Цілющі трави: як правильно зібрати, висушити і зберігати

Цілющі трави набирають все більшу популярність. Їх використовують не тільки як запашні і корисні чаї, але і в якості компонентів домашньої косметики, і як засоби народної медицини. З ними приймають ванни і роблять інгаляції.

Самі корисні рослини, ті, які зібрані і висушені власними руками. Як зробити це швидко і правильно, ви дізнаєтеся, прочитавши нашу статтю.

Як збирати цілющі і пряні рослини?

На ринку або в аптеці можна знайти масу сухих сумішей лікарських та пряних сумішей. Вони застосовуються в народній медицині, домашній косметиці і кулінарії. Їх якість, іноді викликає великий сумнів. Інша справа – суміші, зібрані власними руками в екологічно чистому місці. Але для того щоб вони були дійсно корисними, їх потрібно правильно збирати.

Правила збору:

 • всі трави, лікарські та пряні, слід збирати до початку цвітіння, коли вони тільки набрали колір. Рослини, які вже зацвіли, мають більш слабкий аромат і менший вміст ефірних олій;
 • траву зривають вранці, коли вже висохла роса. Роблять це в суху ясну погоду;
 • збирати рослини потрібно тільки в екологічно сприятливому місці. Це може бути ваш сад або город, якщо ви живете далеко від автомобільних доріг і заводів, луг або ліс, поруч з якою немає тих же самих автомагістралей та забруднюючих природу виробництв.

Як правильно сушити сировину?

Навіть саме хороше рослинна сировина може зіпсувати неправильна сушка.

Сушити рослини потрібно, дотримуючись певну послідовність дій:

 • трави, вирощені і зібрані на власній ділянці: петрушку, кріп, базилік, м’яту та інші, обов’язково помийте. Струсіть воду і обсушіть, розклавши на рушники;
 • рослини, зібрані на луці або в лісі, мити не потрібно. Миють їх тільки в тому випадку, якщо вони покриті пилом. Але такі краще взагалі не збирати;
 • зібране сировину розберіть на маленькі пучочки і перев’яжіть їх ниткою. Ці букетики необхідно підвісити квітами вниз. Найкраще місце для природного сушіння рослин – добре провітрюване і темне приміщення. Це можуть бути сарай або комора. Рослини не можна сушити під прямими сонячними променями, інакше вони втратять корисні властивості та аромат. Не люблять вони і вологість. Стебла і листя у вологих умовах можуть загнити;
 • сушка природним шляхом займає від декількох днів до 2-3 тижнів. Але якщо вам необхідно швидко висушити траву, то вдома це можна зробити в мікрохвильовці. Для цього трави в невеликій кількості поміщають між двома паперовими серветками і відправляють в мікрохвильовку. Скільки слід в мікрохвильовці сушити трави? Час сушіння становить 2 хвилини. Потім сировину виймають і залишають на деякий час на серветки для повного випаровування вологи. Однак цей спосіб сушіння менш добрий, ніж природний. При ньому корисні властивості трав можуть бути втрачені;
 • правильно висушені рослини не міняють свій колір і аромат. Запах пряних трав може стати ще сильніше і більш насиченою. Готову сировину сухе на дотик, легко кришиться і ламається в руках.

Як правильно зберігати висушені трави?

Повністю висушена рослинна сировина можна зберігати кількома способами.

 1. У щільно закритих скляних банках і контейнерах. Для цього висушена трава подрібнюється до розмірів зручних для застосування, і насипається в вимиті сухі ємності;
 2. У щільних паперових пакетах. Так можна зберігати трави цілком не подрібненими. При цьому способі вони довше зберігають свої корисні якості.
 3. У щільних тканинних мішечках. Рослини можна зберігати і цілими, і подрібненими. Головне, тримати їх подалі від пахучих речовин, щоб вони не втратили свій аромат.

Скільки зберігаються висушені трави?

Правильно висушені рослини можуть зберігатися до двох років. При цьому необхідно дотримувати умови зберігання, і уникати попадання вологи в посуд або пакет із сумішами.

Час від часу перевіряйте ваші запаси на наявність плісняви або шкідливих жучків. При виявленні псування, висушені рослини необхідно викинути, використовувати їх вже не можна.

Для фіточаїв, лікувальних і косметичних засобів краще використовувати рослини першого року зберігання. Для ванн або компресів підійдуть і ті, що зберігаються довше. Для кулінарних потреб заготовляють рослини на рік. А в наступному сезоні використовують свіжі і сушать нові.

Сушіння трав – це дуже корисне і захоплююче заняття. Знаючи, як швидко висушити траву будинку, спробуйте зробити це самостійно ,висушити рослини для свого столу або для лікувальних цілей. Ви забезпечите свою сім’ю ароматними і корисними чаями, смачними стравами, цілющими ваннами. Будьте здорові!

Залишити коментар