Цикламен перський: догляд в домашніх умовах

Серед декоративних рослин, які не вимагають особливого догляду за ними, особливою популярністю користуються цикламен перський і європейський. На фото відмінності знайти майже неможливо, за винятком величини квітів і часу цвітіння. Персидському характерні більш великі квіти, що розпускаються взимку, в той час як європейський радує око з весни до осені дуже дрібними і мають сильний запах бутонами. Як правильно доглядати за таким рослиною?

Вирощування цикламена з насіння

Розмноження цієї рослини зазвичай здійснюється вегетативно, при цьому перські види не виробляють дочірні клубки, тому у них поділяють основний бульбу. Більш рідкісний спосіб розмноження – посівної, ним користуються навесні. Попередньо насіння вимочують у Эпине, а підготовлену грунтосуміш добре пропарюють – це вб’є хвороботворні бактерії в ній. Насіння розташовують у борозенках, заглиблюючи на 1,5-2 див. Відстань між ними – 2-3 див.

 • Субстрат, в якому буде сидіти рослина, повинен добре пропускати і вологу, і повітря. Ідеальним буде поєднання піску і торфу, а ось перегною краще уникнути.
 • Для проростання ємність з цикламеном затягують плівкою і ставлять у тепле (до 20 градусів) місце. Приблизний термін появи сходів – 1,5 місяця. Після цього потрібно дочекатися появи 2-х листків і можна розсаджувати квіти поодинці.
 • Удобрювати квітуче і відпочивальники рослина практично не потрібно: зазвичай це роблять раз на рік, влітку, вводячи в субстрат азотно-калійні добрива. Взимку при необхідності можна підгодувати його спеціальним комплексним складом для квітів.
 • Пересадки здійснюються навесні, коли рослина перестане цвісти, але ще не піде в сплячку. Новий горщик добре заповнюють дренажної сумішшю, перш ніж перенести в нього цикламен.

Врахуйте, що перед тим, як почнуть закладатися квітконоси (що відбудеться в кінці осені), горщик з цикламеном потрібно винести в прохолодне світле приміщення. Якщо у Вас засклений балкон, це буде найбільш оптимальним місцем для рослини.

Догляд за перським цикламеном в домашніх умовах

Для того щоб забезпечити рослині комфортне життя, Вам потрібно врахувати деякі його біологічні особливості. У першу чергу це стосується принципів цвітіння – на відміну від європейського перський цикламен готовий розкрити бутони тільки в холодну пору року, а влітку скидає листя, щоб відпочити. Таким чином, він практично йде в сплячку на 9 місяців, і в цей період його краще не чіпати, знизивши інтенсивність всіх маніпуляцій: поливання, розпушування, підживлення і т. д. Часто перський цикламен вирощують для зимових букетів, оскільки в решту часу з естетичної точки зору він абсолютно даремний.

Як доглядати за перським цикламеном?

 • Краще всього помістити горщик з квіткою на східному вікні, поставивши його на підвіконня. Якщо вікна виходять на північ, доведеться зробити те ж саме, але вечорами досвічувати. Від південних вікон рослина рекомендовано тримати подалі – занадто яскравий, агресивний світ йому не подобається. Це призводить до опіків на листках, в той час як дефіцит освітлення провокує їх пожовтіння.
 • Якщо Ви живете в центрі мегаполісу, що робить вуличне повітря не самим екологічно чистим, намагайтеся захищати горщик з цикламеном від його прямого потоку при провітрюванні. Бруд, зміг, тютюновий дим негативно впливають на рослину. Те ж саме стосується сильних протягів.
 • Важливо створити правильний температурний режим: в період відпочинку (тобто з весни по осінь) вдень у квартирі може бути 20-22 градуси. Однак у момент цвітіння цикламену потрібна прохолода – 12-15 градусів вважаються самим оптимальним коридором. Вночі може бути трохи холодніше – до 10 градусів.
 • В період цвітіння цикламен перський не повинен страждати від нестачі рідини: його поливають через день, якщо вологість повітря становить 50%, або частіше при більш низьких показниках. Не допускається пересихання субстрату в горщику, але і заливати квітка не варто. В ідеалі поставити його на піддон, куди буде наливатися чиста вода для постійного зволоження землі. Альтернативою воді стає мох, вкладений в піддон.
 • У догляді за цикламеном є цікавий нюанс: його листя під час цвітіння потрібно періодично очищати, використовуючи для цього кисть з м’яким ворсом. А прив’ялі квіти знімають разом із квітконіжкою.
 • В період відпочинку рослину поливають дуже рідко, після повного скидання листя його зовсім припиняють. Горщик переносять у тінь, або пересаджують цикламен через метод перевалки (бульба з землею) в нову ємність, але також зберігають в затіненому місці.
 • Хвороби цикламен майже не чіпають, якщо не вважати гниття бульби з-за надлишку води. Серед шкідників найчастіше на нього зазіхають попелиця, трисы і деякі різновиди кліщів.

Підводячи підсумок, варто звернути увагу на те, що, якщо Ви вирішили купити вже доросла рослина, а не насіння, вибирайте примірник з завязавшимися бутонами або навіть з парою розкрилися. В такому випадку Ви зможете насолоджуватися всю зиму цвітінням цикламена, а не чекати його пробудження.

Залишити коментар