та інших тонізуючих напоїв.

Дуже благотворно на якість нічного розслаблення, збільшуючи його цінність, впливають вечірні прогулянки, розслабляючий масаж, водні процедури, релаксація і медитування. Завдяки їм настає заспокоєння і стан блаженства, швидко переходить в здоровий і міцний відпочинок, після якого настане легке і радісне пробудження.

Залишити коментар