Циклодінон: інструкція по застосуванню в гінекології, показання та протипоказання

Практично кожна жінка в той чи інший період життя стикається з порушеннями менструального циклу. Однією з причин такої патології може бути підвищена вироблення пролактину — гормону, який бере участь у регуляції місячних. Найбільш частими проявами гіперпролактинемії є передменструальний синдром, біль у молочній залозі (мастодиния), менструальні кровотечі або, навпаки, їх відсутність. Інструкція по застосуванню «Циклодинона» свідчить, що цей препарат ефективно прибирає такі симптоми. Але чи це правда, і на чому грунтується його дію?

Пролактин виконує важливу роль в жіночому організмі. Насамперед, він забезпечує лактацію в період грудного вигодовування.

В інший період життя жінки пролактин чинить такі дії:

 • бере участь у продовження фази жовтого тіла в менструальному циклі;
 • гальмує овуляцію;
 • зменшує синтез естрогенів;
 • знижує вироблення прогестерону жовтим тілом.

Зміна синтезу пролактину у жінок може бути викликано різними причинами. Наприклад, збільшення його рівня в крові відзначається у деяких жінок в період клімаксу, а також при стресових станах. Підвищення концентрації гормону провокує порушення менструального циклу та зміни в молочних залозах.

Гіперпролактинемія призводить до порушення синтезу гонадотропних гормонів, що, в свою чергу, викликає дисбаланс рівня естрадіолу і прогестерону. Такі порушення викликають зміни місячного циклу, сприяють появі мастодинії. Крім того, високий рівень прогестерону в крові, особливо у другій фазі менструального циклу, стимулює утворення сполучної тканини в молочній залозі, що клінічно проявляється симптомами мастопатії.

Фармакологічна індустрія розробила ряд препаратів як синтетичного, так і рослинного походження, здатних впливати на рівень пролактину в крові, зокрема, сприяти його зниження. Перевагою рослинних препаратів, до яких і відноситься «Циклодінон», є більш м’яку дію на організм і високий рівень безпеки при достатньо високій ефективності.

Що являє собою препарат

Основною діючою речовиною «Циклодинона» є екстракт, отриманий з прутняку звичайного. Ця рослина відома своїми цілющими властивостями ще з давніх часів. Воно використовувалося в лікуванні жіночих хвороб, а також як засіб, що знижує статевий потяг.

В сучасних медичних експериментах доведено, що прутняк звичайний блокує вивільнення пролактину з клітин гіпофіза. Даний ефект обумовлений здатністю активних компонентів рослини стимулювати дофамінергічні рецептори гіпофіза. При тривалому прийомі препарату в крові визначається суттєве зниження пролактину, у деяких пацієнток на 40-90%. Саме цей ефект зумовлює терапевтичний вплив «Циклодинона». На тлі застосування ліків:

 • відбувається нормалізація менструального циклу;
 • зменшуються явища мастодинії;
 • відновлюється рівень естрадіолу і прогестерону в крові.

Проводиться «Циклодінон» у вигляді двох лікарських форм:

 • таблетки;
 • розчин для прийому всередину.

Таблетки «Циклодінон» містять до 4,8 мг основного діючого компонента (екстракту з прутняку звичайного). Крім цього, до складу ліків входять: лактоза, целюлоза, наповнювачі, стеарат магнію, також оболонка містить в невеликій кількості барвники.

Розчин «Циклодінон» проводиться для прийому всередину. Він містить екстракт прутняк, в 100 мл ліки його міститься близько 288 мг. Також у складі фармпрепарату є добавки, що надають приємний смак і аромат: м’ятний ароматизатор, сахарат натрію, сорбіт. Сюди також входять полісорбат, етиловий спирт та інші компоненти. В аптеках можна купити флакони різного обсягу: 50 або 100 мл

В яких випадках рекомендують

Основними показаннями до застосування ліків є патології, пов’язані з надлишковою продукцією пролактину в організмі. «Циклодінон» призначають при:

 • порушення менструального циклу;
 • ПМС (передменструальному симптомокомплексі);
 • болючості в молочних залозах (мастодинії);
 • комплексному лікуванні мастопатії.

У більшості випадків «Циклодінон» рекомендують при різних гінекологічних патологіях, що супроводжуються порушенням менструального циклу:

 • поликистозе яєчників;
 • гіперплазії ендометрія;
 • затримки місячних;
 • кровотечах у клімактеричний період.

Також є вказівки на його використання в лікуванні безпліддя і при плануванні вагітності для підвищення вірогідності зачаття.

Однак не рекомендується самостійно приймати «Циклодінон» для корекції місячних. У деяких випадках такі порушення можуть бути викликані органічною патологією (міомою шийки матки або злоякісним новоутворенням). При цих захворюваннях необхідні інші лікувальні заходи. Також не слід самостійно пити «Циклодінон» для профілактики, від прищів або для схуднення.

Існують клінічні рекомендації по застосуванню «Циклодинона» при тривожно-астенічних розладах, що виникають на фоні порушень менструального циклу. Відгуки про таблетках «Циклодиноне» говорять про те, що він сприяє зменшенню депресивних розладів, покращує сон, відновлює психоемоційний фон.

«Циклодінон»: інструкція по застосуванню пігулок і крапель

Таблетки «Циклодінон» слід приймати один раз в день. Їх ковтають цілими, ні в якому разі не розжовують. Запивати ліки потрібно 100-150 мл води. Починати приймати «Циклодінон» можна з будь-якого дня менструального циклу.

Схема прийому крапель «Циклодинона» така ж, як і у таблеток. Необхідно знати, як правильно пити спиртовий розчин «Циклодинона. Його приймають один раз на добу, краще через одну-дві години після їжі. На флаконі з ліками є зручний дозатор, за допомогою якого можна відміряти потрібну кількість крапель. Звичайна доза становить 40 крапель, їх краще розвести в невеликій кількості води (100-150 мл) і потім випити невеликими ковтками. Зберігають флакон у темному прохолодному місці, перед використанням його слід трохи збовтати.

Тривалість лікування таблетками та розчином «Циклодінон» повинна становити не менше трьох місяців. Під час менструації не можна переривати лікування, потрібно приймати ліки у звичайній дозі. Після того як зменшаться явища мастодинії і відновиться менструальний цикл лікування «Циклодиноном» продовжують ще дві-три тижні, тільки після цього його відміняють.

Протипоказання і побічні дії

Основним протипоказанням до прийому «Циклодинона» є непереносимість прутняку звичайного, а також додаткових компонентів у складі ліки. Також не призначають даний фармпрепарат вагітним жінкам і годуючим груддю матерям.

За відгуками лікарів і пацієнток, «Циклодінон» вкрай рідко викликає побічні дії. Але якщо на тлі лікування препаратом піднялася температура або посилилися місячні, слід обов’язково звернутися до лікаря. Також після його застосування можуть розвинутися алергічні реакції в осіб, чутливих до рослинного компоненту ліки. Крім того, є вказівки на появу болю та нагрубання молочних залозах у деяких пацієнток. За весь час застосування «Циклодинона» не було зафіксовано випадків передозування.

Етиловий спирт у складі розчину «Циклодінон» може бути протипоказаний деяким категоріям пацієнтів, зокрема, що проходили лікування з приводу алкоголізму. Крім того, слід звертати увагу на сумісність з алкоголем, що містяться у складі «Циклодинона», деяких лікарських препаратів. Так, не рекомендується його одночасний прийом з метронідазолом або його аналогами.

Де купити і аналоги

«Циклодінон» купують в аптеці без рецепта лікаря. Однак самостійно приймати даний фармпрепарат все ж не рекомендується, оскільки він впливає на дофамінові рецептори в гіпофізі.

Точних аналогів ліків на фармацевтичному ринку немає. Однак за рекомендацією лікаря в аптеці можна придбати інші засоби, що сприяють зниженню пролактину:

 • «Бромокриптин»;
 • «Каберголін».

Зазначені фармпрепарати належать до синтетичних фармакологічних засобів, а тому мають ряд побічних ефектів. Так, їх обмежено призначають пацієнтам з артеріальною гіпертензією, виразковою хворобою, психічним розладами. До того ж «Каберголін» і «Бромокриптин» здатні впливати на швидкість психічних і моторних реакцій, що обмежує їхнє застосування у деяких пацієнток.

Застосування «Циклодинона» в гінекології є виправданим при підвищеному пролактине в крові. Враховуючи, що в його складі тільки рослинний компонент, він практично не викликає побічних ефектів і добре переноситься пацієнтками. Однак його застосування слід обов’язково погоджувати з лікарем, в іншому випадку лікування може не дати очікуваного ефекту.

Залишити коментар