Про що говорять чорні точки на стопах ніг, на нігтях і під ними?

Стан нігтів здатна багато чого розповісти про їх власника. Приміром, доглянуті жінки, вони привертають увагу, говорячи про те, що вона стежить за собою. Але в деяких випадках зміна їх стану може свідчити про порушення роботи організму.

Наприклад, чорні точки, що з’явилися на нігтях пальців ніг, можуть говорити як про механічних пошкодженнях пластин, так і про наявність захворювань організму.

Крім того, що вони виконують естетичну функцію, нігті є своєрідним «індикатором» здоров’я. Відповідно, при зміні їхнього зовнішнього вигляду слід звернути увагу, чи немає яких-небудь змін у стані здоров’я.

Причини, не пов’язані з захворюваннями організму

Найбільш частий «провокатор» того, що з’явилася чорна точка або пляма під нігтем на нозі – травма. В результаті неї кров може накопичуватися під пластиною, внаслідок чого і з’являються плями або смуги синяво-чорного або чорного кольору. Як правило, людина знає про те, що був удар або інше механічне пошкодження, яке і стало причиною утворення плями.

Є люди, у яких крапки і плями з’являються під впливом ультрафіолетових променів. До останніх у них підвищена чутливість. Під їх впливом посилюється секреція меланіну, внаслідок чого і змінюється забарвлення пластини.

Саме з цієї причини у деяких людей при настанні теплої пори року з’являються родимки, «веснянки» і точки, які з часом зникають. Ці явища зазвичай не викликають побоювань, оскільки є сезонними.

Незручне взуття, якщо вона не відповідає розміру ноги або за своїм фасоном є тісним, може сприяти порушенню кровотоку, що і викликає потемніння під пластинами.

Позбутися від плям на нігтьових пластинах у всіх цих випадках досить просто. При травмі через якийсь час вони зійдуть самостійно, коли спаде набряк, а сама пластина відросте.

Якщо причиною їх появи є незручне взуття, вихід очевидний – змінити її. Крім цього слід робити масаж ніг, використовуючи спеціальні креми, мазі, олії — всі ці маніпуляції поліпшать кровообіг.

Причини, пов’язані з захворюваннями організму

Такі «провокатори», у зв’язку з якими на нігтях з’являються точки, зустрічаються дещо рідше.

Плями і крапки можуть свідчити про таких недугах:

 • Захворювання печінки. Встановити, чи є вони провокаторами зміни стану нігтів, допоможуть інші симптоми. Зазвичай вони проявляються в порушенні роботи травної системи. Викликаний недуга порушенням функціонування цього органу, з-за якого він не справляється з функцією по переробці і розподілу речовин, що надходять в організм;
 • Хвороби серцево-судинної системи теж можуть стати причиною того, що під нігтем можуть з’явитися крапки і плями;
 • Захворювання нирок, наднирників, порушення роботи ендокринної системи;
 • Пігментні аномалії. При цьому недугу плями мають поздовжню форму, а саме явище вимагає звернення до лікаря, оскільки в ряді випадків лікується за допомогою хірургічного втручання;
 • Гломусное новоутворення. Це досить серйозна пухлина, яка може утворитися на нігтьовій пластині ноги. Вона має вигляд синця синювато-чорного забарвлення. Як правило, лікують цю недугу за допомогою хірургічного втручання. Побачивши такі прояви, варто звернутися до лікаря, якщо ви точно знаєте, що вони не є наслідком травми;
 • Меланома. Це злоякісне новоутворення, яке необхідно лікувати також оперативним шляхом. Виглядає освіта як чорні нарости на пластині, з вигляду схожі з бородавками. При прогресуванні хвороби ці нарости призводять до її розтріскування. Пам’ятайте, що раннє звернення до фахівця дозволить вилікуватися швидше і ефективніше. Різке збільшення кількості плям під пластинами і на інших ділянках тіла може свідчити про наявність і поширення метастазів.

Причиною також може бути псоріаз. Часто «провокатором» є грибок. У цьому випадку ви побачите поразки і самого пальця – його м’яких тканин, які оточують нігтьову пластину. Виникає захворювання зазвичай внаслідок зниження імунітету. З перебігом хвороби змінюється не тільки колір і структура пластини, але і колір і структура м’яких тканин пальця.

Як видно з переліку хвороб, щодо яких можуть говорити плями і крапки на нігті, ці прояви можуть бути зовсім не безневинними.

Тим не менш в 95% випадків такий стан пластин не пов’язано із захворюваннями організму. Як правило, причиною явища служить неправильний догляд за нігтями, травми, особливості організму, незручне взуття і т. д. Але це не привід випускати його з виду, особливо якщо ви не можете самостійно встановити причину, по якій з’явилися чорні крапки на нігті великого або інших пальців ніг.

Профілактика

Запобіжні заходи залежать від можливих «провокаторів» явища. Відповідно, першочергове завдання – турбота про власне здоров’я.

Якщо говорити про причини, не пов’язаних з ним, заходи профілактики повинні бути наступними:

 • Щоб уникнути появи чорних крапок на нігтьових пластинах ніг, слід правильно харчуватися. Однією з причин цього стану є нестача вітамінів і мінералів, зокрема, кальцію. У зв’язку з цим для його лікування і профілактики необхідно стежити за тим, щоб ваш раціон був багатий цими речовинами;
 • Необхідно носити зручне взуття, що не буде сприяти порушення кровотоку;
 • Достатній сон допоможе уникнути появи плям на нігті великого і інших пальців ніг. Повноцінний відпочинок необхідний організму для нормального функціонування. Саме він є профілактичним заходом проти розвитку різних захворювань, в тому числі, тих, які можуть проявлятися плямами;
 • Необхідний і масаж із застосуванням спеціальних засобів (кремів, мазей тощо). Це необхідно для нормалізації кровотоку, адже плями на нігтях можуть бути викликані його порушенням.

Плями на стопах

Такі симптоми теж нерідко проявляються, але вони зазвичай свідчать не тільки про нестачі яких-небудь елементів в організмі, але і про іншу недугу – бородавках.

Як правило, вони виникають на тих ділянках стопи, яка відчуває найбільші навантаження.

Зазвичай чорна точка або кілька таких особливої небезпеки для здоров’я не представляє, хоча і доставляє дискомфорт. Вони можуть доставляти хворобливі відчуття, і в цьому випадку необхідна допомога лікаря.

Як правило, причиною недуги є вірус папіломи людини, з-за якого інфекція розвивається у верхніх шарах дерми на стопі. З-за цього вірусу хвороба може розвиватися тільки на нозі, а схожі прояви можуть спостерігатися на інших ділянках тіла, але їх причиною є інші віруси та інфекції.

Заразитися папіломою можна в теплих місцях з підвищеною вологістю (душова спортзалу, басейну тощо). Найбільш схильні їй люди зі слабким імунітетом. Варто відзначити, що цей вірус передається далеко не завжди.

Симптоми

Розпізнати бородавку можна за такими ознаками:

 • На стопі з’явилася чорна точка (або декілька таких) в «супроводі» невеликих наростів;
 • Як правило, при наявності бородавок крізь шкіру проглядаються кровоносні судини, які стають помітними через утруднену циркуляції крові;
 • Шкіра в місці знаходження бородавки стає сухою і твердою.

Лікування

Бородавки на стопах в більшості випадків не вимагають лікування, вони самостійно зникають через 1-2 роки. Але якщо цього не відбувається або нарости приносять хворобливі відчуття, слід звернутися до лікаря. Це ж стосується ситуації, при якій кількість бородавок весь час збільшується.

Для лікування найбільш часто застосовуються такі методи:

 • Кріодеструкція (або кріотерапія), яка передбачає, що на чорні точки, розташовані на стопах ніг, наноситься рідкий азот, завдяки чому через кілька тижнів уражену ділянку шкіри відшаровується;
 • Лікування кантаридином. Це речовина розбавляється допомогою саліцилової кислоти, наноситься на уражені ділянки, на які після процедури кріплять пластир. Через якийсь час на цьому місці з’являється пухир, а разом з ним згодом видаляють й саму бородавку.

Незважаючи на гадану безпека темних плям на нігтях і стопах, не варто залишати без уваги їх появу.

Залишити коментар