Цілющий вплив музичних ритмів

Музику для лікування депресії стали використовувати ще в далекій давнині. Так, цар Давид не лише вилікував царя Саула, граючи для нього власноручно на арфі, але і вигнав з його душі нечисту силу.

Цікаві відомості про музичні інструменти

Вже в III столітті до нашої ери був помічений сприятливий вплив музики на людський організм. У Парфянському царстві в спеціальному храмі музики і лікування примушували слухати музику для виходу з депресії.

Єгипетський жрець Шебут-м-Мут, великий лікар Авіценна і відомий зі Старого завіту музикант Імхотеп вже знали, що мелодія має здатність впливати на настрій. А в ХVIIII столітті вже було науково встановлено, що звуки різних тонів і частот здатні впливати на кров’яний тиск і пульсацію серця не тільки у людини, але і у тварин.

Науково встановлено, що ритм лікувальної музики від депресії повинен з ударами серця або бути трохи повільніший. При цьому сила звуку не повинна перевищувати 100 децибел, що відповідає помірному рівні гучності.

Цікаво, що кожен інструмент з теорії музикотерапії відповідає за свій орган.

Отже, який інструмент за що «відповідає»?

  • орган відповідає за опорно-рухову систему в цілому і конкретно за хребет;
  • скрипка лікує душу;
  • під ритм барабана нормалізується серцевий ритм, судини починають рівномірно прокачувати кров, розносячись по всьому організму кисень;
  • піаніно допомагає відновити функцію щитовидної залози;
  • баян відповідає за кишковий метаболізм;
  • флейта зменшує ризик виникнення бронхіальної астми;
  • віолончель – запальних захворювань сечостатевої системи.

Саксофон вважається найсексуальнішим інструментом – він підвищує лібідо.

А об’єднані в ансамбль або оркестр, інструменти творять чудеса. Вони дають можливість відчути силу музики, благотворно діє при депресії і неврозі.

Класична музика – ліки від депресії

Лікувальний ефект музики від депресії прирівнюється за розслабляючому ефекту до впливу сауни або електросну. Класичні твори благотворно впливають на роботу серцево-судинної системи, мають седативні властивості, знімають депресію, покращують роботу легенів.

Як діє лікувальна музика, повністю не вивчено. Відомо тільки, що звукові коливання впливають на певні органи, що входять в резонанс з власними коливаннями їх і впливають на їх роботу. Помічено, що благотворний вплив робить класична музика, і саме прослуховування відомих творів допомагає впоратися з неприємними емоціями.

Найбільш часто застосовується музикою від впливу стресу і депресії є твори Людвіга Ван Бетховена. Наиэффективнейшее вплив на організм надає 2 частина V симфонії. Вона здатна зупинити напад аритмії, викликаної стресовим станом.

Позбавлятися від меланхолії краще з допомогою іншого безсмертного твору – ораторій Йоганна Себастьяна Баха.

Найкращою музикою для виходу з довготривалої депресії, змушує замислюватися про самогубство, є симфонія №1 ре-мажор Вольфганга Амадея Моцарта. Досвідченим шляхом було з’ясовано, що найбільш ефективний вплив надає поєднання симфонії і масажних процедур в приміщенні підвищеної вологості – в лазні або сауні. Після першого ж сеансу настрій підвищується, емоційна напруга відступає.

Музикознавці вважають, що твори композитора Петра Ілліча Чайковського допомагають знайти вихід з найскладніших ситуацій.

Однозначно, що ця музика підходить для лікування стресу, а навпаки, вводить в стрес, стверджувати не можна. У кожного є свої улюблені твори, які намагаються слухати у важкі або приємні моменти життя.

Організм різних людей може реагувати на різні музичні твори по-різному. Але те, що існують загальні тенденції, доведено досвідченим шляхом і підтверджено науковими дослідженнями.

Шкідливий вплив музики

Музика може поліпшувати самопочуття, нормалізувати роботу органічних систем. Але так само вона може викликати і патологічні зміни.

Твори з переривчастим ритмом, в яких не враховуються закони музичної гармонії, надають несприятливий вплив на серцево-судинну систему.

Навіть загальновизнана музика від депресії може завдати серйозного удару по організму, якщо її прослуховувати з гучністю 120 децибел.

Якщо про цілющу силу класичних творів сперечаються до цих, то шкода від гучного какофонії доведений на численних прикладах. У багатьох відомих рок-музикантів спостерігаються проблеми зі слуховим апаратом і центральною нервовою системою.

Курт Кобейн, один з наиуспешнейших рокерів свого часу, скінчив життя самогубством. Шанувальники його творів систематично впадали в транс при прослуховуванні його композицій. У нього ж постійний вплив оглушливих звуків і агресивний ритм викликав порушення роботи ЦНС – центральної нервової системи.

І це не єдиний відомий рок-музикант, закінчив життя самогубством. Російські рокери, повторившие цей сумний шлях – Олександр Башлачов і Дмитро Селіванов. І це тільки мала частина списку.

У слухачів рок-концертів реакції стають загальмованими. Організм починає виробляти гормони стресу, стираючі інформацію, погіршують пам’ять.

Під дією низькочастотних коливань бас-гітари підвищується рівень інсуліну, моральні норми опускаються нижче порога терпимості. Навіть якщо рок є улюбленою музикою, слухати його слід обмежено.

Психолог Д. Азаров виділив поєднання нот, однаковий для всіх випадків самогубства рок-музикантів – досвідченим шляхом було доведено, що таке поєднання стимулює депресивні думки. Рок-музику лікарі іноді називають «звуковим отрутою».

Музикотерапія

Сеанси прослуховування музики, виводить з депресії, проходять наступним чином.

Пацієнта просять зручно влаштуватися на дивані або в м’якому кріслі, розслабитися, надягають на нього навушники і прикріплюють датчики, завдяки яким можна відстежити реакції організму на прослуховування мелодії.

Досвідченим шляхом визначають, які твори благотворно діють на організм, викликають приємні емоції. Іноді складається парадоксальна ситуація: музика проти депресії, пропонована пацієнту, йому не подобається, а організм дає позитивні реакції. У цьому випадку доводиться шукати альтернативний варіант – інакше виникне подвійне сприйняття.

На першому етапі лікування пацієнтові пропонується прослуховувати музичні твори, щоб нормалізувати загальний стан. На другому він повинен сам щось зіграти або наспівати. За вибором твори лікар оцінює зміни. Мелодії, які приходять на розум пацієнта, показують його настрій.

Музику під час сеансів потрібно слухати, а не просто пропускати через себе музичний супровід. Музикотерапія без спеціального настрою не діє. Навіть якщо твір, яке допомагає розслабитися, не входить до загальновідомі та знамениті, воно підходить для лікування.

Коли музика навіює приємні спогади, вона допоможе впоратися з депресією і забути про важкі обставини. Вироблення серотоніну змусить організм розслабитися, і в подальшому це дає поштовх до мобілізації сил для вирішення виниклих проблем.

І потрібно пам’ятати! Музика від депресії може не мати естетичної цінності, але допомагати саме вам. Якщо таке відбувається – це ваша мелодія.

Залишити коментар